LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот Iezekil » Съб 28 окт 2017 8:43


Явно принципа е друг...моите пури са с 2 години гаранция,връзват се директно на 220 волта,светят 2 пъти по-силно от стандартната 36 ватова луминисцентна,харчат на половина...но:предполагам тръбата пак е пълна с газ,разпръскващ светлината от диодите,монтирани вътре в тръбата.Няма никакво греене и се поражда въпроса:за фар не е ли по-удачно да се измисли нещо подобно,крушка с балон/газ/,вътре диодите и т.н.?Виждал съм подобно изпълнение битови крушки,вярно светлината е несравнима,но може да се компенсира някак....




ilievad
Мнения: 39
Регистриран на: Вто 09 юни 2015 12:45
Автомобил:
Двигател:

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот ilievad » Съб 28 окт 2017 9:05


Ами то ще е същото като ксенона


Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 923
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот ssssl » Съб 28 окт 2017 9:57


Няма лед с газ. При газорарядните самият газ свети и популярните им наименования са според това, какъв точно газ използват.
Халогенните крушки са друга бира...Там температурата е много по-висока илипсата на кислород предотвратява бързото изгаряне. При ледовете има нагряване, но няма горене, като окислителен процес и затова не е необходимо кислородът да се замества с инертен газ.


atrt
Дублиран kossis
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 08 яну 2017 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот atrt » Нед 29 окт 2017 12:25


Скоро купих за гаража на Витек диодни пури 60 и 120 см. По късите са добри за направата на преносими лампи. Директно се сменят като се укъсява стартовият елемент с даден такъв в комплекта. Тези лампи вероятно са последователно навързани диодни ленти. Поради което работят разтоварено без понижаваща схема и за това не греят изобщо. Рекламации почти нямало. PN прехода е херметично затворен и в зависимост от кристала свети с определена цветна температура. При излъчената светлина се отделя и топлина от кристала, поради което е необнодимо да се поставя на радиатор. Поради по високите работни токове при 12 волта, отделената топлина е в пъти по голяма от на 220 волта. Поради което диодите работят на прегрев и евтините изгарят бързо.

При халогенките кислорода не се смесва с инертен газ, а се замества. Или се изтегля и става вакуум.

Ксенона си е по подобие на неоновите газ разрядни лампи. Стартер- биметална пластина първоначално затваря веригата и така се ионизира газта в лампата . Получената плазмата после затваря веригата. Но това на 220 волта. А на 12 е по сложно. При по ниско напрежение е необходимо да се вдигне тока в пъти за да се изкара пак търсената мощност......


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот Iezekil » Пон 30 окт 2017 15:15


atrt написа:Директно се сменят като се укъсява стартовият елемент с даден такъв в комплекта.

Явно са като моите,но да знаеш,че ако ги ползваш по този начин/с дросел/,консумираната мощност си остава 36 вата.Най-добре е да изкормиш всичко.


atrt
Дублиран kossis
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 08 яну 2017 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот atrt » Пон 30 окт 2017 15:30


Iezekil написа:
atrt написа:Директно се сменят като се укъсява стартовият елемент с даден такъв в комплекта.

Явно са като моите,но да знаеш,че ако ги ползваш по този начин/с дросел/,консумираната мощност си остава 36 вата.Най-добре е да изкормиш всичко.


Бе и аз се замислих дали дросела който остава във веригата консумира нещо. Най лесно ще закача ампер-клещите и ще видя какво тече по веригата.
Но според мене не би трябвало дросела да идва като консуматор в подобна верига. Когато е закачен към неоновата лампа повишава напрежението до към 1000 волта и така поддържа тока през йонизираната тръба. При диодната пура идва като проводник и не повишава нищо. Така че едва ли и консумира. Просто така е вързан в схемата- последователно на нулата или фазата.

Ти мерил ли си консумацията след замяната или просто си чул че дросела консумира ? Не виждам логика. Но знам ли. Само с тест ще се види.

В момента само сменям стартера и пак съм с неонови пури. По функционално е така.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот Iezekil » Пон 30 окт 2017 15:38


Аз се зачудих за какъв чеп е тоя стартер,след като ги връзвам директно и то само от едната страна/от към надписа/,а кто знаеш в стандартната схема тока минава през двата края.Та продавача звънна на "производителя" и така ми обясни-запазва се консумацията при стандартно свързване.
пп.края с надписа всъщност при стандартната схема трябва да е от към стартера.Не съм пробвал от другия край свързване,просто така ми обясниха.


atrt
Дублиран kossis
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 08 яну 2017 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот atrt » Пон 30 окт 2017 16:12


Продавача не разбира нищо. На производителя трудно ще звънне веднага, понеже е в Китай. Най много да се е обадил на дистрибутора, който пак не разбира много.

От опит мога да ти кажа - както и да се завърти тръбата спрямо стартера пак ще свети. На диодната пура от едната страна има мостче на местото на отоплитеният електрод, а от другата стана се подава нулата и фазата. Като се замести биметалният стартер с укъсяващ елмент се затваря и другата част на веригата. Както и да се върти пурата винаги от едната страна се подават потенциалите, а от другата става замостване. Това го проследих специално, защото ме беше страх да не направя късо :smile . Оказа се че няма такава опасност. :th_up

Така че на диодната лампа не и трябват 1000 волта и дросела не се товари. Това значи че не консумира и не бучи ако се заслушаш. А сигурно и не грее както при обикновен неон. Загряването е показателно.

Едно знам със сигурност - ако дросела е от тези модерните- полупроводниковите, той няма да бъде като проводник за диодна лампа и няма да може да работи с него със сигурност. Такъв се премахва задължително за да светен диодната пура.

Направи си експеримент ако ти е удобно - като поработят диодните пури -пипни дроселите и виж дали са загрели както с неоновите. Ако не са значи че не консумират.
Моите са на високо и трябва пак да им свалям прозрачните капаци за да го тествам това.

Изображение

На тази снема ако се загледаш е укъсена "нулата". Както и да въртиш пурата е все едно.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот Iezekil » Пон 30 окт 2017 17:04


Какво да пипам-не четеш ли?Аз съм изтърбушил всичко,подавам от едната страна фаза и 0 на двете крачета и толкова,другите са само за захващане.
А тоя дали разбира или не,аа освен с продажби се занимава и с ел.обзавеждане на производствени предприятия.Що да си измисля?


atrt
Дублиран kossis
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 08 яну 2017 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот atrt » Пон 30 окт 2017 17:07


Споко. :beer Не съм те разбрал. В такъв случай аз ще тествам.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот Iezekil » Пон 30 окт 2017 17:12


По твоята схема не виждам как ще стане,ако лед стартера окъси,както казваш ти,още повече,че при мен са от едната страна двете жици на захранването.Това би важало за стария модел,при който се запазваше въпросното сврзване от двете страни.При тоя по-нов модел,единия край на пурата е само за захващането.


atrt
Дублиран kossis
Мнения: 135
Регистриран на: Нед 08 яну 2017 16:51
Автомобил:
Двигател:

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот atrt » Пон 30 окт 2017 17:21


Няма проблеми :th_up


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот MMX » Сря 01 ное 2017 14:23


Като става дума за крушки - има ли някакви мощни ЛЕД или подобни крушки за светлини на заден ход? Не знам доколко стандартни еднакви се слагат на всички коли.


FEN_NA_TDI
Мнения: 164
Регистриран на: Нед 28 сеп 2014 18:58
Автомобил: VW Passat B4
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: София

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот FEN_NA_TDI » Чет 02 ное 2017 17:37


MMX написа:Като става дума за крушки - има ли някакви мощни ЛЕД или подобни крушки за светлини на заден ход? Не знам доколко стандартни еднакви се слагат на всички коли.
има да с cree диоди


Потребителски аватар
TISSOT
Мнения: 85
Регистриран на: Чет 03 май 2007 9:35
Автомобил: VW Touran
Двигател: CAYC 1600 TDI BMT DSG 2013
Местоположение: Варна/София

Re: LED крушки за фарове,някой пробвал ли ги е?

Мнениеот TISSOT » Чет 16 ное 2017 10:58


Някой пробвал ли е тези крушки?
http://www.autofamily.bg/bg/catalog/id/1183.html



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Stivi и 60 госта