Изкривени гуми след неправилно съхранение

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Vincent1
Мнения: 132
Регистриран на: Чет 07 мар 2019 20:37
Автомобил:
Двигател:

Изкривени гуми след неправилно съхранение

Мнениеот Vincent1 » Съб 04 май 2024 22:01


Колеги здравейте,
Преди 3 месеца ми се наложи да сменя помещението в което държа гумите си. В новото помещение видях една вдлъбнатина в стената и реших да ги набутам на зиг заг една върху друга, мислейки че стената ще поеме достатъчно от тежестта и тази най отдолу няма да е много натисната. Е това както се мижда е много глупаво решение от моя страна. Това което ме интересува е дали съм си съсипал гумата или постепенно ще се върне към нормалната форма гумата, ако се сложиджатата и се надуе няма ли да се оправи от налягането.
Изображение




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19158
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот stefan4o » Нед 05 май 2024 6:48


На гумаджийницата ще ти кажат, колега.


Vincent1
Мнения: 132
Регистриран на: Чет 07 мар 2019 20:37
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Vincent1 » Пон 06 май 2024 16:37


Благодаря колега! Гумаджиите ги прегледаха и като цяло ме информирах, че тези гуми вече не стават за каране. Пред мен сега има няколко дилеми дали ще може да съдействате да взема правилното решение:
1. Предвид това, че почти не карам обмслям да си взема хубави гуми, на промоция заради ДОТ-а. Доколкото съм се информирал от дискусиите, ако са съхранявани като хората, ДОТ-а няма значение. Мога да избирам между Goodyear EFFICIENTGRIP PERFORMANCE и Continental EcoContact 6. Цента е сходна, може би е по добре да взема тези които са по-нови. Утре ще се обадя да питам за ДОТ.
2. Гуми втора употреба. Колата следващите месеци ще ми трябва за да отида до морето 2 пъти и евентуално в София 1-2 пъти месечно. Разгледах в ОЛЦ и пазара на гуми ми се стори доста умрял. То е логично, всеки си ги ползва до пълно амортизиране. Все пак трябват ми 4 броя 225/55/16. Идеята е дагодина когато най вероятно ще пътувам по активно тогава да гупя нови с актуален ДОТ.

Ще се радвам да дадете един акъл, карам рядко но все пак не мога да остана без кола.


batjoro
Мнения: 102
Регистриран на: Вто 14 мар 2006 15:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот batjoro » Пон 06 май 2024 18:16


Аз бих пробвал първо монтаж на две от твоите гуми, които уж не стават. Бих ги сложил отпред да пробвам как се държат. Все ми се струва, че от налягането ще си възвърнат формата. Ако пък наистина не може да се кара с тях - тогава ще мисля другите варианти.


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 322
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот mukot » Пон 06 май 2024 19:55


Vincent1 написа: Мога да избирам между Goodyear EFFICIENTGRIP PERFORMANCE и Continental EcoContact 6. Цента е сходна, може би е по добре да взема тези които са по-нови.

Не препоръчвам ЕкоКонтакта. Много са твърди и шумни. Гудиъра е за предпочитане. :smile


Vincent1
Мнения: 132
Регистриран на: Чет 07 мар 2019 20:37
Автомобил:
Двигател:

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот Vincent1 » Вто 07 май 2024 9:55


Говорих с хората от Примекс където съм клиент и те ми казаха ориентировъчно, че и EFFICIENTGRIP и EcoContact са с ДОТ 20 или 21 т.е за по стар дот получавам около 25% разлика което според мен е добра сделка.
Може ли да ми кажете още приблизително в процент колко повече харчат едни гуми който са разход на гориво C срещу разход на гориво А. Питам от гледна точката на това че EFFICIENTGRIP са C, a EcoContact са А и дали въ дългосрочен план би имало някаква значителна разлика в това какво гориво ще изхарча.


powerade
Мнения: 1052
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Летни гуми - кои според вас са най-добрите

Мнениеот powerade » Вто 07 май 2024 10:06


Както се пееше в една песен, Колега, не СЕ занимавай с глупости .... Ако ще си ги взимаш лично от Примекса, отиваш изкарват ти и двете гуми, виждаш коя е по-свежа (имат едни мустаци, на която се разтегне повече преди да се скъса, взимаш нея.....)
За горивото е толкова пренебрежимо малка разликата...
Ако искаш да пестиш от гориво, изкарай от колата излишния багаж, сложи си една добавка (аз лично съм с Манол Ceramo Ester) единствената добавка, от която ми загрява колата ОСЕЗАЕМО ПО-БАВНО) което ще рече, че харчи по-малко (и наистина е така)
Та Такива ми ти раОти....
Ти толкова се косиш за тия неща, а в друга тема един колега си маже спирачните цилиндри с грес и ги оставя без маншонче....


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19701
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Изкривени гуми след неправилно съхранение

Мнениеот Vlad777 » Вто 07 май 2024 11:28


Щом не караш колата, според мен гуми със стар дот не са оферта. Защото ще си заминат от старост. Каква е колата? 4х4 ли е? И долните ако са криви, и горните ли са криви?


Vincent1
Мнения: 132
Регистриран на: Чет 07 мар 2019 20:37
Автомобил:
Двигател:

Re: Изкривени гуми след неправилно съхранение

Мнениеот Vincent1 » Вто 07 май 2024 16:52


Колата е Ауди А4 B8, ами малко странно става - търговците ти казват при правилно съхранение, ДОТ няма значение, но ако както в моя случай решиш да си вземеш с ДОТ от преди 3-4 години по правилото, че с гума по стара от 10 години не се кара излиза, че първата теза за правилното съхранение не е вярна.


chifut
Мнения: 19
Регистриран на: Съб 12 авг 2023 13:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Изкривени гуми след неправилно съхранение

Мнениеот chifut » Вто 07 май 2024 17:21


Силно се съмнявам гумата да е прецакана. Повечето гумаджии нищо не разбират от гуми. Аз бих я изпробвал по споменатия от колегата начин


chriss
Мнения: 178
Регистриран на: Чет 26 яну 2006 18:24
Автомобил: VW MK4
Двигател: ATD PD TDI
Местоположение: Русе

Re: Изкривени гуми след неправилно съхранение

Мнениеот chriss » Сря 08 май 2024 10:26


Пробвай след монтаж да ги покараш с по - ниско налягане , 1,5 атм примерно в града . После ги надуй по спецификация и излез извън града . Ако няма биене във волана при всякакви скорости са се оправили .


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12816
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Изкривени гуми след неправилно съхранение

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 08 май 2024 13:35


Гума издържа тежест от над 600кг, да отбележа.
Верно, напомпана, ама над 600кг.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 70 госта