Боядисване на лек автомобил

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Боядисване на лек автомобил

Мнениеот niki_k » Съб 01 юли 2017 6:56


Колеги,здравейте!Конкретно на въпроса:
Не съм бояджия,но подготвих и боядисах едно трабантче,според мен както си му е реда:
-китване,шкурене,шприц кит,облепване и боядисване с българска боя/автогланц на оргахим -Русе.Използвал съм последно водна шкурка 800,като съм минал цялата кола.Единия ден минах "първа ръка",а на другия-втора/пише на кутията,че може веднага,може и на следващия ден.Сега на проблема,не че не стана,но на места е леко,като на "облаци"/най вече на тавана/,и други места,обяснявам си го все пак с неравномерно нанасяне на пластовете боя,но основния проблем/може би боята е била гъста,или пистолета/руски с настройка на струята от едно време/,не съм настроил както трябва,та на пипане повърхността след боядисването е леко грапава.Какво ще ме посъветвате,ако пръсна и една ръка лак,дали ще се поизглади?Или пък имам друга идея,да изчакам 2-3 дни и да изсъхне добре боята и да я мина цялата с водна шкурка 1000 или 2000?Да я пастирам?Дайте идеи,или да си я отавя така?
Прикачени файлове
DSCN6369.jpg
DSCN6371.jpg
DSCN6372.jpg




Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8114
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот Bai Sando » Съб 01 юли 2017 7:33


Ако слоя боя е дебел,я минаваш на 1000 и 2000 докато изгладиш и после пастиране.Ще стане джам :wink
Миналата година експериментирахме над едно ауди А3 с подобен син цвят и някаква евтина боя.След шкурките и пастирането се получи много добре.


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот niki_k » Съб 01 юли 2017 7:38


Благодаря,колега!А колко да изчакам/като дни/ за да се стегне и изсъхне добре боята?За уточнение,в гараж с плоча е се напича следобяд над 40 градуса.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот muns61 » Съб 01 юли 2017 8:34


Шкурене и полиране на автоемайллак е неприложимо. Първо, трябва да изчакаш поне месец, преди да шкуриш. Второ, след не много време гланца изчезва и боята става матова и избеляла.
Тази технология става за акрилни и полиуретанови бои и лакове. Ако искаш гланц, мини една водна шкурка и пръсни една ръка рядка боя, за да изкараш гланц. В това топло време е трудно да избегнеш облаците и неразливането, защото боята дърпа бързо. Играе се с раредител и вискозитет и се ръси максимално бързо. Траби поне е малък и лесно се пръска.
Лакиране - само с алкиден лак, двукомпонентните ще ти вдигнат боята.


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот niki_k » Съб 01 юли 2017 12:55


Благодяря,колега!Засега ще остане така,нека мине месец както казваш,за да се втвърди боята,пък тогава ще му мисля!
Прикачени файлове
DSCN6374.jpg
DSCN6380.jpg


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8114
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот Bai Sando » Съб 01 юли 2017 14:48


Аудито дето го пръснахме синьо подобно като на трабантчето го изчакахме около седмица.Но боята беше отделно със втвърдител мисля.Би трябвало да е била акрилна в такъв случай :gruebel
Помня само,че летяха какви ли не боклуци от близките дървета и всичко падна по колата.Резултата беше плачевен,но собственика вика дай да го минем с шкурките пък каквото стане и резултата на края беше много добър.
Не знам дали още е лъскаво,понеже след няма и месец го купи един човек и от тогава не съм го виждал.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот muns61 » Съб 01 юли 2017 16:20


Акрилните могат да се шлайфат, това позволи и на гъзоръки да станат бояджии. Хвърляш на няколко ръце по-дебела боя и после шкурка и полиране. При алкидните емайллакове трябва още при боядисването да опънеш боята, да има гланц и да няма текстура.


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот niki_k » Сря 05 юли 2017 7:33


От мненията Ви,колеги стигнах до извода,че май ще се "размина" с водната шкурка.За сега/пък може и да си остане така/ ще се въздържа от повече операций по боята!Ето и крайния резултат:
Прикачени файлове
DSCN6395.jpg
DSCN6396.jpg
DSCN6397.jpg


barutchiev
Мнения: 561
Регистриран на: Пет 29 май 2015 18:12
Автомобил: VW BORA
Двигател: AUS 2000

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот barutchiev » Чет 06 юли 2017 22:33


Само адмирации от мен. Страхотно е да видиш как се поддържа (макар и не професионално, но с любов) такава класика!!!


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот polovera_9n3 » Пет 07 юли 2017 4:58


Браво колега, супер е станал трабанта. :beer
пп. една идейка, ако ти се занимава. Вземаш някаква ламарина от кола там парче калник ли, незнам нещо такова, може и на тенекия от сирене или стара тенджера. Та пръскаш със същата боя, изчакай да изсъхне, после пробвай водно и полиране да видиш какво ще стане, после я остави на слънце някъде тенекията и на есен ще знаеш става или не :th_up


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот niki_k » Пет 07 юли 2017 6:50


Благодаря,колеги за добрите думи и за идеята с пръскането на ламарината!Ще го направя,много ми допадна тази идея,дано се получи!


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот polovera_9n3 » Пет 07 юли 2017 7:09


Ще се радваме да споделиш пробата тук със снимков материал :th_up


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот niki_k » Пет 07 юли 2017 7:23


Ще го направя!Лек и успешен ден на всички!


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот niki_k » Съб 08 юли 2017 5:48


Колеги,пръснах един спукан калник от трабант със същата боя.Ще го оставя няколко дни на слънце да изсъхне и ще го мина до половината с водна шкурка 1000,или направо с 2000.Пръсках този път с по-рядка боя в хоризонтално положение,при нормална температура около 26 градуса,и повърхността на боята е по-гладка и с гланц,на 2 ръце/веднага след първата ръка/.Трабанта го пръсках в най-голямата жега и с по-гъста боя/за да не потече/,а втората ръка на другия ден/ и вероятно грешката е там за по-грапавата повърхност.Ще пиша и кача снимка след водната шкурка за да видя какъв ще е ефекта!
Прикачени файлове
DSCN6417.jpg


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Боядисване на лек автомобил

Мнениеот muns61 » Съб 08 юли 2017 6:22


Ако боята не е втвърдила добре, шкурката я повлича. Добре втвърдилата алкидна боя можеш да я минеш с 1000 и 2000 водна, после паста за гланц. След време - различно за различните бои, гланцът изчезва и става матова. Пиша го за втори път, имам достатъчно опит в бояджийството. Може да пробваш, но не бързай върху колата. Не е необходимо да откриваш топлата вода.
В горещо време се боядисва с по-рядка боя, за да се опъне добре. Тренирай върху калници като този, в бояджийството практиката е най-важна. Като се научиш с алкидните, после с акрил е доста по-лесно.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: alpinab, smurf и 203 госта