Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот $100 » Пет 05 май 2017 19:39


По-важно е друго. Ако не си подновиш ГО, колата е с прекратена регистрация. Караш, правиш ПТП като си виновник. Пострадалият очаква твоята ГО да му плати щетите, но ти нямаш ГО. Обръща се към Гаранционният фонд, но оттам му казват "Тая кола е с прекратена регистрация. Не изплащаме обезщетения за щети, нанесени от неидентифицирани обекти, а само от МПС - в случая това не е официално МПС." Накратко - не плащат нищо. Оттам следват 2 прости въпроса: 1) Защо съществува ГФ, след като няма как да си влезе в ролята - освен ако ГО не ти е изтекла съвсем скоро и още не са предали информацията до КАТ; 2) Защо се удържат пари от всяка ГО, които се превеждат към ГФ, след като той явно съществува само за себе си.




dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот dreadx » Съб 06 май 2017 1:13


А, интересен въпрос - значи може спокойно да кашират и парите от Гаранционния фонд, както направиха с пенсиите - големи са шмекери, верно.
- я пиши на другарката Нинова, да ги пита и за това: няма ли да ни махнат от таксата парите, дето уж отиват в Гаранционния фонд, след като няма нужда повече от такъв фонд.
samo_pechka написа:После ще се прави нова регистрация , със всичките му съпъстващи разходи..
Е нали уж било автоматично, когато си платиш ГО.
Но пък някъде пишеше, че трябвало да си платиш ГО и да занесеш заявление в КАТ, че желаеш да ти се поднови регистрацията.


Потребителски аватар
krraynov
Мнения: 969
Регистриран на: Чет 30 сеп 2004 19:34
Автомобил: VW Passat B7 Alltrack
Двигател: CFGB 2012
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот krraynov » Съб 06 май 2017 8:45


dreadx написа:]Е нали уж било автоматично, когато си платиш ГО.
Но пък някъде пишеше, че трябвало да си платиш ГО и да занесеш заявление в КАТ, че желаеш да ти се поднови регистрацията.

На мен ми се случи да прескоча крайния срок за подновяване на ГО, защото колата така и така не беше в движение. Изпратиха ми писмо от гаранционния фонд. После си платих застраховката и никъде другаде не съм ходил...


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот icoico » Съб 06 май 2017 9:08


samo_pechka написа:...Опа...как прекратяване на регистрацията?! Значи доста хитър ход са приложили ....нали уж щяха да ги спират от движение, те направо прекратяване.
После ще се прави нова регистрация , със всичките му съпъстващи разходи...


Aйде пак..."уж щяха", "хитър ход". Като четете и вярвате на вестници, поне си проверявайте набързо информацията им, където трябва. Отнема 5 минути в тежките случаи icon_idea

Прекратяване:
ЗДвП
Чл. 143.(10) (Нова - ДВ, бр. 102 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) Служебно се прекратява регистрацията на пътни превозни средства, за които е получено уведомление от Гаранционния фонд по чл. 574, ал. 11 от Кодекса за застраховането, и се уведомява собственикът на пътното превозно средство. Служебно прекратена регистрация на пътно превозно средство се възстановява служебно при предоставени данни за сключена застраховка от Гаранционния фонд по реда на чл. 574, ал. 6 или по желание на собственика след представяне на валидна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.
(11) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Служебно прекратяване на регистрацията на регистрирано пътно превозно средство се извършва с отбелязване в автоматизираната информационна система в случаите, предвидени в глава шеста. В този случай табелите с регистрационен номер и част 2 на свидетелството за регистрация на пътното превозно средство се отнемат със съставянето на акта за установяване на административното нарушение.


Възстановяване:
ЗДвП
Чл. 143.(12) (Нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Възстановяването на служебно прекратена регистрация на пътно превозно средство по реда на ал. 11 се извършва по ред, определен с наредбата по чл. 140, ал. 2.

НАРЕДБА № I-45
(3) (Нова - ДВ, бр. 30 от 2016 г.) Възстановяване на регистрацията на превозно средство, прекратена по чл. 18, т. 2 във връзка с чл. 18б, ал. 1, т. 8, се извършва:
1. (В сила от 01.07.2016 г.) служебно - при предоставени данни от Гаранционния фонд по реда на чл. 574, ал. 6 от Кодекса за застраховането за сключена задължителна застраховка "Гражданска отговорност на автомобилистите";
2. при поискване от собственика след представяне на документите по чл. 15, ал. 1.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот $100 » Съб 06 май 2017 11:19


Не стана ясно това "служебно - при предоставени данни от Гаранционния фонд по реда на чл. 574, ал. 6" има ли някакъв срок? Може 6 месеца след като си подновил ГО, още да ти е дерегистрирана колата. Ако посочиш тая наредба ще ти кажат "ами не са подадени още данни от ГФ". Комуникацията е (почти) електронна, но с камшично задвижване. Т.е. някой пуска справка и изпраща един файл-списък до КАТ по електронна поща - там друг служител проверява пощата примерно веднъж седмично (ако не забрави и не е в отпуск) и вкарва данните "автоматизирано" т.е. с импорт, а не цъка ред по ред. (Това са мои предположения, но не пречи да съвпадат с реалността.) Истинска електронна комуникация означава сървърът на ГФ да пуска извлечение автоматично (сам) всеки ден, да го изпраща до КАТ, а там друг компютър пак без намесата на оператор да импортира данните. Ако има намеса на човек, може да е бърз преглед дали импортираните данни изглеждат нормални на око и натискане на Enter (това като защита срещу груби грешки в системата или хакерска намеса).


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот dreadx » Съб 06 май 2017 11:34


icoico написа:Възстановяване:
1. служебно - при предоставени данни от Гаранционния фонд .. за сключена ГО.;
2. при поискване от собственика след представяне на документите по чл. 15, ал. 1.
Аз за друго се чудя (edit: същото, за което е писал и колегата преди мен.) - спирането на регистрация отнема 1-2 месеца. Последващото автоматично активиране на регистрация сигурно отнема пак толкова, щом са предвидили собственикът отделно да може да ходи в КАТ и да си иска подновяване на регистрацията, след представяне на документи за сключена ГО.
Това означава ли, че ако не отидеш в КАТ, може да си сключил ГО и да си караш колата 1-2 месеца, а реално да не се водиш с регистрация - и съответните драми, които при евентуална проверка или ПТП могат да възникнат от това?
Или при представяне на съответната полица пред органите на реда, те приемат, че си с регистрация, въпреки че в системата още може и да не е актуализиран този статус?
(- хрумна ми и една голяма тесла, във връзка с новата постановка, но ще се върна тук да допиша, само ако стане факт - не и преди това да ги отварям как по-лесно да могат да ви прекарат.)

edit:
Eто, само няколко дена по-късно чувам по радиото, как цената на ГО за автомобил, спрян от движение, може да достигне 1000 лв! -- Брех, мислите ли ми прочетоха тези?? -- а аз уж нарочно не го написах, за да не им давам (добри) идеи.

Ама много съм тъп: - че нали на онези по цял ден това им е работата, да мислят как да ви преебат.
Защо си мислех, че може и да не се сетят за това? - естествено, че ще се сетят.
(- и все пак бях длъжен да не го пиша, докато не го обявят официално.)

edit2: Ще ми е интересно сега някой фен на управляващите да ми обясни от какво се налага такава висока цена за ГО?
- тези май съвсем ни взеха за балъци?? :thumb_down

И другата новина, за онзи отдавна замразен проект с разширяването на зелената зона. Как вдигнаха някакво правителство и веднага се активизираха грабчетата - казах ви, че вече ще грабят като за последно.
Отдавна злоупотребяват с вас, като педофил с малко дете, но напоследък нещата до толкова минаха всякакви граници - имам чувството, че за да се оправи тази държава, ще трябва глави да хвърчат. :death

Последна промяна от dreadx на Чет 11 май 2017 18:43, променено общо 3 пъти.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот Stivi » Съб 06 май 2017 11:50


Хайде да продължим дискусията, ако на някой му се случи с ПЛАТЕНА ГО да го глобят понеже в системата фигурира със служебно прекратена регистрация или гаранционния фонд откаже да плати щета за която той е виновен! Всичко друго е в хипотетичната графа на догадките "ами ако,ама дали" :a045


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот icoico » Съб 06 май 2017 12:33


$100 написа:Не стана ясно това "служебно - при предоставени данни от Гаранционния фонд по реда на чл. 574, ал. 6" има ли някакъв срок? ...Истинска електронна комуникация означава сървърът на ГФ да пуска извлечение автоматично (сам) всеки ден, да го изпраща до КАТ, а там друг компютър пак без намесата на оператор да импортира данните...


Кодекс на Застраховането написа:
Чл. 574(6) Информационният център предоставя на Министерството на вътрешните работи данни за действащите и прекратените застрахователни договори по задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите.

(8) (В сила от 01.07.2016 г.) Обменът на данните по ал. 3 - 7 се извършва по електронен път, в реално време, чрез автоматизирани интерфейси между информационните системи на органите по ал. 1, при спазване на правилата за оперативна съвместимост и информационна сигурност.


Ся, ако питаш вече работи ли системата- не зная. И не възнамерявам да узная, особено по трудния начин :mhihi


Потребителски аватар
petyr.tolev
Мнения: 3
Регистриран на: Чет 28 апр 2016 9:13
Автомобил:
Двигател:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот petyr.tolev » Пет 12 май 2017 15:41


Колеги, някой знае ли при наказание 1 месец спиране от движение каква е таксата да си взема отново малкия талон в КАТ и колко струва прегледа при тях? Доколкото помня при първата регистрация беше 60 лв. ама при пускане отново в движение може би да е повече :eek


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1624
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот MMX » Пет 12 май 2017 17:11


5000 лв е...

Дали ще е 60, 70 или 40лв какво значение има? Като отидеш в КАТ ще разбереш. Ако 100лв са всичките ти пари, по-добре не карай. Въпросът ти е абсолютно безсмислен пълнеж на темата.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6145
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот ktamen » Пет 12 май 2017 19:25


Добре, че не те попита лично, сигурно щеше да му извъртиш два шамара за нахалството да зададе съвсем обикновен въпрос. Български форум..........
ПП За съжаление и аз нямам представа каква ще е таксата.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1624
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот MMX » Пон 15 май 2017 10:25


Въпросният екземпляр беше давал колата си на човек без книжка. Така че шамара, за който говориш може да е уместен. Пак в същата връзка въпросът му е безсмислен пълнеж.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот vanesto » Вто 02 окт 2018 11:20


Миналата година платих 160лв ГО за моята барака, тази година 266лв /+66%/ :screwy
Поне да съм ползвал някакво обезщетение, че да не е яд :banghead


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот DoH_KuXoT » Вто 02 окт 2018 11:54


vanesto написа:Миналата година платих 160лв ГО за моята барака, тази година 266лв /+66%/ :screwy
Поне да съм ползвал някакво обезщетение, че да не е яд :banghead

ти сериозно ли си направи сам клетва ? :eek Ти и здравни внасяш :screwy


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6176
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот vanesto » Вто 02 окт 2018 12:08


DoH_KuXoT написа:
vanesto написа:Миналата година платих 160лв ГО за моята барака, тази година 266лв /+66%/ :screwy
Поне да съм ползвал някакво обезщетение, че да не е яд :banghead

ти сериозно ли си направи сам клетва ? :eek Ти и здравни внасяш :screwy

Имах предвид, че има много тарикати, които завеждат фалшиви щети. Заради тях, и румънците, които си регистрират колите с Бг номера, аз и ти трябва да им плащаме масрафа. Какво се е променило толкова за една година в тая държава, че да вдигат с 66% ГО? Легитимна мафия.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 114 госта