Лента за обратен завой

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот ivo_555 » Пет 24 яну 2020 18:34


За съжаление в последно време все по често ми се случва на напълно нормални кръстовища, хора да се опитват да се разминаваме по червените линии! И дори по лошо, опитват се да ми обясняват, че така било правилно!




Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Zdravko Zankov » Пет 24 яну 2020 20:21


Преди 15-ина години,на това кръстовище

бул. „Cливница“
https://maps.app.goo.gl/hgfJhC7pUBPpF93v9

една госпожа ме нарече "селянин" щото искам да го превзема по "зелените линии".
Аз с регистрация ВР,Тя коренна"софийска жителка".


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Asko VW » Съб 25 яну 2020 12:58


На Орлов мост действително е различно от дискутираното тук, едно защото са две отделни кръстовища със съответната маркировка, ленти и светофари, а и движещите се по Царя в посока Цариградско (Плиска), нямат право на ляв завой по Евлоги Георгиев :c020
Колкото до стандартните кръстовища, закона е пределно ясен, траекторията е по най-късия път без да навлизаш в лента за насрещно движение, ако имаш повече от една лента за движени в посока е от крайна лява (или обозначените за ляв завой ленти, може да е повече от една) в крайна лява, пак по най-късия маршрут, тоест по зелените линии които са рисувани на фотото. По този начин два насрещно движещи се автомобила, всеки от които завива на ляво се разминават с десните си врати без да си пресичат траекториите (без конфликтна точка), това не само осигурява безопасност, но и по-бързото преминаване през кръстовището, тъй като не се налага да се изчакват ако са повече колите. При големите кръстовища, особено ако са натоварени, а и регулирани със светофар има една особеност, ако светофара е настроен така, че да пуска по различно време завиващите на ляво и насрещно движещите се на право, или просто в момента няма такива си минаваш по зелените линии и това не е проблем, НО ако светофара е настроен така, че да пуска едновременно завиващите на ляво и насрещно движещите се на право (и в момента има такива), то тогава важи правилото, че завиващите на ляво трябва да пропуснат насрещните, които преминат на право или завиват на дясно. В тази ситуация ако останеш на входа на кръстовището да чакаш насрещните да се източат и да минеш стриктно по зелената траектория, има голяма вероятност светофара да се смени и да си останеш там или в най-добрия скучай да успеете да минете само една, две коли. В такава ситуация се прави друго, влизаш направо в кръстовището и спираш малко преди средата му и там чакаш насрещните, така осигуряваш преминаване на само за себе си, но и за още няколко коли зад себе си (което леко изменя посочената зелена линия). Ако отсрещните коли, които ще завиват наляво направят същото (спрат малко преди средата на кръстовището), си се разминавате спокойно и безконфликтно с десните врати. За съжаление обаче има водачи, които в такава ситуация навлизат твърде дълбоко в кръстовището, в самата му среда, че и след нея и се получава едно пречене, кръстосванки, заобикалянки, бавене, нерви ......


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Курт Деликуртев » Съб 25 яну 2020 13:46


В Пловдив има едно кръстовище до Търговската гимназия, бул Руски и ул Гладстон, няма как да стане по зелените линии!

Накратко казано зависи от съответното кръстовище.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 25 яну 2020 14:23


50 бул. „Руски“
https://maps.app.goo.gl/3ukvhtfUfWXpbxrn6

Що Курте?


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2637
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Vasseto » Съб 25 яну 2020 14:40


По яко е на предното кръстовище. Даже има и заснети нарушители.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: RE: Re: Лента за обратен завой

Мнениеот ivo_555 » Съб 25 яну 2020 15:51


Курт Деликуртев написа:В Пловдив има едно кръстовище до Търговската гимназия, бул Руски и ул Гладстон, няма как да стане по зелените линии!

Накратко казано зависи от съответното кръстовище.
Колега, как така, „няма как да стане по зелените линии”, ти сериозно ли, та това е напълно нормално и стандартно кръстовище, и най нормално е да се минава по зелените линии!


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Курт Деликуртев » Съб 25 яну 2020 20:51


Ситуацията на бул Руски и ул. Гладстон е друга, Гладстон е тясна улица, а булевардът е с по 2 платна с 2 ленти и широка зелена зона между тях. Дълги години светофарите на Руски се включваха на зелено в двете посоки и ляво завиващите заставаха по схемата на червените линии.

Изход от тази ситуация има, ако светофарите на Руски не светват едновременно зелено, а едно след друго, което може би от скоро се е случило, като гледам снимка от Гугъл мапс от преден пост.


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 818
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Asko VW » Нед 26 яну 2020 16:31


Има си кръстовища, при който заради дребни особености (често незабележими на пръв поглед) следването на зелените линии е най-малкото непрактично. Едно такова е това при кооперативния пазар в Русе. Там имаш булевард (Цар освободител) с две платна, всяко с по три ленти, той се пресича от ул. Шипка (от другата страна на кръстовището продължава като Панайот Хитов). Шипка е тясна, едно платно с две ленти, по една в посока, П. Хитов е с три ленти, една за изход от кръстовището и две за вход в него, като дясната е само за надясно, а лявата за наляво и направо (не съм убеден, че това е най-доброто решение), за да е още по-забавно Шипка и Хитов не са точно една срещу друга, а с известно отместване, т.е. не преминаваш по права линия през кръстовището, а косо леко на ляво. За щастие някой се е сетил, че ако пуснеш двата насрещни потока едновременно, при тази конфигурация, за завиващите на ляво (а покрай тях и за останалите) ще стане доста сложно и за това четирите потока (страни на кръстовището) се пускат самостоятелно, един след друг. НО ако не беше така настроен светофара, а и когато той не работи следването на зелените линии би било непрактично, защото завиващите на ляво и от Шипка и от Хитов, почти нямат място на което да спрат и да дадат предимство на насрещния поток който се движи направо, без с това да блокират зад себе си колите от техния поток, които също минават направо. В такава ситуация червените линии са по-практични, макар да се получава пресичане, прекръстосване на траекториите на завиващите на ляво. Интересното е, че на това кръстовище въпреки настройката на светофара, в час пик червените линии пак са по-практичните, тъй като заради натоварването не всички успяват да се изтеглят преди смяната на светофара и остават вътре в кръстовището, в пространството м/у двете платна на булеварда, така ако са били на зелената линия се оказват блокирани точно на пътя на тръгващият насрещен или страничен поток, но ако са били по червената са на място където не пречат, поне не и на преминаващите направо, естествено отсрещните, които завиват наляво на свой ред трябва да ги обиколят по червения път :mhihi , но пак е по-добрия вариант.
Но това кръстовище е специфичен случай и не бива по него да се водим за останалите стандартни такива
Прикачени файлове
0.png
1.png
2.png
3.png


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот ivo_555 » Нед 26 яну 2020 17:33


Колега, не виждам никаква логика и причина на нито едно от посочените кръстовища левите завой да стават по червените линии. Освен това, извинявай, но в закона няма такова понятие „по практично”, може донякъде на местна почва да си имате някакви „неписани” правила, но аз ако дойда във вашия град изобщо няма да ми дойде на акъла да правя ляв завой по червените линии!

За Руски/Гладстон в Пловдив важи същото, има си правила.

Единствено изключения може да правят кръстовища със съответната маркировка, като това на Метро Стара загора! Там маркировката ясно казва, че левия завой се прави с кръстосване, но там се разчита на това, че няма такъв трафик за ляв завой, в градски условия с този трафик не виждам как ще е „по практично”, те ще се задръстят в кръстовището така колите!Изображение


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 26 яну 2020 17:58


Тук също "кръстосват".
Бая въртях да намеря подходяща снимка,но за мен това е изключение.

https://www.google.com/maps/@42.703377, ... 6656?hl=bg


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: RE: Re: Лента за обратен завой

Мнениеот ivo_555 » Нед 26 яну 2020 18:06


Zdravko Zankov написа:Тук също "кръстосват".
Бая въртях да намеря подходяща снимка,но за мен това е изключение.

https://www.google.com/maps/@42.703377, ... 6656?hl=bg
А какъв е проблема да е без кръстосване, на същата снимка е, няколко секунди по късно. Точно за това кръстовище не бих казал, че има нещо нестандартно, напълно нормално си е!Изображение

Изпратено от моят ALE-L21 с помощта на Tapatalk


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 26 яну 2020 18:20


Не зная защо.
Място има.Може би ги обърква по-дългото време за разминаване,знам ли.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот cecoa1 » Нед 26 яну 2020 19:56


Абе аз знам защо и кои се объркват, ама ще ме обвините в расизъм ако го кажа... :mrgreen
Циганин в учебен автомобил не си спомням да съм виждал някога...

Карал съм чат пат и някои от автобусните линии минаващи баш там, проблема е, че идващите насреща са само от една лента, и съответно като си срещу тях, трябва да чакаш минаващите направо, а те и завиващите наляво ти навлизат от ляво, следвайки тия които не завиват. Ако пък тръгнат правилно наляво, нямат много видимост към идващите срещу тях направо. Отделно малко да дръпнат наляво, и след тях ги заобикалят отдясно за да пресичат направо, съответно при достатъчно движение си висяхме в кръстовището докато светне червено.

Последна промяна от group® на Нед 26 яну 2020 23:00, променено общо 2 пъти.
Причина: Не се допускат мнения с расистки коментари!


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1630
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Лента за обратен завой

Мнениеот MMX » Пон 27 яну 2020 11:20


cecoa1 написа:Циганин в учебен автомобил не си спомням да съм виждал някога...

Аз съм виждал. Така че има изключения.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bread1978, Burner_inc, w_smith и 235 госта