Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Shakez
Мнения: 159
Регистриран на: Вто 16 ное 2010 11:05
Автомобил: Passat CC
Двигател: CBAB
Местоположение: Sofia

Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот Shakez » Пон 12 мар 2018 14:32


Здравейте колеги.
Преди няколко дни се сблъсках със следната ситуация. При опит за плащане на данък на МПС в данъчната служба ми цитираха неплатени задължения за миналата, 2017 година. Естествено не мога да платя задължения за 2018 година без тези от 2017г. да бъдат погасени. Може би тук е времето да дам подробности относно МПС. Покупката му е реализирана в края на месец октомври, а при покупката на нотариус е представен документ за платен пътен данък за 2017г. Естествено беше необходима пререгистрация в КАТ, която се състоеше само в смяна на талона на колата.
Обяснението в данъчната служба беше, че когато от КАТ са подали информация за въпросната пререгистрация на МПС, не са посочили, че автомобилът е с платен данък за 2017г.
Колеги, не държа да получавам коментари от сорта на "Е, толкова ли си глупав, че не се сети", "Нали имаш квитанция за платения данък..." и т.н. Идеята на този пост е да добие популярност фактът, че е много вероятно това да се случи на всеки, който като мен не отиде в общината, за да регистрира автомобила, а регистрацията му стане по служебен път.
Не на последно място, просто отивате в данъчната служба по регистрация на МПС, с квитанцията за платен данък. Намирате инспектор, който да отговаря за МДТ, обяснявате ситуацията и тези задължения ще ви бъдат изтрити. Излишно е да допълвам, че е добре да отидете и с копие на квитанцията, тъй като те си я прилагат.

Поздрави на всички! :beer




Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1625
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот MMX » Пон 12 мар 2018 14:53


Носиш си разписката от платения данък в данъчното и ти отмятат платената година. Не мисля, че от КАТ трябва да подават такава информация. Втория вариант - плащаш отново. Не знам топлата вода ли откриваш? По заглавието човек си мисли, че те карат да плащаш данък за времето преди да е била твоя колата.


Liminat
Мнения: 425
Регистриран на: Вто 21 окт 2008 21:54
Автомобил: VW
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот Liminat » Пон 12 мар 2018 14:58


Мисля, че е друго, дължиш. Щото примерно я купуваш септември, човека платил до края на годината, но данъчното му връща парите от момента, в който вече не е собственик, а купувачът си плаща от момента на покупката.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 12 мар 2018 15:06


Данък се дължи от закупуването до края на календарната година като се дели на месеци не на дни. Пример, купуваш 29 декември, дължиш целия декември за 2017 + цялата 2018 ако плащаш към днешна дата. Нищо особено няма в твоя случай, показваш бележката за данъка или по егн на предния собственик се изважда в системата на общината , че данъка не се дължи (тук по желание на лелката в общината - общо взето не разчитай)


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот VWGT » Пон 12 мар 2018 15:51


данъчните НЕ връщат пари ... единият може да е платил данъка в неговата община, но новият собственик си дължи остатъка от годишния данък в своята община.
В твоя случай той може да е платил годишния данък, докато ти дължиш данък от момента, в който колата е станала твоя (за 2-3 месеца).

Аз си продадох колата през Февруари, като трябваше да платя данък до Юни. Новият собственик плати данъка от Февруари нататък. Да не говорим, че в Сф данъка е по-висок от новото местообитание на колата. Лелката в данъчното беше доста нагла, съжалявам, че не си носех буркани с жълти стотинки, но за новата кола може и да не и се размине.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1625
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот MMX » Пон 12 мар 2018 15:54


Liminat написа:Мисля, че е друго, дължиш. Щото примерно я купуваш септември, човека платил до края на годината, но данъчното му връща парите от момента, в който вече не е собственик, а купувачът си плаща от момента на покупката.

Нищо не връща. Просто новия собственик не плаща своята част от годината, защото е платено. А го доказва с бележката от предния собственик.


Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16285
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот Pichaga » Пон 12 мар 2018 18:55


това масово
при мен беше същата ситуация. данък платен от стария собственик искат го втори път от мен
молба до началника с копие от квитанцията и се оправят нещата
губи време е все още данъчната ни и всяка друга администрация


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот Курт Деликуртев » Пон 12 мар 2018 21:08


Надявам се че пичага е прав, защото купих кола на жената от Плевен през август 2017, човекът си бе платил пътният данък до края на 2017, но в Плевен. А ние направихме нова регистрация в Пловдив!

Та ще ходим с бележката за платен данък и дано ни признаят, та да дължим само за 2018 година! :bowdown


Потребителски аватар
Re5Pec7
Мнения: 1290
Регистриран на: Чет 06 дек 2007 13:37
Автомобил: Passat B5 V6
Двигател: AQD
Местоположение: Варна

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот Re5Pec7 » Пон 12 мар 2018 21:23


Аз купувах кола февруари миналата година. Нотариуса искаше платен данък, а момчето не го беше платило. Отидохме до данъчното в София и се разбрахме аз да го платя. След това регистрация във Варна и смяна на номерата. В КАТ ми казаха, че няма нужда да ходя до данъчното и че завеждането на колата става автоматично. Лятото имах път към изчислителния център (данъчното във Варна) и реших да ги питам за всеки случай дали дължа някакви данъци за колата. Изненада ... дължа. Показах им бележка с платен данък за цялата година в София (на бележката имаше и холограма). Казаха ми, че тук не важала, защото се водела на стария собственик. Той трябвало да пусне молба, с която да му върнат парите. Не ми се занимаваше изобщо и си платих данъка (250лв .. не е малко, просто нямам нерви да се занимавам с лелките, а и никоя от бабите не ми беше казала, че мога да пусна каквато и да е молба тук).


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот Курт Деликуртев » Пон 12 мар 2018 21:37


250 лева са си пари, тук става въпрос за принцип, и е трябвало да се заядеш и да си търсиш правата!

Тази държава скоро няма да се оправи, ако ние не я натискаме по всички фронтове! :flag_bulgaria


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот ktamen » Пон 12 мар 2018 21:46


Не знам що искаш да натискаш лелките, ама отсега да ти кажа, че държавата е безнадеждна и няма да се оправи.
Само за протокола - и аз редовно плащам данъци, вече платени веднъж от предишния собственик, това в София.


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот virus_2005 » Пон 12 мар 2018 22:06


Курт Деликуртев написа:Надявам се че пичага е прав, защото купих кола на жената от Плевен през август 2017, човекът си бе платил пътният данък до края на 2017, но в Плевен. А ние направихме нова регистрация в Пловдив!

Та ще ходим с бележката за платен данък и дано ни признаят, та да дължим само за 2018 година! :bowdown


Закон за местните данъци и такси

Чл. 58. (3) При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот ktamen » Пон 12 мар 2018 22:13


Не го пиша за първи път, ама законите в бг са с препоръчителен, а не със задължителен характер, ососбено за държавните служители :exclaim


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот Курт Деликуртев » Пон 12 мар 2018 22:35


virus_2005 написа: Закон за местните данъци и такси

Чл. 58. (3) При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.


Браво за извадката от закона!

На лелките ще им го бутам постоянно пред очите! И нека всички колеги да си запишат член 58 (3).


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Възникнало данъчно задължение след покупка на МПС

Мнениеот polovera_9n3 » Вто 13 мар 2018 6:53


Каквото и плащане и каквато и операция да правите в данъчното- ВИНАГИ СИ ПАЗЕТЕ БЕЛЕЖКИТЕ!!! иначе няма как да докажете плащане и ще трябва да го платите пак, ако пак излезе, а те винаги вадят някакви платени задължения от някъде. Казвам го от опит. Уникално флегматична институция с калпаво работеща система. Сега последното- миналата година бракувам автомобил в КАТ, оттам отивам го отписвам от данъчното, с платен целия данък за 2017.- имам си всички документи, които ми издадоха, отивам преди няколко дни да си плащам данъците на другите коли ( не в данъчното), и хоп- излиза изчислен данък за 2018 и за отписания автомобил. И сега трябва пак да се хабят време и нерви, за да ида, да чакам на опашка за да им плясна на гишето документите за отписаната кола, която те пак записаха.... Ама ко да прайш... Мила рОдина... :bgflag



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 186 госта