ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот VWGT » Пон 20 авг 2018 15:17


Покрай повишаването на цените се замислих как да оптимизираме семейните разходи при сключването на задължителната ГО застраховка. Опитвам се да си обясня принципите при определяне стойността на застраховката, кой, кога и как попада в рисков профил и тн. Надявам се да получа информация, която да ми позволи да правя информиран избор, без нарушаване на правилата най-общо казано...

Това, което знам до тук е, че ГО се прави на автомобил, защо обаче се изискват данни за шофьор (не собственик) и то само един, не го разбирам.

Имам следните конкретни въпроси, да речем, че аз съм на 32 години, имам книжка от 10+ години (нисък рисков профил). Съпругата ми е на 29 години и има книжка от вчера (много висок рисков профил). Колата е семейна собственост.
Има ли проблем ГО-то да го сключа аз, а колата да се управлява от жената или цялата рода?
Ако тя или друг шофьор направи виновно ПТП, ГО-то важи ли, на чия сметка ще се пишат тежестите при последваща ГО застраховка? (на колата, на виновния, на застрахования, на собственика)?
Обвързана ли е по някакъв начин собствеността на колата с шофьора/ите?
Кола, която стои на улицата и не се кара от никого, която е собственост на човек без книжка, но трябва да има ГО, как го получава?




Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот polovera_9n3 » Пон 20 авг 2018 15:23


Доколкото знам при правенето на застраховка се записва там в някакъв протокол кой кара автомобила. Имаше там опция да се впише и 2ри и 3ти водач, но никой не го прави. Най-добре питай застраховател, за да не стане да откажат плащане при застраховка на твое име, а жена ти е жулнала някоя кола... Те техните клаузи и скрити условия край нямат. :beer


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 20 авг 2018 15:32


Застраховка ГО се прави на автомобил, като Водач се счита собсвеника по талон на конкретния автомобил


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот toraborat » Пон 20 авг 2018 15:38


10 години ли е границата за стажа? Сега гледам пише ми стаж 9 на полицата, а са 12 всъщност. Да ходя да челосам SDI агентката.


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот polovera_9n3 » Пон 20 авг 2018 15:39


Че ми стана интересно, обадих се сега на моя застраховател- каза така- застраховка на колата ти може да направи всеки, стига да има пари и номера на талона на колата. А кой кара- няма абсолютно никакво значение- дали е на 18 с книжка на 2 дена или с на 40г книжка- няма проблем. Питам го- ама нали на тия новите шофьори е малко по-скъпа? Вика да- тва е донякъде законова простотия да може да вземат 20 30 лв отгоре...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот VWGT » Пон 20 авг 2018 15:43


Абе вече май не са 20-30 лева отгоре, доколкото чувам може и 200 да стигне разликата.
Сега проверих набързо sdi, за стаж разликата е 20-30 лв, но за възраст на собственика разликата е над 200 лева.
Няма възможност да направиш застраховка без книжка (без да посочиш шофьорски стаж).

Аз застрахователя/брокера ще го питам, но искам да отида подготвен, че той все пак си е търговец.
Тогава колата ли носи тежестите при последващо ГО? Ако се препродаде зануляват ли се?


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот polovera_9n3 » Пон 20 авг 2018 16:07


Преди 2 месеца един приятел си купи кола с каско и гражданска за 8 месеца напред. От Пловдив колата, после я регистрира в Кърджали. След като смени номерата, отиде в Булстрад беше колата- там просто му издадоха нови полици, и защото имаше и каско- пак я снимаха на паркинга. Така, че всичко се прехвърля. Аз преди 6 години като си купих Полото и то имаше каско и гражданска за 11 месеца още- дадоха ми нови полици- една фото-сесийка и така....


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот VWGT » Пон 20 авг 2018 16:12


Под прехвърляне имам предвид само тежестите. Примерно ти си изряден шофьор, но купуваш кола на старо с много кофти история, разбирай щети по ГО. Старото ГО изтича, идва времето за новото и ... какво става:
А: ГО-то ти е ужасно дебело (трябва ли при покупко-продажба на кола да се проверява историята на щетите)
Б: ГО-то е без тежести (тогава ако натрупаш много ГО щети, може фиктивно да прехвърлиш собстеността на колата на баба ти, и целия псевдо бонус-малус, за които пишат отива на кино)


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот polovera_9n3 » Пон 20 авг 2018 16:40


Не. Няма ядове.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 20 авг 2018 18:31


Тежестите се отнасят за водача, не за автомобила. Ако си имал виновно причинени ПТП и си купиш кола от съвестен дядо не ти е евтина застраховката.


Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 923
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот ssssl » Пон 20 авг 2018 19:37


А когато колата е на фирма?


Потребителски аватар
vovo6808
Мнения: 344
Регистриран на: Съб 15 яну 2011 21:11
Автомобил: VW GOLF MK3
Двигател: ABS 1992
Местоположение: РУСЕ

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот vovo6808 » Пон 20 авг 2018 19:40


VWGT написа:Абе вече май не са 20-30 лева отгоре, доколкото чувам може и 200 да стигне разликата.
Сега проверих набързо sdi, за стаж разликата е 20-30 лв, но за възраст на собственика разликата е над 200 лева.
Няма възможност да направиш застраховка без книжка (без да посочиш шофьорски стаж).

Аз застрахователя/брокера ще го питам, но искам да отида подготвен, че той все пак си е търговец.
Тогава колата ли носи тежестите при последващо ГО? Ако се препродаде зануляват ли се?

Преди 3 дни правих застраховка и никой не ми иска книжка нито ме питаха за стажа ми като шофьор.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6059
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 20 авг 2018 20:44


ssssl написа:А когато колата е на фирма?

Акт се пише на водача. Ако е електронен фиш от камера, той отива на адреса на седалището на фирмата , мол-а трябва да посочи кой е управлявал автомобила в този момент, ако не може да посочи го отнася той. Такъв частен случай са рент а карите . Затова много застрахователни компании водят рисков водач собственик на два и повече автомобила, което в случая на мераклия с 3 коли , от които две са хоби и излизат два пъти в годината звучи нелепо.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот VWGT » Пон 20 авг 2018 20:54


DoH_KuXoT написа:Тежестите се отнасят за водача, не за автомобила. Ако си имал виновно причинени ПТП и си купиш кола от съвестен дядо не ти е евтина застраховката.

тук аз изпадам в логически конфликт ... застраховката е на кола, пък тежестите са за водача? къде е пресечната точка между двамата?

смисъл, че това се заобикаля изключително елементарно като регистрираш колата на изряден човек. тогава какъвто и гамен да си ефект за теб няма. в какъв срок ти се занулява досието при застрахователя?

дотук си правя извода, че ако имаш ГО щети или си 20 годишен, най-изгодно е да караш чужда кола, чийто собственик е фирма или човек без книжка на поне 30 години.


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот toraborat » Пон 20 авг 2018 21:33


Ако стане беля, после застрахователите ще търсят изрядния човек...



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 226 госта