Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

За или против задължителните зимни гуми

Да , трябва да станат задължителни със закон
130
75%
Не , достатъчно е да са с добър грайфер.
12
7%
Не съм длъжен да ги сменям ако зимата е суха и мека.
23
13%
Разчитам на шофьорските си умения , независимо от гумите.
8
5%
 
Общо гласове: 173
Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот viksanlg » Пон 11 дек 2017 23:42


По скоро трябва да е обратното.Нестига ,че е със зимни и гуми и не е успял да спре значи глоата е x 3 ;)Така и никой не ми отговори на въпроса като лятото има няй много катастрофи без да има сняг какво пражим тогава и дали гумите са виносни за 5 процента даже от вземането на жертви по пътя или нещо друго...ама тоооо може и да сме тогава със зимни за по-сигурно...но дали..!




Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот $100 » Вто 12 дек 2017 0:32


viksanlg написа:Така и никой не ми отговори на въпроса като лятото има няй много катастрофи без да има сняг какво пражим тогава и дали гумите са виносни за 5 процента даже от вземането на жертви по пътя или нещо друго...ама тоооо може и да сме тогава със зимни за по-сигурно...но дали..!

Много просто. Зимата се хлъзваш с 60км/ч, стряскаш се и внимаваш. Лятото имаш добро сцепление със 120, 150... И пробваш как е с 200 или караш със 160 по селски завои. Защото с гумите няма проблеми.


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18718
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот hooligans » Вто 12 дек 2017 0:56


viksanlg написа:Да споделя ,че и аз си купих такива днес нови по простата причина ,че ми се налага пътуване по коледните празници и не бих рискувал за нищо на света ,но ако не го правех това пътуване нямаше да си купувам гуми.При нас в България всичко е избирателно.Някои смятат ,че е садължително да има зимни гуми ,но могат да превишават скороста защото колите са по-можни и стабилни от преди ,защото по принцип такава била реалноста и всички го правят .Аз смятам ,че ако не се налага да пътувам извън града и нямам зимни чепици не бих дал 250 или 500 лева за 2 или 4 гуми при положение че радко паля колите!


За мен ти си олигофрен, който прави задръстванията...


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Iezekil » Вто 12 дек 2017 7:41


Щом не кара за какво са му наистина?Трябва ли да го обиждаме в разрез с правилата на форума,или това е привилегия на модовете??


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот viksanlg » Вто 12 дек 2017 8:08


hooligans:За мен ти си олигофрен, който прави задръстванията...


Никога не съм правил закъсвания ,а като изразяване на мнеия аз мисля че ти си педераст но не го разпространявам...


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Stivi » Вто 12 дек 2017 8:15


hooligans написа:За мен ти си олигофрен, който прави задръстванията...

90% от сериозните задръствания ги правят ТИР-ове ,колегата си каза че като има сняг и няма гуми- не кара! Изказването ти е доста....неподходящо !


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот viksanlg » Вто 12 дек 2017 8:22


$100 написа:
viksanlg написа:Така и никой не ми отговори на въпроса като лятото има няй много катастрофи без да има сняг какво пражим тогава и дали гумите са виносни за 5 процента даже от вземането на жертви по пътя или нещо друго...ама тоооо може и да сме тогава със зимни за по-сигурно...но дали..!

Много просто. Зимата се хлъзваш с 60км/ч, стряскаш се и внимаваш. Лятото имаш добро сцепление със 120, 150... И пробваш как е с 200 или караш със 160 по селски завои. Защото с гумите няма проблеми.

Еее явно има пролеми с гумите при скорост 160 даже и по малка щом мяасово се "изпускат"завоите.И в този ред на мисли дори и да приемат закон за зимни гуми задължитени щом едните избират да карат "безопасно" със скорост 160 и избирателно да нарушават закона ,аз защо да не го нарушавам избирателно като неслагам зимни гуми ... Както алкохола и той е забранен преди шофиране,но масово не се съобразяват... , няма никой право да се сърди на друг нали?
По този начин искам да призова всеки първо да погледне към себе си и после към другите да сочи с пръст!


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Iezekil » Вто 12 дек 2017 8:50


То и лятото да караш съобразно законовото изискване за скорост,пак на някой ще пречиш и правиш задръстване.Това е положението.Всеки носи гава на раменете си и масовата практика е да си я чупи сам.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот kris11 » Вто 12 дек 2017 9:31


Stivi написа:
hooligans написа:За мен ти си олигофрен, който прави задръстванията...

90% от сериозните задръствания ги правят ТИР-ове ,колегата си каза че като има сняг и няма гуми- не кара! Изказването ти е доста....неподходящо !

:th_up Даже 98 %


Потребителски аватар
Mihailov78
Мнения: 1112
Регистриран на: Пет 30 апр 2010 11:15
Автомобил: T3 Caravelle
Двигател: DG 1900cc Petrol
Местоположение: Sofia

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Mihailov78 » Сря 03 яну 2018 0:03


Като я гледам зимата каква зима е, и изобщо минаваме към гръцкия климат. Какви зимни гуми, какви 5 лева?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6147
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот ktamen » Сря 03 яну 2018 8:09


Многото подобни приказки по телевизора са накарали майка да иде и да си купи зимни гуми, щото по БТВто на културата казали, че били задължителни. За съжаление не ме е питала нито дали да ги сменя, нито какви гуми да вземе. Просто е отишла и е казала, че иска зимни гуми и са и сложили някви китайчета, не питайте колко е платила за тях.
Колата се кара само около Ямбол, тук сняг почти няма, в редките случаи когато има сняг, колата си стои пред нас и се чака стопяването на снега.
Крайният резултат е, че колата има два пъти по-дълъг спирачен път отколкото с хубавите летни гуми, с които я бях обул преди да замина за Англия.
ПП Ако зимните гуми наистина са по-добри при ниски температури, дори и да няма сняг, защо в Англия изобщо няма зимни гуми (поне аз не съм виждал), като температурите в Лондон са като в Ямбол :gruebel Сутрин често е под нулата, случва се със седмици температурата да не надвиши 10гр. Зимни гуми видях само като един съквартирант си поръча от Франция за да може да си пътува спокойно с колата през Алпите за България.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот VWGT » Сря 03 яну 2018 14:39


В Сф среднодневните температури през целия Януари ще бъдат положителни. Валежите ще бъдат малко, но за сметка на това единствено от дъжд. Надявам се всички да са си сложили зимните гуми, дано и задръставанията да намалеят ...


fighter-interceptor
Мнения: 317
Регистриран на: Пон 09 дек 2013 20:57
Автомобил: Golf 4
Двигател: AHW 2000
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот fighter-interceptor » Сря 03 яну 2018 21:02


По Коледните и Новогодишните празници имаше повече катастрофи и загинали,отколкото миналата година,сняг и студ нямаше,пътищата сухи...


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gugun4u » Сря 03 яну 2018 23:06


Докато тука е аномално топло, в щатите е аномално студено. Миналата година беше обратно. Това, че в даден момент има аномалия, не значи, че трябва да решим, че винаги ще е така. Инак отново ще има изненадани от снега през януари.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот $100 » Чет 04 яну 2018 1:32


Много ми е интересно в тия жеги (относително, но е над 10-12 градуса) дали много са зачестили катастрофите? Нали всеобщото твърдение е, че зимните гуми на сухо и мокро в студа са по-зле от летните, а малко да се постопли направо за нищо не стават. Значи би трябвало в момента всички да карат на късмет. Аз лично не забелязвам такова нещо. Дискусията клони към "щом повечето време няма сняг, значи зимните гуми не само не са задължителни, а направо са вредни". Ако няма проблем да се кара със зимни в такова време, тогава какъв е големият зор как без нужда някой си купува зимни гуми? Дали ще търкаш комплект летни целогодишно 3 години и после нови или ще караш 4-5г заедно с комплект зимни като крайна сметка е почти еднакво. Разликата е като стъпиш на неподходящ участък с летните. Достатъчно е само веднъж да ти се случи за 5-те години и да похабиш парите за 3 комплекта Континентал. Има един израз "да обираш мекото на спусъка" - подобно нещо е да си правиш тънки сметки колко рядко ти трябват различни гуми.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: kamaza11, Ивайло Димов и 170 госта