Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Bliznak
Мнения: 942
Регистриран на: Вто 14 юни 2005 16:26
Автомобил: MK6 Golf GTI
Двигател: 2010
Местоположение: София

Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот Bliznak » Вто 09 мар 2021 21:03


Във връзка със зачестилите кражби на автомобили, бихме искали отново да споделим с Вас няколко съвета относно това как да се предпазите. Надяваме се да ги намерите за полезни и с превръщането им в практика, да се намали вероятността автомобила Ви да бъде откраднат.

Ето нашите съвети в тази насока:

• Винаги заключвайте автомобила си и проверявайте дали сте го направили.
• Не оставяйте отворени прозорци, люкове, шибидах и т.н. Обърнете внимание и огледайте автомобила.
• Според възможността, опитайте се да намерите гараж или охраняем паркинг, където да паркирате и съхранявате автомобила.
• Застраховайте автомобила против кражба. По-скоро това е съвет как да минимизирате загубата, но в някои случаи маркировката на застрахователя има за цел превенция.
• Монтрайте алармена система. Според бюджет и възможности, можете да проучите различни технически решения.
• Планирайте добре излизанията си, особено ако Ви се налага да паркирате и оставите автомобила си в несигурен район (характерен с висока криминална активност).
• Когато оставяте автомобила си, огледайте района добре - било то гараж, паркинг, улица, бензиностанция или друго място.
• Оглеждайте се за съмнително поведение на хора, навъртащи се около автомобила Ви. Често крадците правят “оглед” на автомобила и мястото, където обичайно е паркиран.
• Много от крадците предпочитат да работят в тъмната част на денонощието. По възможност, паркирайте на добре осветени места.
• За да избегнете набези, избягвайте да оставяте ценни вещи в автомобила.
• Ако се случи да попаднете на крадец, избягвайте директна конфронтация. Сигнализирайте на веднага на органите на реда. Колите са заменими, Вие не.
• В случай, че автомобилът Ви бъде откраднат - сигнализирайте веднага на органите на реда, както и на Вашия застраховател, за да могат да реагират своевременно!

Като принцип - колкото повече и различни по вид мерки вземете, толкова по-трудно ще е на крадците да действат. Няма пълна гаранция. Можете с мненията си в тази тема да допълните вече изброените съвети. Надяваме се отново да сме Ви били полезни!



Има съществуваща тема във форума, публикувана от Vlad777, където в по-голяма конкретика се говори за автомобилите от VAG групата, както и различните технически решения, които да намалят риска от кражба. Прочетете и нея!
Ето линк : https://forum.vwclub.bg/viewtopic.php?f=88&t=355611#p3606211




Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12752
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 09 мар 2021 21:38


Една кола ако е набелязана,нищо няма да спре айдуците. Каско,за собствено спокойствие. Но при проект на стойност 15000,върху база за 1200....


Потребителски аватар
i.e.i
Мнения: 2563
Регистриран на: Чет 28 апр 2005 9:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот i.e.i » Вто 09 мар 2021 21:53


Каско или марка автомобил, който не е обект на "внимание"


Потребителски аватар
joker
Мнения: 5889
Регистриран на: Вто 21 ное 2006 10:38
Автомобил: Golf 3 Variant _Golf4 Variant
Двигател: 1800 ABS _1900 TDI AHF
Местоположение: Варна

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот joker » Вто 09 мар 2021 22:36


Пропуснали сте най-важното!!!Направете си скрито ръчно изключване на запалването!Никой крадец няма да си губи времето да търси как да запали колата!При добре скрито ръчно изключване,запалването практически е невъзможно!


Потребителски аватар
Bliznak
Мнения: 942
Регистриран на: Вто 14 юни 2005 16:26
Автомобил: MK6 Golf GTI
Двигател: 2010
Местоположение: София

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот Bliznak » Сря 10 мар 2021 12:18


joker написа:Пропуснали сте най-важното!!!Направете си скрито ръчно изключване на запалването!Никой крадец няма да си губи времето да търси как да запали колата!При добре скрито ръчно изключване,запалването практически е невъзможно!


Техническите решения са засегнати в темата, която цитирам в края. Иначе да - като видят, че не могат да се справят със запалване, тогава оставят колата. Единствено поразията по влизането им в колата остава за наша сметка.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9869
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот group® » Сря 10 мар 2021 15:35


Bliznak написа:Единствено поразията по влизането им в колата остава за наша сметка.

Това единственото може да те накара да си мечтаеш да са ти я откраднали.

Хич не съветвам за коли с адекватно каско да се правят допълнителни защити icon_idea
Когато не успеят има голяма вероятност да ти нанесат щети, които каското да не покрие. Отлично знаят как и какво. После хиляди за развравията ... мерси. Ако има да става, по-добре да я взимат цялата. Крали са ми кола. Не е края на света. Еле ако имаш каско. Адекватно.

Офф: по скоро дайте идеи за бодлива тел с ток около катализаторите на по-старите коли, че там положението е страшно. Крадат като луди. На един форумен доайен вече втора кола думкат :censored2 Казали са му, че дават до 700лв за тези по-старите. Направо не ми се вярва :eek


Blinky
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 17 яну 2023 0:10
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот Blinky » Сря 18 яну 2023 23:42


group® написа:
Bliznak написа:Офф: по скоро дайте идеи за бодлива тел с ток около катализаторите на по-старите коли, че там положението е страшно. Крадат като луди. На един форумен доайен вече втора кола думкат :censored2 Казали са му, че дават до 700лв за тези по-старите. Направо не ми се вярва :eek

Това с катализаторите е сериозен проблем наистина. На новите (да речем след 2017-та) сигурно също има проблеми с кражбата им. Пълно каско, гледаш на осъмнеш на трупчета, да не вземат огледало (огледала) или нещо, което е недоказуемо, че уж ти не си си го причинил. Счупено и оставено - ОК, може да мине за щета, изкъртено и взето - никак. И все пак има ли някакво решение.

Преди време (може би 5 години) ми откраднаха катализатора. В сервиза ми дадоха две опции - след месец пак да им дойда за едни 500 лв. или да сложат един резонатор за 120 лв, и да не се видим повече. Изборът беше ясен, но разбира се след въпроса - Ще мине ли технически преглед при отчитането на вредни емисии. Казаха, че няма никакъв проблем, и решението се взе бързо. Всички искаме да сме ЕКО, но за жалост не сме толкова богати. :)


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6045
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот DoH_KuXoT » Чет 19 яну 2023 11:55


Cars&trucks security предлагат много кадърни решения. Познавам се с тях и мога да съдействам с допълнителни разяснения и контакти , ако някой има интерес. Монтират устройства против кражба от безжичен тип, алармени системи, скрити бутони, GPS устройства с месечен абонамент на смешни пари и много удобно приложение за телефон. Аз лично съм ползвал услугите им многократно и съм много доволен. Работят с водещите застрахователи и предлагат много гъвкави условия и подръжка.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот fur1ous » Чет 19 яну 2023 12:05


Аз пък съм на мнение,че ако се опитват да крадат нещо то по добре да взимат цялата кола, много по зле е да си намериш колата без джанти,волан,навигация с разбита ключалка, строшени прозорци и тн.
И каското не покрива липси тоест пиеш студена водичка.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот 777 » Чет 19 яну 2023 12:25


Кое му е по-доброто? По-бързо ще си купиш друга или каското ще ти я плати без загуби? Или си мислиш, че много ще те е яд за счупени огледала, а ако я няма цялата ще е по-приемливо.

Иначе едно от добрите решения против кражба се нарича гараж.


Blinky
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 17 яну 2023 0:10
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот Blinky » Чет 19 яну 2023 12:50


fur1ous написа:Аз пък съм на мнение,че ако се опитват да крадат нещо то по добре да взимат цялата кола, много по зле е да си намериш колата без джанти,волан,навигация с разбита ключалка, строшени прозорци и тн.
И каското не покрива липси тоест пиеш студена водичка.

За цялата кола не съм сигурен, но за дадена част принципа е - по-добре да го счупят и да има следи, че е щета, отколкото тотално да го откачат / изкъртят и вземат, без следа. Тогава не се покрива. Това е защото може и сам да си си го свалил и да си замесен в застрахователна измама. :mhihi

Познат му счупиха прозореца, защото да видели стойка за навигация (преди около 3 години) и помислили, че самата навигация е в жабката. Да ама не, но резултата е, че правиш стъкло, което е много яко особено зимата или дъждовно време.

777 написа:Иначе едно от добрите решения против кражба се нарича гараж.

Това е ако имаш твой или в околността се предлага такъв под наем, дори и открито парко място с някакво наблюдение. В другите (чести) случаи седиш и стискаш палци. Дебнеш осветени места, хващаш некви елементи с винтове, абе яко генска живот.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот Ивайло Димов » Чет 19 яну 2023 13:05


Абе те на Роско страпоня джипката задигнаха за секунди от жена му ....има ли поръчка и решат ли да я крадат няма опазване .


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 553
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот alpinab » Чет 19 яну 2023 13:07


Преди няколко седмици видях много нова А8ца паркирана с поставен бастун на волата към таблото. Изненадах се, това беше модерно едно 20 и повече години назад, когато масово се задигаха коли, а пък да имаш каско лукс.

Самото заключващо у-во изглеждаше бая масивно.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот Ивайло Димов » Чет 19 яну 2023 13:13


Явно някой се е сетил ,че сегашните модерни крадци едва ли са виждали подобен уред и знаят как се отключва :mrgreen .Хитро е постъпил собственика .


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Съвети как да предпазим автомобила си от кражба

Мнениеот fur1ous » Чет 19 яну 2023 15:36


777 написа:Кое му е по-доброто? По-бързо ще си купиш друга или каското ще ти я плати без загуби? Или си мислиш, че много ще те е яд за счупени огледала, а ако я няма цялата ще е по-приемливо.

Иначе едно от добрите решения против кражба се нарича гараж.


Гараж + СОТ да, само гараж категорично НЕ!
В гараж им е най лесно, отварят го, затварят и имат цяла нощ да ти запалят колата без абсолютно никой да ги притеснява, не ме питай от къде знам, не бях аз потърпевшия, но това няма значение.
Иначе по добре цялата защото няма да ми се занимава да я оправям, никога не съм имал само един автомобил и не ми е проблем някой да изчезне, застрахован е ще си взема парите и ще си купя друг.
Миналата година като излизах за работа гледах едно Е60 на улицата пред блока, бяха му свалили фаровете, волана и навигацията, това успях да видя де, може и още неща да са липсвали, та това са си 4000 лв задна гума, по добре да взимат цялата кола.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: gopa80 и 90 госта