Пререгистрация при покупка на автомобил

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
misho_GTI
Мнения: 1986
Регистриран на: Чет 13 сеп 2007 11:29
Автомобил: 1990 Golf GTI + 1991 Country
Двигател: PB 112 + 1P 98
Местоположение: София

Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот misho_GTI » Вто 24 юли 2018 0:23


Здравейте!
Закупих един автомобил който няма да успея да му сменя номерата в законов срок, които в момента мисля е един месец.
Колата е с номера от друг град, а понеже е без двигател, няма как да мина през кат за да сменя номерата и талоните?
Какви са ми вариантите в този случай, със сигурност ще се забавя повече от 2 месеца, докато сложа нейния си мотор и го оборудвам, понеже имам и командировки и нямам възможност да работя по колата. Чувам неща като 200+ лв глоба, като в този случай ме устройва дори да я бракувам, и когато успея да събера колата, и да я възстановя до състоянието което аз искам, да си я регистрирам след технотест.




Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот kris11 » Вто 24 юли 2018 8:10


бракувана не знам да може после да се пусне в движение.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот stefan4o » Вто 24 юли 2018 8:13


Може, но трябва да мине технотест. А там не знам с какво око гледат на бракуваните коли. Няма ли да е по-лесно вместо да даваш няколкостотин лева на технотест да си платиш глобата 200 лева и да си я оправиш, като намериш време?


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот Andonov » Вто 24 юли 2018 9:00


Плащаш си само глоба и регистрираш


Потребителски аватар
slaveiko67
Мнения: 2120
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 10:23
Автомобил: Golf 3 GT TDI
Двигател: AFN 96g
Местоположение: Montana

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот slaveiko67 » Вто 24 юли 2018 16:09


При забавяне на пререгистрация повече от 2 месеца КАТ дерегистрира колата според това инфо https://dariknews.bg/novini/bylgariia/softuer-sledi-dali-noviiat-sobstvenik-e-preregistriral-kolata-do-2-meseca-sled-pokupka-2103492
Логично е дерегистрацията да е на името на стария собственик...При последваща регистрация кой ще е длъжен да я прави? Ако е старият собственик,ако се сменяват и номерата ще трябва нов договор при нотариус,което допълнително утежнява упражнението...и финансово и организационно.Ако пък е възможно новият собственик да прави новата регистрация на база договор за покупко продажба,след дерегистрация,процедурата ще е по-лесна,но все пак на мен ми изглежда доста объркана цялата схема и е много вероятно всяка администрация на КАТ да има различен подход към решаване на казуса... :screwy


Потребителски аватар
Presli82
Мнения: 508
Регистриран на: Чет 04 ное 2010 22:46
Автомобил: Volkswagen Passat b2
Двигател: diesel
Местоположение: Svoge
Контакти:

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот Presli82 » Вто 24 юли 2018 16:27


Копирано от друг форум.

След като я прехвърлиш нотариално отиваш с договора и талоните на автомобила в твоя КАТ и им заявяваш, че автомобила се нуждае от интервенции за превеждане в движение, след което те отбелязват тези обстоятелства в системата, а когато автомобила вече е в движение отиваш и си минаваш пререгистрацията.


misho_GTI
Мнения: 1986
Регистриран на: Чет 13 сеп 2007 11:29
Автомобил: 1990 Golf GTI + 1991 Country
Двигател: PB 112 + 1P 98
Местоположение: София

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот misho_GTI » Чет 02 авг 2018 23:07


@Presli82 - Благодаря ти, можеш ли да ми изпратиш линк от темата, дори и на ЛС.

Някой има ли по-нова информация, понеже от различни места разбирам, че срока за смяна на рег.номера е 2 месеца , а не един. Проблемът е, че в момента съм в командировка и немога да отида до Кат за да проверя нещата.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот Andonov » Пет 03 авг 2018 7:17


Приятел мина скоро по таз пътека. Рално обявения срок е 1м ( а дефакто е 2м). Той пререгистрира малко преди да изтече втория месец, като в началото са мрънкали и скали да го глобяват, но в последствие всичко е минало нормално.


Потребителски аватар
moimoimoi
Мнения: 2418
Регистриран на: Сря 21 мар 2007 21:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В голф2 VR6 турбо

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот moimoimoi » Сря 22 авг 2018 21:09


2-3 пъти са ме глобявали за това нарушение
при единия вариант ти пишат акт за 50 или 70 лева не помня вече, но може да го обжалваш и го плащаш по късно
а другия вариант е да ти пишат фиш от 30 лева дето трябва да си платиш веднага на касата в кат

предии време се говореше че ако не си регистираш колата в 2 месечен срок я свалят от отчет ама не знам дали е прието


misho_GTI
Мнения: 1986
Регистриран на: Чет 13 сеп 2007 11:29
Автомобил: 1990 Golf GTI + 1991 Country
Двигател: PB 112 + 1P 98
Местоположение: София

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот misho_GTI » Чет 27 сеп 2018 0:05


Положението се оказа следното:
Понеже колата се разпродаде на части, отидох в кат да я бракувам с талоните, на името на стария собственик и договорът за покупко-продажба, обаче на гишето жената ми каза, че няма как да я бракувам понеже колата е със Сливенски номера, а това е кат София и понеже съм се забавил с повече от два месеца, служебно е прекратена регистрацията.? Поисках да ми издаде бележка за това, и да ми надупчи талона за бракуване на автомобила, но отговорът беше, че няма как да го направи понеже колата не излиза в системата и каза "за тази кола не се дължът данъци в никоя община, запазете си номерата и талоните за всеки случай". Нямах много време за губене понеже, бях по друга причина в КАТ и беше дошъл моят ред и оставих нещата така. Обаче сега въпросът ми е как да процедирам? Единствената причина поради която биха ми били нужни документите е заради блока на мотора, ако ми потрябва, но това не е сигурно. А другото което ме озадъчава е дали найстина е това положението за данъците, и че колата "не се води на никой."


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот kris11 » Чет 27 сеп 2018 9:08


misho_GTI написа: А другото което ме озадъчава е дали найстина е това положението за данъците, и че колата "не се води на никой."


В това не съм сигурен. Стария собственик ще получава писма от неговата община. Връзката е едностранна КАТ - Община , но не и в обратен ред /Общината да иска справка от КАТ дали се води на отчет :Mr Green Fun .


Потребителски аватар
ilkoDC
Мнения: 18
Регистриран на: Нед 16 ное 2014 15:12
Автомобил: Passat b6
Двигател: 140 кс 8 клапана

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот ilkoDC » Пон 01 окт 2018 20:24


Старият собственик я е отчислил в община Смолян с договора и няма да плаща данъци. Ти не си я регистрирал в София и следователно и ти няма да имаш данъци. Остава проблема с блока ако ще го ползваш. Общините нямат връзка помеждуси. Проблем щеше да е ако бяхте и двамата от една община.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот Stivi » Пон 01 окт 2018 21:36


Да уточня нещо по въпроса с пререгистрацията в КАТ след покупка,срока е 14 дни , и ако не го спазиш си приготвяш 200 кинта за глобата....да си знаете де !


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот Andonov » Вто 02 окт 2018 7:44


Така бше преди по стария закон. От много време е 1-но месечен срока за пререгистрация


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Пререгистрация при покупка на автомобил

Мнениеот Stivi » Вто 02 окт 2018 9:47


Купувах колата от полицай /приятел/ и той,и нотариуса ми казаха че имам 2 седмици да ида в КАТ за новите номера. Няма да споря,не съм чел закона ,а слушах какво ми казват запознати с материята icon_idea
Но поне за размера на глобата няма спор-200лв ако не спазиш срока !



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 67 госта