За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
TheBlackening
Мнения: 79
Регистриран на: Вто 09 май 2017 14:08
Автомобил: Golf2
Двигател: 1990 RP

За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот TheBlackening » Сря 26 юли 2017 22:46


Искам да попитам колко от вас имат редовна аптечка и пожарогасител!
Замислете се.
Аз не го направих, докато пред очите ми един тир не помля един син голф 4.
Седнали сте върху бомба - газ, бензин или дизел.
Ако утре стане нещо, смятат ли че ще имате с какво да реагирате?
Много хора неглижират аптечки и пожарогасители.
И аз не обичам да давам пари за неща, които най-вероятно няма да използвам..
Но в youtube можете да видите видео от Русия за катастрофа, при която човекът е жив, но заклещен. Колата се пали, един взима пожарогасител, опитва се да гаси, свършва и моли спрелите наоколо шофьори за такива, за да помогне.
Повечето нямаха редовни. Човекът изгоря жив в колата си.




Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот ktamen » Сря 26 юли 2017 22:53


Чети и другите теми във форума, а не само твоите собствени :exclaim :exclaim :exclaim
За това видео имахме тема и обсъждахме пожарогасителите.
viewtopic.php?f=59&t=427640&hilit=%D0%BF%D0%BE%D0%B6%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%81%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB
Не е вярно, че на видеото е имало само един пожарогасител, доста хора си изпразниха пожарогасителите.
Всъщност от видеото стана ясно, че файдата от нашите пожарогасители е само да не ни глобяват от КАТ. В някои държави е забранено да притежаваш пожарогасител, примерно Канада, тази забрана ми се струва по логична от задължаването на всички да си имаме подобни нещица.


TheBlackening
Мнения: 79
Регистриран на: Вто 09 май 2017 14:08
Автомобил: Golf2
Двигател: 1990 RP

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот TheBlackening » Сря 26 юли 2017 23:06


ktamen написа:Чети и другите теми във форума, а не само твоите собствени

Колега, от пожарогасителите с пяна има полза! Можеш да ограничиш тъкмо започнал огън! Пяната превишава обема на пожарогасителя многократно и не допуска въздух. Няма кислород - няма горене.
А пожарогасители може да са коментирани, но трябва да се замислим и за двете - и за аптечките.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот icoico » Сря 26 юли 2017 23:12


ktamen написа:...файдата от нашите пожарогасители е само да не ни глобяват от КАТ...


Това обобщение не е вярно. За няколко секунди с еднокилограмов прахов пожарогасител успях да угася(вярно, в началната фаза на огъня) запален двигател. Угасих, го,държа да отбележа с огромно неудоволствие, понеже:
1.Шофьорът беше от тъмнозеленото съсловие ...и естествено нямаше никакъв пожарогасител :mhihi
и
2.Автомобилът беше голям Мерцедес с газова уредба :mhihi

От тогава в повечето случаи търкалям два пожарогасителя в багажника, ей така да се намират...


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот forski » Чет 27 юли 2017 7:05


Aптечката ми е силно заредена, понеже ходим извън пътя ( пикници, палатки ), пожарогасител имам някакъв ...


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1894
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот stefarata » Чет 27 юли 2017 10:30


Наскоро си купих нова аптечка, че старата замина като продадох предната кола. Купих я от голяма верига супермаркети. Отворих я да видя какво има и останах изненадан колко добре заредена е ,има всякакви марли, бинтове, маркучи за стягане , три различни ножици и др. За сравнение в другата имаше три марли и една ролка бинт.
Пожарогасител имам, но вече е 10 годишен ии ще го сменям.


petrushkov
Мнения: 318
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:41
Автомобил: VW T4 1996
Двигател: AET
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот petrushkov » Чет 27 юли 2017 12:09


:) Пожарогасител; аптечка ; и пистолет ...... по добре да ги имаме и да не ни трябват :)
За пожарогаситела .. ако е прах и се търкаля в багажника е добре (праха му няма как да се слепне на неизползваема маса )ако е поостарял - или нов, или проверка с отвяряне , за дезодорант с пяна (аерозолен) подобни проблеми няма.
За аптечката ... всичко което си е по окомплектация + аспирин; аналгин; алергозан; слънцезащитен крем; риванол; кислородна вода; памук; стерилни марлички; ластичен бинт; някакъв гел за изкълчено/навехнато; кремче за изгорено; прахчета за разтройство; хапчета срещу прилошаване при пътуване. Проверете си лепенките и лейкопласта дали все още лепят (след годинка две спират да залепват и са неизползваеми) Когато сте на път, в гората,на хотел,или на гости автоаптечката е на известно и близко място (колата все пак е винаги до вас ).
За пистолет/или винкел няма нужда да пиша :)
Безавариини киломерти и да не ви се налага да ги ползвате :)


Потребителски аватар
Rat Fink
Мнения: 387
Регистриран на: Пет 04 юли 2014 11:15
Автомобил:
Двигател: 1 8t AUM 2 3DISI
Местоположение: София

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот Rat Fink » Чет 27 юли 2017 14:44


petrushkov написа: ... всичко което си е по окомплектация + аспирин; аналгин; алергозан; слънцезащитен крем; риванол; кислородна вода; памук; стерилни марлички; ластичен бинт; някакъв гел за изкълчено/навехнато; кремче за изгорено; прахчета за разтройство; хапчета срещу прилошаване при пътуване. Про


Колега само да вметна, че смисъл от изброените лекарствени средства да се държат в автомобила постоянно няма, просто защото от температурите в колата се повреждат много бързо и губят свойствата си - сега в жегите ако е на слънце вътре може да стане 40+ градуса много лесно, а зимата със сигурност става минус. Най-добре е да се носи някаква подвижна чантичка когато човек тръгва на път. За в града не мисля че му трябват някакви медикаменти да се носят, освен да носи в себе си нещо противоалергично, за диабет или според нуждите си - но не и в колата.


TheBlackening
Мнения: 79
Регистриран на: Вто 09 май 2017 14:08
Автомобил: Golf2
Двигател: 1990 RP

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот TheBlackening » Чет 27 юли 2017 16:27


stefarata написа:Отворих я да видя какво има и останах изненадан колко добре заредена е ,има всякакви марли, бинтове, маркучи за стягане , три различни ножици и др.

Наскоро и аз реших да подменям. Оказа се, че аптечка и пожарогасител струват съответно 14 и 20лв за 1кг с пяна, а комплектът с менте триъгълник и точно същите пожарогасител и аптечка струва 28лв.
Освен това в торбата на комплекта извън аптечката бяха пуснали и 2 бутилки кислородна вода.
Моята голяма верига беше Практикер. Комплектът беше на Импас.
Относно лекарствата - не мисля, че има смисъл да се носят такива в аптечка за кола. Ако стане нещо на пътя, важното е да се спре кръвотечението. На бинта и на -20 и на +40 му няма нищо, но на повечето лекарства и медикаменти има условия за съхранение. Ако се съхраняват неправилно не може да се гарантира дали ще са годни и безопасни за употреба.


Потребителски аватар
Xaxy
Мнения: 1568
Регистриран на: Вто 03 мар 2015 16:57
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: AFN 1.9 TDI 110

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот Xaxy » Чет 27 юли 2017 17:44


Аз си карам с един малък,пожарогасител литър пяна,всяка година го проверяват като минавам преглед,но с аптечката съм много зле,имам само 3 вида бинт и това е


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 27 юли 2017 19:58


Имам и заредена, нова аптечка и зареден и проверен 1 литров пожарогасител, какъвто нямах като ми се запали двигателя в движение.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот kris11 » Съб 29 юли 2017 8:24


За мен решението е 1 бр АГС 11/1в двигателни отсек и и бутон до волана


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот icoico » Съб 29 юли 2017 8:38


Такава вградена система обаче не е пенкилер и пак си трябва отделен пожарогасител. Ползвал съм при запалена строителна машина(монтират се задължително на всяка техника, която работи под земята), първоначално моментално угаси огъня, но после пламна отново, понеже от спукан маркуч течеше хидравлично масло точно върху нагорещения до червено турбокомпресор, та още два-три пъти я гасих с ръчния.

П.С. Отделно установих, че освен у малки деца, бутон за включване на пожарогасителна система в яркочервен цвят и с голям надпис "Натисни само при пожар" предизвиква неистов интерес и у водачите, непрекъснато се намира по някоя любопитна гад да провери "к'во ш' стане ся да видим, ако...". Еми, нищо хубаво не става :mhihi :mhihi


Потребителски аватар
Rat Fink
Мнения: 387
Регистриран на: Пет 04 юли 2014 11:15
Автомобил:
Двигател: 1 8t AUM 2 3DISI
Местоположение: София

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот Rat Fink » Нед 30 юли 2017 15:53


С колегата petrushkov си поговорихме, кой как процедира с лекарствата. Аз когато пътувам по командировки/почивка си нося в чантичка с нещата за бръснене, нокторезачки и разни лекарства - като пътувам си я нося в куфара/чантата и я оставям в хотела, но се е случвало и да я оставям в колата за ден на слънце. Идеята е доколкото може да се ограничат тези излагания на високи температури, за да се запазват за по-дълго медикаментите. Също редовно (тук нямам информация точно време, но да кажем веднъж годишно/по-често) подменяне на медикаментите е препоръчително. Поздрави :beer


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: За аптечките и пожарогасителите - Замислете се!

Мнениеот kris11 » Нед 30 юли 2017 21:31


icoico говориш за големи машинарии. При леките автомобили основно пожарите са , ако не външна помощ от сцепен горивопровод или пон ел. инсталация.Не е гаранция сменен нов маркуч за гориво дали след 2-3 месеца няма да е тантела- по- зле от оргиналния на Х години.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 245 госта