Нов vs Употребяван автомобил

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Stivi » Нед 14 апр 2019 16:55


Не знам за по-скъпите марки,но на Дачия 1,5 dCi годишното обслужване /20 000км или 1 година/ струва 300лв ,ако си сменям сам нещата /масло и всички филтри/ ще ми струва примерно 180лв,и сега какво,за да спестя 120лв да се откажа от гаранцията ли ?? Ако караш малко километри обаче си е набутване,понеже и 5000км да си навъртял за годината пак цакаш същите пари,затова при такива километражи новата кола не е добра покупка. А от тази година новите коли с ЕВРО 5 /и особено с ЕВРО 6/ вече са с много по-ниски данъци понеже преди дървото беше голямо - 350лв за нова кола 110кс с лъскав ауспух,а пушещия мазно таралясник със 150кс плащаше 50-100 лв.




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9872
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот group® » Пон 15 апр 2019 11:21


Ето една хубава тема за гаранцията при автомобилите viewtopic.php?f=1&t=466544


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8292
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Stivi » Пон 15 апр 2019 11:48


Съвсем скоро бях "вербуван" за таен клиент от външна консултантска фирма ,наета от определена автомобилна група ! Работата се състоеше да отговоря на въпроси след като посетя сервиза за техническо обслужване. Та щом хората дават пари за такава консултантска дейност /на мен ми платиха 120лв/ и въпросите в анкетата бяха от рода на "Посрещнаха ли ви с поздрав" ,"Предложиха ли ви заместващ транспорт" ,"Наложи ли се да чакате" ,"Служителя обърна ли се към вас по име" ,"Достатъчно компетентно ли ви разясниха какви дейности ще се извършат" и много други такива,значи все пак нещата се развиват ,и крадящите масло мърляви сервизни работници ,некомпетентността и "отсвирването" на клиента лека полека ще остават в миналото. Вярно че и ставките за час труд се вдигат,но то няма как да искаме за себе си европейска заплата , а да плащаме за труда на другите по български стандарт !


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1624
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот MMX » Пон 15 апр 2019 12:01


Хубаво ама на мен от официален сервиз 3 пъти са ми звъняли да ме анкетират. Не като таен клиент, а като реален клиент. Първият път покрай анкетата им се опитах да добавя "свободен коментар", т.е. да им кажа какво не ми харесва и би било добре да се подобри. Отговорът беше нещо от типа - не ме интересува, дайте само анкетата да довършим. Значи дори анкетиращият гледа да отбие номера и не си прави труда да се направи на заинтересуван(а). Така че имитации на дейност има всякакви. При едната анкета имаше малко странно обаждане от сервиза да ме питат наред ли е всичко след ходенето преди ден - на другия ден звъняха за анкетата, като единият въпрос беше "обаждат ли ви се да проверят дали всичко е наред след ремонт". Обикновено не се случва, но явно някой е подсказал, че ще има анкетиране.

А по темата за нов или стар автомобил нещата опират до редовни доходи. Грубо казано, ако месечно докарваш 5000лв и нагоре и не изплащаш голям заем, си купуваш нов автомобил. Ако си далече под 5000, си преценяваш 5 или 10 годишна кола да вземеш. Всичко е относително, включително и преценката струва ли си да дадеш 60хил за някаква обезценяваща се кола.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот forski » Пон 15 апр 2019 12:08


Аз си мисля че е напълно реално и нормално човек да си купи, и да изплаща чисто нов автомобил. Не бих платил 15000лв за 10 годишно Ауди нов внос, при положение че цената на чисто нова Шкода започва от 22000лв. пък била тя Рапид или Фабия, и основния ми довод да е че в сервиза било скъпо маслото, или че там работели само измамници.
п.п. Защо все се гледат автомобили от 50-60 000лв. или такива с топ ниво на оборудване, по-евтини няма ли?


MMM1
Мнения: 176
Регистриран на: Пет 26 мар 2010 20:43
Автомобил:
Двигател: Petrol

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот MMM1 » Пон 15 апр 2019 13:34


Всеки има различни критерии. Има и един момент за комфорт при потегляне. С малолитражки е неприятно. По големия двигател е по добър във всичко.
За бензинов 1.8л. за дизел 2.0л. е минимума за мен.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот VWGT » Пон 15 апр 2019 13:41


ето горе-долу какво ми показа моята сметка навремето, когато трябваше да избирам кола. Сравнявам една конкретна кола нова vs втора ръка (3 годишна) от дилър. Сметките са ми за 70 000км преход за 5 години, аз толкова карам. Критериите ми бяха кола, която да не ме остави на пътя и да не виси по сервизи. Т.е. докато е в мен да не стане на повече от 250 000км (дотогава приемам, че се сменят основно консумативи, този преход не е проблем за дизелов автомобил) и възраст на автомобила до 8 години (след тази възраст започват разни досадни проблемчета). При избора ми на кола сервизната история също има голямо значение.

Пак да кажа, че това са конкретни сметки за конкретна оферта и конкретна кола - Пасат б7, 2.0 тди, ръчка, към декември 2017. 30000 лева за едни найлони ми се виждат много пари. Файлът за колата, която купих не го намирам, но пак беше в този рейндж.

Първоначално бях тръгнал за нова Шкода Октавия, те са по-евтини, имат по-малко обезценяване. Там сметките излизаха с разлика около 20 000 лева нова/стара по същият файл.
Прикачени файлове
Capture.JPG
Capture.JPG (80 KиБ) Видяна 1157 пъти


Потребителски аватар
valka
Мнения: 274
Регистриран на: Сря 16 май 2007 19:14
Автомобил: поцинкован танк
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот valka » Пон 15 апр 2019 16:13


forski написа:п.п. Защо все се гледат автомобили от 50-60 000лв. или такива с топ ниво на оборудване, по-евтини няма ли?


Има по-евтини. Ето, заповядай :mrgreen :



Най-много ме кефи, когато Doug DeMuro казва как може да си играеш с копчето за мъгла, докато караш. Понеже колата няма фарове за мъгла. Или като седна пред колата и започна да се чуди, защо е тая извивка на предния капак. :mhihi

Жалко, че в Щатите няма Daчия. Бас ловя, че и там ще е весело. Но и 80 000$ да имаш, трябва да внимаваш да не вземеш нещо като Maserati Ghibli 2015 или Audi Allroad 2003.

Ето какво казва самият той по въпроса за нов или употребяван автомобил:


Но можете да му видите и клиповете за 50 годишните Maserati, Lamborghini, Ferrari като беше в Дубай. Чудно как не каза, че това са пушещи таралясници. :Mr Green Fun


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2114
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Petrolhead » Пон 15 апр 2019 16:58


ще ви дам само един пример в полза на новите автомобили.

- товарно кади, метаново, дълго, купено от Порше за 40тина хиляди лева. един ден го попретоварих малко и влезнах в дупка, в завой, строших рейката( разтропа се). след един ден в сервиза си имах нова, гаранционна електро-хидравлична рейка от фолксваген и два нови тампона на задното окачване. пари не съм давал, части не съм търсил, нямам идея колко струва ремонта.
затова си купувам нови коли, знам че плащам повече, но знам и че няма да я мисля като се счупи.


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2191
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia 1U_Golf 3
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот w_smith » Вто 16 апр 2019 7:56


Наистина интересни твърдения има в темата. Но Октавия РС с 245 коня, доста трудно изпреварваща, струва около 55 хиляди с ръчни скорости.
А относно новите автомобили - привърженик съм, но не мога да си ги позволя. А и имам виждане, че ако караш пробег под 15-20 хиляди годишно си е бая набутвация от гледна точка на обезценка, застраховки и тн. Идеята ми е, че при по-малък пробег, явно не се нуждаш чак толкова от колата, че да не може да понесеш 3-4 пъти в годината да и направиш по някой ремонт и да си ощетен от липсата на надеждност при стари автомобили. Мой бивш колега преди два месеца си взе нова октавия и сега ще стискам зъби още 5-6 години, докато ми я продаде с пробег 70-80 хиляди. Така ще карам сравнително нов автомобил, но без зверската обезценка.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19686
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Vlad777 » Вто 16 апр 2019 8:23


Petrolhead написа:затова си купувам нови коли, знам че плащам повече, но знам и че няма да я мисля като се счупи.

Тук идва момента с кола на 1-2 години с гаранция още 3-4 години. При нея обикновено се плаща 1/3 по-малко, обезценката при препродажба е много по-малка, гаранцията си важи по същия начин, а и каското е по-евтино.

Ето пресен пример с Т-Рок от магазина, който сега навършва 1 г. Като нов с цена за каско: 1836 лв, а след 1 година с обезценка и отстъпки, защото се прави на друго място: 1260 лв. Това са едни 600 лв. по-малко. Отделно 8000 лв обезценка за тази 1 година. Отделно първоначална регистрация. Все разходи, които могат да се спестят, без да се прави компромис със състояние на колата и гаранцията.

Реално като я изкараш с найлоните от шоурума 1 година караш нова кола. За това удоволствие обаче плащаш огромна сума пари. За мен неоправдано голяма сума дори.

Ако си в схемата да караш винаги кола в гаранция е много по-изгодно да ги взимаш на 1 година и да ги продаваш преди да им изтече гаранцията, отколкото да ги взимаш нови.

Единственият минус е, че ще ги сменяш на 3, вместо на 4 години и другото е, че няма да си сваляш ти найлоните от седалките. Всеки естествено си има различна гледна точка, но практичният избор е кола на година и малко километри.


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот forski » Вто 16 апр 2019 8:36


Това е вярно но в този случай избора е крайно ограничен, като брой автомобили които се предлагат, цвят, двигател , оборудване, вид на купето, задвижване и т.н. Но пък цената до някъде компенсира компромисите които трябва да се направят.


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2114
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Petrolhead » Вто 16 апр 2019 8:44


и е така и не съвсем.
както писах по-горе, новите автомобили могат да се купят на учудващо добри цени, важно е да уцелиш момента.
освен това, специално при немските автомобили да намериш кола с точните екстри, които искаш ти си е приключение.

по спомен, кадито го купих за около 34-35 000 лева, ново, налично. в момента по ценова листа са 48 000, наистина сегашния модел е малко по-скъп, но разликата мисля че е около 2-3 хиляди, всичко останало е търговска отстъпка.
кадита на 1 година практически не се продават, никой не купува работна кола за да я продаде като излезе новата :)
употрявани на 4-5 години са на цени между 20 и 28 хиляди.
те така, според мен 7-8 хиляди лева за това да караш нова кола си заслужават


Потребителски аватар
Petrolhead
Мнения: 2114
Регистриран на: Сря 02 сеп 2009 9:52
Автомобил:
Двигател:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Petrolhead » Вто 16 апр 2019 8:47


само да добавя, кола на 1 година на 10-15 хиляди километра (все още невлизала дори за обслужване), без щети, не струва с 30% надолу от новата.
търговците не са глупави и няма да ти продадат перфектен автомобил на ниска цена

ЕДИТ. сега погледнах цените на едногодишни ГТИ в немско( нашенски няма). от 30 до 35 евро, толкова струват новите в България


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот VWGT » Вто 16 апр 2019 8:51


темата не беше за товарни, служебни, фирмени коли, където ценообразуване, нужди и счетоводни врътки променят коренно картинката.
ставаше дума за всекидневна лична кола с вкл ддс и тн. най-класическият случай, отнасящ се за 90% от темите по въпроса



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 79 госта