Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

За или против задължителните зимни гуми

Да , трябва да станат задължителни със закон
130
75%
Не , достатъчно е да са с добър грайфер.
12
7%
Не съм длъжен да ги сменям ако зимата е суха и мека.
23
13%
Разчитам на шофьорските си умения , независимо от гумите.
8
5%
 
Общо гласове: 173
Потребителски аватар
Snuupy
Мнения: 471
Регистриран на: Пон 26 яну 2015 0:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Snuupy » Пон 11 дек 2017 10:27


Специално за София, си мисля, че са задължителни. Лично аз усещам, че като застудее под 7гр и летните имат много голям спирачен път... Слагам зимните и колата е като трамвай...стабилна и спираща. Дори не мога да си представя да карам с летни гуми зимата.




gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gugun4u » Пон 11 дек 2017 16:26


Не е само в 7 - те градуса. Специално в София често в тъмната част на денонощието, има мъгла, става слуз, по някое време тази слуз замръзва... тука дори не говорим за моментинте, в които изобщо има сняг. Често дори тръгваш от един квартал в София, до друг, по - далечен, и условията в двата квартала са различни. Може би ако като цяло хората и властите бяха по съвестни, можеше да се даде до извесна степен автономия по общини, и всяка община да решава за себе си какви да са правилата в градски условия, а в междуградски да са задължителни поне всесезонните през зимния сезон. Примерно в Царево не е стигало дори близо до 0 - та тази година, докато в София имаме 3-ти или 4 -ти сняг вече, но подозирам, че това в България не би работило.


Потребителски аватар
ALESYZ
Мнения: 1155
Регистриран на: Пет 27 апр 2007 19:13
Автомобил: BMW 525d
Двигател: M57D25 -01

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот ALESYZ » Пон 11 дек 2017 17:23


Леле майко, по общини да се решава дали да има зимни гуми. Сякаш България е с територията на САЩ или Русия. И как по-точно летните не спират, пързалят ли се или какво?
$100 написа:
ALESYZ написа:Отговор има и той е даден в ЗДВп, актуален в момента. А в тази тема се вижда, кой колко му е акъла по въпроса. Това мен не може да ме задължи по никакъв начин да се съобразявам с чужд акъл. Както казах, има закон, съобразявам се с него. Съветвам всички, това да правят, вместо да изпадат в празни полемики. Пък ако някой толкова го сърби за зимните гуми, нека инициира някаква инициатива където трябва, да се направи подписка нещо, или друго... от празни приказки, файда няма.

Я прочети заглавието на темата и отговора си. Какъв отговор има - темата не е какво е положението в момента по закон, а кой какво мисли за евентуално изменение. Май за теб се вижда "колко ти е акъла" (използвам твоя израз).

Евентуално изменение едва ли ще има, след като закона вече скоро беше променен, но да речем че не е изключено. А кой какво мисли, колкото хора, толкова и мнения и затова мен лично не ме интересува кой какво мисли по темата, след като въпроса е законодателно уреден. Да не говорим какви титани на мисълта има тук, по общини да се даде автономия....без коментар. Това е тема за празни приказки, защото от нея нищо няма да произтече, а просто пълнеж на форума, един мисли едно, друг друго. И 100 и 200 страници да стане темата и 1000 човека да мислят, че закона трябва да се промени и зимните гуми да станат задължителни, докато не е записано в закон, са приказки на вятъра. Пък със 100 човека ЗА, сме мнооого далеч от всякаква представителност. Е, все пак е само форум, те във facebook се събират повече хора за разни инициативи, пробвайте там. И за какво по-точно говорехме? Айде, peace.


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gugun4u » Пон 11 дек 2017 19:01


ALESYZ написа:Леле майко, по общини да се решава дали да има зимни гуми. Сякаш България е с територията на САЩ или Русия. И как по-точно летните не спират, пързалят ли се или какво?

Тъй като някои знания май ти липсват, може да поразчетеш малко статии, да погледаш клипчета, разни такива неща, как се променя поведението на различните видове гуми спрямо различните условия. И тъй като явно ти липсват и знания по География, в България има 5 (пет) различни климатични области/пояса. Може да не сме с територията на щатите или Русия, и да нямаме незнам си колко хиляди квадрата тайга, или пустиня, но климата непосредствено до морето, в планините, в крайните южни райони, в Дунавската равнина и софийско лееееко се различават, както параметри като брой дни със снежна покривка, средни температури и прочие. И ако в Ахтопол я видят сняг, я не то в София или Русе, е често явление, а в Смолян ежедневие. Ама на някои хора логическата им мисъл се губи. Но тъй като в България на много хора мисленето им куца, 80 - те процента, е много нарицателно понятие, та заради това, явно трябва въпросните гуми да са задължителни навсякъде.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Iezekil » Пон 11 дек 2017 20:24


5 климатични пояса....превзели сме планетата ли?


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gugun4u » Пон 11 дек 2017 20:37


Iezekil написа:5 климатични пояса....превзели сме планетата ли?

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%B8%D1%8F
Научете се да ползвате google бре хора :banghead :offtopic


Потребителски аватар
Dagestan
Мнения: 958
Регистриран на: Съб 30 ное 2013 19:04
Автомобил: Toledo 1M2 и един Фокус
Двигател: AGN 2000
Местоположение: Разград

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Dagestan » Пон 11 дек 2017 20:45


Демокрацията провали България - това ще ви кажат 9 от 10 човека над 60г. В случая същите хора, ако шофират, те си действат по едновремешни обичаи, че щом гумата има грайфер, то тя става за каране във всякакви условия. И да са задължителни, и да не са задължителни зимните гуми, все същата работа - 10-годишна зимна гума с 2мм грайфер ще удовлетворява закона, а реално не е с нищо по-безопасна от същата стара и изтъркана, но лятна гума.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот icoico » Пон 11 дек 2017 21:11


gugun4u написа:
Iezekil написа:5 климатични пояса....превзели сме планетата ли?

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%B8%D1%8F
Научете се да ползвате google бре хора :banghead :offtopic


Ползваме си го. Разликата между климатичен пояс и климатична област е меко казано големичка :smile

П.С. Днеска гледам новините, в Англия силен снеговалеж и всички закъсали с летните гуми. Представям си какво е в техните автофоруми- "Дейба и кралството, лейди и джентълмени, пет санта снег не мое да изчисти..." :mhihi :mhihi


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Iezekil » Пон 11 дек 2017 21:14


gugun4u написа:
Iezekil написа:5 климатични пояса....превзели сме планетата ли?

Научете се да ползвате google бре хора :banghead :offtopic

Поясите не ги виждам,бе,колега.

Аз веднъж карах преди много години с летни гуми малко през зимата и от тогава казах НЕ.После така се случи,като смених колата пак се озовах неподготвен,този път с зимни на 2мм,е неща и неща.Който не е пробвал,той не знае.


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gugun4u » Пон 11 дек 2017 21:18


icoico написа:
gugun4u написа:
Iezekil написа:5 климатични пояса....превзели сме планетата ли?

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%B8%D1%8F
Научете се да ползвате google бре хора :banghead :offtopic


Ползваме си го. Разликата между климатичен пояс и климатична област е меко казано големичка :smile

П.С. Днеска гледам новините, в Англия силен снеговалеж и всички закъсали с летните гуми. Представям си какво е в техните автофоруми- "Дейба и кралството, лейди и джентълмени, пет санта снег не мое да изчисти..." :mhihi :mhihi


Написал съм го със / не за друго, ами по разбиранията на хората локално в страната може да се тълкува и по двата начина. Както и дае, който е искал да разбере какво съм написал е разбрал. Иначе разликата с тук и Англия е, че там в повечето райони сняг вали по изключение и обикновенно е киша, това от днес е аномалия. Докато тук такива "аномалии" стават всяка година по няколко пъти в по голямата част от територията на страната и всички все са изненадани, и все някой друг им е виновен... времето, държавата...."арменския поп" ...


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Iezekil » Пон 11 дек 2017 21:23


Бе гумите не са загуба,търкаляме ги,кво се дърпат,не е като фаровете...


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот viksanlg » Пон 11 дек 2017 21:29


Всъщност тези пет области са "зонални",а иначе се намираме уважаеми колега в умерения пояс характерен с ясно изразени 4 сезона и не случайно колегите се шегуват.Ако говорим за основните климатични области те са Екваториални,субекваториални,тропични,субтропични,умерени,субполярени и полярни това са основните ,а след определена височина са така наречените планински. Те разбира се са по цялата земя !
п.п. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 0%BE%D0%B2
поне това учих в училище преди 30-тина години

Последна промяна от viksanlg на Пон 11 дек 2017 21:32, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gergeto » Пон 11 дек 2017 21:31


Като автор на темата мисля че е време , в предвид излишните спорове м/у колеги, да уточня :

Ако вникнете по-задълбочено във 1 -вия и въвеждащ в темата мой пост ще ви стане ясно какъв ми е замисъла , пускайки темата...
Ненапразно споменавам че това е един от основните , спрямо масовата разпространеност на марката , автофоруми.
Не смятам да набирам " последователи " на нечия моя идея , а чисто човешки чрез анкетата да разбера каква е общата настройка и начин на разсъждение - било то егоизъм или споделена отговорност спрямо останалите участници в движението , на може би НАЙ-ГОЛЕМИЯ автофорум в БГ. Т.е. да знам какво е потенциалното мислене на шофьора на идващия с/у мен VW относно безопасността и колегиалността на пътя. Очакванията ми за мнения и спорове на 2 -та полюса се потвърдиха и уважавам позицията на всеки , стига да не е агресивна и защитена с обидни квалификации и заплахи.
Като цяло съм доволен от резултатите от анкетата и мисля че в този форум преобладава разумния тон , продиктуван от натрупания практически опит и подготовка на множеството от колегите.Радвам се че съм част от това VW общество и че мога да срещам подкрепа или разумно аргументирани опровержения на моите позиции по всякакви въпроси.Благодаря ви.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот viksanlg » Пон 11 дек 2017 21:43


Никога няма да знаеш нагласата на идващия срещу тебе шофьор нито колко е пил, нито какви гуми има или се е скарал лошо с жена (мъжа ) си.Ако тези неща можеха да се предвидят нямаше да има никакви инциденти.Всеки един миг от живота е неизвестен.Едни смятат ,че зимните гуми би трябвало да са задължителни,а лично за мен е излишък ако не ми е необходимо.Да споделя ,че и аз си купих такива днес нови по простата причина ,че ми се налага пътуване по коледните празници и не бих рискувал за нищо на света ,но ако не го правех това пътуване нямаше да си купувам гуми.При нас в България всичко е избирателно.Някои смятат ,че е садължително да има зимни гуми ,но могат да превишават скороста защото колите са по-можни и стабилни от преди ,защото по принцип такава била реалноста и всички го правят .Аз смятам ,че ако не се налага да пътувам извън града и нямам зимни чепици не бих дал 250 или 500 лева за 2 или 4 гуми при положение че радко паля колите!


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот $100 » Пон 11 дек 2017 23:13


Ще вземат накрая да наслагат знаци подобни на тия за винетките - "Оттук нататък следва път изискващ зимни гуми", "Край на изискването за зимни гуми".

Може по-практично правило: Ако направиш ПТП през зимата и си с летни гуми, глобата се умножава по 3. И ако виновник за катастрофата е другия, невинният с летни гуми поема 50% от вината, ако е бил в движение (а не е чакал на Стоп примерно).



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: pietrokaja и 218 госта