International driving permit / международна шофьорска книжка

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
VWGT
Автомобил:
Двигател:

International driving permit / международна шофьорска книжка

Мнениеот VWGT » Пет 10 авг 2018 22:57

някой изкарвал ли си е International driving permit?
За кои държави е необходима?

Доколкото разбирам трябва да отида в офис на СБА със снимка паспортен формат и ШК, услугата варира 20/30 лв според времето на изкарване. Може и от КАТ да се изкара на 4-5 пъти по-ниска цена, но се чака повече. Срок на валидност 1 год.

Доколкото чета е необходима за всички държави извън ЕС (вкл Сърбия, Македония, Турция). В тези конкретно винаги до сега съм карал с българската книжка, не са ме проверявали, но трябва ли да имам международна книжка? Извън Европа предполагам е задължителна?

Потребителски аватар
gergeto
Автомобил:
Двигател:

Re: International driving permit / международна шофьорска книжка

Мнениеот gergeto » Съб 11 авг 2018 9:48

Според мен това е излишна загуба на време и нерви.
Аз карам из цяла Европа вкл. Сърбия .Няма проблем. Тази книжка е нещо като ЕЗК - ако решат да не ти я признаят - това може да се случи и в страна от Евросъюза .В Турция не съм ходил, но мои колеги пътуват до там и никой не е споменавал за подобен проблем.
Единствено гледай стриктно да са ти валидни документите. Ако са с изтекъл срок - санкциите са безмилостни.

ma_in
Автомобил: Passat B2 _ Passat B5
Двигател: JN _ ACK

Мнениеот ma_in » Вто 14 авг 2018 8:45

То е една хвърчаща хартия, дето не мяза на нищо, написана на пишеща машина върху бланка. Един познат беше вадил такава в САЩ и го бяха гледали като луд. После извадил българската книжка и го пуснали. За мен е загуба на време да се изкарва такова нещо.

Потребителски аватар
VWGT
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот VWGT » Вто 14 авг 2018 9:52

мен ще ми трябва, или поне така ми казаха, за близкия изток след няколко месеца. Честно казано мисля да си я изкарам колкото и безсмислена да е, пък нека да не ми трябва.

но ми стана много странно, като прочетох за Европа.
САЩ, Австралия също не я искат, доколкото четох. Нашите все пак са двуезични, което явно е достатъчно.

Върни се в “Общи автомобилни дискусии”