Зимни гуми - кой с какви - оценка

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1630
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот MMX » Чет 12 окт 2017 9:36


Кой модел е тоя клебер - някой нов?




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19149
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Чет 12 окт 2017 9:38


Да, HP3


i.stojanov
Мнения: 552
Регистриран на: Пон 02 май 2011 15:46
Автомобил: Golf 5 TDI
Двигател: BXE 2007
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот i.stojanov » Чет 12 окт 2017 9:39


А BFGoodrich ? Въпреки че е абсолютно същата гума на шарка?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19149
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Чет 12 окт 2017 9:41


Шарката и съставът на гумата са две различни работи... Мога да ти покажа
В тоя ред на мисли вчера бях по работа в склада на Медина Мед и се загледах в новия Конти тс860. Дано не прозвучи нелепо, но на вид и пипане "каучукът" (неслучайно го пиша в кавички) ми напомня на... Дебица или друг нисък клас гума. Един такъв на шупли стои. :eek Понеже съм вземал доста нови гуми особено Континентал на роднини и колеги - такова нещо не ми е правило впечатление при ТС850 :eek
Неофициално от различни гумаджии съм чувал подмятания, че новите гуми имат все по-малко каучук в тях, за сметка на разни други измислени смески, наподобяващи го, което сваля себестойността на гумата, а пък качеството й... или по-скоро запазването им малко е под въпрос :wink

Последна промяна от stefan4o на Чет 12 окт 2017 9:47, променено общо 1 път.


i.stojanov
Мнения: 552
Регистриран на: Пон 02 май 2011 15:46
Автомобил: Golf 5 TDI
Двигател: BXE 2007
Местоположение: София

Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот i.stojanov » Чет 12 окт 2017 9:47


Съгласен съм, но нямам представа от състава на двете и за това питам. Предвид че цените им са сходни изглежда е по-добре да се заложи на BF. А иначе съм харесал (на шарка :)) още Firestone или Fulda HP2. Vredstein също идва на не лоша цена, но нензнам защо не харесвам тези гуми...

ПП: служебната е с 195/65/15 TS860 и не дъм очарован. Но аз смятам и че много зависи от автомобила поведението на гумата.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19149
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Чет 12 окт 2017 9:50


Аз и преди в тая тема съм споделил своето мнение за избор на зимна гума, че основното е мястото, където се кара автомобилът. Всички марки, които си изброил са реално средната хубост гуми. Просто ги виж като протектор как изглеждат си и прецени коя е твоята гума. Отделно ако ползваш отстъпка някъде а не предлагат всички тези марки си избери измежду тези, които можеш да вземеш на по-добра цена и така :Mr Green Fun
Според мен продавач-консултантът трябва да те насочи коя точно е твоята гума. Вчера чух доста заучени фрази от сорта " Предлагам ти гума Генерал, тя е към Мишелин"... Корморан и той е към Мишлен. Ама от едната до другата марка има свят разлика. Още се чудя, че има хора, дето се връзват на тия идиотизми, че еди си коя марка нисък клас била под крилото на някой гигант :bowdown На мен такъв тип продажба ми звучи като:
-Здравейте, искам да си купя Ауди А6
-Господине, вземете си Шкода Октавия, то си е ФВ...

Последна промяна от stefan4o на Чет 12 окт 2017 9:56, променено общо 3 пъти.


Потребителски аватар
Dagestan
Мнения: 958
Регистриран на: Съб 30 ное 2013 19:04
Автомобил: Toledo 1M2 и един Фокус
Двигател: AGN 2000
Местоположение: Разград

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Dagestan » Чет 12 окт 2017 9:54


gugun4u написа:...онези със странното име на второ място според ADAC...
Esa-Tecar е голяма компания, която препродава, а не произвежда. Правят голяма поръчка и взимат на ниска цена продукти от големи световни производители, но си слагат тяхното име. За тазгодишните им гуми не знам откъде са, но преди гумите са им са били производство от Michelin, Goodyear и т.н. В Западна европа са доста разпространени.


i.stojanov
Мнения: 552
Регистриран на: Пон 02 май 2011 15:46
Автомобил: Golf 5 TDI
Двигател: BXE 2007
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот i.stojanov » Чет 12 окт 2017 10:56


Средна хубост понеже толкова ми се откъсват от сърцето. Все пак остава опцията за Dunlop 4D от 2011г... Ще се помотая още малко и ще пиша, какво съм взел и мнение за него.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19149
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Чет 12 окт 2017 11:01


Аз бих избрал Дънлоп 2011 Дот пред Клебер с дот 2017. Но решението си е изцяло твое - парите и карането са от теб после. :th_up


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1630
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот MMX » Чет 12 окт 2017 11:22


stefan4o написа:Просто ги виж като протектор как изглеждат си и прецени коя е твоята гума.

Ако смяташ, че по шарката можеш да прецениш качествата на гумата си поредният сериозно заблуден. Което се потвърждава и от долния цитат. Самовнушението му е майката.

stefan4o написа:Аз бих избрал Дънлоп 2011 Дот пред Клебер с дот 2017. Но решението си е изцяло твое - парите и карането са от теб после. :th_up

Хората казват, че след 5г гумата не става дори само да е стояла на склад. Ти твърдиш, че 6 годишна гума е по-добра от чисто нова, която не е от най-евтините.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Vlad777 » Чет 12 окт 2017 11:39


Не зная кои са тия хора, но според големите производители на гуми, ако една гума се съхранява правилно, то тя е годна за период от минимум 6 до 10 години, в зависимост от производителя.

Специално за Континентал - цитат от техния сайт:
All tires (including spare tires) that were manufactured more than ten years ago should be replaced with new tires, even if they appear to be usable from their external appearance and if the tread depth may have not reached the minimum wear out depth.


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот gugun4u » Чет 12 окт 2017 12:02


По учебник, от повечето производители, гума се хвърля - когато се е ползвала 5 години, когато грайфера е приключил до маркера, или когато е станала на 10 години (но е ползвана максимум 5 и е съхранявана както трябва) В тази връзка и за подкрепям 5 годишен правилно съхраняван Дънлоп, в сравенение с нов Клебер. За шарката... шарките са най - лесни, обикновенно на low cost гумите ползват стари шарки на премиум модели от производителя майка. Ама смесите му е майката. То от там идва цената на гумите. Калъп може да си направи всеки. Единственото неприятно със стария Дънлоп е, че ако искаш да го продадеш после, няма да има цена. Аз лично карам 3 години с един комплект, и обикновенно успявам да му взема малко по - малко от половината пари, докато са още със сравнително свежи смеси и приличен грайфер и следващото поколение нови читави ми излиза по - малко отколкото нови Low Cost гуми :)


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19149
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Чет 12 окт 2017 13:02


MMX написа:Ако смяташ, че по шарката можеш да прецениш качествата на гумата си поредният сериозно заблуден. Което се потвърждава и от долния цитат. Самовнушението му е майката.

Ти как си избираш гумите? Близваш ги с език ли? Или ги почукваш като някой градски пенсионер, дето чука дините в Кауфланд и Лидл и наддава ухо да му проговорят?


MMX написа:Хората казват, че след 5г гумата не става дори само да е стояла на склад. Ти твърдиш, че 6 годишна гума е по-добра от чисто нова, която не е от най-евтините.

Хората, като теб ли? Не помня да съм твърдял, че 6 годишна гума от премиум сегмент е по-добра от чисто нова среден клас, виж сравнена с кауфландски гуми от сорта на Дебица, ЧерниЛъв и други такива кучи марки гуми съм почти готов да си сложа едното мадо, че ще е по-добра в повечето критерии - да. Просто изразих мнение, коя бих предпочел аз. В тестовете ако се включваха гуми стояли на склад амнайсе години щяхме да знаем истината, ама тя е някъде там :th_up
gugun4u написа:Аз лично карам 3 години с един комплект, и обикновенно успявам да му взема малко по - малко от половината пари, докато са още със сравнително свежи смеси и приличен грайфер и следващото поколение нови читави ми излиза по - малко отколкото нови Low Cost гуми :)

Ако после се цели продажба и вземане на някой лев е по-добре гума с пресен дот, няма две мнения. Но при наличието на китайчетата, с които е наводнен пазара все повече хора предпочитат ново китайче пред 3 годишни премиумки с останал 30-40 процента ресурс в тях.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1630
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот MMX » Чет 12 окт 2017 14:23


Ставаше конкретно дума за 6 годишен Дънлоп срещу нови Клебер. Клебер за китайски ли минават вече или Дънлоп са най-скъпите гуми на света? За шарките - това са модни тенденции и главната им функция е да може човек да си каже "ейй, гледай тия китайските почти на Континентал приличат - значи ще са добри". Съответно новият Континентал трябва да е с нещо по-различен от масата обикновени гуми. По същия начин водещите марки налагат нов дизайн във формата на купетата, след 3-4 години излизат подобни форми и при най-евтините коли. Приказките за аеродинамика отново са за народните маси.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19149
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Чет 12 окт 2017 14:49


Прочети няколко пъти горното ми мнение. :eek
А как всъщност ти си избираш гумите? Питам сериозно, остави шегите по-отгоре дето ги написах...



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: mariokk и 238 госта