коли на водород

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

коли на водород

Мнениеот VWGT » Пон 19 яну 2015 18:11


айде, първата серийна кола от този вид вече е официално на пазара. Toyota Mirai
http://www.carscoops.com/2015/01/toyota-delivers-first-mirai-fuel-cell.html

друга интересна подробност, е че за да стимулират развитието на технологията, Тойота са предоставили всички патенти относно техните разработки на другите автомобилни производители. Накратко първата водородна кола ще изминава 480 км с едно зареждане. Ще се зарежда за около 5 минути. Реално пак е електрическа кола, но използва ток от химическа реакция, за да захранва електромотора.

Не ми е ясно обаче, с какво ще се зарежда, май няма да е вода :) и каква ще е цената на "водорода"




Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: коли на водород

Мнениеот icoico » Пон 19 яну 2015 20:03


VWGT написа:...Не ми е ясно обаче, с какво ще се зарежда, май няма да е вода :) и каква ще е цената на "водорода"


Ми...сигурно с водород :rolleyes (от 2:20 мин) На чиста водица карат само гениалните хора с бълбукаторите тип Браун :mhihi :mhihi



Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: коли на водород

Мнениеот ktamen » Пон 19 яну 2015 20:15


Колко е живота на горивната клетка?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: коли на водород

Мнениеот VWGT » Пон 19 яну 2015 21:51


ахаа, един вид обратното на бълбукатора (т.е. ако си вградиш един ще направиш перпетуум мобиле).

http://www.treehugger.com/cars/toyota-hydrogen-fuel-cell-technology-simply-better-battery.html
още малко данни
155 коня, 180 км/ч макс скорост, 0-100 за 9 секунди
относно цената и живота на горивната клетка не намерих нищо смислено, нещата са много динамични, сегашната клетка била 20 пъти по-евтина от аналогичната показана през 2008... но за сметка на това 2 пъти по-силна ... т.е. ако една клетка тогава е била 100 000, сега трябва да е 5000. Животът и' тогава е бил ~7300 работни часа на 100% (или 5 години ако караш колата средно по 4 часа на ден), сега не става ясно.

относно цената на горивото намерих това сравнение:
http://heshydrogen.com/hydrogen-fuel-cost-vs-gasoline/
резервоарът е 5 литра, 1 литър водород според технологията на добив варира от 1 до 1.80$. Т.е. резервоарът е м/у 5 и 9 $ или 100 км пробег ти се връзват между 1 и 2 $.

/всички сметки са правени на ум и може да има грешки :) /

Последна промяна от VWGT на Пон 19 яну 2015 22:31, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8337
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: коли на водород

Мнениеот samo_pechka » Пон 19 яну 2015 22:05


Уплашиха се всички покрай новия акумулатор на испанците :biggrin те гарантират до към 1000км преход с едно зареждане и минимално време за заряд . Не се сещам колко беше времето , но ако е батерия за GSM , щяла да се зарежда напълно за около 5 секунди :eek мисля така прочетох . Та за колата може би да е за 5-6 минути до пълно зареждане :rolleyes
П.п. Намерих статията http://bg.checkonline4you.com/sbogom-na-benzina-ispanska-bateriya-obezpechava-patuvane-ot-1-000-km/


Потребителски аватар
Dagestan
Мнения: 958
Регистриран на: Съб 30 ное 2013 19:04
Автомобил: Toledo 1M2 и един Фокус
Двигател: AGN 2000
Местоположение: Разград

Re: коли на водород

Мнениеот Dagestan » Вто 20 яну 2015 17:24


Нека те измислят евтин начин за производство на водород и безопасен за съхраняването му, пък тогава ще видим кой си спомня за електромобилите...


wizarda
Мнения: 39
Регистриран на: Вто 26 мар 2013 21:40
Автомобил:
Двигател:

Re: коли на водород

Мнениеот wizarda » Вто 20 яну 2015 18:46


Че то тези коли са си електромобили. Водородната клетка прави ток, който задвижва ел. двигател(и).

Преди време BMW имаха експеримент с двигател с вътрешно горене(доколкото си спомням беше V12) преправен да работи на водород, което според мен е доста по неудачен вариант.

Иначе станции за презареждане има отдавна(Калифорния). Хонда пък имат експериментални 2 типа станции, които ще се инсталират по домовете - едната е със слънчеви панели(електролиза), другата преобразува природен газ. На който му е интересно може да потърси за honda fcx, който се предлага на лизинг за определени клиенти още от далечната 2008 :c020 .


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: коли на водород

Мнениеот drmilendd » Вто 20 яну 2015 20:39


Dagestan написа:Нека те измислят евтин начин за производство на водород и безопасен за съхраняването му, пък тогава ще видим кой си спомня за електромобилите...

Водорода по опасен ли от метана?
Горе някой писа вкусни цени за водорода. Въпроса е добива на водород какви емисии СО две отделя? Дали няма да пренесем проблема с изгорелите газове от автомобила към топлоцентралите (както посочват някои експерти за електромобилите)?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: коли на водород

Мнениеот stefan4o » Вто 20 яну 2015 21:06


drmilendd написа:
Dagestan написа:Нека те измислят евтин начин за производство на водород и безопасен за съхраняването му, пък тогава ще видим кой си спомня за електромобилите...

Водорода по опасен ли от метана?

Това риторичен въпрос ли е? Ако не - то защо според теб има водородни бомби, а не метанови :c020


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: коли на водород

Мнениеот ktamen » Вто 20 яну 2015 21:16


Метана е по-опасен. Водорода също като метана е взривоопасен, но поне не е отровен.


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: коли на водород

Мнениеот drmilendd » Вто 20 яну 2015 21:37


stefan4o написа:
drmilendd написа:
Dagestan написа:Нека те измислят евтин начин за производство на водород и безопасен за съхраняването му, пък тогава ще видим кой си спомня за електромобилите...

Водорода по опасен ли от метана?

Това риторичен въпрос ли е? Ако не - то защо според теб има водородни бомби, а не метанови :c020

Е ти ме уби, бих казал взриви с водородна бомба :Mr Green Fun
Водорода за горивни клетки (обикновен, втечнен ли е, къв е) има общо с водорода (деутерий и тритий) за термоядрени бомби, колкото водата за пиене с тежката вода (не с огнената)
[url]http://bg.m.wikipedia.org/wiki/Водородна_бомба[/url]
Въпроса беше полуриторичен, защото и аз мисля като ктмен, но химията съм я позабравил


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: коли на водород

Мнениеот VWGT » Вто 20 яну 2015 22:31


метана съдържа 4 атома водород => е по-опасен от чистия водород :)))

сега сериозно, доколкото съм чел и двата са много запалими при високи концентрации и взаймодействие с о2, като водорора е малко повече като че ли
метана се разпада на вода и СО2, което го прави доста по-вреден за околоната среда, докато водорода прави чиста вода
водорора също се съхранява втечнен под високо налягане
и двата газа не миришат и са безцветни за човешкото око, т.е. много трудно се хващат
метанът е един от източниците на водород

в момента технологичната борба при електро колите е м/у ТЕСЛА и ТОЙОТА, едните разчитат на акумулатори с ток, другите на fuel cell, като TESLA яко плюят по конкурентната технология, че била много взривоопасна. Факт е обаче, че след ТОЙОТА, ТЕСЛА също са дали достъп до патентите си.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: коли на водород

Мнениеот ktamen » Вто 20 яну 2015 22:41


VWGT написа:водорора също се съхранява втечнен под високо налягане

Досега не бях чувал за такъв начин на съхранение :gruebel Предполагам, че нещо се бъркаш.
Специално в колите май водорода се абсорбира от нещо и така се съхранявал по-безопасно.
Какви патенти имат Тесла? Доколкото знам в колите им няма нищо забележително.


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: коли на водород

Мнениеот drmilendd » Вто 20 яну 2015 22:55


Освен акумулатори, които даянат по триста и кусур километра. Май бизнес модела на тесла е икономия от мащаб - строят огромен завод за батерии и така ще свалят цената драстично, за да се конкурират с бензиновите коли. Така съм чул :gruebel


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: коли на водород

Мнениеот ktamen » Вто 20 яну 2015 23:02


Всъщност и с оловни акумулатори могат да се минат 300км, ама това няма връзка с темата.
Тесла сами ли си правят акумулаторите? При еднакъв капацитет по-леки ли са от конкурентните?
Щото аз продължавам да си мисля, че те просто купуват батерии и ел моторчета връзват ги с жици и добавят по 4 колелета. Или нещо не съм разбрал :gruebel



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 58 госта