отписване на автомобил в кат при продажба

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
passat123
Мнения: 1658
Регистриран на: Пон 13 авг 2007 0:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот passat123 » Пет 17 окт 2014 0:56


Колеги преди няколко дена продадох една кола и ми казах да я отпиша не само от данъчното , но и от КАТ.
а аз продадох две коли преди около 2 години и не съм ги отписвал . Понеже никой не ми каза нищо .
Кажете ми от кога е влезнал тоя закон . Ходих в КАТ и най отчтиво помолих служители на кат (полицаите) който
бяха на длъжност да ми обеснят кога е влезнал закона те почнаха да ми викат (от сорта човек как нямало да знае
такова нещо как съм бил карал кола ) още малко съм извършил нещо нередно .И ТАКА НЕ МИ ОТГОВОРИХА КОГА Е
ВЛЕЗНАЛ ЗАКОНА ВЪВ СИЛА .Накараха ме да се изнервя и им го казах ,че и те не знаят но още малко щеше да стане скандал ...
Викаха ще имаш глоба и подобни . ок ще си я платя но искам да знам кога е влезнал закона и дали ме е хванал мене .




Потребителски аватар
Vlado1111
Мнения: 42
Регистриран на: Пон 01 авг 2011 15:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот Vlado1111 » Пет 17 окт 2014 7:53


Здравей колега,
отиди с копие от договора за покупко-продажба и го представи в деловодството на КАТ.Ще ти дадат входящ номер.Смятам че това е достатъчно , поне така ми казаха служителите там.Трябва да представиш договора в двуседмичен срок след продажбата.Има и други теми във форума по този въпрос - потърси!


kiril_bulgaria
Мнения: 594
Регистриран на: Съб 28 фев 2009 21:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Царево / Бургас

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот kiril_bulgaria » Пет 17 окт 2014 8:16


Всички коли, които съм продавал, не съм ходил да ги отписвам от КАТ.


reroll
Мнения: 101
Регистриран на: Съб 11 май 2013 17:27
Автомобил:
Двигател:

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот reroll » Пет 17 окт 2014 9:53


kiril_bulgaria написа:Всички коли, които съм продавал, не съм ходил да ги отписвам от КАТ.


Това,че ти не си ходил не значи че не трябва.Това го разбрах по трудният начин - една от колите,които продадох СЪС ДОГОВОР се оказа,че след 3 години е все още с талони и номера на мое име.Случайно разбрах,обадиха ми се от някаква застрахователна компания да си подновя ГО :eek
В КАТ един служител доста нервно,с леки викове ми показа и закона,в който пише "както купувача,така и продавача".Досега всички коли са били със сменяни документи и това отписване ставаше служебно при вписване на новият собственик,но ако той го направи.Освен това,ако колата не е със сменени документи и е на твое име,ако е снимана от камера например акта идва при теб.Показваш договора и не го плащаш,но на теб пишат акт,заради това,че не си декларирал продажбата,който се прикрепя към пристигналия,заедно с копие от договора да се търси новият собственик.
Отписването става за 5 мин:копие от договора,деловодство в КАТ,входящ номер на документа(искаш го въпреки тъповатият и недоумяващ поглед на служителката за какво ти е),щипваш листчето с номера на договора,за да не го загубиш и си готов.

П.С.Не съм единственият,с подобна сага.Даже и един нотариус се позанимава с такива отписвания,след продажбата на личния си автомобил,понеже все още се водил негов в КАТ.
П.С.2 А закона го е имало винаги,не е влезнал наскоро.Просто хората незнаят и не четат,а това не ги оправдава.
П.С.3 И за да се успокоиш - прави са,могат да ти напишат акт ако решат да са уставни,така че по-добре стисни предни зъби,наведи глава и си трай. :)


Потребителски аватар
vasstop
Гадфадъ'
Гадфадъ'
Мнения: 17178
Регистриран на: Сря 11 авг 2004 6:15
Автомобил: Golf 2 syncro
Двигател: 1P 1990
Местоположение: София
Контакти:

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот vasstop » Пет 17 окт 2014 10:51


reroll написа:П.С.2 А закона го е имало винаги,не е влезнал наскоро.Просто хората незнаят и не четат,а това не ги оправдава.
Би ли цитирал за кой закон точно става дума, член, алинея, точка, буква моля.


Потребителски аватар
anonym0us
Мнения: 1721
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 22:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ηετρϰζ

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот anonym0us » Пет 17 окт 2014 10:58


Сега, като прочетох тази тема, се досетих, че и аз продадох кола преди 1 година близо, и не съм я отписвал от КАТ. Еми да си призная, няма от къде да науча за това нещо. Ай от данъчното ми е ясно, защото там си плащам данъка, ама в КАТ, как да се сетя, че точно и от там трябва да я отпиша. Дано този който я купи, да се е сетил да си смени поне талоните. И определено системата ни е доста смотана. Когато направиш договор, за покупко продажда, според мен не е нужно да ходиш нито в данъчното нито в КАТ, а нотариуса, трябва да има връзка с тях, и да си правят всичко сами. Ама ние сме в каменната ера още. И да ми сложат глоба, не мисля да плащам. Леле колко смотана държава сме. :screwy :eek


Потребителски аватар
passat123
Мнения: 1658
Регистриран на: Пон 13 авг 2007 0:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот passat123 » Пет 17 окт 2014 11:19


Не съм значи само аз .Отново питам кога е въведен закона търсих го във нета
никаква информация не намерих !


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот myrshavija » Пет 17 окт 2014 11:21


Добре де, толкова ли е важно от кога точно е тоя чл.145 в ЗДвП? И толкова ли е трудно да го прочетете тоя закон? Разбирам, че никой от нас не си го държи под възглавницата, но поне като търсите нещо, го отваряйте!

Ето - специално за г-н Администратора и passat123:
"Чл. 145. (1) При промяна на собствеността на регистрирано пътно превозно средство праводателят в двуседмичен срок предоставя на службата, издала регистрационния номер, копие от договора за прехвърляне на собствеността с данните на приобретателя."
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2134649345

П.С. В КАТ-София не дават никакъв документ, че си изпълнил задължението си да им представиш договора, което е безумно и нито ти можеш да докажеш, че си го занесъл, нито те - че не си. Но при спор е ясно кой ще е прав.


Потребителски аватар
Vlado1111
Мнения: 42
Регистриран на: Пон 01 авг 2011 15:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот Vlado1111 » Пет 17 окт 2014 11:29


В КАТ-София дават входящ номер,колега,поне на мен ми дадоха без да ги подканям.


myrshavija
Мнения: 5553
Регистриран на: Вто 05 апр 2005 6:45
Автомобил:
Двигател:

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот myrshavija » Пет 17 окт 2014 11:46


Сканирай го, моля! На мен ми дадоха листче с написан номера на колата, която съм продал. Това не е входящ номер. Те НЯМАТ книга, в която да водят представените договори, за да ти дадат входящ номер от нея.
Ако греша и от миналата година досега нещата са се променили и вече ги завеждат, с удоволствие ще се извиня. :biggrin


Потребителски аватар
Vlado1111
Мнения: 42
Регистриран на: Пон 01 авг 2011 15:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот Vlado1111 » Пет 17 окт 2014 11:49


Утре ще го сканирам.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот forski » Пет 17 окт 2014 12:21


От 2008г. до сега съм продал 4 автомобила през нотариус,и единственото място от което съм ги отписвал е от данъчното.
За сефте чувам че трябва да се отписват и от КАТ, след като човека който я е купил от мен си я регистрира в неговото населено място на негово име, и я заведе в данъчното това не се ли появява в системите на КАТ?


Потребителски аватар
Vlado1111
Мнения: 42
Регистриран на: Пон 01 авг 2011 15:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот Vlado1111 » Пет 17 окт 2014 12:27


Ами ако не я регистрира...снимките от камерите и глобите остават за тебе.Представянето на договора в КАТ е един вид гаранция против това.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот forski » Пет 17 окт 2014 12:34


След като имам договор за покупко продажба със който автомобила от датата Х вече не е моя собственост, всичко което новия собственик ще прави с него е за негова сметка...предполагам :rolleyes !


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: отписване на автомобил в кат при продажба

Мнениеот stefan4o » Пет 17 окт 2014 12:41


Хубаво предполагаш, ама ако новият собственик не е акуратен и остави колата на твое име, честитката, която може да получиш ще те принуди да се РАЗХОДИШ до КАТ, за да докажеш... А разходката е като е...нето - няма кой да ти я върне :mhihi



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ognqn, sesi85 и 87 госта