Гуми с по-висок скоростен индекс от заводските?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
ecm
Мнения: 249
Регистриран на: Чет 18 ное 2010 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Гуми с по-висок скоростен индекс от заводските?

Мнениеот ecm » Чет 18 апр 2019 16:29


Здравейте,

Предстои ми закупуване на нови летни гуми. Наскоро купих Пасат Б8 комби, в момента е със зимни, които предполагам, са заводските (колата е на 3 години), и те са 94H. За летни си харесах Goodyear EfficientGrip Performance. Като гледам обаче, почти от нито една по-голяма марка не се предлагат 94H. Най-близкото нагоре е 94V, но за тоя модел трябва да чакам 10 дни, а аз искам да ги сложа преди празниците, и за капак не се знае с какъв DOT ще са - можело да е от миналата година, и то незнайно от кога точно. Има 94W, с ДОТ 2019 и доставка за понеделник, което ме устройва. Чудя се обаче, освен парите, които не ме притесняват, има ли причина да не слагам такива гуми? По-бавното достигане на работна температура ще бъде ли проблем извънградско? Влошаванe на комфорта - повече шум, или по-твърда возия? От друга страна, гумите с високия скоростен индекс може ли да се считат за по-безопасни при нормални скорости, до 140 км./ч. спрямо същите с по-нисък скоростен индекс, най-вече при каране много натоварен и при високи температури на въздуха, през лятото?




Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8382
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Гуми с по-висок скоростен индекс от заводските?

Мнениеот samo_pechka » Чет 18 апр 2019 16:36


Високоскоростните гуми имат само плюсове и един минус-цената им. Взимай ги спокойно.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Гуми с по-висок скоростен индекс от заводските?

Мнениеот group® » Чет 18 апр 2019 16:56


ecm написа:По-бавното достигане на работна температура ще бъде ли проблем извънградско? Влошаванe на комфорта - повече шум, или по-твърда возия? От друга страна, гумите с високия скоростен индекс може ли да се считат за по-безопасни при нормални скорости, до 140 км./ч. спрямо същите с по-нисък скоростен индекс, най-вече при каране много натоварен и при високи температури на въздуха, през лятото?


Скоростният индекс на гумите има отношение към една специфична тяхна характеристика - раздуване при центробежни сили. При по-висок индекс се използват други, по-здрави материали в решетката на гумата, които я държат да не се раздува.
Няма отношение към здравината, шума, комфорта и безопасността при ниска скорост.
Смеската на самата гума е същата.


ecm
Мнения: 249
Регистриран на: Чет 18 ное 2010 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Гуми с по-висок скоростен индекс от заводските?

Мнениеот ecm » Чет 18 апр 2019 18:32


Благодаря!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19145
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Гуми с по-висок скоростен индекс от заводските?

Мнениеот stefan4o » Чет 18 апр 2019 18:35


Вземай тези с по-големият скоростен индекс, щом не са проблем парите.

Последна промяна от stefan4o на Чет 18 апр 2019 19:14, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: Гуми с по-висок скоростен индекс от заводските?

Мнениеот group® » Чет 18 апр 2019 19:03


Само да добавя, че може да има леки разлики в теглото на гумите.
Важно уточнение за хора с коли 4х4 и искащи да сменят 1/2 от 4 гуми, но не намират същия индекс (ял съм го този :mhihi ).



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bbb12, jordan17772, дити123 и 127 госта