Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Подменяте ли спирачната течност както е по книга?

Анкетата завърши на Вто 06 ное 2007 22:50

Да
42
33%
Не, само доливам, ако трябва
53
42%
Не, подменям я нацяло, но само при проблем със спирачките
32
25%
 
Общо гласове: 127
drotomir
Мнения: 626
Регистриран на: Съб 27 окт 2012 20:30
Автомобил: Polo 9N3 2008 1.4 16V
Двигател:
Местоположение: warna

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот drotomir » Сря 03 фев 2016 21:56


Точно в тех-ко варна ми смениха течността с тази черната течност за която писах.




Потребителски аватар
fermer 10
Мнения: 83
Регистриран на: Нед 05 авг 2012 16:03
Автомобил:
Двигател: AFN ABU
Местоположение: РАЗГРАД

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот fermer 10 » Съб 06 фев 2016 10:58


Колеги някой да е работил с такава http://www.lincos.bg/spirachka/brake-service-kit-fsz-03 помпа за обезвъздушаване говоря само за вакум помпата


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Каспър » Чет 27 окт 2016 7:01


...

Последна промяна от Каспър на Чет 27 окт 2016 9:36, променено общо 1 път.


Stif
Мнения: 699
Регистриран на: Пон 09 яну 2006 15:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Stif » Чет 27 окт 2016 9:10


То в Порше крайната цена /труд и течност/ по програмата 4+ е м/у 40 и 50 лв.Това миналия месец.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот ktamen » Съб 03 юни 2017 18:05


ktamen написа:Само доливам, на предишния голф ми се стори, че помпата не е достатъчно надеждна и и смених гумичките. На сегашния съм долял половин литър преди да открия откъде тече. Мисля, че престараването в подръжката на колата може да е също толкова опасно като пълното и занемаряване. Досега корозия съм виждал само там където няма спирачна течност. Така, че и през ум не ми минава да я сменям профилктично. Колата е да ми служи на мен, а не аз да и служа.

Цитатът е от 7ма страница, писал съм го преди 7 години. Преди седмица реших да сменя гумичките на помпата, щото педалът ми потъваше по светофарите. Ама я прецаках при опитите си да я разглобя и причината беше ръжда, която пречеше за лесното разглобяване. След като я разглобих се оказа, че ръжда има и по работната повърхност на цилиндъра на помпата, в най-ниската част. Вероятно точно тази ръжда е била причината да ми потъва педала, а не старите гумички. Така че вече съм виждал ръжда и там където винаги е имало спирачна течност, ако беше сменяна редовно, едва ли щеше да се наложи смяна на помпата. Така или иначе вече си промених мнението за тази смяна и занапред ще я сменям на няколко години.
ПП Обезвъздушаването поне при мен е най-лесно като се надуе казанчето до 1 - 2 атмосфери с компресор през отворчето на стеблото на поплавъка, демек през оригиналната капачка. Просто подходящ маркуч се притиска към капачката и със спусъка се пуска толкова въздух, колкото е необходим за да се поддържа налягането. Докато помпя са развити две пробки по диагонал и течността се тече доста бързичко и изкарва всички мехурчета, като намалее нивото в казанчето, маркучето се маха и пробките се стягат и процедурата се повтаря с другите две колела.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8351
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот samo_pechka » Съб 03 юни 2017 22:05


Така се процедира и при мен. Имам капачка с щуцер/вентил за гума . Навивам я на мястото на оригиналната и с около един бар надувам казанчето. Само следя да не го изпразня напълно откъм течност.
Течността я сменям при мен на около 3 години . Въпреки, че по "разписание" трябва да е на две. Помпата се скапва от влагата/водата съдържаща се в спир. течност, тя се утаява ниско и затова ръждата е по ниските части .


Потребителски аватар
krraynov
Мнения: 969
Регистриран на: Чет 30 сеп 2004 19:34
Автомобил: VW Passat B7 Alltrack
Двигател: CFGB 2012
Контакти:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот krraynov » Нед 04 юни 2017 0:32


ktamen написа:
ktamen написа:Само доливам ... Мисля, че престараването в подръжката на колата може да е също толкова опасно като пълното и занемаряване. Досега корозия съм виждал само там където няма спирачна течност. Така, че и през ум не ми минава да я сменям профилктично. Колата е да ми служи на мен, а не аз да и служа.

Така че вече съм виждал ръжда и там където винаги е имало спирачна течност, ако беше сменяна редовно, едва ли щеше да се наложи смяна на помпата. Така или иначе вече си промених мнението за тази смяна и занапред ще я сменям на няколко години.

Бре.. колко време минало... А аз продължавам да си сменям на 2 години - както си е писано по книгите... И на едната от колите (Б5.5) само маркучи се наложи да се подменят, друго - не...за радост.


lion_heart002
Мнения: 2312
Регистриран на: Чет 18 фев 2010 13:45
Автомобил: Rio UB Corolla E110 GS450H
Двигател: D4FC 4ZZFE 2GR-FSE

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот lion_heart002 » Нед 04 юни 2017 19:44


Спирачната течност се сменя, понеже е хигроскопична. Друго по въпроса няма какво да кажа. Ако искате да имате спирачки-сменявате, ако не желаете, не сменявате. Те спирачките не са са нещо задължително.


Потребителски аватар
Piqndurnik
Мнения: 561
Регистриран на: Сря 04 сеп 2013 12:01
Автомобил: Passat Variant
Двигател: CBAB 2010
Местоположение: около Мюнхен

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Piqndurnik » Сря 07 юни 2017 9:32


lion_heart002 написа:... Те спирачките не са са нещо задължително.

Напротив - законът те задължава да имаш изправни спирачки. Виж, двигателят, не е задължителен.


barutchiev
Мнения: 561
Регистриран на: Пет 29 май 2015 18:12
Автомобил: VW BORA
Двигател: AUS 2000

Re: RE: Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот barutchiev » Нед 09 юли 2017 13:23


Смятам, че колегата го написа иронично. Съмнявам се някой да не мисли, че спирачките не са задължителни. Преди 5-6 месеца смених и моята. Колата си спираше нормално, но при тест с уреда си излезна "чиста водица". Уреда удари последната червена лампичка. Каква странна консистенция излезе......


Потребителски аватар
the_red_camel
Мнения: 697
Регистриран на: Съб 17 юли 2010 14:04
Автомобил: Skoda Roomster 1.6 16V 105hp
Двигател: BTS
Местоположение: Plovdiv

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот the_red_camel » Сря 09 авг 2017 11:10


Здравейте колеги, ако е караме по книга трябва и аз да я сменя, но нямам такъв доверен сервиз, каквото мога си правя сам, а тази процедура няма да мога-за това ми хрумна нещо друго-като опресняване :mhihi да си взема литър тубичка и да дръпна течността от казанчето и да го допълня с нова течност до нивото си, и ей така докато свърша литър туба :rolleyes


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Vlad777 » Сря 09 авг 2017 11:25


Нищо не постигаш така. Основната чернилка е в спирачните апарати.


ivs
Мнения: 7
Регистриран на: Нед 30 мар 2008 18:50
Автомобил: Golf 5
Двигател:
Местоположение: Добрич

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот ivs » Съб 25 апр 2020 4:50


Здравейте колеги,

С риск да поеторя някого, все пак реших да дам мнение по темата :
1. Всеки продукт ( масла, спирачни течноси, охладтлн.течности )има срок на годност и той е за продукта , който е в опаковката. Замислете се , при условие че продукта работи в системата, дали срока на експлоатация е = срока на годност.
Смяна на спирачни течноси - задължително.Те могат за година да „погълнат” до 2 – 3% влага и това обуславя нуждата от честата подмяна на течността. Добавянето на нова течност в системата практически не подобрява същественото работата на спирачната система, затова е по-добре да се замени изцяло.Заради голямата хигроскопичност на спирачната течност, тя трябва да се съхранява в херметична опаковка, в противен случай вие може да долеете вече силно увлаженена течност и да влошите още повече качествата на работата на системата
2. Периодичността се указва обикновено в инструкцията за експлоатация на автомбоила и е от 1 до 3 години
И не доливаите вода -намалявате технч. х-ки на флуида, и рискувате много.
Те ДОТ ( гликоловите течности )3, 4, 5.1 и без това абсорбират влага.
ДОТ 5 - на силиконова база = не абсорбират влага.
3. Различните класове гликолови течности DOT 3, DOT 4 и DOT 5.1 са взаимозаменяеми в зависимост от по-горе описаните класове автомобили за които могат да се ползват, но не трябва да се смесват или долива различна течност от тази която се ползва в системата вече
4. Силиконовите спирачни течности са несъвместими с другите видове. Силиконовите течности клас DOT 5* не трябва да се бъркат с полигликоловите DOT 5.1 заради сходството в надписа. Затова на опаковките винаги има още едно обозначение:
DOT 5* – SBBF („silicon based brake fluids” – спирачна течност на силиконова основа);
DOT 5.1 – NSBBF („non silicon based brake fluids” – спирчна течност на несиликонова основа).

Чаиниците могат и произвеждат всичко .Наскоро за смешна сума си набавих тестер за спирачна течност. ( Прилича на фазомер. Цветни диоди показват състоянието на течноста примеса на вода.

А иначе >>> Смяна на 2 год с промиване на сис-та. Не правете компромис с безопасноста


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Stivi » Съб 25 апр 2020 10:45


Едната ни кола е 2006г /купена нова/ на 170 000км ,досега единствената течност която е сменяна е....двигателното масло !


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2188
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia 1U_Golf 3
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот w_smith » Съб 25 апр 2020 12:53


Това хвалба ли е, що ли е? Един вид си преебал системата? Шкодата е на 200 хиляди, купувана нова в България, сменяна е спирачна течност 4-5 пъти, при мен 3 пъти. И цялата спирачна система преправих, отзад минах на дискове, отпред на 288 дискове с ате 54 апарати. Както се казва - всеки си има приоритети. За мен е важно да минимизирам риска от пропадане на педала, за други не е.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 36 госта