Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот Vlad777 » Пет 08 яну 2016 21:33


Мисля, че хората масово не правят разлика между гратисен период за плащане на вноска по валидна полица (какъвто има) и срок на полица (за който гратисен период няма).




EMILEN
Мнения: 98
Регистриран на: Съб 23 май 2009 9:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот EMILEN » Съб 09 яну 2016 0:26


gergeto написа:
EMILEN написа:Що за глупост? Явно нямаш елементарно логическо мислене. Нали за да имаш някакъв гратисен период за плащане, трябва да дължиш пари? При положение, че с последната вноска си се издължил на 100%, такова животно като "гратисен период" няма върху какво да се даде. Дори и никога да не си плащал за гражданска отговорност, би трябвало да се досетиш.


Ами чаках някой като теб с логическо мислене да ме "открехне" за гратиса ,и накрая си сключих новата полица.
Айде ,ако не фащаш за кво става въпрос не се забавлявай да си образуваш нерви с чужди ядове...Последните 24-часа след поста ми, това ли умува -как да се заядеш ?:thumb_down


Изумувах го за около 24 секунди, честно казано. И го написах не за да се заям, (че пък и точно с теб, дето нито имам да си връщам за нещо, нито те знам кой си и какъв си), а защото наистина не можах да възприема, че има такива грамотни хора, които да не се досетят, че след като са платили на 100% продукта бил той автомобил, телевизор или полица за гражданска отговорност, ще имат някакъв гратисен период за каквото и да било.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот gergeto » Съб 09 яну 2016 10:43


Колеги,искам пред всички ви да се извиня на колегата EMILEN за тона ,който му държа в последния си пост по тази тема.Просто когато прочетох мнението му бях мега вкиснат по друга причина и колегата няма как да знае какво ми е.Нали знаете кои са едни от най-големите страхове на един мъж?-Да не му спре колата и да не му "тръгне" жената...За жена си нямам притеснения,но вече 6-ти ден съм без кола щото седи пред един сервиз за смяна на съединител.Когато прочетох поста на EMILEN,тъкмо се бях прибрал бесен от сервиза ,защото майсторите нямат и намерение още да я почват...
Та по темата-До преди година, винаги падежните вноски на колите ми са били след 20-то число.Първите доходи които влизат в къщи за месеца са след 15-то число.Така че не помня да съм ползвал опцията "гратисен период" Сега обаче с тази "спяща красавица" пред сервиза падежа е на 3-то число.Факт ,за който поради една или друга причина забравих ,и тъй като получих SMS-са от SDI около 2 седмици по-рано ( в средата на ноември), се сетих че по това време може би ще ми е финансово трудно да я платя,сетих се за гратисния период,успокоих се
и спрях да мисля за това.Два дни след падежа обаче на мен ми "светва" при случаен разговор на тема застраховки че аз не плащам поредна вноска а сключвам нова полица и съответно няма гратисен. Същия ден сключих новата застраховка,ама както съм писал по-горе съм карал 2-3 дни без такава.Знам че няма гратисен затова не изчахах до 15-ти,а я направих още на 5-6ти.
Още веднъж колега EMILEN-извинявам се . :bowdown


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот forski » Пон 11 яну 2016 9:12


Колеги, предлагат ми една англичанка, с английска регистрация, номера, гражданска платена там и т.н.
гражданската е валидна още два месеца. По-пинцип колата ми трябва за село (малка джипка е) имат ли някаква опция да проверят в база данни или по-някакъв друг начин че колата е с изтекла гражданска направена там?


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот VWGT » Пон 11 яну 2016 9:57


Никаква система нямат. Аз имам джипка с бг регистрация, на която не съм плащал ГО от една година, но я карам само по черно. тази година и техн преглед няма да правя. Засвга никой не ми е поискал номерата. Твоята няма и регистрация даже ...
Всъщност ти мислиш ли да я караш по улиците? И ако те спрат дали могат да проверят дали имаш ГО това ли е въпроса?
Иначе по темата със срока на ГО ще пиша после, че сега съм от телефон


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот Spas » Пон 11 яну 2016 12:24


Темата за кола, карана само по "черни пътища" е много тънка. Реално, ако я караш само офроуд, не би трябвало да ти трябва гражданска, преглед и т.н., Да, но ако е минеш за малко по някой обществен път, само да стигнеш до някъде и стане катастрофа, дори и да не е по твоя вина, какво правим? Ще платиш всичко до стотинка.....Замислих се и за състезателните коли, някои нямат регистрация и ги карат с платформи.....но пък от отсечка до отсечка по някога се налага. Та много е тънка темата. Аз съм много ЗА да се маха регистрацията, без ГО! Защото всички трябва да се научим, че законите трябва да се спазват. Но и да предупреждават, че аз два пъти съм забравял за вноска, добре, че имам свестен брокер и ми напомня. :)


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот VWGT » Пон 11 яну 2016 13:59


Абсолютно си прав и този риск си е за моя сметка, но сам регистрацията няма да я махна. КАТ да измислят нещо ... ако изобщо ги интересува.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 11 яну 2016 14:15


forski написа:Колеги, предлагат ми една англичанка, с английска регистрация, номера, гражданска платена там

Ти ако знаеш колко десни волани се карат с фалшиви английски застраховки.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот 777 » Пон 11 яну 2016 14:20


Не съм много сигурен, но може би работата ще стане така, че ако те удари някой без ГО, няма да получиш пари от Гаранционния фонд. Ще кажат, че колата не е валидно МПС, защото е спряна от движение. И освен да съдиш собственика/шофьора, друго не остава. А ако е така, защо ще го има ГФ.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот forski » Пон 11 яну 2016 14:39


Zdravko Zankov написа:
forski написа:Колеги, предлагат ми една англичанка, с английска регистрация, номера, гражданска платена там

Ти ако знаеш колко десни волани се карат с фалшиви английски застраховки.



Знам колега, въпроса е какво се случва ако полицата е изтекла и настъпи ПТП, и какво се случва ако колата е с английски номера, регистрирана там, и при ПТП ако ти си виновен не предоставиш валидна английска гражданска отговорност?
Колко и каква е глобата ако караш без такава валидна полица в България?


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот 777 » Пон 11 яну 2016 14:41


forski написа:Колко и каква е глобата ако караш без такава валидна полица в България?

200-300лв май беше глобата без ГО.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8296
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот Stivi » Пон 11 яну 2016 18:33


Странно е колко много хора чели недочели /не от форума/ вече си мислят, че ако не си платиш ГО автоматично те глобяват с 250лв :screwy Племеника е в Англия до поработи и сестра ми се обажда днес притеснена понеже двама шофьори вече и били казали, че ако не направи гражданска на колата която е прибрана в един гараж щели да го глобят,едвам я убедих че няма такава опасност :banghead От друга страна не е лошо че хората са неинформирани,така може и да се вдигне процента на платената ГО :th_up


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот 777 » Вто 12 яну 2016 12:44


Stivi написа:Странно е колко много хора чели недочели /не от форума/ вече си мислят, че ако не си платиш ГО автоматично те глобяват с 250лв :screwy Племеника е в Англия до поработи и сестра ми се обажда днес притеснена понеже двама шофьори вече и били казали, че ако не направи гражданска на колата която е прибрана в един гараж щели да го глобят,едвам я убедих че няма такава опасност :banghead От друга страна не е лошо че хората са неинформирани,така може и да се вдигне процента на платената ГО :th_up

Странно е защо ти си мислиш, че някой коментира случай на глоба различен от спиране на пътя от КАТ. Виж по-горе какво пита forski "... глобата ако караш без ...". Явно не става дума за кола в гараж.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот forski » Вто 12 яну 2016 12:55


Питането ми беше относно това, че английската полица се фалшифицира елементарно дори и през paint а КАТ нямат никаква информация за колите с английска регистрация дали имат или не валидна ГО.
Показваш му един лист на английски с твоето име и две дати и той гледа като в небрано лозе, въпроса беше ако предизвикаш или участваш в ПТП дали да показваш този фалшив лист или да кажеш че колата няма ГО?
Ако глобата е 300лв. и това са ти единствените последствия ОК, ако обаче имат начин да проверят полицата и тя се окаже фалшива ко става?


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спират служебно колата от движение ако нямаш гражданска !

Мнениеот virus_2005 » Вто 12 яну 2016 13:48


КОДЕКС ЗА ЗАСТРАХОВАНЕТО

В сила от 01.01.2016 г.

Обн. ДВ. бр.102 от 29 Декември 2015г.


Обмен на информация и взаимодействие на Информационния център с компетентните държавни органи

Чл. 574.(1) Информационният център обменя информация с компетентните държавни органи, които:
1. регистрират моторните превозни средства в Република България;
2. осъществяват контрол по Закона за движение по пътищата;
3. осъществяват контрол върху лицата, извършващи периодичен преглед за техническата изправност на пътни превозни средства;


(10) Информационният център уведомява собствениците на моторни превозни средства, за които не е сключен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите или сключеният застрахователен договор е бил прекратен и не е подновен, и им дава срок 14 дни от датата на изпращане на уведомлението да представят доказателства за наличие на сключен и действащ застрахователен договор за тази застраховка.
(11) Компетентните органи по ал. 1 предприемат мерки за спиране от движение на моторните превозни средства или на средствата за обществен превоз на пътници и/или за налагане на съответните административни наказания, когато не е била сключена задължителна застраховка. Когато в срока по ал. 10 не са били предоставени доказателства за сключен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, Гаранционният фонд уведомява органа по ал. 1, т. 1 да прекрати регистрацията на моторното превозно средство.


Отговорност за несключена задължителна застраховка

Чл. 638. (1) На лице по чл. 483, ал. 1, т. 1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се налага:
1. глоба от 250 лв. - за физическо лице;
2. имуществена санкция от 2000 лв. - за юридическо лице или едноличен търговец.
(2) При повторно нарушение наказанието по ал. 1, т. 1 е 800 лв., а по ал. 1, т. 2 - 4000 лв.
(3) Лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв.
(4) Когато с автоматизирано техническо средство или система е установено управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, на собственика на моторното превозно средство се налага глобата или имуществената санкция по ал. 1.
(5) При повторно нарушение наказанието по ал. 3 е 800 лв.
(6) При повторно нарушение наказанието по ал. 4 е 800 лв. за физическо лице и 4000 лв. за юридическо лице или едноличен търговец.
(7) На застраховател, който извърши нарушение на чл. 462, се налага имуществена санкция от 5000 до 20 000 лв., а при повторно нарушение - от 10 000 до 40 000 лв.




НАРЕДБА № I-45 ОТ 24 МАРТ 2000 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, ОТЧЕТ, ПУСКАНЕ В ДВИЖЕНИЕ И СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ НА МОТОРНИТЕ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И РЕМАРКЕТА, ТЕГЛЕНИ ОТ ТЯХ, И РЕДА ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ДАННИ ЗА РЕГИСТРИРАНИТЕ ПЪТНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА

Прекратяване регистрацията на моторните превозни средства и ремаркетата, теглени от тях

Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) Регистрацията на превозно средство се прекратява:
1. с писмено заявление от собственика;
2. служебно.

Чл. 18б. (Нов - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) (1) Прекратяване на регистрацията по чл. 18, т. 2 се извършва:
1. след уведомление от компетентен орган за регистрацията на превозното средство в държава - членка на ЕС, ЕИП, или Конфедерация Швейцария;
2. след уведомление от компетентен орган в държава извън ЕС, ЕИП или Конфедерация Швейцария за регистрацията на превозното средство в съответната държава и предоставяне на табелите с регистрационните номера;
3. след уведомление от компетентен орган на друга държава за унищожаването на превозното средство или предаването му за разкомплектоване в чужбина;
4. след уведомление от компетентен орган на друга държава за конфискация или отнемане на превозното средство в полза на съответната държава;
5. след писмено уведомление от службите за контрол по чл. 167, ал. 2, т. 3 ЗДвП, определени от кметовете на общините, предоставяне на табелите с регистрационните номера и документи, че превозното средство е прието за разкомплектоване;
6. след писмено уведомление от службите за контрол по чл. 167, ал. 2, т. 3 ЗДвП, определени от кметовете на общините, за идентифициране на превозно средство по номера на рамата или друг идентификационен номер и предоставяне на документи, че превозното средство е прието за разкомплектоване;
7. (изм. - ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г.) при установяване, че ПС е регистрирано с подправен, заличен или повреден идентификационен номер, прекратяването се извършва след произнасяне на орган на съдебната власт, потвърждаващо установеното подправяне, заличаване или повреждане на идентификационния номер.
(2) При прекратяване регистрацията по ал. 1, т. 1, 2, 3 или 4 се уведомява собственикът на ПС, посочен в регистъра.
(3) При получаване на уведомление по ал.1, т. 1, 2, 3, 4, 5 или 6 за ПС с наложен запор или друго законово ограничение се уведомява писмено органът, постановил обезпечението.
(4) Прекратяване на регистрацията в случаите по ал. 3 се извършва след отмяна или писмено разрешение на органа, постановил обезпечението, или на друг компетентен орган.

Само не знам на основание на коя ал., т. от Чл. 18б. ще прекратят регистрацията на МПС служебно при липса на ГО :idea:

Не виждам и как се възстановява прекратена регистрация по чл. 18, т. 2

Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2012 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г., изм. - ДВ, бр. 31 от 2015 г.) Възстановяване на прекратена регистрация се извършва при поискване от собственика по реда на чл. 14 - 17 само за ПС, чиято регистрация е прекратена на основание чл. 18, т. 1 поради изнасяне от страната, съхраняване в частен имот, обявяване за издирване, табели с регистрационни номера, които не отговарят на българските стандарти БДС 15980 и БДС ISO 7591, конфискация или отнемане в полза на държавата.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г.) Възстановяване на прекратена регистрация на превозно средство по чл. 18, т. 1 поради обявяване за издирване се извършва след прекратяване на издирването и писмено съгласие на застрахователя, ако е изплатена тотална щета.
(3) Допуска се използването на двигател от превозни средства, чиято регистрация е прекратена на основание чл. 18, т. 1 във връзка с чл. 18а, ал. 2, т. 1, 3, 4 или ал. 5 и чл. 18, т. 2 във връзка с чл.18б, ал. 1, т. 5 или 6.
(4) Промяна в регистрацията на ПС с използване на двигател съгласно ал. 3 се извършва по реда на чл. 15.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 278 госта