Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
shotik
Мнения: 349
Регистриран на: Пон 09 юли 2007 21:07
Автомобил: Seat Cordoba Vario 2000
Двигател: ALM 1.6 MPI 2000
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот shotik » Чет 11 фев 2016 14:30


Цитат : (3) Не се допуска движение на моторно превозно средство по пътищата, отворени за обществено ползване по смисъла на чл. 2, ал. 1 от Закона за движението по пътищата, без водачът да е застрахован по реда на този кодекс.

Това не е ли разминаване -ГО се прави на МПС , а тук пише -без водачът да е застрахован ?




Tai4i
Мнения: 42
Регистриран на: Сря 28 окт 2015 0:39
Автомобил: Golf 4 1_8
Двигател: AGN

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот Tai4i » Сря 02 ное 2016 17:40


До седмица трябва да сключа нова Г.О., а колата не я карам и скоро няма да е карам,понеже ще заминавам за няколко месеца извън страната! Натъкнах се на следното, та КАКВО ДА ПРАВЯ ???

Първото уведомление е от страна на Гаранционния фонд до собственика на автомобила. В срок до 14 дни след датата на уведомлението собственика на автомобила трябва да представи доказателства за наличие на сключен и действащ застрахователен договор за тази застраховка. Ако след този срок автомобила продължава да няма такава застраховка, Гаранционния фонд педоставя наличната си база данни (за автомобили без гражданска) на съответните 28 регионални структури на Пътна полиция.

Регионалните структури на МВР уведомяват за втори път собственика на автомобила, че няма застраховка “Гражданска отговорност” и че трябва да си я поднови. Ако в 14 дневен срок след това второ уведомление, собстеника не предприеме действия по сключването или подновяването на застраховката и не предостави доказателства за валидна таква застраховка, следва автоматична дерегистрация на автомобила (служебно прекратяване на регистрацията на автомобила – служебно спиране от движение на автомобила), като налагат и съответните административни наказания на собственика – глоба от 250 лв.

На лице, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, се налага:

глоба от 250 лв. – за физическо лице. При повторно нарушение наказанието е 800 лв


ТАЗИ ГЛОБА от 250 и 800 е ако те СПРАТ и нямаш Г.О. или ВАЖИ и ако ти седи в гаража и не я караш?

Какво може да се направи за да не плащам за 6-7м седене в гаража?


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот Vlad777 » Сря 02 ное 2016 18:29


Tai4i написа:Натъкнах се на следното, та КАКВО ДА ПРАВЯ ???
Не вярвай на всичко, което пише в интернет.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот joro_kem » Сря 02 ное 2016 18:29


Да я спреш временно от движение


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот Stivi » Сря 02 ное 2016 18:58


Оставяй си я спокойно в гаража,никой няма да те глоби че не си си направил гражданска ако не те хванат на пътя !


Потребителски аватар
mk5_gti
Мнения: 179
Регистриран на: Пет 21 дек 2012 19:23
Автомобил: Golf 5 GTI DSG
Двигател: BPY 2008

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот mk5_gti » Чет 03 ное 2016 14:00


Няма никакви глоби. След като нямаш Г.О. колата я спират от движение. Когато решиш да я караш, правиш Г.О. и автоматично се пуска в движение. И аз се притеснявах понеже имам кола, която я ползвам 2 месеца в годината. Август месец ке прибрах в БГ отидох да си направя Г.О. и ми казаха че се пуска автоматично в движение. Даже правя на вноски, плащам първата и край.


Потребителски аватар
me4ou
Мнения: 259
Регистриран на: Съб 17 апр 2010 23:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот me4ou » Чет 03 ное 2016 21:08


Значи, ако правилно разбирам, ако си оставиш колата без гражданска тя бива "спряна от движение" и после просто си плащаш гражданската и ти я пускат в движение.
Тогава ми се губи смисъла от цялата суматоха, ако не трябва да ходиш да се разправяш, да подаваш заявления и молби и други бюрокрации, каква точно е разликата с преди? (ако автомобила ти не се движи де)

Имам един кемпер, който има гражданска до края на месеца и поради липса на печка в него, мисля зимата да го оставя да си почива.
Да разбирам, че на пролет като отида и му направя ГО всичко ще си му е наред?


Потребителски аватар
mk5_gti
Мнения: 179
Регистриран на: Пет 21 дек 2012 19:23
Автомобил: Golf 5 GTI DSG
Двигател: BPY 2008

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот mk5_gti » Чет 03 ное 2016 21:32


Точно така е. От януари нямах гражданска на колата която имам в БГ. Август отидох да направя гражданска и ми казаха, че колата се пуска автоматично в движение. Даже я минавах на преглед.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот Vlad777 » Чет 03 ное 2016 22:27


До сега не съм чул на някого да са му спряли колата от движение автоматично. Подозирам, че дори и в КАТ не знаят за такъв случай. Просто защото това беше поредната футболна драма, която медиите раздухаха, а на хората им е достатъчно да чуят нещо по телевизора и хоп - автоматично става истина...


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот icoico » Чет 03 ное 2016 23:30


Не е е точно от телевизора дочуто.

http://lex.bg/laws/ldoc/-549437437

Наредба № I-45 от 24 март 2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторни превозни средства и на ремаркетата, теглени от тях

Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) Регистрацията на превозно средство се прекратява:
1. с писмено заявление от собственика;
2. служебно.
Чл. 18б. (Нов - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) (1) Прекратяване на регистрацията по чл. 18, т. 2 се извършва:
8. (нова - ДВ, бр. 30 от 2016 г.) след уведомление от Гаранционния фонд по чл. 574, ал. 11 от Кодекса за застраховането.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 30 от 2016 г.) При прекратяване регистрацията по ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 или 8 се уведомява собственикът на ПС, посочен в регистъра.


Предполага се това да заработи, когато Гаранционният фонд си изчисти бъговете. Но ето тук например вече действа базата данни за виновно причинени ПТП през последните 6 години:

http://eisoukr.guaranteefund.org/vehicleevents?l=bg

което ме кара да мисля, че и служебната дерегистрация ще подкарат скоро. :rolleyes


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот 777 » Пет 04 ное 2016 10:49


Че то уж от февруари беше в ход това нещо, края на годината, а още е на етап "ще".


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот icoico » Пет 04 ное 2016 11:41


То и системата с пръстови отпечатъци в болниците уж работи, ама... :mhihi

me4ou написа:...Тогава ми се губи смисъла от цялата суматоха, ако не трябва да ходиш да се разправяш, да подаваш заявления и молби и други бюрокрации, каква точно е разликата с преди? (ако автомобила ти не се движи де)...


Смисълът е, че колите без гражданска ще се водят спрени от движение и статистиката за пред ЕС ще изглежда по- добре. icon_idea :mhihi . Вторичен ефект, когото хванат да се движи с такава кола ще го гърбят за управление на спрян от движение автомобил.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот Vlad777 » Пет 04 ное 2016 11:55


Всъщност, освен статистиката, търсеният ефект е Гаранционният Фонд да не дължи обезщетение при настъпване на ПТП на автомобил с BG регистрация, ако той няма ГО.

В момента се приема, че ако един автомобил е регистриран е държава членка на ЕС, то той или има ГО или ако няма значи щетите се поемат от ГФ.

В случая дерегистрацията означава, че ГФ няма да покрие щетите, причинени на трети лица.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот ktamen » Пет 04 ное 2016 11:58


И за какво тогава ГФ вземат парички от всяка застаховка :gruebel Явно няма да плащат нищо на никой :rolleyes


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3923
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот joro_kem » Пет 04 ное 2016 13:07


Vlad777 написа:До сега не съм чул на някого да са му спряли колата от движение автоматично. Подозирам, че дори и в КАТ не знаят за такъв случай. Просто защото това беше поредната футболна драма, която медиите раздухаха, а на хората им е достатъчно да чуят нещо по телевизора и хоп - автоматично става истина...

в офиса получихме официално уведомление (от гаранционния фонд мисля) за няколко МПС-та (влекачи предимно), че предстои служебно спиране от движение, ако не подновим гражданските, така че не е само слух. друг е въпроса доколко действат систематично или избирателно :thumb_down



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Nexrozum19 и 86 госта