Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

За или против задължителните зимни гуми

Да , трябва да станат задължителни със закон
130
75%
Не , достатъчно е да са с добър грайфер.
12
7%
Не съм длъжен да ги сменям ако зимата е суха и мека.
23
13%
Разчитам на шофьорските си умения , независимо от гумите.
8
5%
 
Общо гласове: 173
keymaker
Мнения: 822
Регистриран на: Съб 07 юни 2008 20:43
Автомобил: Passat+T4
Двигател: ABS+AAB
Местоположение: София /с. Мусачево -гр.Елин Пелин

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот keymaker » Нед 03 дек 2017 20:52


В нашата георгафска ширина категоричен отговор на анкетата няма как да се даде. Проблемите идват от главата на водача. Необоснована покупка са зимни гуми за региона от Благоевград на юг, особено при ненапускане на околията. Лично за мен е правило ''когато мометата сменят поличките с по сериозно облекло'' значи е редно да се сложат по-сериозни гуми. До днес карах с А/Т гуми ,ама днес реших ,че ако някои ги сърби повечко в областта на долната уста ,това не означава ,че трябва да строша моята или нечия чужда глава ( даже и на рима го докарах). Случвало ми се е да взимам гуми назаем от приятели за пътуване до Свищов,че с универсални по тоя край особено през ноември-март си е чиста руска рулетка, с наклон и вероятност към собствената ми глава. Вериги си возя задължително в каляската ,а и съм си пригодил джантите за насноваване на полиестерно въже изпълняващо ролята на верига ,че веднъж брах четвъртития на отсечката Драгичево - Владая,докато един чичка не ме светна ,че трябва да си сложа вериги стояли близо до междукрачието(да не ползам неприлични думи) на жена ,а именно чорапогащник с, който се сдобих от дамата или почти ,която возех .
---------------
От посочените възможноти за отговор няма категорична за гореописаните ситуации.




Потребителски аватар
ALESYZ
Мнения: 1155
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 19:13
Автомобил: BMW 525d
Двигател: M57D25 -01

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот ALESYZ » Пон 04 дек 2017 9:45


Отговор има и той е даден в ЗДВп, актуален в момента. А в тази тема се вижда, кой колко му е акъла по въпроса. Това мен не може да ме задължи по никакъв начин да се съобразявам с чужд акъл. Както казах, има закон, съобразявам се с него. Съветвам всички, това да правят, вместо да изпадат в празни полемики. Пък ако някой толкова го сърби за зимните гуми, нека инициира някаква инициатива където трябва, да се направи подписка нещо, или друго... от празни приказки, файда няма.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот VWGT » Пон 04 дек 2017 10:41


темата не е спазвате ли ЗДвП, а "За или против задъжителните зимни гуми"


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот icoico » Пон 04 дек 2017 12:39


keymaker написа:...Лично за мен е правило ''когато мометата сменят поличките с по сериозно облекло'' значи е редно да се сложат по-сериозни гуми...


То по този признак у Софето и на метър сняг не е редно да сложим по-сериозни гуми. На колите, имам предвид :mhihi :mhihi

П.С. Не съм гласувал в анкетата, защото считам за правилен отговор "гуми за зимни пътни условия от дата ... до дата..., задължителни при зимни пътни условия на платното за движение"


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот VWGT » Пон 04 дек 2017 12:46


ако направим отново аналогия, това "правило" с поличките в дойчланд гласи Von O bis O .. т.е. от О до О .. или от октомври до Велиден (Ostern). Закона не ги задължава за това, но който иска да е отговорен и да му е спокойно си спазва правилото в рамките на закона.

Постоянно сравнявам с тях, първо защото зимите там са по-люти, второ - защото имат много повече статистика и опит с управление на трафик, инциденти и тн, и трето но не последно, защото те си пишат законите сами, а не ги преписват ... като някои други

аз гласувах с отг.3, защото той е най-близкото до това, което е написал icoico, и което е и моето мнение по въпроса.


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gugun4u » Пон 04 дек 2017 13:18


Добре, окей, но имаме ситулация, вечер, мъгла и слуз по пътя нещо смесено между лед, тънак слой киша, мокро и аз незнам още какво, абе гняз. Някой с летни гуми се е хлъзнал като шейна и се е треснал в този отпред. В този случай нестава ли доста мъгливо тълкованието за зимните условия. Единия катаджия я забележи, я не какво има отдоло, или докато дойде след 2 часа, условията се променили...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот VWGT » Пон 04 дек 2017 14:04


повярвай, всичко е измислено ... на КАТаджията това му е работата, има 20 неща да провери, не е толкова сложно. После ако има спорове се пита метеорологията, вчера по това време температурата колко е била? влажността ... валежи някакви ... ахаа имало е условия за поледици, М+С на гумите има ли... и за 0 време става ясно всичко.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Stivi » Пон 04 дек 2017 14:18


VWGT написа:повярвай, всичко е измислено ... на КАТаджията това му е работата, има 20 неща да провери, не е толкова сложно.

Хубав виц,те половината не могат да напишат правилно акт за конкретни и ясни нарушения затова падат в съда,ти ми говориш да проверял 20 неща ! А и всички знаем, че предпочитаната работа за катаджийте е да прибират някаква аванта,а не да решават сложни казуси свързани с метеорологията :mhihi Все още чакам някой да пусне тема "Спряха ме да ми премерят грайфера.." че да повярвам отново в Дядо Коледа :Mr Green Fun


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот VWGT » Пон 04 дек 2017 14:39


слабо ме интересуват нашите полуграмотни ченгета, тук си говорим за принципно положение, как според нас е редно да бъде ... и примера, който дадох е реален и пак е от "там".

Иначе закона и ченгетата в бг са ясни, но не знам дали можем да го променим. Точно понеже не са грамотни и закона е направен да е максимално лесен за прилагане ...
да няма 20 неща, с които ще прегрее под фуражката, а само едно ... 4 мм грайфер, дано поне могат да го мерат правилно.

Все пак болшинството може да е спокойно, 80% искат задължителни зимни гуми, защото ... така :)


Pinto_mm
Мнения: 298
Регистриран на: Пон 06 дек 2010 15:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Qgoda

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Pinto_mm » Пон 04 дек 2017 14:53


Чел съм, че в Япония като приемат някакъв закон всички го спазват без да коментират. У на се обратното. Касо се приеме някой закон или правилник почваме да коментираме що така ама не онака. Всеки си носи отговорност сам за себе си. Тук гледам два лагера, спорещи и предполагам докато свърши зимата страниците да станат поне 100.


Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 563
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Piqndurnik » Пон 04 дек 2017 14:53


gugun4u написа:Добре, окей, но имаме ситулация, вечер, мъгла и слуз по пътя нещо смесено между лед, тънак слой киша, мокро и аз незнам още какво, абе гняз. Някой с летни гуми се е хлъзнал като шейна и се е треснал в този отпред. В този случай нестава ли доста мъгливо тълкованието за зимните условия. Единия катаджия я забележи, я не какво има отдоло, или докато дойде след 2 часа, условията се променили...


Това е малко като несъобразената скорост в България, но, ако си със зимни гуми през зимата, няма да се заядат за тях.


Потребителски аватар
ALESYZ
Мнения: 1155
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 19:13
Автомобил: BMW 525d
Двигател: M57D25 -01

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот ALESYZ » Пон 04 дек 2017 15:03


Pinto_mm написа:Чел съм, че в Япония като приемат някакъв закон всички го спазват без да коментират. У на се обратното. Касо се приеме някой закон или правилник почваме да коментираме що така ама не онака. Всеки си носи отговорност сам за себе си. Тук гледам два лагера, спорещи и предполагам докато свърши зимата страниците да станат поне 100.


Коментарите не са нещо лошо. Лошото е, когато закона се омаловажава и почва да се прилага избирателно или още по-лошо, направо се отмахва и на негово място идва "моя" закон. За съжаление и тези, които би следвало да са олицетворение на закона, са най-големите му нарушители. Обаче можем ли да кажем, щом всички нарушават закона, мога и аз? Аз мисля, не. В контекста на темата, зимните гуми са задължителни при определени условия, тоест не са абсолютно задължителни. Но както каза и Vlad777, през зимата съответните условия са налице много повече време, отколкото през друго време от годината, следователно е добре и наложително даже, да се кара със зимни гуми. Иначе ако мога да правя фитнеса да качвам и свалям джанти с летни/зимни гуми, когато условията се променят, законът ми дава право, но това си е чист мазохизъм. А тези, които най-много настояват зимните гуми да са задължителни, са първо вносителите на гуми, после са форумните ентусиасти, които са повярвали на някакви статистики и накрая обикновените шофери, които много много не им пука. Въпроса също е, ние на КАТ ли угаждаме, да не ни напишат акт или мислим за собствената си безопасност и на другите? Кажи речи, това е приложимо за всички нарушения.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1630
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот MMX » Пон 04 дек 2017 15:39


gugun4u написа:Добре, окей, но имаме ситулация, вечер, мъгла и слуз по пътя нещо смесено между лед, тънак слой киша, мокро и аз незнам още какво, абе гняз. Някой с летни гуми се е хлъзнал като шейна и се е треснал в този отпред. В този случай нестава ли доста мъгливо тълкованието за зимните условия. Единия катаджия я забележи, я не какво има отдоло, или докато дойде след 2 часа, условията се променили...

Обикновено като има ПТП с "преден" и "заден" е виновен задния до доказване на конкретна вина у предния. Така че и със зимни гуми на сухо да е, пак е той виновника.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот $100 » Пон 04 дек 2017 20:59


ALESYZ написа:Отговор има и той е даден в ЗДВп, актуален в момента. А в тази тема се вижда, кой колко му е акъла по въпроса. Това мен не може да ме задължи по никакъв начин да се съобразявам с чужд акъл. Както казах, има закон, съобразявам се с него. Съветвам всички, това да правят, вместо да изпадат в празни полемики. Пък ако някой толкова го сърби за зимните гуми, нека инициира някаква инициатива където трябва, да се направи подписка нещо, или друго... от празни приказки, файда няма.

Я прочети заглавието на темата и отговора си. Какъв отговор има - темата не е какво е положението в момента по закон, а кой какво мисли за евентуално изменение. Май за теб се вижда "колко ти е акъла" (използвам твоя израз).


fighter-interceptor
Мнения: 317
Регистриран на: Пон 09 дек 2013 20:57
Автомобил: Golf 4
Двигател: AHW 2000
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот fighter-interceptor » Пон 04 дек 2017 21:16


Епа нема угодия!



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bongoo, kamaza11, tdi fen и 184 госта