Премиум горива

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Премиум горива

Мнениеот VWGT » Вто 23 май 2017 10:25


то с горивата у нас, като с храните
опаковката на ШЕЛ, ОМВ, а вътре бълвоч, съответващ на националните вкусови предпочитания

с други думи ПРЕМИУМ е просто една дума в българския речник и няма никакво отношение към горивата.
Където и да заредиш в чужбина се усеща разлика спрямо нашия бензин/дизел/газ.




Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Премиум горива

Мнениеот forski » Вто 23 май 2017 13:19


Както се казва:
- Какво ще правим с бедните?
- Да го духат, бедните!


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Премиум горива

Мнениеот Andonov » Вто 23 май 2017 14:47


Мисля че преди много време го писах, но пак ще го пиша. Всички вериги зареждат от Лукойл, като си слагат различни добавки. Който не вярва да се разкара до Лукойл и да види какви цистерни чакат на опашка да зареждат. Някой е луд да вкарва гориво от Австрия и да зарежда OMV.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Премиум горива

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 23 май 2017 14:53


@Andonov,много си прав.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Премиум горива

Мнениеот hooligan_sk » Вто 23 май 2017 15:00






Потребителски аватар
imedarov
Мнения: 1721
Регистриран на: Чет 17 мар 2005 9:26
Автомобил: Passat B8
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Премиум горива

Мнениеот imedarov » Чет 25 май 2017 7:54


Аз зареждам G Drive Diesel на Газпром, но не намирам разлика с обикновенния дизел от същата верига.
Относно, твърдението, че всички купуват от Лукойл, не мога да се съглася, тъй като Газпром имат доста голяма петролна база в Костинброд, а рафинериите им са в Сърбия, доста близо до българската граница, няма логика да зареждат от Лукойл.
Ромпетрол също имат собствена база в Русе, но е много малка и едва ли покрива нуждите на областта, какво остава за страната.
Еко имат петролна база в Яна до София, но не работи, съответно само от Лукойл или Сакса биха могли да зареждат.


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Премиум горива

Мнениеот parno » Чет 25 май 2017 9:24


зареждам от шано бензиностанция ,обикновен дизел по 1.88лв/л
единствената разлика която намирам спрямо нафта от 2.12 или 2.29 е зареденото количество спрямо платената сума
сякаш всички карате някакви драгстери ,че усещате разлика във вървежа :rolleyes


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Премиум горива

Мнениеот VWGT » Чет 25 май 2017 9:33


ще обобщя тестовете на хулигана: разлика може да усетят само тези, които имат по над 200 живи коня, за всички останали си е набутвация.

Също такова гориво може би трябва да сипват тези с по-капризните мотори, които се бъгват от гадно гориво. Защото може би то е една идея по-добро от обикновения 95.
За горивата, които минават през разни митнически складове съм чувал, че зависи какво е имало преди това в цистерната. Примерно ако е имала мазут, никой не си прави труда да я почиства както си трябва и смятай какво става с първата партида бензин. Така съм чувал ...


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Премиум горива

Мнениеот muns61 » Чет 25 май 2017 11:38


VWGT написа:За горивата, които минават през разни митнически складове съм чувал, че зависи какво е имало преди това в цистерната. Примерно ако е имала мазут, никой не си прави труда да я почиства както си трябва и смятай какво става с първата партида бензин. Така съм чувал ...

Ти виждал ли си на живо мазутна цистерна? :screwy


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Премиум горива

Мнениеот VWGT » Чет 25 май 2017 12:15


сигурно, ама едва ли ще я различа.

Два пъти написах, че така съм чувал, a ако трябва да бъда по-конкретен това е бил отговора на един от официалните сервизи на автомобили у нас, към човек, който ги е запитал да си пълни ли новата кола само с високооктанов бензин. (не е VW)


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Премиум горива

Мнениеот hooligan_sk » Чет 25 май 2017 13:26


VWGT написа:ще обобщя тестовете на хулигана: разлика може да усетят само тези, които имат по над 200 живи коня, за всички останали си е набутвация.



Точно така е. Пасата ми(АЕБ) преди ремапа даде 151кс, некоригирани. На произволен А95. На същия стенд Г4 с AGU даде 149кс на 100 октанов бензин. Коригираните данни и в двата случая са малко над 160кс. Такаче не виждам да има някаква разлика при тези коли. И в този ред на мисли, съмнявам се гориво в чужбина, за което всеки обяснява как му лети колата с него, да даде по-добри резултати. Стоков AHF съм измервал на 113кс(коригирани), такаче за мен и нафтата ни е ок. :arrow


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1528
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Премиум горива

Мнениеот Кайзен » Чет 25 май 2017 15:14


Естествено, че има разлика в качествата на горивата произведени на база уралски нефт (от Лукойл) и тези преработени от сорт Брент, (северозападна Европа) който за Европа е най-масово добиван в Норвегия. Дори разликата в цената от около 1,50$ за барел говори за различно качество. А като се вземе в предвид и разликата в сярното съдържание (0,4% за Урал и 1,4% за Брент), също се вижда различното качество на базовата суровина.
Отделно от това проблема на българските горива е максималното процентно съдържание на био-етанол.
В Германия, например, може да се купят следните горива:
Бензин Е5 - съдържание на био-етанол до 5%
Бензин Е10 - съдържание на био-етанол до 10%
SuperPlus бензин - обикновено без етанол, но може също до 5% етанол.
Дизелово гориво (B5) - съдържание на био-дизел до 5%
Дизелово гориво (B7) - съдържание на био-дизел до 7%. Масово известен като LKW Diesel (TIR).

В България:
А95Н е бензин Е10 (по БДС 228).
А98Н е също Бензин Е10 (по БДС 228).
Само А98Н за износ е бензин Е5.
Дизела е само B7.

Според мен, който иска да използва по-добър бензин/дизел, трябва сам да си подбира количеството и марката на добавката и да си я налива сам в резервоара + най-обикновено гориво.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4614
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Премиум горива

Мнениеот hvp800 » Чет 25 май 2017 15:38


VWGT написа:ще обобщя тестовете на хулигана: разлика може да усетят само тези, които имат по над 200 живи коня, за всички останали си е набутвация.

...

Ми аз си зареждам нафта навсякъде и от възможно най-евтината, и никога досега не съм забелязвал разлика във вървежа. А на последното замерване колата даде 225к ( ДИН корекция ) и мотора е капризната помпа-дюза :deal
Както колегата над мен каза, най-ефективния начин за премиум гориво е сам да си сипваш добавките.


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8114
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Премиум горива

Мнениеот Bai Sando » Чет 25 май 2017 18:09


На сегашния ми голф не усещам никаква разлика 115 к.с.
Едно време имах една жигулка 1200 и си я карах само на бензин.Веднъж и сипах 98 от скъпия и направи литна пущината :mhihi Или тогавашния 95 не е бил никакъв 95,но 92 го бяха спрели вече това е било 2005-2006г. някъде.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Премиум горива

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 25 май 2017 21:12


Ммм, на Ладата и сипах един път 100 октана, и добавка сложих, разцепи се от вървеж и изгори изпускателния клапан на четвърти цилиндър.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 215 госта