ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
DaDiablo
Мнения: 676
Регистриран на: Пет 22 фев 2013 22:50
Автомобил: Passat
Двигател:

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот DaDiablo » Вто 21 авг 2018 5:52


В края на миналата година промениха начина на издаване на ГО. Дадоха достъп на всички застрахователи до информационната система на КАТ, от където се вадят данните за автомобила и за собственика му. Той е т.нар. застрахован.
Застрахователя образува цената по това, което пише в тази система.
Застраховката може да отиде и да я направи всеки един човек (без значение възраст и стаж), който има данните на колата (рег. номер и сериен номер на талона). Той е застраховащ.
В полицата се вписва застраховащия. Отделно има и място за вписване на обичайни водачи, на което никой не обръща внимание.
Тази промяна беше с цел да се избегнат измами при издаването на застраховките и стъпка към въвеждането на бонус-малус система.




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот VWGT » Вто 21 авг 2018 7:15


по отношение на покритието има ли разлика между обичаен и необичаен водач?


VidolNikolov
Мнения: 60
Регистриран на: Сря 15 авг 2018 7:14
Автомобил:
Двигател:

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот VidolNikolov » Вто 21 авг 2018 7:19


Аз дочух, че от Януари ще ги вдигнат на 500 минимум, ще видим.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6060
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот DoH_KuXoT » Вто 21 авг 2018 7:35


VWGT написа:
DoH_KuXoT написа:Тежестите се отнасят за водача, не за автомобила. Ако си имал виновно причинени ПТП и си купиш кола от съвестен дядо не ти е евтина застраховката.

тук аз изпадам в логически конфликт ... застраховката е на кола, пък тежестите са за водача? къде е пресечната точка между двамата?

смисъл, че това се заобикаля изключително елементарно като регистрираш колата на изряден човек. тогава какъвто и гамен да си ефект за теб няма. в какъв срок ти се занулява досието при застрахователя?

дотук си правя извода, че ако имаш ГО щети или си 20 годишен, най-изгодно е да караш чужда кола, чийто собственик е фирма или човек без книжка на поне 30 години.

Пресечната точка е талона на автомобила и вписания собственик. Правилни изводи си правиш. 18 годишен с колата на брат си 32 годишен се възползва от ниска ГО.


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот Курт Деликуртев » Вто 21 авг 2018 7:40


VWGT написа:тук аз изпадам в логически конфликт ... застраховката е на кола, пък тежестите са за водача? къде е пресечната точка между двамата?


Раздвижи си логиката и ще разбереш, застрахована е колата, щото тя физически нанася пораженията на други коли или на пешеходци, но ако стане ПТП се търси отговорност от шофьора карал колата при ПТП-то! Щото колата е застрахована, но вината е на водачо!

В България още няма въведена истинска система за намаляване на вноските за водачи недопускали застрахователни събития, в Германия например отстъпката за такива водачи стига до 70% при 30 и повече години без допуснати щети. Там дори всеки тип автомобил го следят как се държат водачите, например Голф 60 коня е много по-евтина ГО в сравнение с Голф ГТИ.


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот Spas » Вто 21 авг 2018 7:58


VidolNikolov написа:Аз дочух, че от Януари ще ги вдигнат на 500 минимум, ще видим.


Не е чак толкова високо, а трябва, давам пример, моята скача от 195 на 286 лева на едната кола и от 185 на 260 на другата.


Потребителски аватар
roly
Мнения: 77
Регистриран на: Вто 18 окт 2011 20:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот roly » Вто 21 авг 2018 8:14


Интересно ми е застрахователите как търсят отговорност от мангалите без ГО, каквито е пълно по селата?
Или това вдигане покрива и тази дупка...
Въпросът ми е риторичен.


VidolNikolov
Мнения: 60
Регистриран на: Сря 15 авг 2018 7:14
Автомобил:
Двигател:

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот VidolNikolov » Вто 21 авг 2018 8:20


Аз не искам да влизам в словесен спор и да се измества темата, но за хората в провинцията работещи за по 500лева такава застраховка е рязане през кръста. Средната заплата в Сф и страната няма нищо общо. Не откривам топлата вода. Така, че колега Спас за теб може и да не е много, но за чичо Иван примерно е много.
Завежда се дело по реда на гражданското производство и така нататък по въпроса на колегата.
Мангалите не са виновни за покачването на Г.О., дайте малко по пред носа.


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот Spas » Вто 21 авг 2018 9:23


Радвам се, че не влизаш в словесен спор и дано до тук да приключи това, но не е тайна, че тук застраховките са най-евтини и това е ясно, че няма да продължи така дълго. За бай Иван ще ти кажа само едно, който има брада, купува и гребен. Бай Иван във много села и паланки кара огромен Мерцедес и се вози сам, не може да го поддържа, но има Мерцедес, огромен, и да го зарежда не може, затова има газ......ама не му пука, вместо да си купи малка прилична кола и да има по-ниска застраховка. :c020


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1628
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот MMX » Вто 21 авг 2018 11:15


VidolNikolov написа:Аз дочух, че от Януари ще ги вдигнат на 500 минимум, ще видим.

Всяка година се вдигат на 500-1000 и повече. Накрая пак старото. Къса памет ли имаш или не си наблюдателен.


VidolNikolov
Мнения: 60
Регистриран на: Сря 15 авг 2018 7:14
Автомобил:
Двигател:

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот VidolNikolov » Вто 21 авг 2018 11:46


Кое и е късото, като от 130, преди 2 год, сега е 260..


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот VWGT » Вто 21 авг 2018 12:07


предвид щетите, които се нанасят, 200-300 лева ми се струва малко даже.
Едно КАСКО с лимит 20 000 лв е с премия грубо 1000 лв. Докато тук всяко по-тежко ПТП може да отиде на щети за 6-7 цифрена сума.
При сегашното положение не виждам как може да се въведе работещ бонус-малус, за това риска се разпределя м/у всички коли и застраховките скачат за всички.


Потребителски аватар
boar
Мнения: 314
Регистриран на: Чет 08 яну 2009 9:25
Автомобил: Golf III
Двигател: ADZ 1995
Местоположение: Пловдив

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот boar » Вто 21 авг 2018 12:23


Застраховката се прави на автомобила и на името на собственика! Ако има птп или някви щети срещу това превозно средство, да се изплатят на собственика. Така ми каза моя брокер. Иначе за вината се търси водача!
Има хора, които имат брокери(роднини,приятели) и злоупотребяват с каско-маско и т.н...,та нормално да вземат тия парички от бедните хорица. Тиа които карат CLSи и тем подобни за 100 бона+ им е все тая, дали ще се вдигне със 100 лв.или не !

Поздрави


Потребителски аватар
DaDiablo
Мнения: 676
Регистриран на: Пет 22 фев 2013 22:50
Автомобил: Passat
Двигател:

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот DaDiablo » Вто 21 авг 2018 13:33


VWGT написа:по отношение на покритието има ли разлика между обичаен и необичаен водач?

Не.
Единственото място, където може да се получи проблем е, ако въпросната кола нанесе сериозни или неимуществени щети и застрахователя трябва да плаща голяма сума обезщетение. Тогава юристите на застрахователя може да се хванат за полето с обичайните водачи и дали водача нанесъл щетите е вписан там (ако е различен от собственика, разбира се).
Но това е теоритично казано. Не съм имал подобен случай.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1628
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: ГО - как да направим най-изгодна застраховка

Мнениеот MMX » Вто 21 авг 2018 13:38


boar написа:Застраховката се прави на автомобила и на името на собственика! Ако има птп или някви щети срещу това превозно средство, да се изплатят на собственика. Така ми каза моя брокер. Иначе за вината се търси водача!

Не знам с какъв заблуден брокер си говорил, но е правил свободни съчинения. Ако има щети срещу това превозно средство, застраховка ГО изплаща виновника. Т.е. ГО на твоята кола може да е на твое име, на баба ти, на чичо ти, може и да нямаш ГО - все едно. ГО на виновника ще търси собственика на колата ти (т.е. теб) за да ти изплати щетите. ГО е за щетите причинени от твоята кола към други МПС и хора, така че няма какво да изплащат на теб.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 91 госта