Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

За или против задължителните зимни гуми

Да , трябва да станат задължителни със закон
130
75%
Не , достатъчно е да са с добър грайфер.
12
7%
Не съм длъжен да ги сменям ако зимата е суха и мека.
23
13%
Разчитам на шофьорските си умения , независимо от гумите.
8
5%
 
Общо гласове: 173
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19695
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Vlad777 » Пет 01 дек 2017 14:51


goldy написа:А какво ще стане, ако хитрия Андрешко мине целогодишно на 7 до 8 годишни зимни. Колко ли ще държат на лед и мокро с 1.6 мм?
Карал съм зимни лятото няколко пъти и то все премиум марки. Просто така се случи, че имах 3 комплекта зимни гуми в един момент и реших, че няма смисъл да купувам летни. Зимата карам с нови, а напролет слагам стари, които обаче си имат грайфер.

И така 2-3 лета карах едната кола. През това време понатрупах доста километри със зимни гуми лятото, включително и на писта Дракон. това са моите впечатления:
- Зимните гуми се пързалят особено много на топло време, докато все още стават за зимни и имат достатъчно грайфер.
- Като се износят и ламелите вече не се виждат и се поизпечат малко, започват да спират по-добре и да се пързалят и свирят по-малко;
- Зимните гуми се износват много по-бързо през лятото;
- Поне при моя стил на каране, зимните гуми се износват доста неравномерно лятото. Цели парченца от грайфера липсват;
- Зимната гума ако е карана цяло лято вече престава да е зимна и няма необходимото сцепление на сняг и лед.

Успях в крайна сметка да разкарам всичките зимни гуми, които имах и минах на летни 17" Uniroyal RainSport, от които съм много доволен при всякакви условия и температури. Само на сняг не съм ги пробвал все още.




Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот bobocamaro » Пет 01 дек 2017 15:18


Vlad777 написа:.. летни 17" Uniroyal RainSport, от които съм много доволен при всякакви условия и температури. Само на сняг не съм ги пробвал все още.

Uniroyal RainSport 3 15", не стават за сняг. В смисъл, да стигнеш от тук до там в почистен град - да, но не и да сработят при възникнала ситуация на сняг.
Поведение на сухо: страхотно, поведение на мокро: 95% процента добро.
9 от 10 пъти коват на мокър асфалт, много зависи на какво ще стъпят след като прогонят водата от студена и мокра настилка.


goldy
Мнения: 77
Регистриран на: Съб 30 май 2009 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот goldy » Пет 01 дек 2017 15:39


MMX написа: Освен това тук не си слагаме скандинавски гуми, така че няма нужда от подробности, които не ни засягат.

Засягат ни причините за увеличение на спирачния път на сухо и мокро, както и за влошената управляемост - меко покритие, повече ламели. Нашите зимни да не би да са с по-твърдо покритие и по-малко ламели от нашите летни?

Последна промяна от goldy на Пет 01 дек 2017 15:45, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот VWGT » Пет 01 дек 2017 15:45


не може да е задължително, има климат и климат, всеки сам си преценява.

Ако обаче направиш ПТП на сняг с гуми, които не са M+S или са под ограничителя ... примерно ГО няма да покрие нищо ... нещо което да те стимулира да мислиш с главата, а не с г*за.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1628
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот MMX » Пет 01 дек 2017 16:21


VWGT написа:примерно ГО няма да покрие нищо

Ти дай такива права на ГО пък после чакай някой да получи застраховка.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот viksanlg » Пет 01 дек 2017 16:27


Колегa,goldy ,няма нужда да се хабиш ,защото има хора,който каквото и да им покажеш или каквито и аргументи да дадеш,те няма да са готови да ги приемат,камо ли да се съгласят,че са уборени.Аз тяхната теза я разбирам както и всеки един,че зимната гума е най-доброто решение при наличието на сняг,но защо аз и още хиляди хора които припалват колите си 20-30 пъти през зимата да отидат до магазина и прочие,когато няма сняг и такъв пада веднъж на 5-6 години и да задържи няколко дена трябва да си купувам зимни гуми.Допреди няколко години карах редовно и по много км. и беше задължително за мен защото излизах извън града и т.н.т. , а сега нямам винетка и не ми трябва разбира се.На мен ми е ясно ,че има ли сняг колата няма и да я пипна даже имайки предвид ,че живея на високо във Варна,но така всички на един кюп ,лично за мен е нечестно.
Начетох се на всякакви тези от рода ,че колите били по-мощни или не се усещало скоростта,ами да не е в Германия, ами да кажем в Норвегия или Финландия ,там да не карат Жигулита ,че хората си спазват ограниченията и внимават и имат солидарност към другите.Такива изцепки има от страна на чужденци само.Ние се убиваме лятно време без сняг и пускат клипове ,че карат с 300 макар всеки да знае ,че е забранено ,а някои си мислят ,че като наложат забрана на летните в зимния сезон ще тръгне по мед и масло и пак няма да карат ,все едно са на писта Дракон.То и забрана за употреба на наркотици и алкохол има ама....
Не убиват гумите,нито пистолета ако е сложен на масата,а само този по кой начин го ползва!
Даваха една от телевизиите за народните представители след като гласуват "драконовските мерки и глоби в промените в закона за пътищата как в пример заснета с камера в случая Елена Йончева минава два пъти на червен светофар Един депутат друг кара със скорост над 100 !Ето това е примера и подръжанието и те са част от нас... Всеки си прави каквото иска и няма ограничение ,което да е довело до нещо добро ,а само образование и възпитание ни трябва.Когато институциите на са на местото си нищо не помага във всеки един аспект от живота ни ,колкото и да се джафкаме трябва ли да има зимни гуми,трябва ли да спират коли без катализатори и какво ли още не!


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1628
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот MMX » Пет 01 дек 2017 16:37


viksanlg написа:Начетох се на всякакви тези от рода ,че колите били по-мощни или не се усещало скоростта

Не знам начел ли си се, прочел ли си или просто преиначаваш смисъла на прочетеното, за да изкараш повече излишни приказки. За по-мощните коли и скоростите стана дума, когато някой се изцепи, че през социализма всички карали с летни гуми и нямало никакви проблеми. Не ми казвай как Лада е вървяла със 100км/ч по снега и "изобщо" не е имало проблем - сигурно с гумите, с които е била купена 10-15 години по-рано. Чисто и просто тая Лада или не е излизала навън като има сняг или се е завъртяла още пред блока и бързо са я върнали обратно. Защо е цялото ти вайкане, сякаш ей сега каквото решим във форума утре ще стане закон, а като стане значи 100% ще се спазва.


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gugun4u » Пет 01 дек 2017 17:10


Добре, разбрахме че ти имаш съвест, способен си да мислиш и няма да си НУРС - а засилил се към мен с летните си гуми, когато по пътя има лапавица, сняг или някаква друга гняс. Ама ти си един на десет, които нежелаеш да сложиш зимни гуми, но и немислиш да караш по гняс с летните. Какво правим с останалите 9, които въпреки, че условията не отговарят на подготовката на автомобила им, решат да се включат в движението. Същото важи и за оптимистите със 100 годишни зимни или тези, които се упоменават на правилото за 1.6 - те милиметра. Точно заради тях трябват промени в законите. За съжаление и шепата разумни хора като теб, също биха пострадали. Но замисли се, че в противен случай останалите учасници в движението, сме изложени на риск. И да, самото наличие на свежи зимни гуми няма да реши всички проблеми причинени от някои задкормилни устройства, но поне ще намали риска ... до някаква степен.


Вълчан
Мнения: 880
Регистриран на: Нед 17 мар 2013 20:11
Автомобил: Mazda 5
Двигател:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Вълчан » Пет 01 дек 2017 17:36


MMX написа:
VWGT написа:примерно ГО няма да покрие нищо

Ти дай такива права на ГО пък после чакай някой да получи застраховка.

Ако във Германия направиш пътно транспортно през зимата със гуми различни от зимни или със не дотам читав граифер застрахователят не ти покрива нищо


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот muns61 » Пет 01 дек 2017 20:04


Гумите, които се ползваха през соца, бяха по-скоро всесезонни.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7654
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот goppa » Пет 01 дек 2017 20:16


Вълчан написа:
MMX написа:
VWGT написа:примерно ГО няма да покрие нищо

Ти дай такива права на ГО пък после чакай някой да получи застраховка.

Ако във Германия направиш пътно транспортно през зимата със гуми различни от зимни или със не дотам читав граифер застрахователят не ти покрива нищо

В българия файда никаква, щото тея без зимни гуми са обикновено и без каско.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Stivi » Пет 01 дек 2017 20:21


Няма такава статистика,но съм сигурен ,че в най-тежките катастрофи зимата 95% от участниците са със зимни гуми ! Тия с летните могат да задръстят движението,но понеже знаят че са на кънки карат мнооого бавно и не причиняват тежки ПТП-та ,та цялата пукотевица е малко излишна !


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот icoico » Съб 02 дек 2017 10:39


goppa написа:
Вълчан написа:
MMX написа:
VWGT написа:примерно ГО няма да покрие нищо

Ти дай такива права на ГО пък после чакай някой да получи застраховка.

Ако във Германия направиш пътно транспортно през зимата със гуми различни от зимни или със не дотам читав граифер застрахователят не ти покрива нищо

В българия файда никаква, щото тея без зимни гуми са обикновено и без каско.


Става въпрос за гражданска отговорност. Как ти се вижда перспективата да задлъжнееш за една секунда с едни 10-15 милиона евро? Затова и повечето(разумни) хора си обуват зимните чепици в зимни пътни условия, не че ще ги събори глобата.

Stivi написа:Няма такава статистика,но съм сигурен ,че в най-тежките катастрофи зимата 95% от участниците са със зимни гуми ! Тия с летните могат да задръстят движението,но понеже знаят че са на кънки карат мнооого бавно и не причиняват тежки ПТП-та ,та цялата пукотевица е малко излишна !


Вчера обикалях тридесет километра, щото двама джипАри се бяха треснали челно в дефилето Варвара- Велинград. Бас слагам, не е било заради гумите.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот $100 » Съб 02 дек 2017 11:12


icoico написа:Става въпрос за гражданска отговорност. Как ти се вижда перспективата да задлъжнееш за една секунда с едни 10-15 милиона евро?

Малко се поувличаш. ГО никога няма да плати 10-15 милиона евро дори да убиеш 20 човека на куп, освен ако не са делегация евродепутати. И 1 милион няма да плати, пак освен ако жертвата не е важна клечка. Вместо да плати 100 хиляди и после да те съди за това, че си бил с летни гуми, ще предпочетат да не плащат нищо, а някой ако иска да те съди теб и после ти да им се пробваш. Така че ако искат да се циганят, могат да го направят и сега - зависи колко пари за изплащане са им останали. Законодателите ги знаят тия неща и затова не биха им отворили вратичка с обяснения с какви гуми си бил. Може да си карал пиян, тогава си много по-виновен отколкото с какви гуми си, но ГО пак си важи. Смисълът ѝ е да се обезщети пострадалият, а застрахованият да не се разори след някакъв инцидент, от който може и сам да е пострадал сериозно.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот icoico » Съб 02 дек 2017 11:45


$100 написа:...Малко се поувличаш. ГО никога няма да плати 10-15 милиона евро дори да убиеш 20 човека на куп...


Не говоря за у нас, а за у "тях". При ПТП с нематериални щети сумите стават абсолютно главоломни.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: artyom и 98 госта