Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

За или против задължителните зимни гуми

Да , трябва да станат задължителни със закон
130
75%
Не , достатъчно е да са с добър грайфер.
12
7%
Не съм длъжен да ги сменям ако зимата е суха и мека.
23
13%
Разчитам на шофьорските си умения , независимо от гумите.
8
5%
 
Общо гласове: 173
Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот ktamen » Нед 07 яну 2018 21:52


И по БТВто на културата казаха, че климатът се променя :a045




goldy
Мнения: 77
Регистриран на: Съб 30 май 2009 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот goldy » Нед 07 яну 2018 21:54


i.stojanov написа:Коментарите са, че заради топлото време (промяната в климата към по-топло)няма смисъл от зимни гуми. Споределям, че аз с премиум гуми на въпросните ситуации (лигав асфалт) усещам колата нестабилна, а какво остава с летни гуми.
Докто детето ми е на задната седалка и покрай мен летят самоубийци с летни гуми на 0 градуса температура застрашавайки живота и здравето на семейството ми ще твърдя, че е безотговорно. Това е моето мнение.


Проблема е че не осъзнаваш собствената си некадърност зад волана. Ти самият си най-голямата заплаха за собственото си семейство, а застрашаваш и нашите. Вместо да даваш акъл за гуми вземи се научи да караш! При почти перфектни условия - липса на сняг, дъжд, кал, киша, луга, лед и кво ли ще не, да усещаш колата нестабилна?! С премиум гуми!


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот viksanlg » Нед 07 яну 2018 22:03


:th_up


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот $100 » Пон 08 яну 2018 0:26


goldy написа:Проблема е че не осъзнаваш собствената си некадърност зад волана. Ти самият си най-голямата заплаха за собственото си семейство, а застрашаваш и нашите. Вместо да даваш акъл за гуми вземи се научи да караш! При почти перфектни условия - липса на сняг, дъжд, кал, киша, луга, лед и кво ли ще не, да усещаш колата нестабилна?! С премиум гуми!

Леко да поръси дъжд без да е съвсем мокро или сутрин уж без сняг и уж над нулата, но на места явно има леко заледено - при подобни условия и аз усетих нестабилност последните 2 месеца. Явно и аз не мога да карам. Или пък ти докато не се обърнеш си твърдо убеден в стабилността си - кое ли е по-вероятното? Що за тъпо твърдение е да свързваш "некадърност зад волана" и нестабилност - твърдиш, че колата е била стабилна, но така му се струва или че е била нестабилна, защото не знае точно как да върти кормилото или да не вдига 120км/ч (дори да е бил с 80). Такива самоуверени като теб като убият някого започват с ученически оправдания "аз не исках да става така, съжалявам".


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот forski » Пон 08 яну 2018 10:10


Всяка сутрин пътищата при нас са замръзнали, няма евтини няма скъпи гуми, ако не внимаваш си в канавката, или в на някой бронята!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19139
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот stefan4o » Пон 08 яну 2018 10:18


Кой град това?


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот forski » Пон 08 яну 2018 10:35


Севлиево, и околията.


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gugun4u » Пон 08 яну 2018 10:50


Ако ще да ме накажат, но за мен да твърдиш, че при около 0 градуса, мъгла и гняс по пътя няма проблем да си с летни гуми, трябва да си кръгъл идиот. Който неможе да си позволи да поддържа кола спрямо метеорологичните условия и в техническа изптавност, поне в отношение на безопасност на движението няма място на пътя, докато подготовката на превозното средатво и реалните пътни условия не станат взаимно адекватни. Който неможе да осъзнае нуждата от подобна поддръжка и съображения, не би трябвало изобщо да има книжка.
И докато някой си чешат езиците как няма нужда от сняг, следователно от зимни гуми, в София, а и не само, всеки дори топъл за сезона ден, започва и завършва с около нулеви температури, мъгла и слуз по пътя.


goldy
Мнения: 77
Регистриран на: Съб 30 май 2009 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот goldy » Пон 08 яну 2018 10:54


$100 написа:Такива самоуверени като теб като убият някого започват с ученически оправдания "аз не исках да става така, съжалявам".

Такива като теб като убият някого и почнат с мъжкарските оправдания "аз исках да става така, аз не съжалявам". И на нас ни става едно леко на душата, едно спокойно... Ми той човека е несамоуверено, некамикадзе. Другото са бели кахъри.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот ktamen » Пон 08 яну 2018 11:47


gugun4u написа:Ако ще да ме накажат, но за мен да твърдиш, че при около 0 градуса, мъгла и гняс по пътя няма проблем да си с летни гуми, трябва да си кръгъл идиот.

Май вече споменах, че сутрешните температури в Лондон са около 0 градуса и често има скреж, зимни гуми няма никой, значи по твоята логика 100% от лондончани са кръгли идиоти.
ПП Особено при мъгла зимните гуми много помагат :mhihi :mhihi


gugun4u
Мнения: 531
Регистриран на: Сря 21 авг 2013 11:16
Автомобил: VW Golf 5
Двигател: 1.9 TDI 2007
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gugun4u » Пон 08 яну 2018 12:33


ktamen написа:
gugun4u написа:Ако ще да ме накажат, но за мен да твърдиш, че при около 0 градуса, мъгла и гняс по пътя няма проблем да си с летни гуми, трябва да си кръгъл идиот.

Май вече споменах, че сутрешните температури в Лондон са около 0 градуса и често има скреж, зимни гуми няма никой, значи по твоята логика 100% от лондончани са кръгли идиоти.
ПП Особено при мъгла зимните гуми много помагат :mhihi :mhihi

Поради климатичните особенности на Лондон, там най-често се ползват всесезонни, които са измислени да са оптимални при киша, дъжд и хладни летни температури.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gergeto » Пон 08 яну 2018 13:14


Зимната гума не е създадена само и единствено с цел да драпа на сняг. Идеята е да се осигурява максимално добро сцепление с пътя , дори и сух въпреки ниските температури- грубо казано гумата е с по-мек каучук , за не втвърдява и съответно да губи сцепление. Та това ,което твърдят някои колеги че в момента времето е топло и сухо за мен не е достатъчен аргумент за да се кара с летни гуми. През нощта температурите са около и под нулата , а през деня си има доста усойни участъци от пътя където темп. на асфалта е доста по ниска от тази на същия , огрят от слънцето. Именно тук е разликата м/у зимния и летния каучук - еластичността и съответно по- доброто сцепление. Никой не е застрахован от грешки , независимо от гумите , но нали е по - добре да се намали макс. риска от загуба на контрол над колата? Тук не става въпрос за кадърен или некадърен шофьор , а за едно по- безопасно движение по пътищата , съобразено със сезона.
Всеки преценява сам себе си - коланите също са задължителни и пак много хора не ги слагат , въпреки че пак става въпрос за личната им безопасност.


Потребителски аватар
Re5Pec7
Мнения: 1290
Регистриран на: Чет 06 дек 2007 13:37
Автомобил: Passat B5 V6
Двигател: AQD
Местоположение: Варна

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот Re5Pec7 » Пон 08 яну 2018 13:30


От това дали ще си сложиш колана зависи САМО твоята безопасност. А от това дали ще сложиш подходящи гуми зависи не само твоята, а и тази на пътниците в колата и всички извън колата (пешеходци, другите участници в движението и т.н.). Така че едно да прецениш дали си сложиш колана и съвсем друго дали колата да е с подходящи гуми.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот gergeto » Пон 08 яну 2018 14:51


Re5Pec7 написа:От това дали ще си сложиш колана зависи САМО твоята безопасност. А от това дали ще сложиш подходящи гуми зависи не само твоята, а и тази на пътниците в колата и всички извън колата (пешеходци, другите участници в движението и т.н.). Така че едно да прецениш дали си сложиш колана и съвсем друго дали колата да е с подходящи гуми.


Така е , но мисълта ми беше че коланите са задължителни по закон и всеки който не ги слага си поема отговорноста , респективно законовата санкция . Ако има закон и за гумите - положението би било горе долу същото - Ако не искаш , нямаш възможност или просто няма да си сложиш зимни гуми - твоя си работа , но спрат ли те КАТ -отнасяш си санкцията и това е.
По -горе някои колеги са пуснали екстремни зимни видеа от САЩ и Канада , обстановката е наистина много сериозна и съм сигурен че нито един от участниците в тези ледени изпълнения не е бил нито с летни гуми , нито с такива с грайфер 4 мм. Просто сега действащите закони у нас за гумите са меко казано - мега неадекватни. :thumb_down


i.stojanov
Мнения: 552
Регистриран на: Пон 02 май 2011 15:46
Автомобил: Golf 5 TDI
Двигател: BXE 2007
Местоположение: София

Re: Трябва ли зимните гуми да са задължителни ?

Мнениеот i.stojanov » Пон 08 яну 2018 15:34


goldy написа:
i.stojanov написа:Коментарите са, че заради топлото време (промяната в климата към по-топло)няма смисъл от зимни гуми. Споределям, че аз с премиум гуми на въпросните ситуации (лигав асфалт) усещам колата нестабилна, а какво остава с летни гуми.
Докто детето ми е на задната седалка и покрай мен летят самоубийци с летни гуми на 0 градуса температура застрашавайки живота и здравето на семейството ми ще твърдя, че е безотговорно. Това е моето мнение.


Проблема е че не осъзнаваш собствената си некадърност зад волана. Ти самият си най-голямата заплаха за собственото си семейство, а застрашаваш и нашите. Вместо да даваш акъл за гуми вземи се научи да караш! При почти перфектни условия - липса на сняг, дъжд, кал, киша, луга, лед и кво ли ще не, да усещаш колата нестабилна?! С премиум гуми!

Твърдиш, че усещайки, че автомобила е “игрив” води до това, че следва да се науча да карам и съм опасен за себе си и околните? Идеята на шофирането е да усещаш автомобила, не според времето да си мислиш, че няма как да се случи. Значи слагаме топ гумите, гледаме Емо Чолаков и викаме - днес няма какво да стане! АЗ съм на пътя и ще им покажа има ли смисъл от гуми съобразени с пътната обстановка!
По нашите географски ширини можеш да се събудиш на лед, да пътуваш от точка А до Б по слънце и да се прибереш с вериги... Факт, с който ако се съобразяваме се надявам искарено за по-малко ПТП-та следствие на летни гуми.
Това е моето скромно мнение и теб конкретно грам не те ангажирам с него.
Спазвай добрия тон, моля.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 225 госта