По фаровете ще ги познаете ...

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
ceci4
Мнения: 885
Регистриран на: Сря 25 май 2005 20:09
Автомобил: VW Golf V TDI 16V
Двигател: BKD 2004
Местоположение: Плевен

По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот ceci4 » Съб 18 ное 2017 20:59


Казват, че очите са „прозорец към душата”. Те носят информация за характера, мислите, настоението и отношението на хората. Ако направим аналогия към автомобилите, фаровете са първия източник на информация за характера, компетентността и нивото на интелект на шофьорите в тях.

Bright-headlights-of-a-car-driving-on-foggy-winter-road.jpg


Ако обърнете внимание на всички автомобили с неизправни или неправилно използвани светлини, вероятно ще стигнете до моето заключение - близо половината МПС-та по родните пътища са с нередовни светлини.
Колко пъти сме се разминавали с автомобили без включени фарове? Всички знаем, че има не малко на брой шофьори, които просто не признават закона за дневните светлини. И съвсем нарочно не го спазват. Останалите в тази група просто забравят понякога.
Преминаваме към тези, които вместо дневни светлини включват габарити, смятайки, че вече всичко е наред. Само, че в Закона за движение по пътищата, чл. 70 в сила от 07.08.2012, е записано „с включени светлини за движение през деня или с къси светлини”.
С първите 2 групи сме си свикнали и им обръщаме внимание чак, когато се свечери, а те все още не са сметнали за необходимо да се направят видими за околните (те нали си виждат).
Продължаваме с най-многобройната група – неизправните фарове. Дали, защото е изгоряла някоя крушка или, защото фаровете не са регулурани, но шофьорите от тази група са най-небрежни и най-некомпетентни. Повечето от тях дори не знаят, че фаровете им са неизправни. Те са добронамерени, но за тях автомобила е нещо чуждо и им служи за придвижване от т.А до т.Б. Ако фарът не свети шофьорът някакси не е забелязал, че половината му видимост я няма, а и няма идея как се сменя крушка, ако изобщо има резервна в автомобила. Ако фаровете светят, но не са регулирани правилно обяснението е „нали светят”. Ако все пак шофьора се затруднява с видимостта, първата стъпка е към поставянето на по-силни крушки. Красота, сега шофьора пак не вижда, а тези срещу него още повече.
В тази група ще причисля и селските труженици, които тъкмо са прибрали продукция и трябва да я превозят наведнъж. От претоварването автомобила така се е вирнал, че все едно е на дълги и, когато му пресветне някой отсреща, водача на свой ред му връща дълги с думите „не виждаш ли, че съм на къси бе #$%^&”.
Следващата група е на тези с неправилно използваните светлини. При тях те са изправни, всички крушки светят, често и регулирани. Возилата са сравнително нови, но манталитета не. Най-често водачите от тази група просто не са се нарадвали на новата си кола с фарове за мъгла и ги ползват безразборно. Било то като дневни светлини или още по-драгоценно .. през нощта за допълнително осветяване на дупките. Това, че тези фарове нямат отрязана светлина, за да не заслепяват останалите участници в движението не е толкова важно ... май! Тук шофьорите са компетентни, но и най-арогантни. Те знаят какво Ви причиняват, но не ги интересува за Вас. Може да видите някоя от тези супер нови и мощни коли, които се движат толкова бързо, че просто няма смисъл да превключват на къси, докато се разминавате.

Тези редове написах, за да провокирам замисляне по темата, като бъдете по-самокритични и се самопоставите в описаните групи, което от своя страна да провокира по-колегиалното отношение на пътя. Добрите светлини и правилното им използване са ключа към безопасното пътуване в тъмните часове, особено при дъжд.




Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот bobocamaro » Съб 18 ное 2017 21:22


Не виждам почетени най-долните пътни огризки, почитатели на т.нар. светлинен тунек.
Става дума за примати каращи ядрени полуразпадове на последен валс, но с насаден ксенон отпред и нион отдолу.
Много гнусна практика е навлезла и при тираджиите, предниците на камионите приличат на панаирджийски стрелбища.
По въпроса не се взимат никакви мерки:
проблема не касае пряко екологията и веганите-педерас'и не надигат вой като с емисиите.


Потребителски аватар
Благовест
Мнения: 2117
Регистриран на: Нед 02 яну 2011 22:38
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот Благовест » Съб 18 ное 2017 21:27


+1
С тия светещи кръстове се чудиш дали все пак Св.Петър не е в кабината. :screwy


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот muns61 » Съб 18 ное 2017 21:29


Току-що се прибрах от София, направо не ми се говори по темата. Иде ми да сложа пушка в левия калник и да я прострелям за насрещни електрожени...


Потребителски аватар
Snuupy
Мнения: 471
Регистриран на: Пон 26 яну 2015 0:15
Автомобил:
Двигател:

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот Snuupy » Съб 18 ное 2017 21:46


Не са само ксеноните, с халогените са също не малко хора, които ми ИЗГАРЯТ очите, за БОГА хора, отидете до най-близкото ГТП и за 15мин си регулирайте фаровете !!! Аз съм с ксенон, лупи и регулрани фарове на ГТП, не е сложно, просто се култивирайте, Бойко няма да дойде да ви регулира фаровете, вие трябва да го направите !!!


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот инжектопляктор » Съб 18 ное 2017 21:54


Аз мисля да слагам отдолу халогени за мъгла. Писна ми всички, които имат такива да ги ползват безразборно и да заслепяват.
Включват ги с късите и перат. Нищо, че заслепяват. И аз ще сложа скоро. Да видим!
И един 50W LED прожектор на тавана за тия, които заслепяват. Да им изгорят очите.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот icoico » Съб 18 ное 2017 22:06


В последно време циркулирам предимно из Родопите. НекЪф ужас, некЪф аТ. Сигурно осемдесет процента от автомобилите са оборудвани с китайски електрожени, умишлено вдигнати, за да работят и къси и дълги. Повечето от тях карат нон-стоп с включени фарове за мъгла, а има още един немалък процент, които са си монтирали освен китайските лед дневни светлини допълнително още по една китайска лед лента от фар до фар. За щастие онези, дето са си пляснали направо по един лед прожектор от тези:

timthumb.jpg
timthumb.jpg (11.37 KиБ) Видяна 2403 пъти


все още не са много, но и без тях общото впечатление е, че се разминаваш с някакъв скапан китайски извънземен нашественик :banghead :censored2 :18b :horror


Потребителски аватар
Snuupy
Мнения: 471
Регистриран на: Пон 26 яну 2015 0:15
Автомобил:
Двигател:

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот Snuupy » Съб 18 ное 2017 22:36


Пичове, от фарове за мъгла до фарове за мъгла разлика ОГРОМНА. НА моето Polo 6N2 фаровете за мъгла са с крушки за къси светлини и мога да заслепя само умрелия котарак от втория етаж на чичо Пешо, сериозно, светят като нормални къси светлини....


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот инжектопляктор » Съб 18 ное 2017 22:44


Snuupy написа:..сериозно, светят като нормални къси светлини....

Няма значение. Нямаш право да ги пускаш, освен при намалена видимост. Защото както и да ги регулираш, дават отблясъци, които заслепяват. Аз карам с 2 лампи с общо 110W, а отсреща някой ми идва с 4 лампи с обща мощност 220W


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот stefarata » Съб 18 ное 2017 23:02


Какво да говориме, като половината от темите по авто форумите са "какъв силен и евтин ксенон да сложа ". Отделно напоследък предприех друга мярка срещу малоумниците, неусещащи и забравящи да минат на къси- бия им дълги и халогени и да се спасяват.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8351
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот samo_pechka » Нед 19 ное 2017 0:42


Порочна практика...Пресен случай , единия му фар "нагоре" ( предполагам на дълги) , другия "надолу' ( може би на къси ), светвам му . Реакцията ме озадачи, превключи онзи , тоя фар дето беше на къси стана на дълги , другия - пък стана на къси...Едвам спрях в платното, ослепях направо...
Малоумна работа...


Потребителски аватар
vlast_vd
Мнения: 147
Регистриран на: Вто 26 фев 2008 11:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Видин
Контакти:

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот vlast_vd » Нед 19 ное 2017 0:46


Snuupy написа:... НА моето Polo 6N2 фаровете за мъгла са с крушки за къси светлини и мога да заслепя само умрелия котарак от втория етаж на чичо Пешо, сериозно, светят като нормални къси светлини....


Аз съм с двусекционни фарове. Късите са с крушка H1, а изненадващо и дългите са с H1. Мислиш ли, че няма разлика между къси и дълги в заслепяването на останалите водачи, за да правиш тези изводи, че заслепяването зависи от крушката ?
В закона ясно е описано кога се ползват тези допълнителни фарове за мъгла. Но почти никого не го интересува.

Там е описано кога се ползват и "авариики"-те, но това не пречи да съм виждал ляв, десен и обратен завой, паркиране, тръгване от паркирано състояние и други маневри да се извършват с "абсолютното" предимство, любезно преоставено от едновременното мигане на всички оранжави ламБи.


ПП Имам и фарове за мъгла също на H1. Ползвам ги единствено срещу оксиженисти.


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот toraborat » Нед 19 ное 2017 8:19


Като работещ на ПЦ всякакви фарове ме дразнят в тъмното. Тировете екстра си светят шарено, нека са грозни. Ще ми се и селскостопанските машини да ги кичат по същия начин, а не две умрелялки и бурканче.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот stefan4o » Нед 19 ное 2017 8:42


Тая тема е доста необятна. По пътя наистина има хора, за които единственото важно е ТЕ да виждат. Тези с фаровете за мъгла посред бял ден или в тъмното не ги броя хич. Явно ги кефи да си показват, че колата им има повече ламБи от на другите :)


Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1003
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: [W211] [Touareg 7P6]
Двигател: [OM646 06] [CVWA 16]

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот nikolay_ss » Нед 19 ное 2017 8:44


Най-големия кеф е като ти се лепне някой отзад с рефлекторен фар и вътре набичил ксенон, а отделно на това си пуснал и халогените които също са с ксенон, само защото тъпата му глава си мисли че изглежда много яко. Както и да е... според мен оправия няма с такива, докато не почнат да се правят проверки специално за подобни неща. Които не вярвам да станат факт скоро.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 83 госта