Ритмичен шум/звук в движение - баланс на гуми или друго?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Ритмичен шум/звук в движение - баланс на гуми или друго?

Мнениеот ivanovkbg » Вто 28 ное 2017 8:25


Здравейте, колеги. Ще ме извинявате за глупавото заглавие, но просто не можах да измисля по-добро, описващо проблема.
Колата е Бора, но реших в този раздел да пусна темата, защото смятам, че темата е по-обща - ако е грешка, моля да бъда извинен.

Лятото карах със зимни гуми, които и без това щях да хвърлям и в движение се чуваше постоянно един ритмичен звук - без значение дали си на скорост или не, вярно когато колата не е на скорост се чуваше по-добре. Звукът е ритмичен, аз го оприличавам на звук подобен все едно намаляваш на скорост, но по-тихичко. Както казах гумите бяха зимни и лоши и очаквах след като ги сменя тоя странен звук да изчезне. Преди месец купих 4-ри чисто нови гуми и ги монтирах. Първите 400-500 километра този звук го нямаше, но след това отново се появи. Когато намаляваш, когато не си на скорост, се чува най-добре - тоест, когато скоростта се променя - колкото по-бързо се движиш, тези ритмични шумове са по-бързи и обратното.

Не мога да си обясня каква може да е въпросната причина за този звук. Новите гуми ги сложих на железни джанти, които бяха проверени да не са криви, балансирани са и пак се чува. Малко преди да ги сменя обслужих цялата предница + стенд. Мислих си да отида да ги балансирам още веднъж, но не знам дали това ще помогне.

Дайте съвет каква може да е причината за този звук.




Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Ритмичен шум/звук в движение - баланс на гуми или друго?

Мнениеот gergeto » Вто 28 ное 2017 10:18


Може да е лагер , а може и от грайферите да шуми. Определено обаче е нещо което се върти , щом честотата на шума се влияе от скоростта на колата.


Volkswangel
Мнения: 611
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Ритмичен шум/звук в движение - баланс на гуми или друго?

Мнениеот Volkswangel » Вто 28 ное 2017 10:23


gergeto написа:Може да е лагер , а може и от грайферите да шуми. Определено обаче е нещо което се върти , щом честотата на шума се влияе от скоростта на колата.

Много точно казано. Да не би някое каре да е тръгнало?


Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Re: Ритмичен шум/звук в движение - баланс на гуми или друго?

Мнениеот ivanovkbg » Вто 28 ное 2017 10:29


Не знам колега. Как мога да разбера дали е каре? Шумът не се променя с промяна на посоката на движение. Като цяло в началото на есента правих всичко по предницата - тампони на носачи, накрайници, биалетки - всичко, което беше заминало. Шума го имаше и преди това и след ремонта, имаше го преди с гадните гуми, има го и сега с чисто новите, като спря за 500-1000км след слагането на новите гуми и пак се появи.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Ритмичен шум/звук в движение - баланс на гуми или друго?

Мнениеот Pet_rov » Вто 28 ное 2017 10:30


Звукът какъв е, метал в метал, гума в метал? Да не би някой маншон да се е спукал и да пляскя при въртенето? Някое камъче, попаднало между диска и предпазния щит? Някой маншон на каре, вързан със свинска опашка, която не е отрязана и да пляска?


Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Re: Ритмичен шум/звук в движение - баланс на гуми или друго?

Мнениеот ivanovkbg » Вто 28 ное 2017 10:33


Не мога да определя какъв е звука, но по-скоро на гума в асфалт - нещо като тролейбус :D. Не знам как мога да го опиша по-добре. Не е някой силен звук, не е зловещ, ако мога така да се изразя. Все едно има нещо залепнало за гумата - все едно гумата има петно от кал.

Мислих си, че е от гумите - уви и след смяната им не се оправи. Оглеждах подкалниците да не опират някъде и съответно от тях да се чува - няма такова нещо.

Маншоните са чисто нови, рейката е рециклирана. Маншоните са със скоби, а не с миши опашки.


Volkswangel
Мнения: 611
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Ритмичен шум/звук в движение - баланс на гуми или друго?

Мнениеот Volkswangel » Вто 28 ное 2017 10:37


Щом се чува като тролейбус, то мисля, че е лагер. Вдигни последователно на крик и завърти на ръка гумите. Ако е лагер ще го усетиш.

Последна промяна от Volkswangel на Вто 28 ное 2017 10:40, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
ivanovkbg
Мнения: 850
Регистриран на: Вто 27 мар 2012 12:43
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007 4Motion
Местоположение: София

Re: Ритмичен шум/звук в движение - баланс на гуми или друго?

Мнениеот ivanovkbg » Вто 28 ное 2017 10:38


Ми не е и точно като тролейбус. Все едно има залепнало нещо на гумата. Като намаляваш се чува най-добре.

Не се чува като жужене - постоянно, а е ритмично.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Ритмичен шум/звук в движение - баланс на гуми или друго?

Мнениеот gergeto » Вто 28 ное 2017 10:59


Според мен имаш някой сериозно натръпнал лагер .Провери си лагерите .


Volkswangel
Мнения: 611
Регистриран на: Пет 12 окт 2007 7:07
Автомобил: VW GOLF 7 SPORTSVAN
Двигател: 2015
Местоположение: Plovdiv

Re: Ритмичен шум/звук в движение - баланс на гуми или друго?

Мнениеот Volkswangel » Вто 28 ное 2017 11:36


gergeto написа:Според мен имаш някой сериозно натръпнал лагер .Провери си лагерите .

:th_up
В определен участък на външна или вътрешна гривна на лагера има паднала цементация или дори люспа, от там се и чува ритмично



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 115 госта