Разхлабени болтове на джанта

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот gergeto » Пон 15 авг 2016 8:01


drmilendd написа: Сваляна е заедно с другите преди около 3-4 месеца за смяна на гуми. Тогава смених и болтовете с нови. Единия от петте е секретен - също разхлабен.


Когато си сменил болтовете,не вярвам само на предна лява да си ги сменял? Тогава дясната или другите на които си сменял болтове защо не се разхлабват? Според мен е опит за кражба,но нещо ги е уплашило.Или по невероятния вариант -при монтажа на джантите,нещо да са я позабравили тая гума. :screwy Сложи си наново болтовете,затегни както трябва ,даже ги размени с някоя от задните джанти и наблюдавай.Ако се разхлабят отново -значи проблема ти е в болтовете.Ако пак охлаби същата джанта значи...имаш проблем в резбите на главината.




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот VWGT » Пон 15 авг 2016 17:27


на мен два пъти ми се разхлабват болтовете на предна лява джанта. Вторият път изгубих един. И двата пъти след манипулация и притягане с гайковерт. Джантата е оригинална, болтовете и те. След притягане на ръка повече не мърдат.
Интересното и в двата случая, е че става след дълъг път (т.е. яко нагряване на джантата). Послед почивка и почти веднага след тръгване почват да хлопа джантата. И в двата случая няма кой да е опитвал кражба, защото първият път колата беше паркирана в двор, а вторият път бяхме на планинска почивка и се случи през деня.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот gergeto » Пон 15 авг 2016 17:38


Добре,ама каква е логиката само на предна лява? По-натоварена ли е ,нещо заради температура на кутия ,диферинциал ли... :screwy .Зарибихте ме всяка седмица да ходя да проверявам болтовете.


Потребителски аватар
messut
Мнения: 146
Регистриран на: Сря 12 ное 2014 14:55
Автомобил: Vw Sharan 1.9 Tdi 110 ps [81 kw]
Двигател: AVG 1999
Местоположение: гр. Кърджали

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот messut » Пон 08 май 2017 20:02


И при мен се случи преди няколко дена. Предна лява джанта- петте болта разхлабени. Добре, че усетих навреме. Преди 2- месеца смених джантите. Минах от 15- ки на 16- ки. Болтовете бяха проверени на ръка. 15-ките бяха оригинални лети шарански. Сегашните 16- ки са марка Антера. Досега си мислих, че е опит за кражба, но като чета тука си мисля , че може би наистина са се рахлабили сами


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот VWGT » Вто 09 май 2017 9:54


една колежка скоро се оплака, че някой и е пипал предна лява джанта ... само че колата стои в гараж, та се сетих за тази тема.
намерих следното обяснение, което дава логичен отговор на моите технически познания :) а дали наситина е така, не знам

What is the direction of the thread in the left wheel? Is it RH thread or LH? If RH, then the screw will always unscrew itself during the ride. During the ride left wheel rotates "left" and RH screw is forced to be unscrewed. There should be LH thread on the left wheel. If You have RH thread on the left wheel You must use some thread glue (Loctite) to prevent self-unscrewing.


моите болтове, както и резбата на главината са с дясна резба.
факт е, че педалите на колелото са с различни резби, левият е с обратна точно поради тази причина.


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот dreadx » Вто 09 май 2017 22:53


http://www.meaforensic.com/wheel-separa ... a-forensic
Май има доста писано по въпроса, като наистина се твърди, че левите болтове, заради дясната резба, са склонни да се доразвият и да изпопадат. Десните при разхлабена джанта няма да тръгнат да се саморазвиват, но няма и да се дозатегнат. Ако останат разхлабени, в крайна сметка може да се счупят от умора на материала. Това важи и за случаите, в които уж са стегнати с предписаното усилие, но въпреки това, след изминаването на известно разстояние джантата се разхлабва. Дали заради това, че повърхностите не са почистени (имало е прах или ръжда) - или пък се е получила пластична деформация в материала (алумин), върху който стягат болтовете - препоръките са след стягане на болтовете, да се изминат 50-100 км. и отново да се донатегнат с нужното усилие.

Един пък в някакъв форум беше изказал съмнение, че може болтовете му някой да ги е натягал преди това много здраво, от което да им се е деформирала резбата и да няма същото сцепление.

Изглежда факторите, изброени от samo_pechka доста оказват влияние за разхлабването.
Я кажете само на летНи Жанти ли се случват тези проблеми? - и как са стягани: на ръка, с гайковерт, с динамометричен ключ?
С оригинални болтове или със заместители?
Почистени ли са контактните повърхности между джантата и диска?

- сега разбирам защо гумаджиите предпочитат да стягат почти до скъсване, ама и тяхното не е вариант - по-добре си ги донатягайте според предписанията.

http://www.eng-tips.com/viewthread.cfm?qid=279674 - Тук в края на дискусията един обяснява, как формата на железните джанти в мястото на завиване на болта е такава, че се получава еластична деформация, която държи болта стегнат и е по-малко вероятно да се саморазвие - мисля, че има нещо вярно и в това.


TheBlackening
Мнения: 79
Регистриран на: Вто 09 май 2017 14:08
Автомобил: Golf2
Двигател: 1990 RP

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот TheBlackening » Сря 10 май 2017 0:07


На моята кола с лети джанти имах обратният проблем - болтовете нямат развиване и джантите нямат сваляне.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот samo_pechka » Сря 10 май 2017 8:31


С ОЕМ джанти няма драми. Няма значение дали железарки, дали алюминки.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот VWGT » Сря 10 май 2017 9:33


при мен само на оригиналните алуминиеви джанти се получаваше (зимата бях с железни и с тях не съм имал проблем), колежката също е с алуминиеви.
И двата размера са 17-ки, ако и теглото има значение.
сега винаги си притягам на ръка предна лява след някво време, но вече съм на 16-ка


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот kris11 » Сря 10 май 2017 13:25


Имал съм го развиването на леви повече на предно ляво колело и на железни щатни джанти и на алуминиеви щатни джанти и на Г3 на съпругата ми /л.пр. и на Шарана. На Шарана железните са с автомобила 6J, а летите са от Алхамбра 7J .
Стягам с динамометричен ключ летите 170 Nm , Fe -140Nm . като затягам по няколко пъти затягам за прещракване на ключа на болт. Болтове М14 Х 1,5 мм, дължина на резбата 35 мм.
Като сменям зимно/летни гуми и джанти -след демонтажа почиствам и измивам и джантите и гумите /вкл . о отворите за болтовете/.


Потребителски аватар
Espero
Мнения: 310
Регистриран на: Чет 27 май 2010 0:22
Автомобил: Passat B4 1.9TDI
Двигател: 1Z
Местоположение: София

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот Espero » Сря 10 май 2017 18:33


Притягате след 500-1000 км пак болтовете и сте ОК.


pa4o_ivanov61
Мнения: 442
Регистриран на: Сря 12 фев 2014 8:38
Автомобил: VW BORA
Двигател: AGR 98
Местоположение: Ловеч

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот pa4o_ivanov61 » Сря 10 май 2017 19:20


При мен има обратен случай. на един от шараните гумите се самозатягат. при положение ,че съм ги стегнал на ръка с късо удължение след известно време се наложи да ходя при гумаджии ,че моя гайковерт се оказа слаб . случвало се е не един път и не знам на какво се дължи.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7656
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот goppa » Сря 10 май 2017 19:21


На ръждата.


pa4o_ivanov61
Мнения: 442
Регистриран на: Сря 12 фев 2014 8:38
Автомобил: VW BORA
Двигател: AGR 98
Местоположение: Ловеч

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот pa4o_ivanov61 » Сря 10 май 2017 20:07


Ръжда в резбата или в конуса. В резбата едва ли да прониква толкова влага .


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Разхлабени болтове на джанта

Мнениеот dreadx » Сря 10 май 2017 20:16


Ръжда може да има не само в резбата и в конуса - мисля, че по-скоро между диска и джантата се образува слой от окис/ръжда, която избутва двете части в различни посоки и допълнително обтяга болтовете.

С колегата ми ходихме сега при гумаджията, да си сменява гуми. Развиха му болтовете на летите джанти с 1 метър удължение и се чу зло скърцане. Гумаджията каза, че по принцип се самозатягат след време (- което изглежда е следствие от ръждясване, окисление и др. такива - оттам и ефектът, че се развиват по-трудно).

Аз май не съм имал случай чак толкова да са се "самозатегнали" болтовете, но ползвам само стоманени джанти и стягам на ръка, (без динамометричен ключ).
Ключът, който го дават в комплект към колата, има определена дължина, която така е преценена, че горе-долу се получава нужното усилие.

Предпочитам да стягам гайките на ръка, а не с гайковерт до откат. Веднъж видях голям зор с една гайка, на която гумаджии от пренатягане бяха повредили резбата. Тръгна малко и блокира - много трудно я развих, а по шпилката се беше замазал материал от гайката. Добре, че после един стругар ми услужи с инструменти да си прокарам резбите на място, понеже не можех да стегна джантата, за да местя колата.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: rld и 198 госта