Въпрос за предимство

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
betaserk
Мнения: 1261
Регистриран на: Нед 09 мар 2014 9:57
Автомобил: Renault Zoe
Двигател: electric 2014
Контакти:

Въпрос за предимство

Мнениеот betaserk » Съб 30 яну 2016 18:51


Колеги, при следната ситуация кой има предимство? Колата от ляво която се включва към пътя с предимство/подчертан с червено/ или от пътя със стоп? Според мен е колата от стопа, защото се намира от дясно, прав ли съм или не?

Изображение




Потребителски аватар
IceHeart
Мнения: 369
Регистриран на: Пон 28 мар 2011 20:43
Автомобил: Golf IV
Двигател: 1.8 AGN
Местоположение: ๏̯͡๏

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот IceHeart » Съб 30 яну 2016 18:57


Щом има знаци на пътя, не важи "десно стоящия" затова са сложени знаците.
От картинката която гледам, разбирам, че този с червената стрелка е с предимство, после минава онзи с "триъгълника"/проп. дв. с предимство/ и накрая минава този със "Стопа". Но в България, всеки си тълкува знаците как знае.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот ivo_555 » Съб 30 яну 2016 19:03


Колата със стопа минава първо, точно по правилото за дясно стоящия, защото пътя с предимство си променя направлението!

Sent from my HTC Desire 500 using Tapatalk


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот siso_k » Съб 30 яну 2016 19:25


Какво точно гласят двата знака:

Б1 Пропусни движещите се по пътя с предимство!

Б2 Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!

И двата задължават да пропуснеш единствено движещите се по пътя с предимство, като в първия случай е преценено, че това може да стане и без МПС да бъде приведено в покой. Това значи, че по отношение на МПС-то, което в настоящата ситуация е пред знак Б1, път с предимство е освен обозначения със знак Б3, така също и този, който се намира от дясната му страна. Т.е. в тази ситуация предимството се определя по правилото за дясностоящия.


Потребителски аватар
betaserk
Мнения: 1261
Регистриран на: Нед 09 мар 2014 9:57
Автомобил: Renault Zoe
Двигател: electric 2014
Контакти:

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот betaserk » Съб 30 яну 2016 20:39


Днес едно такси ме засече от там и ми бипка нахалника, но го подминах, не ми се занимаваше с тоя галош, хем таксиметраджия пък правилата не знае, аз минавам по 100 пъти на ден от там и винаги ми дават предимство, а тоя сопол ми се звери и за малко да се треснем, има няма на 50 санта се разминахме. Заради тоя идиот помислих, че нещо аз съм в грешка.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот Водния дух1 » Нед 31 яну 2016 13:15


Да ви имам аз е......то кръстовище.То тр. да дойде шефа на КАТ и шефа на общ.комисия по безопасност и те да разтълкуват дилемата.Аз също не съм сигурен-оня със стопа е десен,ама пък е със СТОП.... :screwy


Потребителски аватар
KKamenov
Мнения: 216
Регистриран на: Сря 29 яну 2014 10:36
Автомобил: Golf MK5
Двигател: 1.6 FSI
Местоположение: София и Перник

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот KKamenov » Нед 31 яну 2016 13:35


Същия проблем има в студентски град, София до автогарата... половината и повече не знаят правилата за движение


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот Водния дух1 » Нед 31 яну 2016 13:40


Ако ги разменят 2та знака работата ще се улесни доста.


Потребителски аватар
betaserk
Мнения: 1261
Регистриран на: Нед 09 мар 2014 9:57
Автомобил: Renault Zoe
Двигател: electric 2014
Контакти:

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот betaserk » Нед 31 яну 2016 14:12


Повечето хора знят и винаги пускат тези които идват от стопа, но има такива които не знаят и заради тях стават белите по пътищата. Предполагам си мислят, че като е "Пропусни движещите се по пътя с предимство" а на другото СТОП трябва да са те, но не са! Този път отляво идва от центъра и скоро го отвориха, на снимката 2012 от Google map още няма знак там и беше дори още по голямо мазало, защото който излизаше от паркинга се чудеше какво да прави, също пътя по който идвам, тоя със стопа го направиха еднопосочен, може само от където идвам да се мине, на обратно не може. И според мен е по добре да ги разменят, ама нали са много умни.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19686
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот Vlad777 » Нед 31 яну 2016 14:17


И защо решихте, че знак стоп е по-важен от триъгъкника? :screwy

И двата знака означават, че си на път без предимство. Просто при единия си длъжен да спреш, а при другия не. Обикновено това зависи от видимостта към кръстовището.

Така че при равнозначни пътища, каквито са в случая тези с Б1 и Б2, важи правилото за десностоящия.

В случая този, който идва откъм знак Б1 (триъгълника), трябва да изчака всички, които се движат по главния път, както и тези, които идват от негово дясно - откъм знак Б2 (стоп) и чак тогава може да мине.


Потребителски аватар
Tipsy
Мнения: 1073
Регистриран на: Сря 13 окт 2010 21:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: НЕ СЪМ ОТ СОФИЯ

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот Tipsy » Нед 31 яну 2016 14:38


Значи искате да кажете, че аз ще имам стоп и ще съм длъжен да спра и пак ще съм с предимство пред този, който има триъгълник и не е длъжен да спре?

Изображение


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19686
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот Vlad777 » Нед 31 яну 2016 14:39


Няма никакво значение кой е длъжен да спре. И в двата случая важното е кой е с предимство, а другия трябва да го пропусне. Просто в единия случай е длъжен да спре, а в другия спира само ако е необходимо, но и в двата случая, пропуска движещите се с предимство.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19133
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот stefan4o » Нед 31 яну 2016 15:25


Когато има знаци от група Б правилото за дясностоящия не важи (или важи само ако са еднакви), доколкото зная или бъркам? Според мен колата със знак СТОП минава последна на това кръстовище.
Tipsy написа:Значи искате да кажете, че аз ще имам стоп и ще съм длъжен да спра и пак ще съм с предимство пред този, който има триъгълник и не е длъжен да спре?

Ако се случи ПТП в тая ситуация полицията ще каже "Не си спрял на знак СТОП" и ще актуват теб най-вероятно.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот drago_tr » Нед 31 яну 2016 15:49


Не мога да повярвам че става някаква дилема за това кръстовище.
Първо преминава този по пътя с предимство.
Втори този със знака пропусни движещия се по пътя с предимство
Последен е този със знака СТОП
Който има различно мнение......директно на поправителен!
лелелеееее..... :banghead
Ама така ще е. Едно време курсовете бяха от 3 до 6 месеца!!!! Сега за 20 дена шофьори :horror


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19686
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Въпрос за предимство

Мнениеот Vlad777 » Нед 31 яну 2016 16:13


stefan4o написа:Когато има знаци от група Б правилото за дясностоящия не важи (или важи само ако са еднакви), доколкото зная или бъркам? Според мен колата със знак СТОП минава последна на това кръстовище.

И защо да не важи? Къде го пише това? Дай член, параграф, алинея?
drago_tr написа:Ама така ще е. Едно време курсовете бяха от 3 до 6 месеца!!!! Сега за 20 дена шофьори :horror
И я кажи по кой член от "едно време" който има стоп минава последен? :horror :horror
drago_tr написа:Втори този със знака пропусни движещия се по пътя с предимство
Последен е този със знака СТОП
Доста грешно, а може и да доведе до сериозни щети. и 3 до 6 месеца са ти били недостатъчни... :deal


Явно доста хора се нуждаят от опреснителни курсове. Не е трудно да поотвориш и попрочетеш закон и правилник поне веднъж годишно, щом всеки ден си в колата... Всичко си е написно, но кой да чете!

Закон за движение по пътищата

Глава втора: Правила за движение по пътищата

Раздел единадесети: Преминаване през кръстовище.

Чл. 48 На кръстовище на равнозначни пътища водачът на пътно превозно средство е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна, а водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да пропусне релсовите пътни превозни средства, независимо от местоположението и посоката им на движение.

Чл. 50 (1) На кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство, водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство.

(2) Когато на кръстовище е указано, че пътят с предимство променя направлението си, водачите, които се намират на този път, се ръководят помежду си от правилата на Чл. 48. От същите правила се ръководят помежду си и водачите на превозните средства, които не се намират на пътя с предимство.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 69 госта