Нов vs Употребяван автомобил

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот group® » Сря 10 апр 2019 9:21


По повод тази тема - viewtopic.php?f=87&t=479480
Реших да пусна една отделна, специално за сметката Нов vs Употребявам.

Първо и най-важно: Темата ще е част от тази - viewtopic.php?f=87&t=478851
Моля да съобразявате мненията си да са полезни за някой в тази дилема!
На всички ни е ясен субективния въпрос, но нека се постараем с логика и математика да определим основните аспекти на въпроса.
На много от вас ще се стори тъпа темата, но има хора, които имат нужда от информация icon_idea


Всеки сам си решава, но ...:
1. Всички аспекти при покупка на нов автомобил - разходи освен самата цена на колата: такси, задължителни обслужвания и т.н. Долу давам примерна такава сметка. Това е може би основния въпрос - да се кажат/напишат всички подводни камъни.
2. Кога и при какви нужди/пробег е оправдана покупката на нов автомобил?
3. Кога, защо и как можем да изберем употребяван автомобил. Естествено тук става дума за почти нов със остатъчна гаранция. Не говорим за голф 3 vs нова кола :mhihi Тук обикновено седи дилемата за по-висок клас кола, на подобна цена. Но идва и поддръжката?!



Rat Fink написа:И малко сметки, които биха ориентирали тези, които искат да си вземат нов автомобил.
При марките, които гледах - Дачия, Шкода, Пежо, Ситроен нещата седят така:
Харесал съм си автомобил за грубо 25000лв
1. първоначална вноска от минимум 10-15% + разходи по регистрация, такса обслужване на лизинг, първа вноска каско, регистрация в КАТ - грубо 3500лв-5500лв (не знам защо но в Пежо си искат ДДСто платено и го включват в първоначалната вноска...)
2. Месечен разход лизинг - 550лв
3. Месечен разход включващ каско + гражданска + данък + винетка + обслужване 1 бр + преглед - 150лв
4. Месечен разход за гориво - 110лв до 175лв (за 20000км годишно - от 1300лв за на газ до 2100 за 1.0 tsi или 1.5 dci/hdi)
Като се сумират тези суми излиза, че за първите три години ще имам разходи от 800лв до 900лв месечно за автомобила. След изплащане на лизинга разходите ще намалеят до 255лв до 320лв месечно.




Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот forski » Сря 10 апр 2019 10:18


В зара също така влизат застрахователите, както нивото и компетентността на фирмените сервизи и механици които ще поддържат и обслужват автомобила докато е в гаранция.
Отделно дали се купува от юридическо или физически лице, и дали е на оперативен или финансов лизинг, дали ще бъде придобит от собственика след погасяване на лизинга, или ще се търси обратно изкупуване от дилъра и т.н.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот VWGT » Сря 10 апр 2019 10:58


имах един xls, който не намирам в момента ... но бях пред подобна дилема преди година и нещо ... чисто нова Октавия или втора ръка на 3 години. Разликата в сметките от момента на придобиване, до момента на продажба излезе около 30 000 лева за 4-5 години. Но с условието, че моя пробег за този период е 60-70000 км и гледах 5 годишен лизинг на частно лице.
Аз смятах и овехтяването, т.е. колко пари вкарвам в начинанието и с колко излизам.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот group® » Сря 10 апр 2019 11:13


forski така е!

Ще повдигна някои въпроси.
Започваме от бъдещите планове за колата. Има няколко основни момента:
- покупка за срока на лизинга и после подмяна със следващ модел. Това е основната причина за нов автомобил, според мен. Колите са все по-трудни/скъпи за ремонти. Хората все повече не искат да се занимават. Особено опцията 'заместващ автомобил' е много важна за някои хора.
Тук някой с информация, може да сподели дали най-добри условия се постигат при замяна със същата марка или няма голяма разлика с изкупуване от други дилъри?
- покупка на 'мечтан' автомобил - тук човек си купува нова кола, защото му е мечта да кара нова и/или конкретния модел. Обикновено върви с планове да се ползва дълго време (извън лизинга).
Няма много какво да се каже - това е емоционална покупка.
- друго?

Горното важи и за малко употребявани коли. Като изключим емоцията, остава въпросът с условията и пробега/нуждата.
- Условията - тук е цялата математика. Условия на лизинг за нов и за употребяван автомобил? Гаранция, обслужване, ремонти, всички такси, etc.
- Пробег/нужда - тясно свързано с Условията. Голям пробег = големи разходи и голяма зависимост от автомобила. Малък пробег = по-малки разходи и малка зависимост.
Тоест при малък пробег е по-вероятно да се справим с употребявана кола. Въпросът е, колко е този разделителен пробег? :icon_lol

Примерно при 50 000км годишно ще ни е нужна голяма надеждност. Всеки ден без кола ни коства много. От друга страна имаме чести обслужвания, голямо обезценяване (колата след 5 години ще е на 250000км),
При 15 000км/годишно - можем да си позволим някой и друг ден в сервиз. По-рядко обслужване и по-малка загуба на стойност (след 5г. ще е на 75 000км). Тук пак идва емоцията?
Трябва да отворим въпросът и за намаляващия живот на колите?

Значи въпросът е какво ще платим/спестим при покупка на употребявана кола на 1-2г? Стига ли ни остатъчната гаранция за нуждите? И допълнителен въпрос на предишния - струва ли си гаранцията, цената на обслужване в официален сервиз? Струва ли си спестеното първоначално обезценяване, загубата на гаранция (в съотношение с разходите за поддържане на гаранция)? Спестеното покрива ли и по-лошите условия на лизинг (ако са такива)?


VWGT - точно такова нещо се търси. Намери го :Mr Green Fun


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот forski » Сря 10 апр 2019 11:29


Може би ако говорим за закупуване на чисто нов автомобил нещата трябва да се разделят, на оперативен и финансов лизинг.
Или на покупка от физическо или юридически лице, защото при втория случай ДДС и вноските по-лизинга се отчитат като разходи на фирмата и цената, съответно смисъла от закупуване на нов автомобил е съвсем различна от това същия да бъде закупен от физически лице. Ако някой може да внесе повече яснота тук с конкретни примери, ще е от голяма полза.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот group® » Сря 10 апр 2019 11:52


Оперативния лизинг и ДДС белята нямат много отношение по темата.
ОЛ е доста далеч от покупката на кола. Той е подходящ за фирми, които имат от няколко до много коли. Предимствата му са в счетоводството и човешкия ресурс. За една кола, на един човек няма предимства.
ДДС белята е друга бира и там сметките си ги прави юридическото лице и счетоводителя. От една страна седи самата кола, която трябва да отговаря на условията за данъчен кредит. От друга - данък уикенд.
Не мисля, че ще е полезно за обикновения потребител да се впускаме в тези детайли?

п.с. всъщност тези сложни сметки при фирмите, водят до такива положения, както при колегата от цитираната тема (1вото мнение). Много фирми дават някакви пари на служителя, а той си купува колата. Сам решава всичко и си е физическо лице. Тогава тази тема го вълнува без ДДС белята и без опция за ОЛ.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8296
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Stivi » Чет 11 апр 2019 13:00


Ще се разисква купуването на нова кола САМО на лизинг ли ? Понеже ако си приготвил кеша и отидеш да се пазариш за цената /или дебнеш яките намаления/ нещата малко се променят във финансов аспект icon_idea


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2116
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Petrolhead » Чет 11 апр 2019 13:56


след дълги години на каране и подържане на стари автомобили, реших че вече нямам време и средства да карам старо.

скромният ми опит с новите автомобили е следния
- поне 5 години нямаш никакви сериозни грижи относно техническото състояния на колата която караш
- в сервизите даваш пари само за масло, филтри и накладки. всичко останало, което има нужда от ремонт се поема от гаранцията
- всякакви щети, които се поемат от каското се оправят в официалните сервизи, където бояджиите са им доста по-грамотни от гаражните майстори
- всичко в колата си е по местата ( няма го филма с творбите на родните и чуждестранните майстори, които са творили)

относно това дали си заслужава финансово, всеки трябва да прецени за себе си. при мен за дълго кади ми искат около 400 лева на месец за лизинга, шкода рапид около 300, това е без ДДС с минимална първоначална, 5 години и 15% остатъчна стойност.

бих си купил пак стара кола, но не за ежедневно ползване

ЕДИТ: още нещо се сетих, при новите коли е напълно реално да си купиш кола с 20-30% под каталожната им цена. всичко е въпрос на проучване, малко търпение и добри отношения с официалните дилъри.
най-добри цени съм постигал при смяна на моделите за автомобили на склад, особенно по-високите нива на оборудване. като нищо можеш да постигнеш цена за нов автомобил на нивото на 2-3 годишните на пазара, но си трябва и малко късмет

Последна промяна от Petrolhead на Чет 11 апр 2019 16:24, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8296
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Stivi » Чет 11 апр 2019 16:15


Petrolhead написа:ЕДИТ: още нещо се сетих, при новите коли е напълно реално да си купиш кола с 20-30% под каталожната им цена. всичко е въпрос на проучване, малко търпение и добри отношения с официалните дилъри.
най-добри цени съм постигал при смяна на моделите за автомобили на склад, особенно по-високите нива на оборудване. като нищо можеш да постигнеш цена за нов автомобил на нивото на 2-3 годишните на пазара, но си трябва и малко късмет

Това имах предвид с поста ми преди твоя. Като се говори за покупка на нов автомобил,да не се разглежда само случая, в който се купува на лизинг и с цената "от витрината" ! Иначе на всички е ясно,че най-скъпото и най-ценно нещо в един нов автомобил е сигурността и спокойствието....а те са безценни :a045 Като под сигурност имам предвид,че със сигурност стигаш безпроблемно за където си тръгнал,а не да сравняваме активната и пасивна безопасност на ново Пежо 301 за 30 000лв с тази на BMW 5-ца за 30 000 :wink


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9875
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот group® » Чет 11 апр 2019 16:55


Въпросите са добри. Печалбата на дилърите е значително по-голям %, от този на производителя. Това позволява отстъпки и въпросът е колко големи могат да бъдат те?
20-30% от каталожната цена, тоест при направено намаление на налични коли от примерно 15%, има мегдан за още малко при пазарлък?
Доколко плащането кеш е предимство за дилъра?
Все пак лизингът има най-ниско оскъпяване сред кредитните опции и малко хора забиват кеша си в кола. Но е хубаво да се знае.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот hooligan_sk » Чет 11 апр 2019 19:44


Аз лично не съм забелязал покупната цена да зависи от това дали колата се купува кеш или не. С дилъра си се пазаря и начина на плащане въобще не го вълнува. Може би в представителства, които нямат собствен лизинг, е по-различно?


Потребителски аватар
Rat Fink
Мнения: 387
Регистриран на: Пет 04 юли 2014 11:15
Автомобил:
Двигател: 1 8t AUM 2 3DISI
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Rat Fink » Чет 11 апр 2019 21:07


Колеги в последно време много таблици си правя за разходи по автомобилите, които имам, които искам да имам :Mr Green Fun , които ще ми се наложи да имам.

Колкото и да го смятам за лади, дачии и малки шкоди излиза че аз за 3 години ще трябва да се набутам едно 30 000лв, като впоследствие разходите за притежаване на автомобил на година ще са ми двойни заради каско от порядъка на 1500лв+.

В момента за притежаване на Опел Корса ц 2004 година ми се събират 45лв на месец, а за Киа Соренто 2005 2.5crdi са 76лв на месец (без ремонтите). Не правя каско защото имат драскотини навсякъде - много обичат да драскат българите с ключенца, пирончета и други остри нещица, а и не мисля че някой ще тръгне да ги краде вече. За нов 3 годишен автомобил от най-ниските класове - Логан, Веста, Фабия ще отиват към 150лв месечно такса притежание.

Стигам до извода, че ще е много по-изгодно да се вземе автомобил на малко (под 150 000км) доказуеми километри от Ваг групата, дизел с доказал се двигател изкарващ спокойно по половин милион км и нагоре.
Ще дам пример с VW Golf V 2.0 TDI 140к.с. - цена на закупуване 5-8 000лв, регистрация, застраховки, каско, обслужване става 8-10 00лв първоначално. Ако приемем че за три години експолатация и навъртени 60 000км са му се развалили следните неща: дискове, накладки отпред и отзад, амортисьори, съединител к-т, воден радиатор, комплект нови гуми, ангренаж к-т, пистов ремък к-т, задно гърне - това са от 2700лв за евтини чсти - 3300лв за среден приличен клас + работа 2000-3500лв. То отиваме на разход за три години и 60к км 12700 - 15000лв ориентировъчно, не включвам дюзи, турбо, защото се надяваме да не се развали всичко, но ако се развалят и те добавяме 1500лв отгоре и сметката става 15000-16500лв. Трябва да обърнем внимание обаче, че след като сме сменили всичките тези части то колата практически няма да има нужда от тези ремонти в следващите няколко (2, 3, 5..) години. Та тази сума + месечни разходи от порядъка на 80-100лв и нашият ремонтиран, вече надежден и като нов автомобил втора употреба ще ни излезе към 377лв-445лв на месец, като ще му остават достатъчно километри ресурс. Плюс горивото за този пробег, което е към 170лв/месец става 550- 615лв на месец "такса мобилност".
Сравнено с месечните разходи за три години за нов компактен автомобил нисък клас, които са 800-900лв на месец ни излиза определено по-евтино. Ако разбира се извадим късмет и повечето от тези части и агрегати са в добро състояние, то можем да си караме няколко години без сериозни проблеми, като те се изреждат последователно във времето и съответно месечните ни разходи да са още по-малки. Ако разгледаме някой автомобил на газ и с по-маломощен двигател и без нужда от каско то месечните разходи могат спокойно да станат с 200-300лв по-малко от разгледания в примера Голф 5.
Като цяло объркан съм и не знам дали реално си заслужават новите сапунери, като по форумите се начетох на редица проблеми и при тях още през първите година-две. Като и там има висене по фирмени сервизи, чакане с часове, дни и т.н. а и като я паркирам новата кола пред блока съм сигурен, че поне половината от живущите ще минат разсеяно с ключетата и пирончетата ей така да ми я честитят, да напишат нещо от тях за мен :rolleyes


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8296
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Stivi » Чет 11 апр 2019 21:54


Rat Fink написа:Ще дам пример с VW Golf V 2.0 TDI 140к.с..... Та тази сума + месечни разходи от порядъка на 80-100лв и нашият ремонтиран, вече надежден и като нов автомобил втора употреба ще ни излезе към 377лв-445лв

Ей сега направих бърза сметка колко ми е струвало да карам нова дачийка /платена кеш 31 000лв/ за 4г и 80 000км . Със загубата на стойност,каското и обслужванията в сервиза ,са точно 400 лв на месец /без горивото,данъците и гражданската/ !Но знам че аз съм я изкарал от шоурума,разработвал съм си я прилежно /доколкото това е необходимо при съвременните коли/,и съм карал с необходимото внимание ,непредвидените ремонти са 0 на брой ,а колата според мен все още си изглежда и се движи като нова,което означава че спокойно би трябвало да изкара още толкова безаварийни километри icon_idea

Последна промяна от Stivi на Съб 13 апр 2019 19:37, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
moimoimoi
Мнения: 2418
Регистриран на: Сря 21 мар 2007 21:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: В голф2 VR6 турбо

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот moimoimoi » Чет 11 апр 2019 21:59


то ако беше евтино да караш нов автомобил едва ли масовия автомобил в бг ще е 20 годишен.което отговаря на въпроса кое е най евтино-20 годишни автомобили, което означава голф 4 и пасат б5.
новата кола е да се кара поне 40000-50000 км на година,аз ползвам поло 92година за работна кола ,минавам по 30000км на година и повече от 240 лева на година за гуми,масла и ремонти не съм дал.

имам познат,купи си нова кола ,ама не кара нея ами старата , че по евтино било,новата 1-2 пъти в месеца


Потребителски аватар
Rat Fink
Мнения: 387
Регистриран на: Пет 04 юли 2014 11:15
Автомобил:
Двигател: 1 8t AUM 2 3DISI
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Rat Fink » Пет 12 апр 2019 8:06


Stivi написа:Ей сега направих бърза сметка колко ми е струвало да карам нова дачийка за 4г и 80 000км . Със загубата на стойност,каското и обслужванията в сервиза ,са точно 400 лв на месец !

Колега бих те помолил ако може да дадеш ориентирвъчните разходи за гориво, какъв двигател, каско, гражданска, обслужвания - грубо на година като суми, защото за в момента, както и да го смятам за нова Дачия логан седан на газ разходите месечно за три години отиват 800лв, ако ги разделя за четири години ще бъдат 663лв месечно, това може би се дължи на повишаването на цените послдните години.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 208 госта