По фаровете ще ги познаете ...

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот инжектопляктор » Пет 01 дек 2017 15:05


ALESYZ написа:и ако ви кажа колко коли карат с вкл. халогени..

Карат. И аз мисля да карам. Писна ми да ме заслепяват. В момента се чудя дали да не ги поръчам.
Няма контрол. Няма кой да глобява за халогените. Минават покрай полицията и никой не ги пипа...




Потребителски аватар
M3ntata
Мнения: 843
Регистриран на: Нед 07 юни 2015 16:02
Автомобил: Golf MK4 4motion
Двигател: V5 AGZ

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот M3ntata » Пет 01 дек 2017 15:21


ALESYZ написа:Какво общо има как било в Белгия, Франция или където и да е другаде? Сякаш в България си нямаме закон, който да урежда този въпрос. Ами icoico е цитирал закона, за какво повече говорим? Дневни светлини не значи габарити, (както му се иска на някой), а именно дневни светлини, с които са оборудвани повечето от по-новите автомобили. А тези, които нямат такива, по-старите автомобили, карат с къси светлини.


Има общо защото ако се сещаш преди като вкарваха закона в България бяхме изостаналите защото в Европа било така карали на светлини през деня. Карат ама друг път... А къде са им габаритите на новите автомобили, защо имат само дневни светлини? (защото дневните светлини са си БАШ габарити) Туй че на някой 20г кола фаровете са замърсени или е сложил някакви крушки за жълти стотинки и едвам се вижда, че свети нещо е друга тема.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот Stivi » Пет 01 дек 2017 18:32


M3ntata написа:. А къде са им габаритите на новите автомобили, защо имат само дневни светлини? (защото дневните светлини са си БАШ габарити)

Божеее,колко мъка има по този свят,божее ! Новите коли били кофти щото нямали габарити,пък дневните светлини били баш габаритите ! Да се смее ли човек,да плаче ли :screwy


Потребителски аватар
M3ntata
Мнения: 843
Регистриран на: Нед 07 юни 2015 16:02
Автомобил: Golf MK4 4motion
Двигател: V5 AGZ

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот M3ntata » Пет 01 дек 2017 18:54


Stivi написа:
M3ntata написа:. А къде са им габаритите на новите автомобили, защо имат само дневни светлини? (защото дневните светлини са си БАШ габарити)

Божеее,колко мъка има по този свят,божее ! Новите коли били кофти щото нямали габарити,пък дневните светлини били баш габаритите ! Да се смее ли човек,да плаче ли :screwy


Колега свободен си да правиш каквото си пожелаеш. Утре управляващите ако ти кажат, че трябва да караш на дълги през деня вероятно няма и да помислиш защо аджаба? На мен лично не ми е смешно ами ми е жалко като видя такива изпълнителни хора. Кой е казал че са "кофти" ? А къде са им габаритите на новите коли, щом това което наричате дневни светлини не са габарити :c020

И пак казвам дневните светлини са си баш габарити с ново название, айде и малко по усъвършенствани в разни светещи форми, ярко бяла светлина и тн. Те и късите светлини на повечето нови са с лупи, но това не ги прави по различни от рефлекторните пак са си къси светлини, не са средни или супер къси. :rolleyes


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот ivo_555 » Пет 01 дек 2017 19:59


Имат габарити, колега, и да същите тези дневни светлини са, но светят с много по малка сила, не е същото.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот Stivi » Пет 01 дек 2017 20:12


M3ntata написа: А къде са им габаритите на новите коли, щом това което наричате дневни светлини не са габарити :c020

На човек който не знае каква е разликата между габаритни светлини и дневни светлини,няма какво повече да му се обяснява,с радио не се спори ! Пожелавам ти да попаднеш на стриктен катаджия карайки на габарити, и да му обясняваш тия глупости дето габаритните са дневни !
M3ntata написа:На мен лично не ми е смешно ами ми е жалко като видя такива изпълнителни хора.

Недей да жалиш за мен,колата ми е с фабрични дневни и ми дреме на долуподписания, кой какви свободни съчинения със светлините си прави за да спазва закона !


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот $100 » Пет 01 дек 2017 20:38


ALESYZ написа:Какво общо има как било в Белгия, Франция или където и да е другаде? Сякаш в България си нямаме закон, който да урежда този въпрос. Ами icoico е цитирал закона, за какво повече говорим? Дневни светлини не значи габарити, (както му се иска на някой), а именно дневни светлини, с които са оборудвани повечето от по-новите автомобили. А тези, които нямат такива, по-старите автомобили, карат с къси светлини. Но така като гледам, никой не го интересува какво пише в закона, всеки е философ и има закон, измислен от него самият и важащ за него, ама и на другите го налага даже понякога. Това го виждам във форума, пък на пътя е страшно. То не са ксенони на халогени, то не са нерегулирани къси, които светят като дълги, не са изгорели лампи, които няма кой да смени, ..... ко да изброявам повече. Всеки ден минавам по около 40 км по тъмно и ако ви кажа колко коли карат с вкл. халогени, колко с изброените по-горе симптоми, то е страшно, не, ами страшно. Ако повече изпълнявахме един просто написан текст, вместо излишно да философстваме, може и по-добре да стане положението, знае ли човек. ЗДВп е един от законите, които са като врата в полето.

Не разбрах тоя закон дето те респектира как точно урежда въпроса с нерегулираните къси или доста по-силни крушки?

Отделна тема е това, че има някакъв закон, но това не значи, че всички сме очаровани от него и примираме от щастие. Закон има и за това полицаите да не смеят да стрелят по нападащи ги цигани и всякакви подобни. За едни неща се мърмори, а за други се сочи "има закон".

Иначе е странно как се признават за дневни светлини всякакви лентички от 6-7 светодиода по бронята. Свети ли нещо - добре си.


Потребителски аватар
ALESYZ
Мнения: 1155
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 19:13
Автомобил: BMW 525d
Двигател: M57D25 -01

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот ALESYZ » Пон 04 дек 2017 9:55


Ами това е положението, хубав, лош, закон е. Другото се нарича беззаконие и не е за препоръчване. Това е, което общо взето става на пътя, мисля, не ти харесва, колкото и да е лош закона. А пък явно закона не е като цяло добре написан, та затова е започнала кампания по приемане на чисто нов такъв. Като го приемат ще видим там какво пише, за лентичките. Тук говорим в контекста на заглавието на темата, иначе примери за толерирано беззаконие има колкото искаш.


Потребителски аватар
Skruji
Мнения: 1147
Регистриран на: Пет 11 май 2007 16:40
Автомобил: Golf 6 Variant
Двигател:
Местоположение: София

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот Skruji » Пон 04 дек 2017 10:54


M3ntata написа:
ALESYZ написа:... А къде са им габаритите на новите автомобили, защо имат само дневни светлини? (защото дневните светлини са си БАШ габарити) Туй че на някой 20г кола фаровете са замърсени или е сложил някакви крушки за жълти стотинки и едвам се вижда, че свети нещо е друга тема.


Колега ама хич не си прав или не са ти ясни нещата, карам сравнително нов автомобил и той е оборудван и с дневни светлини, и с габарити. Твърдението на колегата по-горе, че всеки си измисля негов закон за да му е удобно да си го спазва, май важи и при теб.
Основната разлика е, че габаритите са доста по-слаби от дневните светлини и има светлини работещи и отзад на автомобила, които при дневните липсват.


Потребителски аватар
M3ntata
Мнения: 843
Регистриран на: Нед 07 юни 2015 16:02
Автомобил: Golf MK4 4motion
Двигател: V5 AGZ

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот M3ntata » Пон 04 дек 2017 13:13


Колега това от автомобил до автомобил се променя. Светлините отзад при една част липсват, при други са общи. Тука основния спор е за отпред, че всеки си кара с каквито светлини иска, аз мога да се обзаложа, че моите габарити (фабрични в фара) са много по ярки от на повечето нови автомобили от подобен и по нисък клас. За средния и високия клас е ясна работата, виж vw, hyundai, opel и много други производители които предлагат нискобюджетни автомобили, дори на слънце не може да се разбере дали свети нещо или е просто отражение. Лично аз лятото си карам на габарити през дена, когато вали или е облачно и особено през есенно-зимния сезон карам на къси поради факта, че времето е по мрачно и колите са много по замърсени и това допълнително намаля светлината.. За мен си постъпвам правилно, за вас ако е грешно си карайте по правилния начин.


Потребителски аватар
Skruji
Мнения: 1147
Регистриран на: Пет 11 май 2007 16:40
Автомобил: Golf 6 Variant
Двигател:
Местоположение: София

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот Skruji » Пон 04 дек 2017 14:45


Така е, много хора карат както си искат, и по твоите изказвания се вижда, че и ти си един от тях. За теб може и да е правилно, но по закон не постъпваш правилно. Кое е по-ярко и кое не е, в закона не е указано, колегите по-горе ти го бяха цитирали. Ако автомобилът е оборудван с дневни светлини караш на тях или на къси, ако не е оборудван караш на къси. Точно и ясно, габаритната светлина е само, когато МПС-то е в престой за да се вижда от далеч в тъмното. От край време е забранено да се кара само на габаритни светлини. Поне от както аз съм шофьор, а това са едни 16 години (одъртяваме, неизбежно е).


Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 563
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот Piqndurnik » Пон 04 дек 2017 14:48


M3ntata написа:Колега това от автомобил до автомобил се променя. Светлините отзад при една част липсват, при други са общи. Тука основния спор е за отпред, че всеки си кара с каквито светлини иска, аз мога да се обзаложа, че моите габарити (фабрични в фара) са много по ярки от на повечето нови автомобили от подобен и по нисък клас. За средния и високия клас е ясна работата, виж vw, hyundai, opel и много други производители които предлагат нискобюджетни автомобили, дори на слънце не може да се разбере дали свети нещо или е просто отражение. Лично аз лятото си карам на габарити през дена, когато вали или е облачно и особено през есенно-зимния сезон карам на къси поради факта, че времето е по мрачно и колите са много по замърсени и това допълнително намаля светлината.. За мен си постъпвам правилно, за вас ако е грешно си карайте по правилния начин.

Хубаво си сложил габарити, дето светят като дневни (май към 400LM трябваше да са), обаче димваш ли ги, като светнеш късите за да не блещиш? Или, на фона на китайските ксенони, не личи.

Последна промяна от Piqndurnik на Пон 04 дек 2017 14:55, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
ALESYZ
Мнения: 1155
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 19:13
Автомобил: BMW 525d
Двигател: M57D25 -01

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот ALESYZ » Пон 04 дек 2017 14:51


M3ntata написа: .....Лично аз лятото си карам на габарити през дена, когато вали или е облачно и особено през есенно-зимния сезон карам на къси поради факта, че времето е по мрачно и колите са много по замърсени и това допълнително намаля светлината.. За мен си постъпвам правилно, за вас ако е грешно си карайте по правилния начин.


А кажи ми сега, как по-точно изпълняваш закона в тази му част, не ли именно, изпълняваш това, което ти смяташ за правилно? Ами тия, дето ми светят всяка вечер с халогени, нерегулирани и т. н., тях ако ги питам защо така, те няма да ми кажат, че правят нещо погрешно. Ето това е проблема, всеки е приел нещо, което той смята за правилно и го изпълнява. А пък какво изисква закона, никой не го интересува. По този начин законът става врата в полето и след него следва беззаконието. После се почват жалбите, приказките за война по пътищата, никой не му харесва как е и т.н. Защото е на власт беззаконието. Не че закона е панацея, но законът е закон, за да се изпълнява. Точка. Ако нямаше закон, можеше да си говорим по този начин. Но за беда, има.


Потребителски аватар
M3ntata
Мнения: 843
Регистриран на: Нед 07 юни 2015 16:02
Автомобил: Golf MK4 4motion
Двигател: V5 AGZ

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот M3ntata » Пон 04 дек 2017 16:34


Не съм сложил никакви допълнителни светлини това ме дразни много както визия така и вечер. Имам само по хубави крушки както на габаритите така и на късите. Нито пречат на някого, нито са тип ксенонови крушки или там бели, сини и някакви такива.

Колега изпълнявам закона както му е реда аз съм с включени светлини отпред и отзад с които показвам на останалите че съм в движение достатъчно ясно със включени габарити. Много хора почнаха да пускат светлините за мъгла били те отзад или отпред и това ме дразни и мен, при частична мъгла си пердашат така и нито пред тях, нито зад тях може да се кара продължително. Пак казвам забравих от колко години са задължителни светлините, но от тогава до ден днешен си карам по горе описания начин и никъде не са ми съставяли акт. Явно съм реден или полицията ни е запозната с закона.


Потребителски аватар
Re5Pec7
Мнения: 1290
Регистриран на: Чет 06 дек 2007 13:37
Автомобил: Passat B5 V6
Двигател: AQD
Местоположение: Варна

Re: По фаровете ще ги познаете ...

Мнениеот Re5Pec7 » Пон 04 дек 2017 16:56


В закона е ясно упоменато, че колите трябва да с включени дневни светлини. Ако колата няма монтирани дневни светлини, се използват къси. Габаритите и халогените НЕ са нито дневни, нито къси светлини. Достатъчно ясно е описано в закона. Вече кой как кара и дали са му писали акт е съвсем друг въпрос. Но законово си е дневни ИЛИ къси.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 181 госта