Зимни гуми - кой с какви - оценка

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
keymaker
Мнения: 822
Регистриран на: Съб 07 юни 2008 20:43
Автомобил: Passat+T4
Двигател: ABS+AAB
Местоположение: София /с. Мусачево -гр.Елин Пелин

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот keymaker » Чет 11 окт 2018 6:44


Едрите производители на гуми казват: До 10 г. от момента на производство може да се ползват ,после на боклука!




Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Stivi » Чет 11 окт 2018 6:45


Да се сравнява ангренажен ремък и автомобилна гума е меко казано несериозно,и не виждам каква връзка има с темата освен да предизвиква ненужен спам :a045


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Чет 11 окт 2018 6:46


Защо? В него няма ли каучук?


Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 561
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Piqndurnik » Чет 11 окт 2018 7:32


При скъсан ремък може и двигателя да е за смяна, но в общия случай не катастрофираш, докато при спукана гума на аутобана, в общия случай си в новините.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Iezekil » Чет 11 окт 2018 7:33


Гума ,да не си смени качествата маса време,значи вместо с каучук е пълна със силикон.


(bubsa)
Мнения: 234
Регистриран на: Пет 16 фев 2018 19:56
Автомобил: VW Golf
Двигател: ASZ 2003г
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот (bubsa) » Чет 11 окт 2018 9:34


Новите гуми имат предпазно покритие,което ги консервира.Та ако са били правилно подредени с склада на каучука му няма нищо след 5 години на сянка!
Преди години за една е36-ца си купувах предимно стар дот,но нови задни гуми и не съм намирал разлика никога!
Сега не бих си купил гуми със стар дот единствено,защото ги карам по 1-2 сезона и ги продавам,а дота би бил пречка в този случай.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот MMX » Чет 11 окт 2018 9:56


stefan4o написа:
MMX написа:Година едва ли го бърка, но ако е постоял 5-6 г по складовете може да си е скъсил живота. Ако не друго, може да свири.

Значи гумите ги бърка, а ремъкът не го бърка? Гуми, които са стояли на склад 5 години със сигурност са си влошили качествата, а ремъкът ”може” да си е скъсил живота. Ама може и да не е... :bowdown

Ремъкът на каучук ли разчита за да си върши работата или на зъбци? Не съм разглеждал стари ремъци, но ме съмнява да има изтъркани зъби. Колко пъти се случва гумите да превъртят при потегляне и да се влачат при спиране - и колко пъти същото се случва с ремъка? Това че има каучук в двете неща не значи, че правят едно и също по еднакъв начин. Естествено, че много стар ремък ще е зле. Темата обаче е за зимни гуми, при които качествата на каучука са съществено важни за да има триене по сняг и лед.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Чет 11 окт 2018 10:44


Ти май се правиш на ударен? Не ми се спори с хора, като теб.


i.stojanov
Мнения: 552
Регистриран на: Пон 02 май 2011 15:46
Автомобил: Golf 5 TDI
Двигател: BXE 2007
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот i.stojanov » Чет 11 окт 2018 11:39


Аз не мога да разбера, за какво се дъвче това вече втора година (може и повече, аз толкова след темата.
1. Изборът да си купиш стар или нов е личен и никой трябва да ти влияе за него.
2. Ясно е, че материала старее. До колко и как това влияе аз до сега не разбрах някой да го доказал, което не означава, че няма стареене.
3. Разбира се, че производителя ще каже, че могат да се използват и със стар Дот. Да, трябва да си продадат продукта, НО това е Континентал, не Линк Мянк... Със сигурност има почва за думите им. Още повече, че е официално.

Според мен е време да се спре със спанак, защото всеки защитава неговата позиция.

Аз не мисля, че гума на 3-4 години е кой знае, колко остаряла. Смятам, че след първата експлоатационна година ще е по-добре от нереномиран производител на гума на 1 година.


Докато не се направи тест на нови гуми, но със старт дот само ще си чешем езиците.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот MMX » Чет 11 окт 2018 14:28


stefan4o написа:Ти май се правиш на ударен? Не ми се спори с хора, като теб.

Май ти се правиш на ударен. Или на умен.

stefan4o написа:Чел съм обръщение на Континентал мисля беше, че до 7 или 10 годишна гума се счита за нова.

Това твърдиш ти. А какво казва реално Континентал? Казва, че като е над 10 годишна, трябва да я смениш дори да изглежда запазена:

All tires (including spare tires) that were manufactured more than ten years ago should be replaced with new tires, even if they appear to be usable from their external appearance and if the tread depth may have not reached the minimum wear out depth.

Английският ли ти куца или просто си интерпретираш нещата както ти харесва?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Чет 11 окт 2018 14:47


В това обръщение става ли ясно дали идва реч за карана гума, или за такава, стояла на склад. Щото виж, какво казват мишелин по въпроса:
https://www.michelin.bg/tyres/learn-sha ... tyre-aging
Говорим за различни неща май. Преди години член от форума на Ситроен си взема нова кола с 5, ако не ме лъже паметта, годишни гуми. Човекът пише до Мишелин и те му отговарят, че няма проблем, въпреки по-стария дот, гумите са си ОК.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот MMX » Чет 11 окт 2018 14:51


Ако искаш пак да те цитирам: "Чел съм обръщение на Континентал мисля беше, че до 7 или 10 годишна гума се счита за нова." Едно е да твърдят, че 10 годишна добре съхранявана гума се счита за нова, съвсем друго е тяхното изявление, че 10 годишна трябва да се подмени независимо дали изглежда като (или е) нова. Правиш ли разлика или сега минаваш на тема Мишелин?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Чет 11 окт 2018 15:07


Правя разлика. Само, че съм забравил да добавя към 7-10г. съхранявана на склад, немонтирана. Доста отдавна съм виждал такива официални изказвания, където ставаше дума за НОВИ гуми със стар дот. Това, което си го цитирал, според мен става въпрос за гума, която е монтирана и ползвана във времето.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот MMX » Чет 11 окт 2018 15:11


Континентал ти го казват - ако гумата е на 10 години, брой я за негодна независимо как изглежда. Как ще тълкуваш пояснението за резервната? Не е съхранявана на хладно сигурно, иначе щеше да кара 20г. Интерес да те убеждават как на правилно съхраненявани гуми "нищо им няма" имат разни складове, които пласират стара стока и искат да ѝ вземат добра цена.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Чет 11 окт 2018 15:15


Искаш ли да пиша на Континентал? Ако ти си прав ще ти се извиня тук в темата.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Burner_inc и 95 госта