Акумулатор не се зарежда със зарядно

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот muns61 » Нед 05 фев 2017 13:09


Умните зареждачки стават само за нови несулфатизирали акумулатори. Сулфатизиралият има по-голямо вътрешно съпротивление и бързо вдига напрежение, без да е зареден достатъчно. Зарядното следи напрежението, намалява тока и спира заряда при определено напрежение.
При зарядни от типа на Аймакс-а може да се зададе заряд на 7-клеткова батерия и да се ограничи времето за заряд. При малки токове от порядъка на 2 - 3 ампера няма опасност от презареждане, излишната енергия се отделя под формата на топлина.




Stif
Мнения: 698
Регистриран на: Пон 09 яну 2006 15:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот Stif » Нед 05 фев 2017 16:00


Имам въпрос,който е свързан с темата за зареждане на акумулатора.Става въпрос за Exide premium,77 ah, на 4 години.Преди да го включа за зареждане искам да проверя нивата на електролита.Може ли да стане с този акумулатор, ако отлепя лепенките, ще стигна ли до капачките за отделните клетки?Някой правил ли го е,тъй като аку се води необслужваем?
Благодаря


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот gergeto » Нед 05 фев 2017 17:05


Stif написа:Някой правил ли го е,тъй като аку се води необслужваем?


Затова се казва необслужваем-можеш единствено да го зареждаш.Имаше някакви акумулатори ,не мога да се сетя марката ,но се водеха необслужваеми ,а под лепенката се напипваха капачки като на обслужваемия.Моят съвет е -ако наистина твоя АКУ не е нещо като описания по-горе,по добре не го пипай.Зареждай си го при нужда и тва е


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот muns61 » Нед 05 фев 2017 17:17


Stif написа:Имам въпрос,който е свързан с темата за зареждане на акумулатора.Става въпрос за Exide premium,77 ah, на 4 години.Преди да го включа за зареждане искам да проверя нивата на електролита.Може ли да стане с този акумулатор, ако отлепя лепенките, ще стигна ли до капачките за отделните клетки?Някой правил ли го е,тъй като аку се води необслужваем?
Благодаря

Ми що не отлепи първо лепенките, а после да попиташ как да го отвориш? Поне щеше да знаеш как изглежда под лепенките, пък и снимка можеше да сложиш.


Stif
Мнения: 698
Регистриран на: Пон 09 яну 2006 15:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот Stif » Нед 05 фев 2017 17:35


Направих го.Няма капачки за отделните клетки,но ми се струва,че като чели има един общ капак за всички клетки.Опитах да го махна,но не успях.Страх ме беше да не пратя аку-то в пенсия предсрочно.Затова попитах,може някой да го е правил. :rolleyes


Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 416
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот dalgia-73 » Нед 05 фев 2017 17:42


Колега,навремето и аз като теб се опитвах да отворя такъв акумулатор.Срязах лепенките и дотам.Явно капака е общ за всички клетки,но е залепен.Късметлия си че е изкарал 4 години.При мен се предаде напълно след 3 години и един месец.Точно колкото му е гаранцията.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот gergeto » Нед 05 фев 2017 17:43


Не го пипай,провери с товарна вилка и мултицет и това е ,ако се наложи "пусни му" малко ток и толкоз.Дори да достигнеш до електролита,как ще разбереш колко да долееш при нужда и как ще го херметизираш отново след проверката на електролита?


Stif
Мнения: 698
Регистриран на: Пон 09 яну 2006 15:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот Stif » Нед 05 фев 2017 18:03


То май няма нужда да се херметизира защото острани има отвор за вентилация.Иначе има уред за определяне гъстотата на електролита.Няма начин за 4 години да не се е изпарила част от водата в електролита и затова беше добре ако можеше да се види нивото му, което пък има връзка с доброто зареждане.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот gergeto » Нед 05 фев 2017 18:36


Stif написа:То май няма нужда да се херметизира


Не съм убеден... :no ,а за уреда за замерване гъстотата е-та-знам че има и съм го ползвал години наред,когато имах обикновени АКУ.Честно казано те ми харесват повече ,но кво да се прави-явно са на изчезване обслужваемите.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот инжектопляктор » Нед 05 фев 2017 18:39


gergeto написа:..но кво да се прави-явно са на изчезване обслужваемите.

Повечето не обслужваеми акумулатори са обслужваеми с пластмасов капак над тапичките. Все от някъде са налели електролита, така че общо взето почти всеки е обслужваем. :biggrin Например, аз имах един необслужваем, където му прозираха тапичките през етикета. :mhihi


Stif
Мнения: 698
Регистриран на: Пон 09 яну 2006 15:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот Stif » Нед 05 фев 2017 19:09


Причината да опитам да проверя нивото на електролита е,че за 4 години нивото му е спаднало със сигурност и е добре да се види дали покрива клетките.Ако е ниско,зареждането е не ефективно и не се отразява добре на живота на АКУ то,нали така?


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот gergeto » Нед 05 фев 2017 19:16


Иди на някой пункт за вторични,лицензиран да изкупува и разглобява АКУ и питай това,което те интересува-може и нагледно да видиш как става.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот muns61 » Нед 05 фев 2017 21:34


И залепената капачка се отлепва, с мерак.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот ktamen » Нед 05 фев 2017 22:43


Ама после не винаги може да се залепи обратно :exclaim
На мен 2 - 3 ампера не ми се виждат никак малко. И поне от личният ми опит и 100мА карат водата да изчезва.


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Акумулатор не се зарежда със зарядно

Мнениеот batVenci » Пон 06 фев 2017 0:35


Отварял съм подобен премиум акумулатор, в моя случай Бош S4. И аз си мислех, че се изпарява водата от електролита му, но се оказа, че нивото му е перфектно. Явно наистина тези акумулатори са необслужваеми, т.е. не се налага да им се налива вода, но видях че плочите им са много тънки. Така живота им наистина вече не е като преди години по 8-10 години, а е приблизително колкото заложената технологична гаранция, т.е. малко по-вече от 3 години...



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 63 госта