Нов vs Употребяван автомобил

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
gadnyara
Мнения: 268
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот gadnyara » Пет 12 апр 2019 8:07


В България категорично новият автомобил е по-неизгоден от стария.
Все още доста хора могат да си направят сами смяна на спирачки, течности, окачване, свещи и т.н. не специализирани ремонти. А за тези, които не могат, се предлагат изгодно тези услуги.

Но, важният момент е надеждността, както беше написано. Ако си тръгнал на път с конкретен срок и цел да спечелиш пари, по-добре е да разчиташ на возилото, вместо на късмета. Тук се появява новата кола, която дори от ниския клас предлага предвидимост в престоя. Срещу съответната цена.

Като прохождахме в бизнеса взехме 8 годишна, която за 4-5 години нямаше скъпи, но за сметка на това чести ремонти. Тя си свърши работата като ни даде финансов аванс и трябваше да сменим концепцията.
Следващите коли са с "найлоните". Въпреки, че съм интересуващ се от ДВГ индивид, на тях изобщо не съм им виждал моторите. Колегите имат за задача да си гледат флуидите и да ги водят на ТО по график. Досега тази схема ми носи спокойствие.

Аз и съдружника ми караме коли втора ръка, като залагаме на малко повече комфорт и дребни екстри. Но от моят (евентуален) изненадващ престой не губи фирмата, защото не е определящ за работата. Ако стане важен - нещо работно от магазина.

Та, накратко - всеки трябва да действа според нуждите си. Няма универсална формула.

И последно, за лизингите и кредитите: явно нямам съвременна финансова култура и съм твърдо против всякакви кредитни инструменти в домашното авто-стопанство.
Не виждам смисъл едни пари да ми стоят някъде, а аз да се самопринудя да сключвам договор със задължаващи условия. Ако това са ми парите за "черни дни" или ги нямам, просто няма да си купя нова кола, или ще си взема по-евтина. :wink




Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот forski » Пет 12 апр 2019 8:24


Освен надеждността да стигнеш от точка А до точка Б, другия момент е свързан със сигурността при пътуването, където всичко е изцяло в полза на новия автомобил, въпреки че това никога не е било приоритет номер едно за потребителя в България. Винаги цената е била определяща.


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Lupender » Пет 12 апр 2019 8:42


Много съм разсъждавал по въпроса и съм стигнал до извода, че за момента, за България, при нашата икономическа, инфраструктурна, социална и всякаква друга действителност е по-изгодно автомобил втора употреба.
Най-отрезвяващо ми идва, когато ми се наложи в мрачен дъждовен ден да обикалям из софийските покрайнини (да речем Дружба и района на гара Искър) и индустриални зони... Тогава си давам сметка, че вместо с опела, можех да съм някое Мазерати от магазина и :banghead
Вероятно това (състоянието на пътната и улична инфраструктура) е една от причините за популярността на СУВ-итата, но не съм съвсем убеден доколко адекватни са те, освен по-големия клиренс, предвид качествата и цената на окачването им.
Другото съображение е свързано с обстоятелствата по обслужването на новия автомобил - дори да го платиш кеш, за да важи гаранцията му, трябва да ходиш където ти кажат, да слагаш консумативи каквито ти кажат, на периодичност каквато ти кажат и накрая да платиш колкото ти кажат... Това определено не ме кефи като вариант! На всичкото отгоре, дори да имаш парите си в джоба, рядко може да се случи (поне в БГ) да отидеш до представителството и да си тръгнеш с това което искаш. По-вероятно е да го нямат и да трябва да чакаш, или да се примириш с това което имат.
И не на последно място - автомобилите, от гледна точка на надеждност, не се делят на нови и стари, а на поддържани и занемарени. Техническият статус на автомобила зависи от много фактори, но когато имаме "мъртвороден", макар и нов автомобил, той не може да е надежден! Някакво китайче или друго азиатско изчадие с 900-1000 кубика моторче, с алуминиево блокче и турбинирано, по определение не може да се нарече надеждно!
Надеждни са онези автомобили, които са издържали проверката на времето и са повече от 10 години в производство... а новите не са.
Такъв автомобил, който си заслужава да се оръсиш 100 бондака за него е Тойота Ленд Круизър 7-ма серия. Това е. Ако тръгна да давам пари за нова кола, това ще е или точно такава Тойота, или нещо от този тип. Защо ли? Защото експлоатационният му хоризонт ще е многократно по-голям от някоя друга шитня за тези пари (примерно някакъв паркетник). Този който се е докосвал до такъв крузак, знае за какво говоря.

Последна промяна от Lupender на Пет 12 апр 2019 8:46, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8295
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот Stivi » Пет 12 апр 2019 8:43


Аааа,горивото не влиза в тази сметка,ако трябва да сложим и него /при моя пробег 20 000 км годишно/ се получава нещо от рода на 600лв месечно при разход 5,5/100 и цена за литър средно 2,20лв ! Аз просто написах колко ми струва да притежавам нова кола със всичките задължителни разходи по нея /без данъка и гражданската/ ,а това кой колко навърта на година и с какъв разход е строго индивидуално затова не го бях сложил като перо.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот VWGT » Пет 12 апр 2019 8:56


Намерих една по ранна версия на моя файл със сметките, ще го пооправя малко уикенда и ще го кача.
Дилърът наистина не го интересува как ще си купиш колата, защото той си взима цялата сума така или иначе, лизинговото дружество е друга фирма, която си управлява риска.

И не знам дали има смисъл в една тема да се разглеждат и двата случая ... закупуване на кола за служебни цели и закупуване на кола за лични цели. Според мен само ще се разводни дискусията ... аз като частно лице не се интересувам от данъчни облекчения и тн. В над 90% от случаите у нас колата за лични нужди няма да направи повече от 100 000 за 4-5 години, което абсолютно променя критериите при избор на лична кола. Първоначалното по-сериозно обслужване идва на около 150-200 000.

Конкретно за моите нужди сметките показаха, че ми е много по-изгодно да си взема кола на 2-3 години, която в края на периода, който смятам да я ползвам, да е на под 250 000 км. Като си гарантирам максимално ниво на сигурност, комфорт и тн.

Та в този ред на мисли, ще се опитам в ексела да заложа повечко формули с параметри, за да може всеки да си конкретизира нуждите.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот silent » Съб 13 апр 2019 7:31


Аз си купих нова кола защото ми писна от постоянни ремонти и непредвидени откази...капката преля когато след месец ремонти и проверки на какво ли не.... колата ми се повреди тръгвайки за почивка в Гърция...провали ми се почивката изпокарах се с жената и в крайна сметка отидох в магазина и си поръчах нова....отделно съм на възраст в която нямам ентусиазъм събота и неделя да ремонтирам колата си след като 5дена в седмицата върша почти същото...а знаейки как се работи в сервизите няма начин да вкарвам колата си в сервиз...така че всеки си има негов си мотив и негови си доводи....но...ако се започва първо със сметките то трябва да е ясно че с автобус е по-евтино а купи ли се кола без значение каква винаги си вътре....проблема на българина е егото и комплексите....затова ще си купи втора ръка луксозна кола без дори да има възможност да я поддържа вместо нова бюджетна кола...на запад никой не те оценява по колата и хората там нямат подобни дилеми...там си купуват кола според възможностите и нуждите....


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот forski » Съб 13 апр 2019 8:02


Какво купи, как го плати? Ако е на лизинг, за колко години, и на какви вноски? Че и на мен ми писна, и май и аз съм се запътил на там.


nikname
Мнения: 231
Регистриран на: Вто 04 окт 2016 13:00
Автомобил: vw golf mk5 2006
Двигател: 1_6i BSE
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот nikname » Съб 13 апр 2019 8:06


silent написа:Аз си купих нова кола защото ми писна от постоянни ремонти и непредвидени откази...капката преля когато след месец ремонти и проверки на какво ли не.... колата ми се повреди тръгвайки за почивка в Гърция...провали ми се почивката изпокарах се с жената и в крайна сметка отидох в магазина и си поръчах нова....отделно съм на възраст в която нямам ентусиазъм събота и неделя да ремонтирам колата си след като 5дена в седмицата върша почти същото...а знаейки как се работи в сервизите няма начин да вкарвам колата си в сервиз...така че всеки си има негов си мотив и негови си доводи....но...ако се започва първо със сметките то трябва да е ясно че с автобус е по-евтино а купи ли се кола без значение каква винаги си вътре....проблема на българина е егото и комплексите....затова ще си купи втора ръка луксозна кола без дори да има възможност да я поддържа вместо нова бюджетна кола...на запад никой не те оценява по колата и хората там нямат подобни дилеми...там си купуват кола според възможностите и нуждите....


Подкрепям напълно горното мнение на 100%
Така се прави!!! :th_up
И аз се чудя на мой познати купили си коли втора ръка за по 15 000-20 000лв модел 2003г. :screwy като за още лев отгоре ще вземе НОВА кола,но естествено няма да е премиум клас,да си чеше егото и комплексите.....друго си е да те видят в 16 годишна S-класа,нали?!?

Новата кола си е нова спор няма,но още дълги години голяма част от автопарка в БГ ще са над 15 годишни ,,варели,,
Такъв ни е манталитета от време оно....взимаш кола/втора ръка/ и я караш,ремонтираш,лъскаш,кърпиш години наред,защото нямаш пари за нова от магазина,това е ясно.Никога не сме имали съзнанието/и заплатите/ на западния потребител,че това е вещ,скъпа но си е една вещ.Взима нова кола,кара я до гаранцията и после сменя със следващия модел.Не се филмират излишно и не изпадат в сантименталности.
При нас това ще дойде когато финансовото състояние на болшинството се подобри.......а до тогава ще обикаляме автоморгите/грешка ,,автокъщите,,/
за нещо на реални км и малко пари!


Потребителски аватар
valka
Мнения: 274
Регистриран на: Сря 16 май 2007 19:14
Автомобил: поцинкован танк
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот valka » Съб 13 апр 2019 19:18


Stivi написа:
Rat Fink написа:Ей сега направих бърза сметка колко ми е струвало да карам нова дачийка за 4г и 80 000км . Със загубата на стойност,каското и обслужванията в сервиза ,са точно 400 лв на месец /без горивото,данъците и гражданската/ !Но знам че аз съм я изкарал от шоурума,разработвал съм си я прилежно /доколкото това е необходимо при съвременните коли/,и съм карал с необходимото внимание ,непредвидените ремонти са 0 на брой ,а колата според мен все още си изглежда и се движи като нова,което означава че спокойно би трябвало да изкара още толкова безаварийни километри icon_idea


И аз карам чисто нова Дачия Logan MCV 2016, но служебна. Обаче за разлика от теб... Не 400 да ми излиза на месец, нова да ми я дават ще и бия шута. Карах 4 години предишната Дачия Logan 2012 горе-долу биваше. Но тая от 2016 е супер зле. Карам зимата в една виелица, вали много сняг и чистачките ми замръзват. Отбивам, взимам стъргалката и махам снега под чистачките, за да мога да карам. Естествено по-натам като понатрупа пак почва да маже. В едно задръстване на бул. Шипченски Проход видях и един клетник със Skoda Rapid, Octavia ли...И той слизаше да стърже. И Дачията от 2012 беше дизел, ама тая от 2016 да ми загрява от единия край на София, чак на Сточна Гара...Не мерси. Спреш ли колата някъде за 20-30 минути и трябва бая да покараш, за да имаш пак парно. Климатикът пък като ползваш трябва на 3та степен да го включваш, че почти не се усеща. Като правиш 90 градусов завой още малко Дачията ще поиска и първа скорост да и ръгнеш. Да не казвам какъв мъртвец е в силен наклон. Старт-стоп системата и блокира 2-3 пъти, та вече винаги си я спирам. Заради широката греда на предното стъкло даже на няколко пъти да бутна неправилно пресичащи пешеходци. Да не говорим, че леко я ударих в една саксия и ламарината ръждяса за няма и седмица.

Който иска да си ги кара тия подобия на коли. И Fiat Tipo от Националната Лотария да ми дадат, го продавам на секундата. И Toyota Avensis където преди я даваха, също ще я разкарам. Ново Ауди А4 B9 да ми дават, ще го махна. А заповядайте:



Вместо Дачия Logan MCV 2016, предпочитам да си карам личната кола Audi 80 B4 Avant. При нея не ме изплаши цената на оригиналната бобината, която за моя двигател удари 500 лв. Аз я намерих за 300лв . Не ме плаши цената на задната дръжка - 400 лв. Ако карaх 115 коня ABK, нямаше да ми пука и за дебитомера, който бил 600 лв. Имам си по-добро парно, имам по-добър климатик, даже слаган допълнително. Имам по-добри ел. стъкла и определено по-добри ламарини. От старите коли къде са Mercedes 190, къде BMW 3та серия с двойния и тройния стоп? Най-много все още се търкалят 30 годишните Ауди 80 Б3.

Който иска да си сменя смартфона или видеокартата на ПС-то през 2 години... Да катери печката, пералнята, хладилника по етажите през 3 години...Или да сменя ламарини през 5 години. :Mr Green Fun

Последна промяна от valka на Съб 13 апр 2019 20:53, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот silent » Съб 13 апр 2019 19:39


forski написа:Какво купи, как го плати? Ако е на лизинг, за колко години, и на какви вноски? Че и на мен ми писна, и май и аз съм се запътил на там.

Купих си Шкода Рапид 1,0 ТСИ за около 27х...трябва да погледна точно ....платих я в брой...ако имаш парите независимо за черни дни или не е безсмислено да ги държиш в банката при сегашните лихви и в същото време да плащаш лизинг...правиш си един вътрешен лизиг всеки месец да си отделяш вноска и да я вкарваш в сметката с която си платил колата ....това е по добрият вариант...доволен съм каквото и да си говорим удоволствието да караш нова кола макар и бюджетна си е съпоставимо с 20г.кола висок клас...


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6152
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот ktamen » Нед 14 апр 2019 11:06


Поне за мен, само фактът, че ме връзват за някъф сервиз, пък бил той и официален е достатъчен да ме откаже от нов автомобил. Препълването с безполезни екстри, дето да ми разнообразяват живота с нелепи проблеми също не ме блазни особено И малко се прекалява с болната тема за финансите на българина, почти всеки българин може да си купи нов автомобил, въпрос на приоритети за кво да си даваш парите. Очевидно много хора се чувстват по-сигурни в нов автомобил, ама аз не съм от тях.
Ако утре един си купи 30 годишно Ауди, а друг каквато и да е друга нова кола и трябва да заложа коя кола ще изкара още 30 години без колебание залагам на Аудито, при това само парите, допълнително дадени за застраховки, задължително обслужване и прочее гаранционни щуротии са повече от парите за поддръжка на ветерана за още 30 години.
Всичко опира до това какво искаме от колата и какво разбиране имаме за поддръжка - просто колонка от цифри или вслушване в потракването отзад вляво.


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот joro_kem » Нед 14 апр 2019 15:34


има хора, които си купуват нови коли и ги сервизират когато и където си искат (без гаранция)! кеф цена няма!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19148
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот stefan4o » Нед 14 апр 2019 15:38


Ако е платена кеш, можеш да си позволиш този лукс. Иначе ако е лизингова...


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот forski » Нед 14 апр 2019 16:28


Добре де, кои услуги се заплащат във фирмените сервизи докато автомобила е в гаранция, че е чак такава голяма драма това сервизиране?
Въпроса е малко риторичен, защото знам коко струва, и на какъв интервал се сменя маслото и филтрите в Авточойс и при представителя на Пежо, но все пак не ми е това основното занимание та може да има и нещо което не знам.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19148
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Нов vs Употребяван автомобил

Мнениеот stefan4o » Нед 14 апр 2019 16:33


Услугите по обслужването - масла, филтри, ремъци, ролки и други консумативи си ги плащаш - труд + части. Ако стане повреда от тип "фабричен дефект" би следвало труд и части да са за сметка на дилъра.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bongoo и 171 госта