Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

За или против задължителните зимни гуми

Да , трябва да станат задължителни със закон
130
75%
Не , достатъчно е да са с добър грайфер.
12
7%
Не съм длъжен да ги сменям ако зимата е суха и мека.
23
13%
Разчитам на шофьорските си умения , независимо от гумите.
8
5%
 
Общо гласове: 173
Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1624
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот MMX » Пон 08 яну 2018 16:15


ktamen написа:
gugun4u написа:Ако ще да ме накажат, но за мен да твърдиш, че при около 0 градуса, мъгла и гняс по пътя няма проблем да си с летни гуми, трябва да си кръгъл идиот.

Май вече споменах, че сутрешните температури в Лондон са около 0 градуса и често има скреж, зимни гуми няма никой, значи по твоята логика 100% от лондончани са кръгли идиоти.
ПП Особено при мъгла зимните гуми много помагат :mhihi :mhihi

След съвсем просто търсене попадам например на тая обява:

https://www.gumtree.com/p/wheel-rims-ty ... 1281962148

Изглежда някой от Лондон си продава зимните гуми на старо. Интересно как не само си ги е купил, а и разчита друг да си купи зимни гуми на старо. Ти колко хиляди лондонски коли си прегледал с какви гуми са или "един приятел" ти каза истината и от него знаеш всичко?




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19133
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот stefan4o » Пон 08 яну 2018 16:20


И там има спестовници, дето карат с китайчета...


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1624
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот MMX » Пон 08 яну 2018 16:24


Не е въпроса китайски ли са, може да се намерят и други. Твърдението беше, че "100%" от лондончани не ползвали зимни гуми. Обаче 1 от тия 100% разчита, че има още един като него за да му купи зимните гуми. Щом е писал зимни, явно прави разлика, а не ги е взел случайно.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот ktamen » Пон 08 яну 2018 16:35


Великобритания е голяма. И там има планини и едва ли навсякъде се радват на безснежна зима като в Лондон.
Написах, че не съм виждал зимни гуми в Лондон. И да не съм прегледал всички коли признавам си. Така или иначе съм се заглеждал по доста коли, пълно е с ролсове на всякаква възраст, поршета, лотуси, ферарита и прочее. И никоя от тях не беше със зимни гуми.
Така или иначе си вземам си бележка и като се върна ще проверя поне паркираните на нашата улица и ще пиша колко процента имат зимни гуми.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gergeto » Пон 08 яну 2018 17:16


Това което знам от мои приятели , от години живеещи в Англия е че като цяло властите реагират доста бързо и адекватно на промените на времето - "ловят снежинките във въздуха " както се беше изразил един наш бивш столичен кмет. Отделно че като цяло ( това са ми го казвали няколко човека) , като цяло английските шофьори изпадали в паника ако падне 1см сняг и не е изчистено много англичани отавят колите и се мятат на градския транспорт.Не съм живял там , нямам наблюдения , но е факт че зимните гуми на Острова не са толкова търсени и продавани.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот ktamen » Пон 08 яну 2018 17:28


По време на Големия Сняг в Лондон преди месец, снегорин на живо не видях. Така, че ловенето на снежинките ми се струва силно преувеличено. Ама видях на снимка във вестника един обърнат в канавката снегорин, сигурно е бил с летни гуми :mhihi
Големият Сняг беше около 3см и се задържа много време......... до следващия ден :mhihi Наистина предизвика голям хаос, не само с автотранспорта, но и с метрото, не цялото метро е ъндърграунд, има и овърграунд. Какво им пречи на влаковете малко снежец по релсите не ми стана ясно, сигурно и те нямаха зимни гуми.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1624
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот MMX » Пон 08 яну 2018 17:35


И в крайна сметка за какво става дума? Че в Лондон почти не вали сняг, не се ползват много зимни гуми и следователно няма нужда и в България да се ползват зимни гуми, камо ли пък да са задължителни. Защо? Ами защото "в Лондон" е така. В Судан пък въобще не са виждали сняг, за какво са ни тогава зимни гуми във Варна - чиста логика.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот ktamen » Пон 08 яну 2018 17:47


Точно затова става дума :exclaim
Да не гледаш само от собствената си камбанария :exclaim
В Сандански снегът не е повече отколкото в Лондон :exclaim
Това, че в Търново има сняг, не значи че и в Бургас газят преспи до коленете. Освен това е много важно как си ползва човек колата. Не всички карат ежедневно и има много шофьори, като майка ми, които като не им хареса времето и не се качват на колата. За какво са и на нея зимни гуми?
Ако зимните гуми са задължителни ще принудят много шофьори, освен да плащат за глупости, да бъдат и по-опасни на пътя, щото зимните гуми, които държавата ги е принудила да купят имат по-лошо сцепление с пътя при условията при които си карат колите.
Съгласен съм да има санкции, ама за летни гуми при зимни условия, а не от дата до дата.
Днес навъртях 30км около Ямбол, прекрасно време. Ако бях с летни гуми и ме бяха глобили, щеше ли да си по-щастлив!


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gugun4u » Пон 08 яну 2018 18:09


ktamen написа:Точно затова става дума :exclaim

Ако зимните гуми са задължителни ще принудят много шофьори, освен да плащат за глупости, да бъдат и по-опасни на пътя, щото зимните гуми, които държавата ги е принудила да купят имат по-лошо сцепление с пътя при условията при които си карат колите.
Съгласен съм да има санкции, ама за летни гуми при зимни условия, а не от дата до дата.

Това би работило в Германия, където процента на съвестни хора е доста по голям, и средностатистическия Гюнтер полицая има малко повече съвест и морал от средностатистическия Пешко катаджията. И в двата случая има изключения но... и докато морал със закон неможеш да оправиш, то поне можеш да намалиш доколкото може опасността. А относно първата теза, едва ли тези, които упорито отказват да си вземат 2 комплекта гуми, летните са им контита с нов ДОТ, и видиш ли неискат да слагат зимни китайки. И много хора подценяват Сандански, но искаш ли от Сандански да стигнеш до по - северна точка ... от Сандански, влизаш в планини и проходи, където сняг да искаш. Да за Ахтопол примерно съм съгласен, че искаш ли да си седиш там, сня няма да видиш, но заради генетично заложената дебилност на твърде голям процент от хората по нашата територия, страдат и много "невинни".
И като сме взели да даваме примери с чужди столици, вземете Виена, град с подобен брой жители, територия, климат, както София. Еми там зимата кола без зимни, или чат пат всесезонни гуми няма. Да техните панелни блокове са санирани, не рушат паметниците си, не застрояват дивашки по кварталите като в София, и като цяло има много други разлики породени от манталитета на хората, и въпреки всичко, там зимните гуми са задължителни и никой не мрънка за това. Просто си спазват закона, докато тука Ганьо все да хване тънкото.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот joro_kem » Пон 08 яну 2018 18:32


Не разбирам защо нападате колегата i.stojanov! Аз споделям мнението му. Темата не е "кой къде пребивава"!
п.п. карайте и със сликове, ако щете, само упоменавайте кога и откъде ще минете, та да изчакаме "майсторското" ви прелитане. Не за друго, ами да се опазим! Не знам колко жертви още са нужни, за да осъзнаем, че наистина се води война по пътищата. Дори и неопитен шофьор е по-малко опасен с подходящи за сезона гуми!


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Iezekil » Пон 08 яну 2018 18:37


Ефекта от зимни гуми през зимата е доста по-голям от пуснати фарове през лятото,кво да спорим.Зимата идва,рано или късно...


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот ktamen » Пон 08 яну 2018 19:33


joro_kem написа:Не разбирам защо нападате колегата i.stojanov! Аз споделям мнението му. Темата не е "кой къде пребивава"!
п.п. карайте и със сликове, ако щете, само упоменавайте кога и откъде ще минете, та да изчакаме "майсторското" ви прелитане. Не за друго, ами да се опазим! Не знам колко жертви още са нужни, за да осъзнаем, че наистина се води война по пътищата. Дори и неопитен шофьор е по-малко опасен с подходящи за сезона гуми!

Кой ако ще?
Аз искам да слагам на моята кола квито гуми аз преценя и напъните на такива като теб да ме изкарат престъпник никак не ми харесват. Аз не ти се меся кво да правиш с твоята кола, ти що ми се месиш?
И като стана дума за война, що на въпросните острови бойните действия не са толкова интензивни като по нашите ширини? Нито фарове включват, нито зимни гуми слагат и броя на убитите никак не съответства на 10 пъти по-голямото население, което и навърта значително повече километри от нас.
ПП В Лондон е голяма тъмница и през деня, който е и значително по-кратък, ама никой не се сеща да въвежда задължителни фарове, явно са по-глупави от нас. Или просто си нямат БТВ на културата да ги образова.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот $100 » Пон 08 яну 2018 19:53


goldy написа:
$100 написа:Такива самоуверени като теб като убият някого започват с ученически оправдания "аз не исках да става така, съжалявам".

Такива като теб като убият някого и почнат с мъжкарските оправдания "аз исках да става така, аз не съжалявам". И на нас ни става едно леко на душата, едно спокойно... Ми той човека е несамоуверено, некамикадзе. Другото са бели кахъри.

С твоя начин на мислене естествено да не можеш да схванеш за какво говоря. Ти си този, който казва "оня не може да кара, а аз мога" - не го казвам аз. Съответно можещият да кара като оплеска нещата се оправдава как не бил искал. Десетки примери с жертва при сблъсък с дърво и оцелял шофьор - от тия можещите, на които колата винаги върви стабилно.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: RE: Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот joro_kem » Пон 08 яну 2018 20:28


ktamen написа:
joro_kem написа:Не разбирам защо нападате колегата i.stojanov! Аз споделям мнението му. Темата не е "кой къде пребивава"!
п.п. карайте и със сликове, ако щете, само упоменавайте кога и откъде ще минете, та да изчакаме "майсторското" ви прелитане. Не за друго, ами да се опазим! Не знам колко жертви още са нужни, за да осъзнаем, че наистина се води война по пътищата. Дори и неопитен шофьор е по-малко опасен с подходящи за сезона гуми!

Кой ако ще?
Аз искам да слагам на моята кола квито гуми аз преценя и напъните на такива като теб да ме изкарат престъпник никак не ми харесват. Аз не ти се меся кво да правиш с твоята кола, ти що ми се месиш?
И като стана дума за война, що на въпросните острови бойните действия не са толкова интензивни като по нашите ширини? Нито фарове включват, нито зимни гуми слагат и броя на убитите никак не съответства на 10 пъти по-голямото население, което и навърта значително повече километри от нас.
ПП В Лондон е голяма тъмница и през деня, който е и значително по-кратък, ама никой не се сеща да въвежда задължителни фарове, явно са по-глупави от нас. Или просто си нямат БТВ на културата да ги образова.
ktamen, що си въобразявяш, че можеш да ми пишеш по този начин? щот пребиваваш в ЛОНДОН ли? айде седни си кротко на дупето и се пери някъде другаде! никъде не съм писал, че си престъпник. спазвай нормалния тон, инак ще жънеш квото си посял!
п.п. не си прави труда да ми отговаряш!


i.stojanov
Мнения: 552
Регистриран на: Пон 02 май 2011 15:46
Автомобил: Golf 5 TDI
Двигател: BXE 2007
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот i.stojanov » Пон 08 яну 2018 21:18


Ако имахме самосъзнанието, че въпреки липсата на закон, който да изисква заъдлжително зимни гуми, да не излизаме с неподготвени автомобили нямаше и да се налага дискусия като тази.
Ако това разбира се е дискусия, защото аз виждам само Лондон и че като нямам възможност/желание никой няма право да ме задължава да направя нещо си.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: fur1ous, Google [Bot] и 61 госта