Старт-стоп система

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Старт-стоп система

Мнениеот drmilendd » Вто 24 апр 2018 7:08


Имаме ли вече изградено мнение за влиянието на старт-стоп системата върху дългосрочното здраве на двигателя? Конкретно 1.8 тси 180 ( Zdravko Zankov ми омаломощи колата ;) ). Ясно , че колата е в гаранция пет години, но смятам да я карам и след това. Взимам семките... :c010

Последна промяна от drmilendd на Вто 24 апр 2018 17:04, променено общо 2 пъти.




Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Старт-стоп система

Мнениеот polovera_9n3 » Вто 24 апр 2018 7:30


Имам приятели със Старт-стоп система- никой не я ползва.Всичките са и дали ОФФ. И според мен това пълна безсмислица....Щом при най-новите коли я няма- значи има защо...


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Старт-стоп система

Мнениеот Stivi » Вто 24 апр 2018 8:53


Не карам кола с такава система,но ако имах щях да съм от тези, които търсят как се изключва пермаментно,а не при всяко тръгване да натискам копчето :thumb_down Цялата "огромна" икономия на гориво която се постига,няма да стигне да си купиш нов /и скъп/ акумулатор което ще се наложи по-рано от нормалното ако се ползва редовно системата ! Виж ако системата е от тези дето палят само с подаване на искра /за бензин/ без да се ползва акумулатор и стартер е друга работа,но не знам има ли такава в масовите автомобили !?


Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 561
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: Старт-стоп система

Мнениеот Piqndurnik » Вто 24 апр 2018 9:15


Stivi написа:Не карам кола с такава система,но ако имах щях да съм от тези, които търсят как се изключва пермаментно,а не при всяко тръгване да натискам копчето :thumb_down Цялата "огромна" икономия на гориво която се постига,няма да стигне да си купиш нов /и скъп/ акумулатор което ще се наложи по-рано от нормалното ако се ползва редовно системата ! Виж ако системата е от тези дето палят само с подаване на искра /за бензин/ без да се ползва акумулатор и стартер е друга работа,но не знам има ли такава в масовите автомобили !?

Много е скъп този акумулатор. Цели 136,75 евра за Varta Silver Dynamic AGM. Колата ми тези дни стана на осем години и е с оригиналния акумулатор. На последния чек мериха и него - паднал е на 60%. Колата пали и в най-големият студ без проблем, но ми спря старт-стоп системата.
На предната имах печка и сменях акумулатор на 3 години, но кеф цена няма.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7820
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Старт-стоп система

Мнениеот hooligan_sk » Вто 24 апр 2018 10:08


Старт-стоп системата не влияе негативно, но и приноса й не е голям.



Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Старт-стоп система

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 24 апр 2018 10:10


drmilendd написа: Конкретно 1.8 тси 190 коня.

Е какъв е тоя мотор?
Не е ли 160кс?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Старт-стоп система

Мнениеот stefan4o » Вто 24 апр 2018 10:12


Един продавач в шоурум на Дачия се опитваше да ми обясни, че ниският градски разход от 3.7 на 100 при 1.5дци се дължал на старт-стоп системата. Ставаше дума за Logan MCV.


gadnyara
Мнения: 262
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Старт-стоп система

Мнениеот gadnyara » Вто 24 апр 2018 10:23


Към колегата в Германия: Между Мюнхен и София разликата е огромна. Там (M) е оправдано да се изнесе колкото може повече замърсяването от автомобилите извън градовете. Ако живеех там, бих си възстановил въпросната система. И инфраструктурата го позволява, доколкото помня от началото на века. (близо 20 години не съм стъпвал в Германия). :wink
Тук (Сф) няма фрапиращ проблем с газовете на колите, въпреки зимната медийна и общинска кампания по темата. Тук инфраструктурата, културата на движение, придвижването и изчакването преди светофар, наглостта на голям процент от движещите се и още подобни.... са все причини, които обезсмислят работата на тази система.
Един неприятен пример: заставаш на Стоп, колата гасне след 1 секунда, а ти имаш възможност да тръгнеш, съответно имаме Стоп и Старт в рамките на 2-3 секунди.

Две седмици поработи при мен, сега е време да почива дълго... :wink


Потребителски аватар
Lqlik
Мнения: 73
Регистриран на: Вто 06 фев 2018 15:29
Автомобил: Passat Variant B7
Двигател: CFGC 2014 177hp
Местоположение: София
Контакти:

Re: Старт-стоп система

Мнениеот Lqlik » Вто 24 апр 2018 11:00


Не ме притеснява толкова акумулатора, а по-скоро маховика. Изключвам я при всяко тръгване - вече ми е навик


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Старт-стоп система

Мнениеот DoH_KuXoT » Вто 24 апр 2018 11:09


аз я излекувах с една система , но реално си оставих опция и да си я пускам, на моменти като виждам, че съм на светофар който позволява да стоя по 2 минути да речем си я включвам, гаси си двигателя, не бръмчи на място, става едно тихо и приятно, не миришеш на останалите защото в трафик става супер задушливо от тракащите на място двигатели. Но като цяло плюсовете са до тук. От там нататък, стартер, акумулатор, маховик 100% минуси...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Старт-стоп система

Мнениеот VWGT » Вто 24 апр 2018 12:15


аз също я държа постоянно изключена.

Имаше преди някъде тема с описание на възможните начини за изключване, която не намирам сега.
Затова ще сложа тук малко линкове на вариантите, за които съм чел, за да не ги изгубя...
- подробно описание как да си направим реленце, което да помни последният избор - http://www.vwwatercooled.com.au/forums/ ... 08932.html
- описание как през VCDS да програмираме копчето да помни последният избор (не съм го пробвал) - http://www.mytreg.com/index.php?/topic/ ... ntry486009
- описание как през VCDS да лъжем системата никога да не се включва няма да пращам (в момента и аз съм така, че ми беше най-лесно и не пречи)
- при други марки работи - който има теглич може да сложи една тапа, която лъже, че към колата е закачено ремарке и S/S не пали. Имам теглич, ама не съм го тествал.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7820
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Старт-стоп система

Мнениеот hooligan_sk » Вто 24 апр 2018 13:49


Аз лично я изключвам, защото колата в някой случай не се кара по 3-4-5 дни и искам да давам повече време на акумулатора. Иначе усилието и амортизацията за палене на топъл мотор са никакви.


drmilendd
Мнения: 1115
Регистриран на: Вто 30 авг 2005 23:02
Автомобил: Opel Vectra
Двигател: 22ZE 2009
Местоположение: София
Контакти:

Re: Старт-стоп система

Мнениеот drmilendd » Чет 26 апр 2018 9:08


Да систематизираме въпросите , които не си ясни:
- стартирането на топъл двигател води ли до по голямо износване на двигателя
- многократното стартиране вреди ли на стартера
- …… вреди ли на акумулатора
- старт стопа пести ли гориво наистина, или само служи за покритие на новите еконорми


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Старт-стоп система

Мнениеот VWGT » Чет 26 апр 2018 9:19


човекът от клипа мисля отговаря на всичките ти въпроси:
- това не е точно стартиране, като да започнеш от нулата. Вал, клапани, гориво и тн, всичко се позиционира в оптимално положение, така че двигателя да завърти веднага.
- пак във видето каза, че не е проблем да се оразмери, така че да издържи определен брой цикли, които се предполага този стартер да извърти за 10 години примерно. Дали са го направили е друг въпрос, но мисля, че по-скоро да.
- не вреди, това са акумулатори с гел, акумулатора го убива липсата на цикъл разряд/заряд (неизползване) и кофти напрежение. Този акумулатор се управлява по много по-сложен начин от обикновения, дотолкова, че смяната му в офиц сервиз е 600+ лева.
- цялото усложняване на системата е единствено за покритие на някакви еко норми в идеални условия. В редки случаи може и да пести колкото за един сандвич на месец (и то само при градско, но пък тогава при дизела специално има чести регенерации на ДПФ-а та и за кафенце не знам дали ще остане).

като цяло системата е доста некомфортна


Потребителски аватар
Sarafov_03
Мнения: 425
Регистриран на: Съб 17 окт 2015 12:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Старт-стоп система

Мнениеот Sarafov_03 » Чет 26 апр 2018 9:46


Моята Варта се предаде на 5-та година и есента я смених с нова.
Сега и аз я изключвам от време на време (системата).



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], zueka1 и 76 госта