Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Подменяте ли спирачната течност както е по книга?

Анкетата завърши на Вто 06 ное 2007 22:50

Да
42
33%
Не, само доливам, ако трябва
53
42%
Не, подменям я нацяло, но само при проблем със спирачките
32
25%
 
Общо гласове: 127
Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2213
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Каспър » Нед 31 яну 2016 12:31


Ако нямаш доверие на сервиза и затова си го правиш сам това е друго, но понеже по-горе предлагаш начин с който да не се "хрантутят" сервизите затова не ми прозвуча като липса на доверие.




drotomir
Мнения: 626
Регистриран на: Съб 27 окт 2012 20:30
Автомобил: Polo 9N3 2008 1.4 16V
Двигател:
Местоположение: warna

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот drotomir » Нед 31 яну 2016 12:37


На другата ми кола преди 3-4 години ми сменяха спирачната течност в сервиз , след известно време отворих капачката на съда да погледна , такава черна течност не бях виждал дори старата беше доста по светла , с пулверизатора като започнах да тегля през щуцерите се виждаше колко е черна , като дойде новата течност вече беше светла и чиста. Оставям на вас сами да определите бихте ли имали доверие на сервизите , там единствено хората мислят как да спечелят от вас с цената на измама.


Потребителски аватар
Благовест
Мнения: 2117
Регистриран на: Нед 02 яну 2011 22:38
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Благовест » Нед 31 яну 2016 16:52


Девиза "Не пипам нищо,което работи!" не важи тук.
Спирачната течност се сменя на интервал-2 години!Това,че някои западно европейци не го правят,не значи,че не се прави!Вариации по темата-дали в сервиз,с пулверизатори или приятели/комшии! :mhihi


Потребителски аватар
Golf_Gogo
Мнения: 147
Регистриран на: Съб 05 юли 2014 14:41
Автомобил: Passat Alltrack B8 + Golf 4
Двигател: 2_0 TDI DFCA + 1_6 16V BCB
Местоположение: гр. София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Golf_Gogo » Пон 01 фев 2016 9:25


Миналият уикенд я смених с ATE Type 200, барабар с четирите диска и накладки. След напасването им, има осезаема разлика в твърдостта на педала и спирането. До преди това течността надали някога е сменяна и при малко по-екстремно спиране на магистрала (140км/ч - 80 км/ч) педала веднага се втвърдяваше и оставах с усещането, че спирачки вече няма, т.е. спирачната течност доста по-лесно кипваше. Та според мен въпроса не е дали да се сменя, а кога да се сменя - зависимост от години, километри и начина на шофиране.
П.С. Четох, че на доста хора са им протекли спирачните помпи при смяна на течността - за момента при мен няма такива признаци, вече 250 км. Не вярвам нещата да се променят ...


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот muns61 » Пон 01 фев 2016 12:54


Golf_Gogo написа: До преди това течността надали някога е сменяна и при малко по-екстремно спиране на магистрала (140км/ч - 80 км/ч) педала веднага се втвърдяваше и оставах с усещането, че спирачки вече няма, т.е. спирачната течност доста по-лесно кипваше. ...


Това, дето си го написал, някой ти го разказа ли? :biggrin При кипване педала потъва, не се втвърдява. И трябват няколко бързи последователни спирания от160 до 0, за да стане тази работа, или да пуснеш Шипка на спирачки.


Потребителски аватар
Golf_Gogo
Мнения: 147
Регистриран на: Съб 05 юли 2014 14:41
Автомобил: Passat Alltrack B8 + Golf 4
Двигател: 2_0 TDI DFCA + 1_6 16V BCB
Местоположение: гр. София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Golf_Gogo » Пон 01 фев 2016 17:50


До сега само веднъж ми се е случвало педала да ми потъне, но тогава спука тръбичката за спирачната течност - беше изгнила (това на Кадет, не на сегашният ми автомобил).
Относно втвърдяването на педала - може да се е дължало на опечени накладки, не смея да твърдя на 100%, че вината е в старата спирачната течност. Но със сигурност усещането при спиране е различно с нова спирачна течност, защото и друг път съм сменял дискове + накладки. На кутията пише, че се сменя на три години и за себе си съм решил да я сменям, инвестицията не е толкова сериозна.

П.П. Всъщност ми е странно, че при кипване на спирачната течност педала потъва - обикновенно при повишаване на температурата флуидите си увеличават обема (но не и плътността в общият случай), което логически ме навежда на мисълта, че хода на педала на спирачката се намалява - ефект, който беше съпроводен с усещането за "неспиране" (изключително твърд педал с почти никакъв ход и доста "слабо" спиране). Каква е логиката педала да потъва (не се заяждам, питам от любопитство)?


gancho
Мнения: 1063
Регистриран на: Вто 26 яну 2010 10:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: българия,София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот gancho » Пон 01 фев 2016 18:13


Натискаш интензивно спирачката-всичко прегрява-течността при буталото кипва-остават газовете-отпускаш спирачката-помпата се връща в начална точка-отново натискаш спирачка- газовете се компресират,без да създават нужното спирачно усилие-педала омеква и потъва.
Това е ефекта в хронологичен ред.

Напиши откъде и за колко пари купи тази ATE..., че и аз може да сложа оригиналната течност.

:beer


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот muns61 » Пон 01 фев 2016 18:25


Golf_Gogo написа: Относно втвърдяването на педала - може да се е дължало на опечени накладки, не смея да твърдя на 100%, че вината е в старата спирачната течност. Но със сигурност усещането при спиране е различно с нова спирачна течност, защото и друг път съм сменял дискове + накладки.


Искаш ли да се хванем на бас, че ще сипя вода в спирачната течност и няма да усетиш разлика?
Избягвай да даваш мнения по теми, които са ти неясни. Колкото до кипването, то създава парни мехури, които играят ролята ба въздушните мехурчета в необезвъздушена система.


Потребителски аватар
дърт милиционер
Мнения: 732
Регистриран на: Пет 24 май 2013 6:33
Автомобил: WV Polo 2F 1993
Двигател: 1.4 DIESEL
Местоположение: София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот дърт милиционер » Пон 01 фев 2016 18:29


Моето скромно мнение е , че спирачната течност трябва да се смяня на 2или 3 години. Дори и колата да не се кара всеки ден. По големия проблем е , че продават фалшива спирачна течност, затова аз лично купувам или ДОТ-3, 4/руска/ но никога българско менте. Всяка химия си има гаранционна годност...Пропадал ми е спирачния педал , но от дърта спирачна помпа. Със спирачките шега няма.


Потребителски аватар
Golf_Gogo
Мнения: 147
Регистриран на: Съб 05 юли 2014 14:41
Автомобил: Passat Alltrack B8 + Golf 4
Двигател: 2_0 TDI DFCA + 1_6 16V BCB
Местоположение: гр. София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Golf_Gogo » Пон 01 фев 2016 18:32


Мда, определено звучи логично, особено при отпускането на педала и съответният спад на налягането. Явно при мен само се е повишавала температурата (без да достига точка на кипене) и това е водело да увеличаване на обема на течността - предполагам ефект, който се дължи на увеличеното количество вода в следствие на хигроскопичните свойства на спирачната течност (разсъждения на глас).
Цена за ATE-то ми е трудно да ти кажа, защото Никси и Мишо от Герман се занимаваха с ремонтните дейности и не съм им искал подробна разбивка, а освен гореспоменатите интервенции имаше още доста други. Но в интернет магазините гледам, че върви по около 30-тина лева литъра.

EDIT: @muns61 - още в първото мнение изказах субективна преценка за усещане и разсъждения на глас. Да, не претендирам за 100% достоверност, не това ми е занаята. Не мисля, че е лошо човек да изкаже мнението си и ако бърка - да бъде поправен. Относно експеримента - мисля, че ще има осезаема разлика. Най-малкото температурата на кипване е различна, плътност и т.н.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот muns61 » Пон 01 фев 2016 18:54


Гого, до момента на кипване нищо няма да усетиш.
Колкото до срока на смяна, преди 20-25 години беше 5-годишен срока на експлоатация на всички на база гликоли. Постепенно стана 2 години, скоро очаквам лятна и зимна.
Ако идеш да ти измият мотора и не вържеш найлонче на капачката на помпата, през отдушника влиза доста вода от водоструйката.


Потребителски аватар
hristodj
Мнения: 716
Регистриран на: Съб 19 фев 2011 18:24
Автомобил: golf 3 kombi
Двигател: AHU 97
Местоположение: Кърджали
Контакти:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот hristodj » Пон 01 фев 2016 19:12


Хаху смени ли си течността.Валентин в Зието има такава машина и Мехмед в Стремци.Мехмед ще ти обърне повече внимание.Ако те интересува ще ти обясня по подробно.
дот 4 е за твоята кола.


Потребителски аватар
Xaxy
Мнения: 1568
Регистриран на: Вто 03 мар 2015 16:57
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: AFN 1.9 TDI 110

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Xaxy » Пон 01 фев 2016 22:38


Не колега, имах проблеми и бях забравил за спир.течност. Ще ти пиша


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19695
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Vlad777 » Пон 01 фев 2016 23:52


Ето АТЕ в клубния магазин за 16 лв. http://fanshop.vwclub.bg/ate-sl6-dot4-class6-1l

Аз карам само с такава. Доставят я ТЕХ-КО, които на своето изложение имаха щанд на ATE с представители от централата на марката, с които разговарях и не вярвам да има шанс да е менте. За мен това е най-доброто за ежедневен автомобил.


Потребителски аватар
hristodj
Мнения: 716
Регистриран на: Съб 19 фев 2011 18:24
Автомобил: golf 3 kombi
Двигател: AHU 97
Местоположение: Кърджали
Контакти:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот hristodj » Вто 02 фев 2016 14:49


В тех-ко няма менте.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: stefan4o, ZEDYCUS и 172 госта