Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот инжектопляктор » Пет 07 сеп 2018 11:33


....

Последна промяна от Vlad777 на Пет 07 сеп 2018 12:04, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19695
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот Vlad777 » Пет 07 сеп 2018 12:02


Това не е форум "лична драма". :c020

Темата е интересна и полезна за всички шофьори на автомобили.

В тази връзка всяко мнение, което не допринася с нова и полезна информация, относно готвените промени ще бъде изтрито, а потребители ще получават предупреждения за спам. icon_idea

Има си петъчна тема за разсъждения и оплаквания от живота!


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот mely » Нед 09 сеп 2018 9:07


И аз мисля ,че е я положителна насока.Проблема в София не мисля че е от горенето на твърди горива ,а от пренаселване.
Само за справка закупих кола с платен данък за годината в София.Платено е 250 лв.В Стара Загора на същата е 320 лв. Така че....:))) софиянци...тихо :)))


Martosax87
Мнения: 92
Регистриран на: Чет 28 окт 2010 22:16
Автомобил: Passat B7 DSG + Altea XL DSG
Двигател: CFGB + BKD
Местоположение: София

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот Martosax87 » Нед 09 сеп 2018 13:58


^ За кое тихо? Масово колите в Бг са до 149 кс, като в София цената данъкът е по-висок в сравнение с останалите градове в този диапазон. За колата от подписа ми в София плащам 213 лв, в Плевен 169. Над тази мощност везните почват да се накланят в другата посока, но не се намираме в ОАЕ (където рядко се среща МПС под 200 кс и 3000 куб.), а в най-бедната държава в ЕС. ;)

И между другото, темата е за ГО, е на за данъка.


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот mely » Нед 09 сеп 2018 16:34


Колега,я пак прочети заглавието на темата.Добре ама аз слушам всяка вечер какв София въздуха е мръсен,а не в Плевен.Ти доколкото разбирам живееш в София.....
А последното " тихо" е на шега както виждаш.


Martosax87
Мнения: 92
Регистриран на: Чет 28 окт 2010 22:16
Автомобил: Passat B7 DSG + Altea XL DSG
Двигател: CFGB + BKD
Местоположение: София

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот Martosax87 » Нед 09 сеп 2018 17:45


Така е, обърках се за заглавието на темата. Извинявам се за което. Явно неделният труд не се отразява добре. :mhihi
Имам апартаменти и съм живял и в двата града, но глобално погледнато това няма значение, защото не гледам само от собствената си камбанария. Факт е че към момента (както вече споменах), данъкът на МПС до 149 кс е по-висок в София и лично аз не съм ОК да се вдига. София няма да стане “по-еко” по този начин. Единственият начин е истински технически преглед. ;)


Svetlix
Мнения: 1195
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот Svetlix » Нед 09 сеп 2018 17:54


Докато има автомобили, които горят 1:1 масло/бензин и докато ГТП е само проформа - не можем да имаме що-годе екологичен транспорт. Много лесно държавата може да се пребори, но няма воля!

И хубаво се говори да вдигането на данъците, но никъде не дадоха обяснение парите от повишението как ще бъдат вложени.


Mishonti
Мнения: 1834
Регистриран на: Пон 21 ное 2011 15:14
Автомобил: C220
Двигател: CDI 2007
Местоположение: Бургассс

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот Mishonti » Нед 09 сеп 2018 17:55


Martosax87 написа:Така е, обърках се за заглавието на темата. Извинявам се за което. Явно неделният труд не се отразява добре. :mhihi
Имам апартаменти и съм живял и в двата града, но глобално погледнато това няма значение, защото не гледам само от собствената си камбанария. Факт е че към момента (както вече споменах), данъкът на МПС до 149 кс е по-висок в София и лично аз не съм ОК да се вдига. София няма да стане “по-еко” по този начин. Единственият начин е истински технически преглед. ;)


Лееко си в грешка. Данъка в Бургас е доста по-висок от този в София.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19695
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот Vlad777 » Нед 09 сеп 2018 22:46


Svetlix написа:Докато има автомобили, които горят 1:1 масло/бензин и докато ГТП е само проформа - не можем да имаме що-годе екологичен транспорт. Много лесно държавата може да се пребори, но няма воля!
Това наистина е така, но все пак отчитането на евро нормите, както и по-доброто сегментиране на автомобилите, спрямо конски сили е стъпка в посока "замърсителят плаща повече", което в крайна сметка води до по-малко замърсяващи коли, защото притежанието им става по-скъпо и съответно тези коли намаляват.
Svetlix написа:И хубаво се говори да вдигането на данъците, но никъде не дадоха обяснение парите от повишението как ще бъдат вложени.
Данъците отиват в бюджета - централен или местен. Повече информация има тук. Съответно можеш да се поинтересуваш от съответния общински или държавен бюджет и да видиш за какво се предвиждат и харчат пари. Като цяло избирателите решават кой ще ги управлява и как ще им харчи парите, но политиката нека остане извън форума. icon_idea


Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот mely » Пон 10 сеп 2018 11:27


Vlad777 написа:
Svetlix написа:Докато има автомобили, които горят 1:1 масло/бензин и докато ГТП е само проформа - не можем да имаме що-годе екологичен транспорт. Много лесно държавата може да се пребори, но няма воля!
Това наистина е така, но все пак отчитането на евро нормите, както и по-доброто сегментиране на автомобилите, спрямо конски сили е стъпка в посока "замърсителят плаща повече", което в крайна сметка води до по-малко замърсяващи коли, защото притежанието им става по-скъпо и съответно тези коли намаляват.
Svetlix написа:И хубаво се говори да вдигането на данъците, но никъде не дадоха обяснение парите от повишението как ще бъдат вложени.
Данъците отиват в бюджета - централен или местен. Повече информация има тук. Съответно можеш да се поинтересуваш от съответния общински или държавен бюджет и да видиш за какво се предвиждат и харчат пари. Като цяло избирателите решават кой ще ги управлява и как ще им харчи парите, но политиката нека остане извън форума. icon_idea


Точно казано.Това е смисъла.Не е логично стара 30 годишна барака да плаща 5 лв данък/реално след 15 години той не се променя/ и да пуши като комин и всички да викаме мноооогоооо мръсно.На всичкото отгоре е изтръмбушил катализатори и филтри.
Другия си купил нова кола и плаща 500 лв данък на принципа щом си купува нова значи има пари.Това го няма никъде по света.

И аз съм ще съм потърпевш , но правилното е така.Знам,знам ....заплатите ни,пътищата ни и т.н но отнякъде трябва да се започне.И държавата да се намеси като примерно---намали ддс на нов автомобил,ДАНЪКА И и някои други благинки.


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот toraborat » Пон 10 сеп 2018 11:36


Съгласен, трябва да има промени. И не е само при колите, в данъчното плащаш по-висок данък ако си регистрираш апартамента с пвц дограма и изолация :D Води се лукс. Една лелка ти обяснява как требва еди какво си да попълниш да ти е нисък данъка, че е кирпичена къща с дървена дограма и напукани джамси и няма покрив...


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19695
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот Vlad777 » Пон 10 сеп 2018 11:50


При имотите данъкът се смята като % от стойността на имота. Съответно нормално един имот да е по-скъп ако е саниран, изолиран и с хубава дограма. Отвори imot.bg и ще се убедиш. Така че нормално е една съборетина да е по-евтина от същата по площ здрава и добре поддържана друга къща в същия район.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1629
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот MMX » Пон 10 сеп 2018 14:22


mely написа:Другия си купил нова кола и плаща 500 лв данък на принципа щом си купува нова значи има пари.Това го няма никъде по света.

Най-лесно е каквото сметнеш, че не ти харесва като логика да го обявиш, че го няма никъде по света. Има къде по-ненормални неща по света.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19695
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот Vlad777 » Пон 10 сеп 2018 14:31


В Дания когато си купуваш нова кола, държавата налага данък от 150% от стойността на колата. Т.е. колкото по-скъпа е колата, толкова по-висок е данъка. Една Дачия, която тук струва 20000 лв, там е 50000 лв, от които 30000 са данък. Това като го добавим към 60% данък върху доходите - вервай ми, че има и МНОГО по-големи данъци от нашите. :wink Тук в България направо е данъчен рай, сравнено с повечето европейски страни.


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Обмислят се промени в данъка за старите автомобили

Мнениеот toraborat » Пон 10 сеп 2018 14:40


Трябва като при имотите - фонд енергийна ефективност и да подпомагат еднократно купуването на ЕГР-и, ДПФ-и и катализатори... Но трябва и редовни проверки и да ти отчитат надставка към данъка ако не минеш проверката и в зависимост с колко, както плащаме повече за кюмур и ток когато нямаме изолация на къщата... Звучи достатъчно сложно като да има нещо такова, но да не го знам. Някак чиновническо. :mhihi



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: chifut и 71 госта