Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Icebreaker
Мнения: 11
Регистриран на: Сря 13 юни 2012 7:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот Icebreaker » Чет 31 авг 2017 23:10


Здравейте колеги. И аз да споделя лично мнение относно въпроса с "хроничното" кривене на дискове - Golf MK4 1.9TDI 90 bhp. Спирачна с-ма FSIII 280mm.
Съжалявам за романа, който ще напиша, но проблема ми е вече повече от година и доста нерви, пари и какво ли не са хвърлени по този проблем
1. Купих колата с леко тресене при спиране. Веднага си купих дискове Текстар с накладки Текстар. Смених дискове и накладки като добре изчистих главините на която ляга диска, изчистих и апаратите, съпортите и водачите. Дори изчистих и джантите. Всичко беше добре за около 1000 км, след което тресенето се появи даже и повече.
2. При първата смяна на дисковете забелязах че на единия шенкел резбата на отвора за водача на апарата е побългарявана в Италия и е навита резбова пружина. Консултирах се с няколко познати майстори и всичките бяха на мнение, че побългаряването не е направено качествено и водача е навит накриво, което води до заклинване на апарата, прегряване и изкривяване на дискове. Смених преден ляв шенкел + лагери от 2те страни + шарнир в ляво и кормилен накрайник в дясно, водачи на спирачните апарати които по думите на майсторите леко били тръгнали. Купих чисто нови дискове и накладки ТРВ и по познатата процедура с почистването събрах всичко. Минах реглаж на предница + баланс на джанти и гуми. Направих няколко теста по магистралата дали загряват дискове и всичките бяха отрицателни. И изненада след 2000 км отново тресенето започна. Това което забелязах е че при студени дискове се усеща по малко а когато позагреят става непоносимо. След смяната спирането беше доста мазно и приятно но след 700-1000 км започна да не е точно така и както вече споменах след 2000 пак криви дискове.
3. Консултиран се с доста майстори и сервизи, ходих да оглеждат колата и по тяхни думи няма проблем с окачването. Единствено се вижда лек луфт в кормилната рейка но не би следвало от него да криви дискове. Драмата продължава.... Купувам нови главини с лагери и ги сменям (често срещан проблем за кривене на дискове). Рециклирах апаратите. Купих нови дискове АТЕ с накладки. Сглобих всичко, отново реглаж на предница, джанти гуми и проверка на цялото окачване на колата и пак започнаха тестовете с пенсионерското каране 1000 км без резки спирания, без каране по време на дъжд и локви и т.н.т. Всичко от начало беше супер, пак мазно спиране, няма тресене. И този път вече не беше изненада... След 1500 км отново тресене....


Изчетох доста мнения във форума и в други чужди (не български) форуми. Сменено е всичко от предложените неща. Купих 3 вида не доста евтини дискове с накладки и проблема си продължава ли продължава. 2ма колеги са със същите хронични проблеми. Ауди А3 110bhp FSIII на 280мм преди месец сменени дискове и накладки с АТЕ и след 1000 км тресене. Seat Ibiza 1.6 дизел пак FSIII на 280 мм - сменени дискове и накладки - е там изкараха 3000 км :)

Днес купих оборудвани шенкели с апарати ATE54 на 288мм. Другата седмица ще мина да взема дискове и накладки АТЕ и до няколко седмици дано успея да ги монтирам и ще пиша отзиви




powerade
Мнения: 1039
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот powerade » Пет 01 сеп 2017 1:17


Един приятел с въпросните апарати има тресенето, вика ми ела да ги погледнем (като не знаех, че е с тях) Ауди А3. Сваляме гумата, а на тъпия апарат с огромен надпис пише FSIII, викам му - Бате това е възможно най-тъпанарския апарат на VW. Няма оправия ако не се сменят апаратите със все шенкелите (шенкела е монолитен, не е с отделен супорт, поредната тъпня, като и при него водача беше разбил резбата на шенкела - ебати направо се изненадах). Както и да е казах му - или се примиряваш или други шенкели с апарати и т.н. И той се примири :-D


Icebreaker
Мнения: 11
Регистриран на: Сря 13 юни 2012 7:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот Icebreaker » Пет 01 сеп 2017 7:54


powerade написа:Един приятел с въпросните апарати има тресенето, вика ми ела да ги погледнем (като не знаех, че е с тях) Ауди А3. Сваляме гумата, а на тъпия апарат с огромен надпис пише FSIII, викам му - Бате това е възможно най-тъпанарския апарат на VW. Няма оправия ако не се сменят апаратите със все шенкелите (шенкела е монолитен, не е с отделен супорт, поредната тъпня, като и при него водача беше разбил резбата на шенкела - ебати направо се изненадах). Както и да е казах му - или се примиряваш или други шенкели с апарати и т.н. И той се примири :-D


Да съпорта е излят на шенкела и прецака ли се резбата - нов шенкел. Няма друга оправия.
Всичко зависи колко силно му тресе. При мен след смяна на дискове на около 1000 км започва да спира не толкова мазно, след 2000 км започва леко да се долавя тресене. След още толкова при спиране цялата предница почва да се тресе.
Искрено се надявам след конверсията към 288 мм да се реши проблема защото ги сменям тези дискове по често от маслото.


Потребителски аватар
vlado_tonev
Мнения: 5497
Регистриран на: Нед 18 ное 2007 1:54
Автомобил: GOLF MK4 1.9TDI
Двигател: ALH 2000
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот vlado_tonev » Пет 01 сеп 2017 10:22


Може и да не се сменява шенкела.Прави се нова резба на шенкела,а на водача се реже старата и след това се се прави резба


buhata84
Мнения: 217
Регистриран на: Нед 01 дек 2013 20:29
Автомобил: vw golf4 tdi и vw golf5 tdi
Двигател: AHL 90HP и BMM 140HP
Местоположение: Чирпан

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот buhata84 » Съб 02 сеп 2017 18:17


Няма оправия!И аз сложих старите дискове с нови накладки,отначало уж биваше,но колкото улягат накладките повече се усеща тресене.Търпи се не е като с новите (там тресенето е брутално),но е дразнещо.Споделете как е с новите спирачни апарати,че и аз не виждам друг начин освен да разкарам тези fs III...


Потребителски аватар
tdi fen
Мнения: 4219
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 19:45
Автомобил: Skoda Octavia 1U Renault Clio
Двигател: TDI AGR
Местоположение: София

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот tdi fen » Съб 02 сеп 2017 19:29


няма разлика имам познат,който сложи ате 54 или 57 на 288 мм и пак криви дискове,ако нямаш крива главина слагаш хубави дискове и накладки проблемът се решава аз също съм fs III като я взех дисковете бяха криви смених ги с дискове zimmermann и накладки textar и вече над 30000 км


buhata84
Мнения: 217
Регистриран на: Нед 01 дек 2013 20:29
Автомобил: vw golf4 tdi и vw golf5 tdi
Двигател: AHL 90HP и BMM 140HP
Местоположение: Чирпан

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот buhata84 » Съб 02 сеп 2017 19:57


Добре,като са биле нови тия коли да не са тресели при спиране!?Има нещо дето се прецаква с времето,или новите части са боклук.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7820
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот hooligan_sk » Съб 02 сеп 2017 19:59


Тва са доста блъскани коли и в преносен и в пряк смисъл. Изобщо не се изненадвайте ако имате крива главина. Хората които познавам с успешна конверсия към 288мм са сменяли директно и главините.

FSIII се слага масово на ВАГ до ден днешен. В семейството имаме Октавия 2011та с тези апарати и естествено не тресе. Моя Г4 от 1998г също не тресеше(поне при спиране).


buhata84
Мнения: 217
Регистриран на: Нед 01 дек 2013 20:29
Автомобил: vw golf4 tdi и vw golf5 tdi
Двигател: AHL 90HP и BMM 140HP
Местоположение: Чирпан

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот buhata84 » Съб 02 сеп 2017 20:02


Неможе и с FS III и с АТ все да тресе,няма как по начало да са така,с времето нещо се прецаква и ако се останови кое е тва нещо на много от нас проблемите с кривене на дискове ще се решат.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7635
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот goppa » Съб 02 сеп 2017 20:20


A някой от вaс мерил ли е колко е биенето нa изкривените зa 2000км нови дискове? Имaм в предвид дaли нaистинa сa криви, или не сa но спирaчното усилие е рaзлично в рaзличните чaсти нa дискa.


barutchiev
Мнения: 561
Регистриран на: Пет 29 май 2015 18:12
Автомобил: VW BORA
Двигател: AUS 2000

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот barutchiev » Съб 02 сеп 2017 22:12


Аз съм с FS III и нямам никакви проблеми. Карам я вече 5 години (около 60000 км.) Смених ги още в началото с АТЕ и до сега си карат. Знам, че доста си ги оплюват тези апарати, но при мен са си пушка. Дори мога да кажа, че те, заедно с климатроника, са единствените неща, които не са ми създавали проблеми :D


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12752
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 02 сеп 2017 22:15


150000км със стандартни апарати.
Една смяна на накладки.
Тресенето го излекувах със смяна на тампони на носачите.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7635
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот goppa » Съб 02 сеп 2017 22:36


Точно тaмпоните нa носaчите имaх предвид с горния въпрос. Зaдните тaмпони имaт строго определенa посокa нa монтaж, която гaрaжните "мaйстори" рядко спaзвaт .


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12752
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 02 сеп 2017 22:40


Колегата писа, че ги е сменил.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7635
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Golf 4 - Спирачните дискове се кривят?

Мнениеот goppa » Съб 02 сеп 2017 22:44


Именно.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 68 госта