DRL, диодни лентички или късите светлини

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот StrEagle » Пон 15 апр 2013 17:15


Колеги, моля внимавайте, като включвате фаровете за мъгла. При някои коли, или незапознати водачи - като ги включат или при лек дъжд или като си мислят, че изглеждат хубаво - се включва и задния фар за мъгла! Той е прилично силен и лично на мен, а сигурно и на други водачи, ни бърка в очите!!




Потребителски аватар
radi_nrj
Мнения: 9331
Регистриран на: Вто 20 ное 2007 16:06
Автомобил: Audi A6 C4 Quattro Golf 4 TDI
Двигател: AEL ALH
Местоположение: София

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот radi_nrj » Вто 16 апр 2013 0:41


StrEagle написа:Колеги, моля внимавайте, като включвате фаровете за мъгла. При някои коли, или незапознати водачи - като ги включат или при лек дъжд или като си мислят, че изглеждат хубаво - се включва и задния фар за мъгла! Той е прилично силен и лично на мен, а сигурно и на други водачи, ни бърка в очите!!


Задната свтлина за мъгла на всички коли, които са заводско оборудвани с фарове за мъгла се вклюва отделно от предните! При десетките пъти при, които ми се е налагали да слизам от колата на някое кръстовищ да кажа на калъфа пред мен да си изключи задната светлина за мъгла следва следния разговор:

- Пич, спри си светлината за мъгла отзад, че ми вадиш очите.
- К'ва светлина за мъгла? - придружено от тъп поглед...

:facepalm


Потребителски аватар
Nikurlq
Мнения: 136
Регистриран на: Пон 03 мар 2008 9:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот Nikurlq » Вто 16 апр 2013 7:15


radi_nrj написа:
StrEagle написа:Колеги, моля внимавайте, като включвате фаровете за мъгла. При някои коли, или незапознати водачи - като ги включат или при лек дъжд или като си мислят, че изглеждат хубаво - се включва и задния фар за мъгла! Той е прилично силен и лично на мен, а сигурно и на други водачи, ни бърка в очите!!


Задната свтлина за мъгла на всички коли, които са заводско оборудвани с фарове за мъгла се вклюва отделно от предните! При десетките пъти при, които ми се е налагали да слизам от колата на някое кръстовищ да кажа на калъфа пред мен да си изключи задната светлина за мъгла следва следния разговор:

- Пич, спри си светлината за мъгла отзад, че ми вадиш очите.
- К'ва светлина за мъгла? - придружено от тъп поглед...

:facepalm


Това ми прича на: Блондинка работи в хлебопекарна, влиза клиент и я пита: Може ли един хляб? Тя: Какво да може един хляб? :bishop


ivand911
Мнения: 131
Регистриран на: Чет 08 дек 2011 18:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот ivand911 » Вто 23 апр 2013 9:59


pepi_iliev написа:
kris11 написа:
pepi_iliev написа:Колеги, а как седи въпроса с фаровете за мъгла?


= Актче. Бях димирал фаровете за мъгла.Е нбе та не . Показвам ето дневни светлини, ето как свети фара за мъгла е не та не - караш на фарове за мъгла - закона .. Махнах димирането и сложи ЛЕД.


Мама им д***а. :banghead В ЗДвП пише: "Дневни светлини" са светлини, предназначени за подобряване на възприемането и видимостта на предната част на пътно превозно средство при движението му." Ще карам тогава само на предни габарити и да се оправят. За мен те са предназначени за това. Пък, ако трябва ще обжалваме актове. Те би трябвало да падат в съда, щом не са "обявили" какви точно трябва да са дневните светлини. :smile

Ето къде е обявено какво е дневна светлина и на какво трябва да отговаря:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:164:0046:0068:bg:PDF
Най-общо трябва да има маркировка RL и Е одобрение на стъклото на осветителното тяло. Всякакви други измишльотини ,не са дневни светлини. Габаритите не са дневни светлини, не са и къси светлини,тоест не стават.
Тука пише как се монтират всички осветителни тела(вкл. и дневните) на колата:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2011:323:0046:0152:BG:PDF


Потребителски аватар
Nikurlq
Мнения: 136
Регистриран на: Пон 03 мар 2008 9:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот Nikurlq » Сря 24 апр 2013 10:12


Всъщност нали помните, че за всяка промяна в слветлините на автомобила (смяна на круски с други, смяна на фарове с други, добавяне на светлини и т.н.) трябва да преминете прес технически преглет потвърждаващ изправността и че ППС може да се движи с тях? А? Помните ли го това? :a045


azrod
Мнения: 1178
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 22:42
Автомобил: Passat B3 Variant
Двигател: 1.8mi AAM 1993
Местоположение: Асеновград/ Пловдив
Контакти:

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот azrod » Сря 24 апр 2013 14:07


Не е ли малко пресилено ? Смяна на крушки с други ? Смяна на фарове с други ?
За годишен технически преглед ли говориш или за технотест ?


Потребителски аватар
Nikurlq
Мнения: 136
Регистриран на: Пон 03 мар 2008 9:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот Nikurlq » Чет 25 апр 2013 8:19


azrod написа:Не е ли малко пресилено ? Смяна на крушки с други ? Смяна на фарове с други ?
За годишен технически преглед ли говориш или за технотест ?

ДРУГ ТИП. Смяна на халогенни крушки с ксенон. Смяна на обикновен фар с такъв с лупи примерно. Смяна на обикновен фар с диоден .....


Потребителски аватар
Благовест
Мнения: 2117
Регистриран на: Нед 02 яну 2011 22:38
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот Благовест » Чет 25 апр 2013 9:27


Nikurlq написа:Всъщност нали помните, че за всяка промяна в слветлините на автомобила (смяна на круски с други, смяна на фарове с други, добавяне на светлини и т.н.) трябва да преминете прес технически преглет потвърждаващ изправността и че ППС може да се движи с тях? А? Помните ли го това? :a045

Мда...Като дойде датата ще минем :th_up


Потребителски аватар
Milenkatara
Мнения: 470
Регистриран на: Нед 27 юни 2010 23:22
Автомобил:
Двигател:

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот Milenkatara » Пон 10 юни 2013 16:40


Какъв модул и от къде да закупя след като запаля 10 секунди примерно , да ми пуска дългите светлини на 30% ? С двусекционни фарове на голф 3 съм .


StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот StrEagle » Пон 10 юни 2013 17:34


Аз ползвам: L&R DRL

http://smartdrl.com/

Но на късите, понеже така е по закон. Може да ти го сложат и на дългите.
След 5 секунди почва плавно да ми включва късите до 50-60%. След гасене на двигателя е обратното.


Потребителски аватар
martinesto
Мнения: 221
Регистриран на: Вто 11 авг 2009 11:53
Автомобил:
Двигател:

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот martinesto » Сря 19 мар 2014 11:17


Здравейте,колеги ! Вчера спряха един мой приятел с монтирани дневни светлини,които имат сертификат и означение Е4,като ченгето се заяде,че не карал на къси светлини.Казахме му,че са със сертификат и са монтирани според изискванията,като му представихме разпечатката на Луксима.Полицая вика това всеки може да го напише на принтер,не го признавам! Въпреки това ни се размина за наш късмет без глоба. Аз,карам на моята със 24СМД диода дневни ЛЕД светлини и Е8 означение,като съм ги вързал към габаритите вече 3 години и не са ме спирали.Минавал съм през Холандски хайки,контролни постове и никой не ме е закачал.Въпроса ми е какво точно трябва да разпечатам от закона и да си го държа в колата с цел защита от заядливи ченгели ?

Благодаря,предварително !!! :th_up


Потребителски аватар
plamikcho
Мнения: 775
Регистриран на: Чет 11 юни 2009 15:25
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: BLS 2007
Местоположение: Sofia

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот plamikcho » Сря 19 мар 2014 11:26


И аз ползвам L&R DRL, но на дългите. Отскоро го ползвам, но съм минавал покрай много полицаи и не са ме спирали. Затова пък виждам какви ли не самоделки на други коли: светодиоди с различна светлина, монтирани някакви светодиоди във фар вместо крушката, къси светлини, които светят като габарит, даже вчера видях един бус, на който му светеха една дълга и една къса светлина :stumm .


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот Asko VW » Сря 19 мар 2014 12:19


martinesto написа:Здравейте,колеги ! Вчера спряха един мой приятел с монтирани дневни светлини,които имат сертификат и означение Е4,като ченгето се заяде,че не карал на къси светлини.Казахме му,че са със сертификат и са монтирани според изискванията,като му представихме разпечатката на Луксима.Полицая вика това всеки може да го напише на принтер,не го признавам! Въпреки това ни се размина за наш късмет без глоба. Аз,карам на моята със 24СМД диода дневни ЛЕД светлини и Е8 означение,като съм ги вързал към габаритите вече 3 години и не са ме спирали.Минавал съм през Холандски хайки,контролни постове и никой не ме е закачал.Въпроса ми е какво точно трябва да разпечатам от закона и да си го държа в колата с цел защита от заядливи ченгели ?

Благодаря,предварително !!! :th_up

Принципно може да си разпечаташ нормативните текстове в които се определя какви означения (върху стъклото на фарчетата) трябва да има, както и тези за монтажа. Тези неща заедно със сертификата трябва да свършат работа. Друг е въпроса, че с нашите непросветени шапкари оправия няма, реши ли да пише ще пише. Положителното е, че при обжалване със сигурност ще спечелиш, загубата на време и нерви си е за теб разбира се, за това след обжалването и жалба персонално срещу съответното ченге (белким им уврат главите), не мисля, че е редно в една европейска държава ние да просвещаваме пътните полицаи, те трябва да са запознати със законите и правилата. В крайна сметка, ако знаеш какво да гледаш е въпрос на секунди (един поглед) да установиш дали тези светлини са легитимни - има ли съответните означения и правилно ли са монтирани.


Потребителски аватар
martinesto
Мнения: 221
Регистриран на: Вто 11 авг 2009 11:53
Автомобил:
Двигател:

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот martinesto » Сря 19 мар 2014 15:40


Благодаря,за отговора колега ! Аз,ще ги разпечатам тези нормативни текстове,но това ченге което ни спря не обърна никакво внимание на това което написано като отговор от Луксима,вероятността и тях да не признаят е голяма.Както на моя приятел,така и на моята кола сме ги измервали и монтирали според изискванията.При всички положения ще пада разправия. :smile


nanobanano
Мнения: 367
Регистриран на: Нед 29 апр 2012 20:30
Автомобил: Vento 1.9TDI Smart 600cc 1999
Двигател: AHU 1997
Местоположение: Asenovgrad,Plovdiv

Re: DRL, диодни лентички или късите светлини

Мнениеот nanobanano » Нед 07 фев 2016 1:16


Малко да повдигнем темата.След толкова време имате ли проблеми още?Гледам че последно време и без никакви светлини не спират да глобяват?



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 225 госта