ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот MMX » Сря 22 авг 2018 15:57


Физическото лице, което е управлявало МПС носи отговорност за щетите. За да не се разори и самоубие или пострадалият да остане без компенсация поради неплатежоспособност на виновника е измислена ГО. Ако караш чужда кола, виновен си ти, но те спасява ГО на колата. Логично е ГО да има всеки шофьор, а не МПС. Обаче представи си преди 30 години - масово едно семейство има 1 кола (ако има). Карат я бащата, майката и едно от децата или и още някой. Трябва ли да се направят 3-4 ГО за всеки от тях поотделно, след като ще карат едно и също МПС и няма начин едновременно да го карат? В тая посока е справедливо ГО да е на колата, а не на всеки шофьор. Иначе или ще се правят дублиращи се застраховки или трябва да им намалят цената заради случая 3 човека на 1 кола.




Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот DoH_KuXoT » Сря 22 авг 2018 16:28


VWGT написа:продължавам да не разбирам ... според википедия, ГО в общия смисъл е лична застраховка,
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1 ... 1%81%D1%82

У нас обаче тя е обвързана с автомобил. Ако един шофьор, който не е собственик на автомобила направи ПТП с чужд автомобил, щетите (имуществени/неимуществени) се поемат от собственика на автомобила/респеткивно ГО застрахователя му ли?
Съответно претенциите от моя въпрос към кого от двамата са?


Приемаме , че ти нямаш каско, удря те Водач 1 с колата на Водач 2. Отиваш да заведеш щети при застрахователя на Водач 2.
Водач 1 от своя страна носи отговорност за ПТП-то , има си АКТ, глобен е, трябва да е правоспособен, автомобила да има ГТП, да не е употребил алкохол.
Ако обаче Водач 1 е пил, или няма книжка, или кара автомобил на Водач 2 без ГТП то гражданската не важи и трябва да получиш обезщетение от Гаранционен фонд и те от своя страна да си изискат парите от Водач 1.
Имаш ли каско ти завеждаш щети при твоя застраховател. Той от своя страна отправя регрес към застрахователя на Водач 2.

Ако освен обезщетението не те удовлетворява, или смяташ, че си наранен психически, лишен си от автомобил , с който изкарваш пари, провалила ти се е почивката и т.н. Имаш право по съдебен ред да предявиш частен иск към Водач 1 , който е шофирал. Гражданската се с изчерпва с това да покрие щетите по съответните наредби. Вече личните искове са си Ваша работа. При отказ на застрахователя да ти изплати щета също се обръщаш към съда, защото КФН няма да свършат работа.

Хипотезата с 1 кола в семейство с 4 водача е налице, но в днешно време по-скоро е обратното. Има доста автомобили на един водач. Тук вече статистиката е важна и по нея ще решат как занапред да се сключва ГО. Аз за себе си смятам , че ГО трябва да се прави на водач, с да речем, няколко нива на покритие според категориите МПС които се управляват.


Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 923
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот ssssl » Сря 22 авг 2018 19:34


DoH_KuXoT написа:
Хипотезата с 1 кола в семейство с 4 водача е налице, но в днешно време по-скоро е обратното. Има доста автомобили на един водач. Тук вече статистиката е важна и по нея ще решат как занапред да се сключва ГО. Аз за себе си смятам , че ГО трябва да се прави на водач, с да речем, няколко нива на покритие според категориите МПС които се управляват.

:th_up


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот Iezekil » Сря 22 авг 2018 19:51


DoH_KuXoT написа: Ако освен обезщетението не те удовлетворява, или смяташ, че си наранен психически, лишен си от автомобил , с който изкарваш пари, провалила ти се е почивката и т.н. Имаш право по съдебен ред да предявиш частен иск към Водач 1 , който е шофирал. Гражданската се с изчерпва с това да покрие щетите по съответните наредби.

1.Моля за разяснение,защо трябва да е по частен път,след като самата застраховка се води,че покрива имуществени и неимуществени вреди/наблягам на второто/,че и пропуснати ползи?Неимуществените ако са обвързани само с телесна повреда,значи това е отговора всъщност...
2.Някой има ли все пак,дето е взел пари за някаква щета по ГО?


Потребителски аватар
TISSOT
Мнения: 85
Регистриран на: Чет 03 май 2007 9:35
Автомобил: VW Touran
Двигател: CAYC 1600 TDI BMT DSG 2013
Местоположение: Варна/София

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот TISSOT » Чет 23 авг 2018 6:59


Хипотезата с 1 кола в семейство с 4 водача е налице, но в днешно време по-скоро е обратното. Има доста автомобили на един водач. Тук вече статистиката е важна и по нея ще решат как занапред да се сключва ГО. Аз за себе си смятам , че ГО трябва да се прави на водач, с да речем, няколко нива на покритие според категориите МПС които се управляват.[/quote]

Леко ме притеснява това, че ако се прави ГО на водачът в примера, който даваш ако Водач 2 има ГО на него си а Водач 1 който кара автомобила няма ГО и те удря с колата... Нямаш каско! Какво правим? :rolleyes

Пием по една студена вода (бира) :drunk и чакаме от умрял писмо :bishop :deal


Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 923
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот ssssl » Чет 23 авг 2018 8:25


Пътна полиция много по-лесно упражнява контрол, когато ГО е на колата, не на водача.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот DoH_KuXoT » Чет 23 авг 2018 8:28


Iezekil написа:
DoH_KuXoT написа: Ако освен обезщетението не те удовлетворява, или смяташ, че си наранен психически, лишен си от автомобил , с който изкарваш пари, провалила ти се е почивката и т.н. Имаш право по съдебен ред да предявиш частен иск към Водач 1 , който е шофирал. Гражданската се с изчерпва с това да покрие щетите по съответните наредби.

1.Моля за разяснение,защо трябва да е по частен път,след като самата застраховка се води,че покрива имуществени и неимуществени вреди/наблягам на второто/,че и пропуснати ползи?Неимуществените ако са обвързани само с телесна повреда,значи това е отговора всъщност...
2.Някой има ли все пак,дето е взел пари за някаква щета по ГО?

В най-общия случай се изплащат преките вреди, нанесени щети по автомобил, наранявания и летален изход. Да разбира се , че ГО покрива тези вреди. Прави се опис, експертни оценки, на базата на тези оценки се издава ликвидационен акт, с него от счетоводство се изплащат сумите. След това плащане ако не смятате, че са Ви изплатили достатъчно , можете да пуснете жалба в съответната компания, в общия случай отговора ясен това сме сметнали... имаш ли още претенции има съдебен ред. Аз съм взимал няколко пъти обезщетение. Удрят те , преди идваше КАТ пишат акт на Виновния (след като не сте се разбрали на място или има спор за Вината) , невинния отива при застрахователя на виновния, завеща му се щета, прави се опис, снимки, минава законовия срок и получаваш обезщетение. Не съм имал претенции или ако съм имал не съм се занимавал да водя дела. По каско съм завеждал няколко щети с двустранни протоколи, не съм бил виновен и застрахователя ми си е търси изплатената към мен сума по регрес от застрахователната компания на виновния. Бил съм виновен за едно ПТП в началото на шофьорския ми стаж, щетата беше значителна 3800лв преди 15 години , застрахователя потърси сумата от мен (частен регресен иск), защото не бях представил гражданска на полицаите, не я носех, отидох при застрахователя на невинния, представих си валидна гажданска и повече не са ме търсили. Оправят се помежду си компаниите. Проста аритметика показва, че със щетата от 3800лв която аз съм причинил някога съм усвоил сума която след 15 години още не съм внесъл като принос с плащането на ГО. Та ето защо колегите казват, че ГО е ниска и трябва да се повиши. Защото моята щета е била относително малка, но има доста скъпи автомобили и риска да нанесеш сериозни щети при ежедневно шофиране не се покрива от 200лв пък били те и много за голяма част от хората.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот DoH_KuXoT » Чет 23 авг 2018 8:40


TISSOT написа:Леко ме притеснява това, че ако се прави ГО на водачът в примера, който даваш ако Водач 2 има ГО на него си а Водач 1 който кара автомобила няма ГО и те удря с колата... Нямаш каско! Какво правим?


Водач едно следва да има ГО след като е решил да управлява МПС, същото важи и за СУМПС, ГТП и ред други документи в останалите категории МПС. Винате се носи изцяло от него. Има си правна рамка, в която в тези случаи ГФ те обезщетява и търси сумата като регрес от водача без ГО , ти не си ощетен , да най-вероятно ще стане по-бавно отколкото ако имаш каско, защото там разправиите не те засягат прако, но в никакъв случай не пиеш една студена вода.
Пример, преди 10-тина години на паркинга пред блока става някакво ПТП с 4 автомобила, от които 3 паркирани, виновния водач момиче , което е обучавано от приятеля й да кара из квартала. Слизаме всички пострадали да видим какво става. Моя автомобил ударен отпред и отзад средно тежко. Всички оглеждат щетите си, момичето си признава всичко казва, че няма книжка. Решаваме да направим жест. Всеки сметна горе долу колко са му щетите и им казахме сумата , която трябва да платят на ръка на всеки от нас без да злоупотребяваме с прекомерни искове. На виновните им се видя доста сумата, звъннаха на някой за съвет и той им каза, няма да давате нищо на ръка викайте КАТ. Ние бяхме ок с този вариант но искахме да им спестим главоболията, а те са стабилни...
КАТ, акт, всички по живо по здраво. На следващия ден всички вкупом при застрахователя на виновния. 3 щети, описи, снимки и т.н. застрахователя щедро писа ли писа свързани и несвързани с това ПТП щети. Ние стоим отстрани и се гледаме. Накрая ни казаха, като няма книжка ГО не важи, сега ще си плати като поп. Аз бяха казал 400лв за моите щети ако ми се дават пари на ръка от виновния, застрахователя ми изплати 1200лв , всичко останали комшии взеха сумите които очакваха със стабилни горници. След време се оказа, че наш познат познава момичето , всичките суми са изискани от нея + сериозни суми за хонорари на експерти, отнели са книжката на предоставилия МПС а той имал доста категории, които трябва да изкарва наново, лишили са момичето от право да изкара книжка в срок от 1 година след ПТП нищо че има навършени 18.

Та след голямото лирическо отклонение, не , няма да пиеш студена вода, ще я пие този , който кара бе ГО


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1614
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот MMX » Чет 23 авг 2018 10:11


Iezekil написа:
DoH_KuXoT написа: Ако освен обезщетението не те удовлетворява, или смяташ, че си наранен психически, лишен си от автомобил , с който изкарваш пари, провалила ти се е почивката и т.н. Имаш право по съдебен ред да предявиш частен иск към Водач 1 , който е шофирал. Гражданската се с изчерпва с това да покрие щетите по съответните наредби.

...
2.Някой има ли все пак,дето е взел пари за някаква щета по ГО?

Не разбрах изобщо за ГО ли питаш или конкретно за пропуснати ползи. Ако е за общия случаи, аз имах инцидент като виновен беше другият. Очаквах да ми платят нещо от типа на 250-300лв - викам си от ГО какво да очакваш освен скатаване. Ремонтът се очертаваше към 500-600лв. (огънати 2 врати + заден калник) Накрая ме изненадаха с почти 800лв. Платиха ми донякъде и неимуществените вреди във вид на ядосване от отворената работа. Някакво обяснение може да има в това, че беше камион.
ssssl написа:Пътна полиция много по-лесно упражнява контрол, когато ГО е на колата, не на водача.

Това е съществена причина и има защо.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот VWGT » Чет 23 авг 2018 10:47


DoH_KuXoT написа:
VWGT написа:продължавам да не разбирам ... според википедия, ГО в общия смисъл е лична застраховка,
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1 ... 1%81%D1%82

У нас обаче тя е обвързана с автомобил. Ако един шофьор, който не е собственик на автомобила направи ПТП с чужд автомобил, щетите (имуществени/неимуществени) се поемат от собственика на автомобила/респеткивно ГО застрахователя му ли?
Съответно претенциите от моя въпрос към кого от двамата са?


Ако освен обезщетението не те удовлетворява, или смяташ, че си наранен психически, лишен си от автомобил , с който изкарваш пари, провалила ти се е почивката и т.н. Имаш право по съдебен ред да предявиш частен иск към Водач 1 , който е шофирал. Гражданската се с изчерпва с това да покрие щетите по съответните наредби. Вече личните искове са си Ваша работа. При отказ на застрахователя да ти изплати щета също се обръщаш към съда, защото КФН няма да свършат работа.


В тази хипотеза, ако водач 1 и 2 са едно и също лице, т.е. собственик на колата, ГО-то на колата/собственика ще покрие ли частния иск за пропуснати ползи?

опитвам се да разбера разликите в рисковете от това да караш собствена и чужда кола?
неимуществените вреди за мен са всякакви, дори пропуснатите ползи. също така знам, че в европа има лично ГО, което покрива всякакви щуротии, които можеш да причини на друг човек, от счупен телефон, до счупен нос и изпуснат полет. Нашето авто ГО какви точно неимуществени щети покрива? само телесни наранявания, или мъка, пропуснати ползи и тн?

предполагам, че едва ли има богата съдебна практика, щото ние не се съдим, но поне на теория как са нещата?



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 81 госта