Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen

Подменяте ли спирачната течност както е по книга?

Анкетата завърши на Вто 06 ное 2007 22:50

Да
42
33%
Не, само доливам, ако трябва
53
42%
Не, подменям я нацяло, но само при проблем със спирачките
32
25%
 
Общо гласове: 127
Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот kris11 » Пон 16 ное 2015 20:22


1л е предостаъчен за смяна. Цена 9 лв Голямата опастност е казанчето да остане празно. АБС помпата да остане ан сухо. Обезъвдушаването е мисия невъзможмост.
Вместо да се дупя и махам колело след колело поради липса на канал или повдигач отидох в тех ко и за 25лв за 20 мин. бях готов. Имат "машинария" -накрайника се завива на мястото на капачката на съда и под налягане под 1 атм се започва от задно дясно .През 2011 г сменях течността , сега / август/ изтече бистра течност - няма мътилка, няма чернотия.




Потребителски аватар
offside
Мнения: 250
Регистриран на: Нед 29 апр 2007 20:42
Автомобил: Passat B5 1997
Двигател: 1.8 20v ADR
Местоположение: гр.София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот offside » Пон 16 ное 2015 20:56


Колеги, много внимавайте с тези машини с налягане, защото при по-стари казанчета се случва да се спукат и тогава отивате на смяна казанче. Личен горчив опитна пасат Б5 '97 година. Даже са длъжни да те предупредят, че е възможно да се случи. Мен ми казаха, че не носят отговорност, но аз не повярвах, че при такова ниско налягане е възможно.


Потребителски аватар
vlado_tonev
Мнения: 5497
Регистриран на: Нед 18 ное 2007 1:54
Автомобил: GOLF MK4 1.9TDI
Двигател: ALH 2000
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот vlado_tonev » Вто 17 ное 2015 0:13


Аз я смених миналата година,когато купих колата с ATE.Колата беше на подемник и докато сменявах хидравличната течност и антифриза,развих и четирите пробки и оставих да си прикапва без да помпам педала.Постоянно доливах,за да не влезне въздух в системата.Излях 1л.Не знам дали това е правилния начин,но мисля че новата течност е избутала старата.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13422
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот kris11 » Вто 17 ное 2015 9:55


offside написа:Колеги, много внимавайте с тези машини с налягане, защото при по-стари казанчета се случва да се спукат и тогава отивате на смяна казанче.

Не е високо налягането и не е постоянно поне там където бях. В 1 "бутилка" изливат сп. течност, подават малко въздух /има манометър и кран за изпускане на налягането.След първото изпускане на сп.течност налягането спада. Не съм гледал манометъра , може и да е било 0,5 атм.


Потребителски аватар
bobovo
Мнения: 219
Регистриран на: Пет 22 окт 2010 15:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Петрич

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот bobovo » Вто 17 ное 2015 12:17


От 15 години я имам колата от аватара и никога не съм сменял спирачната течност.Ма щом се сменя на 2 год. ще я сменя.Просто до сега като съм сменял дискове и накладки съм питал дали се сменя и всеки казва ,че не се сменя.


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот batVenci » Вто 17 ное 2015 13:29


Ами на по-вечето майстори не им се занимава. Просто за тях това си е много работа за малко пари, та даже и може да си причинят ненужен проблем, ако се скъса ръждив щуцер по апаратите например. Просто майсторите избягват да поемат такива ненужни рискове...


Потребителски аватар
Xaxy
Мнения: 1568
Регистриран на: Вто 03 мар 2015 16:57
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: AFN 1.9 TDI 110

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Xaxy » Сря 18 ное 2015 0:48


Здравейте,днес си говорим с едни аверчета, пред блока докато отпушвахме отводнителните канали,че спирачната течност не е задължително да се сменя, един комшия ни чу и вика,че е хубаво да се смени, добре де аз откакто взех колата не е сменяна,оня жабар незнам дали я е сменял даже. Погледнахме в казанчето, тъмно зелена е ама да я сменям ли.... Колата има ABS , а в моя град никой няма машинка под налягане да източи течноста... Колата е Пасат 5/1999 АФН


Венцислав Чанков
Мнения: 61
Регистриран на: Пон 02 мар 2015 8:00
Автомобил:
Двигател:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Венцислав Чанков » Сря 18 ное 2015 6:41


Аз сменях спирачна течност преди около месец,заедно с антифриза и маслото на скоростната кутия.В сервиза ми казаха,че свалят казанчето и го мият отвътре и от вън и после го подсушават.Не знам дали е правилна тази манипулация обаче казанчето сега е като ново.


Потребителски аватар
w_smith
Мнения: 2189
Регистриран на: Сря 27 апр 2005 15:31
Автомобил: Skoda Octavia 1U_Golf 3
Двигател: ALH 2005_AHU 1997
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот w_smith » Сря 18 ное 2015 8:55


Xaxy написа: Колата е Пасат 5/1999 АФН

На пасата ако го надуеш най-вероятно ще си купиш ново казанче. И да, сменяй, особено ако е тъмно зелена.


Потребителски аватар
bahyr
Мнения: 556
Регистриран на: Пет 11 юли 2008 17:07
Автомобил: LEON ST
Двигател: CXSA
Местоположение: Варна

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот bahyr » Сря 18 ное 2015 9:18


Като оставим боклуците които си плуват вътре основната причина за смяната е, че спирачната течност е хигроскопична. С течение на времето поема влага а тя почва да скапва(разбирайте корозия ръждясване) металните части по системата.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7820
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот hooligan_sk » Сря 18 ное 2015 9:28


Основната причина е че с поемането на влага, точката на кипване на спирачната течност става все по-ниска. А когато течноста кипне, спирачките изчезват моментално. :th_up


Потребителски аватар
forski
Мнения: 4160
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 22:10
Автомобил: SUZUKI SX4 S-CROSS Boosterjet
Двигател:
Местоположение: Сенник/Севлиево
Контакти:

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот forski » Сря 18 ное 2015 9:48


Винаги сменям всички течности и масла при първоначалното обслужване на автомобила, спирачна, хидравлична, антифриз и масло ск.кутия :smile
Не вярвам на приказки и увещания на търговци, без значение дали са ч.лица или джамбази!


Потребителски аватар
Xaxy
Мнения: 1568
Регистриран на: Вто 03 мар 2015 16:57
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: AFN 1.9 TDI 110

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Xaxy » Сря 18 ное 2015 9:56


w_smith написа:
Xaxy написа: Колата е Пасат 5/1999 АФН

На пасата ако го надуеш най-вероятно ще си купиш ново казанче. И да, сменяй, особено ако е тъмно зелена.


То без това, казанчето е пукнато и купих ново, само да намеря време го сменя...


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8290
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Stivi » Сря 18 ное 2015 11:43


hooligan_sk написа:Основната причина е че с поемането на влага, точката на кипване на спирачната течност става все по-ниска. А когато течноста кипне, спирачките изчезват моментално. :th_up

То това става само ако си баш рацер или спускаш Шипка по инерция на спирачки :wink Което не значи ,че не трябва да се сменя никога спирачната течност icon_idea


Потребителски аватар
Каспър
Мнения: 2207
Регистриран на: Съб 03 ное 2007 0:11
Автомобил: Insignia A Sports Tourer 2014 4x4
Двигател: A20NHT Turbo 250 HP
Местоположение: София

Re: Спирачната течност-подменяте ли я редовно?

Мнениеот Каспър » Сря 18 ное 2015 13:47


Корозията по системата и най-вече по и без това изгнилите спирачни тръбички според мен е доста по притеснителна, отколкото вероятността да ти кипне течността. Занимавката с тия тръбички после е голяма. Трябва да си верно пишман шофер за да прегрееш толкова спирачките, че да кипнеш течността дори и тя да е поела доста влага. Затова и аз при първоначално обслужване и в последствие на всеки две години сменям течността. Жалко, че масовата практика поради незнание или подценяване на последствията е тази течност да не се подменя редовно. С антифриза е същото, никой не го сменя на три или пет години и после чуденка защо е мътно казанчето, защо протекъл радиатор или съединение и т.н. Нашенеца чака да се счупи нещо за да му се обърне внимание и тогава обикновено дава двойна сума за ремонта отколкото ако беше взел превантивни мерки за да не се стига въобще до ремонт. И после вика: "Бахх здраата кочина, десет години я карам и не съм пипнал нищо по нея" :banghead



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 42 госта