Срок на годност на масло (VAG OEM)

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
ecm
Мнения: 249
Регистриран на: Чет 18 ное 2010 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот ecm » Нед 28 фев 2016 15:24


На Пасат Б5.5 2.0TDI BGW, няколко пъти съм му сипвал VAG ОЕМ масло 5W30, купувам го все от едно и също място. В момента е за смяна и ми направи впечатление, че на сайта на доставчика цената е увеличена сериозно. Реших да опитам друга марка заради цената, но питах профилактично по телефона защо е увеличена цената, а момчето отсреща ми каза, че цената е друга: 22 лв. за литър, което е под цената, на която го взимах преди (по спомен). Може би по тая цена трябваше веднага да ми светне лампичка, но по принцип съм доволен от обслужването на тоя доставчик и поръчах. Когато получих маслото обаче, забелязах, че три от тубите са произведени през декември, 2013 г., а четвъртата - през януари, 2014 г. Имам една останала туба от предишната смяна (миналото лято), която ми е за доливане, и тя е от ноември, 2013 г. Чудя се дали мога да рискувам с това масло? При търсенето в Гугъл попаднах на сайта на един от големите производители (Тотал или Мотул), и там пишеше, че техните масла са с 2 г. срок на годност? Чудя се още дали и предишните пъти, ако са ми продавали по-старичко масло, дали има някаква връзка със смяната на разпределителния вал, която ми се наложи преди малко повече от година?




Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1507
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот Кайзен » Нед 28 фев 2016 15:53


Castrol (каквото е и твоето масло в опаковка VAG OEM) препоръчва маслото да се използва до третата година след датата на производство.
Тези три години могата да бъдат увеличени до 5, само ако знаеш как точно е било съхранявано маслото. За да е възможна употребата му до петата година, то е необходимо съхранение в затворено сухо помещение без директна слънчева светлина (УВ-лъчи) и константна положителна температура. Ако е налична някаква утайка на дъното на тубата, то използването на маслото е забранено.
Тъй като не е ясно колко време и къде е било складирано маслото, то аз бих ти препоръчал да провериш за утайки и ако такива липсват, то да го налееш възможно най-скоро и да го смениш преди 11.2016.


ecm
Мнения: 249
Регистриран на: Чет 18 ное 2010 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот ecm » Нед 28 фев 2016 16:30


Благодаря! Искам веднага да го наливам по принцип, но се чудя как да проверя за утайка - тубите са черни и през прозорчето на мерителницата не се вижда добре. Само преливане в друг съд може би, но пък едва ли ще мога да го върна след това. В същност, мога да опитам с тубата, която ми седи отпреди - разликата е 1 месец в датата на производство с новите.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7820
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот hooligan_sk » Пон 29 фев 2016 22:47


Кайзен написа:Castrol (каквото е и твоето масло в опаковка VAG OEM) препоръчва маслото да се използва до третата година след датата на производство.
Тези три години могата да бъдат увеличени до 5, само ако знаеш как точно е било съхранявано маслото. За да е възможна употребата му до петата година, то е необходимо съхранение в затворено сухо помещение без директна слънчева светлина (УВ-лъчи) и константна положителна температура. Ако е налична някаква утайка на дъното на тубата, то използването на маслото е забранено.
Тъй като не е ясно колко време и къде е било складирано маслото, то аз бих ти препоръчал да провериш за утайки и ако такива липсват, то да го налееш възможно най-скоро и да го смениш преди 11.2016.


:deal

Kalin72 написа:Точно тук не съм споменал марка, само сертификат и вискозитет :)
Знаеш ли с кое масло се зареждат колите на Фолксваген в заводите им? Пентосин. И няма как да знаеш какво точно масло е това Volkswagen Special Plus. Защото може да е пакетирано от Пентосин, но може и от Арал, може и от BP...


Kalin72 написа:
За тези дето не са обърнали внимание - на капачката за наливане на маслото не случайно е щампвано фабрично ,,Кастрол"

Просто "Кастрол" са си платили за рекламата :) Но отдавна Кастрол не е маслото, което е за првоначално зареждане на VW. Откъде го знам, ами от първа ръка във Фолксваген маркетинг-а :)
Както и да е, не е това най-важното. Просто слагай качествено и по спецификация масло. И качествени филтри.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1507
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот Кайзен » Вто 01 мар 2016 19:30


Нещо не разбирам какво точно искаш да кажеш...
Аз пиша за масло в туби, а ти постваш някакви цитати за масло "за првоначално зареждане". Все едно да се срвняват ябълки и круши.

Но да приемем, че аз съм един гаден, долен лъжец, който нямайки какво да прави в неделя следобед е тръгнал да дрънка глупости и да заблуждава управляващите и феновете на VAG. Тъй като нямам право да изнасям официална техническа документация, то ще видите някои данни, които всеки сам може да открие (и интерпретира) в свободното интернет пространство.

Понеже в темата става въпрос за масло с визкозитет 5W30, то нека видим какви масла с този вискозитет предлага Pentosin:
1. Pento High Performance 5W-30 (ВИ: 166) - http://pentosin-shop.de/motorenoele/Pen ... _5W-30.htm
2. Pento Super Performance III 5W-30 (ВИ: 166) - http://pentosin-shop.de/motorenoele/Pen ... _5W-30.htm
И какви предлага Castrol:
1. Castrol EDGE 5W-30 LL (ВИ: 173) - http://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusio ... 9VNDQN.pdf
2. CASTROL EDGE 5W‐30 C3 (ВИ: 173) - http://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusio ... 9SZFVY.pdf
Нарочно съм отбелязал стойността на вискозитетния индекс (ВИ).

Нека сега да видим какви стойности са били измерени от руска лаборатория при тест на свежо масло:
VW LongLife III 5W30 - http://www.oil-club.ru/forum/topic/2137 ... -poddelka/
Простете на руснака за правописната грешка и се съсредоточете върху ВИ - 175. Значи маслото в туба с надпис VW LongLife III 5W30 е показало ВИ много близък до този от табличните данни на Castrol EDGE 5W-30 LongLife. Ако приемем, че точността на измерване е +/- 1%, то измерените стойности са в допуските.
Както се вижда тази стойност е твърде далече от тези на Pentosin, следователно маслото в изследваната туба в никакъв случай не е Pentosin, но е твърде вероятно да е Castrol.

Нека сега видим един етикет на една туба с VAG OEM масло:
Изображение
Текста със срока долу в дясно е същия, който може да се получи при запитване към отдел "Castrol - Обслужване на клиенти". Даже е същия от няколко поста по-горе!
Също така интересен е и един номер, който се намира под бар-кода - Р817364. Нека видим къде другаде може да се срещне номер с подобна конфигурация (Рхххххх):
Изображение
Още едно случайно съвпадение?!?
Нека видим какво има на тубите на Pentosin:
Изображение
Изображение
Изображение
Текст с конфигурация Рхххххх е неоткриваем.

Емблемата на кой автопроизводител може да бъде забелязана на тубите на Castrol?
Изображение

Изводите ги оставям на вас.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7820
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот hooligan_sk » Вто 01 мар 2016 21:28


Но не отричаш, че заводски колите не се зареждат с Кастрол, а с Пентосин?

http://msdspds.castrol.com/bpglis/Fusio ... C5EX_0.pdf

Ето модел с вискозитет 169. Кой Кастрол е по-кастрол и кой Long life III е по-Long life III сега?


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1507
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот Кайзен » Съб 29 окт 2016 18:16


Важна информация за потребителите на смазващи флуиди от Pentosin. В презентацията са показани сроковете за преименуване и новите наименования на Pentosin след поглъщането от Fuchs - http://www.oil-club.ru/forum/index.php? ... h_id=69041


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Дата на производство на моторно масло - има ли значение?

Мнениеот siso_k » Чет 03 ное 2016 10:53


Здравейте,

забелязвам, че по вериги като Метро, Практикер, а и някои други, които продават "изгодно" авто части, маслата са с дата на производство премерно от преди 3-4, че даже и 5 години....

Има ли значение датата на производство и проблем ли е такова масло да се налива в двигателя?


barutchiev
Мнения: 561
Регистриран на: Пет 29 май 2015 18:12
Автомобил: VW BORA
Двигател: AUS 2000

Re: Дата на производство на моторно масло - има ли значение?

Мнениеот barutchiev » Съб 12 ное 2016 15:34


Това си е като ДОТа при гумите.Слагаш зимна,нова,но произведена преди 10 г. При маслото е същото.Макар и затворено,не означава че е годно вечно.Поне така си мисля.Естествено не е като да го налееш и просто да не я караш,ама пак си има годност


MartinProUser
Мнения: 19
Регистриран на: Пет 26 окт 2012 19:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: antarktika

Re: Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот MartinProUser » Чет 22 мар 2018 15:30


Знам че темата е стара но все пак..взех масло на което отзад не пишело дата на годност а било дата на производство,така твърдят от мястото от където е купувано маслото ...така ли е при маслата ,тубата е 4Л.


Потребителски аватар
IvanMan
джедай
джедай
Мнения: 10401
Регистриран на: Пон 23 май 2005 15:12
Автомобил: Golf 7 TDI Estate BlueMotion
Двигател: CRLB
Местоположение: София

Re: Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот IvanMan » Чет 22 мар 2018 15:33


Какво пише на тубата?


MartinProUser
Мнения: 19
Регистриран на: Пет 26 окт 2012 19:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: antarktika

Re: Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот MartinProUser » Чет 22 мар 2018 15:41


разминава се с сегашната дата с около месец


Потребителски аватар
IvanMan
джедай
джедай
Мнения: 10401
Регистриран на: Пон 23 май 2005 15:12
Автомобил: Golf 7 TDI Estate BlueMotion
Двигател: CRLB
Местоположение: София

Re: Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот IvanMan » Чет 22 мар 2018 15:52


На маслата се поставя датата на производство.
Прикачени файлове
viber image.jpg


MartinProUser
Мнения: 19
Регистриран на: Пет 26 окт 2012 19:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: antarktika

Re: Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот MartinProUser » Чет 22 мар 2018 16:06


Това ми писаха от мобил :

Hello,

Since September 15th of 2009, our US market production codes have used the following format:

10116E11A

The first 3 digits (ranging from 101 up to 110) identify the production plant location, so you can skip to digits 4 and 5. Those will give you the 2 digit year. In the 6th spot, we have a letter identifying the month, with A for January, B for February, etc. We don't use the letter I, so the sequence skips to J for September. The letter with be followed by a 2 digit number for the day of the month. The letter at the end will identify the production run of the day.

In the example code 10116E11A, we're looking at 2016, May 11th.

If you find a production code starting with X, P, WC, VA, OL, YD, VC, or PA, those codes are going to predate September 15th, 2009.

On the other hand, if you're writing to us from outside of the US, international codes may differ. If you will select the nearest country on the following web page, you receive a reply with appropriate regionally available products.


Потребителски аватар
IvanMan
джедай
джедай
Мнения: 10401
Регистриран на: Пон 23 май 2005 15:12
Автомобил: Golf 7 TDI Estate BlueMotion
Двигател: CRLB
Местоположение: София

Re: Срок на годност на масло (VAG OEM)

Мнениеот IvanMan » Чет 22 мар 2018 16:17


Това важи за американският пазар.
"On the other hand, if you're writing to us from outside of the US, international codes may differ."



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 42 госта