Подготовка и оборудване на колата за зимата

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот Vlad777 » Чет 16 ное 2017 14:52


Полезна тема - хубаво ще е да се добавят полезни съвети за зимата. Разчистих от спам и ненужна информация.




Потребителски аватар
TISSOT
Мнения: 85
Регистриран на: Чет 03 май 2007 9:35
Автомобил: VW Touran
Двигател: CAYC 1600 TDI BMT DSG 2013
Местоположение: Варна/София

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот TISSOT » Пет 17 ное 2017 9:49


Здравейте колеги, мисля че това е едно от най-добрите решения за лопата. Малка, компактна, ЛЕКА, има си чантичка и няма да заема много място...аааа цената е повече от смешна според мен за такъв зимен аксесоар. Искам багажното отделение да ми е чисто и свободено, всичко да си е прибрано по отделенията в багажника и където имам тайници. Ще си го поръчвам за моето Туранче. Успех на всички през студените зимни дни и пожелавам никой да не закъсва в снеговете.
https://www.megahome.bg/sgyvaema-lopata-1741cm-wert

p.s. Колегата дето беше писал за 2л. вино съм напълно съгласен с него :icon_lol :drunk

Последна промяна от TISSOT на Пет 17 ное 2017 10:23, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот Pet_rov » Пет 17 ное 2017 10:02


И аз съз съгласен със себе си, та ставаме двама :mhihi :drunk


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот icoico » Пон 18 дек 2017 0:10


Жентълменски комплект :redface :rolleyes

20171122_141602 (1).jpg


Другото, което не е влязло в кадър: две въжета за теглене-стоманено и текстилно, десет метра шестмилиметрово капроново въже, "тираджийски" колан за пристягане, кабели за палене, два-три ножа, две-три запалки,трион, фенер, малка газова горелка от джобните, втори чифт дебели работни ръкавици, втора аптечка, флакон за размразяване на ключалки, флакон за мазане на уплътнения против замръзване, ролка от широкото сиво тиксо, дето става за всичко, четка за сняг. Някои от тези неща си седят в багажника и лятос, заедно с комплекта инструменти и втория пожарогасител. Маамустара, не остава място за багаж :Mr Green Fun


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 18 дек 2017 7:49


Тия малките шансови инструменти /сгъваеми лопати/ човек разбира колко са безполезни веднага след като му потрябват. Преди двайсетина години се бухнах в една преспа на изхода на едно село преди Драгоман. Нали старшина на застава бях него време, извадих сгъваемата лопата и взех да рина. Докато изчистих между предното и задното колело на колата ми затрупа следите по които бях влязъл. Добре, че беше сутринта около 8 и взеха да минават хора, та ме извадиха от преспата. Още като се прибрах на заставата взех мярка на една кюмюрджийска лопата, отрязах и дръжката да влиза в багажника на маздата и до ден днешен зимата я хвърлям и си я возя.
Преди също вече 15 години от 30 автомобила затрупани на хижа Ком се оказа, че има само 2 лопати. Моята и на един колега граничар


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13417
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот kris11 » Пон 18 дек 2017 10:06


К.Одаджийски написа:Тия малките шансови инструменти /сгъваеми лопати/ човек разбира колко са безполезни веднага след като му потрябват.

Тъкмо мислех да пиша същото. От години я возя в багажника зимата.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот icoico » Пон 18 дек 2017 10:22


Плащам донякъде данък носталгия с нея, донякъде си я харесвам, като извънредно многофункционален, включително ...ъъъ... ударен инструмент, ако не дай Боже се наложи :mhihi :mhihi . Пък и от едни двадесетина години не ми се е наалагало да разкопавам заровена кола, пу-пу-пу.

К.Одаджийски написа:...се оказа, че има само 2 лопати. Моята и на един колега граничар


Станахме трима граничари. Влекат ни лопатите, явно :mhihi


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13417
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот kris11 » Пон 18 дек 2017 18:57


icoico написа:Станахме трима граничари. Влекат ни лопатите, явно :mhihi

С права лопата може да се окопаеш , но не и да ринеш сняг. Понятията- правата е да дълбаеш земята като нямаш кирка.
С гребло се изрива сняг или въглищарка. Бивш от лудата кашимерия - огневак на С 75/ номер уно и командир/.
Офф даже ни пращаха в помощ на Белите мечки да ринем сняг /Б.Черква м-ст/ Номера беше 901Х0 .забр,. Имахме общо СРЦ с мечките.
http://www.airgroup2000.com/forum/viewt ... p?t=227771

Последна промяна от kris11 на Пон 18 дек 2017 20:59, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот icoico » Пон 18 дек 2017 20:12


Имам си кирка. Имам си и клиренс и двойно предаване, лопатата ми е моден аксесоар, нещо, като очила "Рейбан" за колхозници :wink В най- краен случай става и да си изровиш дупка, за да стигнеш до теглича :mhihi


ttip
Мнения: 139
Регистриран на: Вто 20 сеп 2016 18:24
Автомобил: GOLF
Двигател: CAXA

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот ttip » Пон 18 дек 2017 20:32


Аварийна ЛЕД лампа с мигаща светлина, фенер, чукче за счупване на прозорци и резец за колани - всичко в едно, за всякакви ситуации в мрачното и тъмно зимно време
Прикачени файлове
LEDguardian-SAVER-LIGHT-PLUS_LEDSL101_FS_G10594664.jpg
LEDguardian-SAVER-LIGHT-PLUS_LEDSL101_FS_G10594664.jpg (87.6 KиБ) Видяна 2108 пъти


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот muns61 » Пон 18 дек 2017 20:36


Това са отживелици от соца. Трябва да сме европейци и коректни потребители на стоки и услуги. Един зареден телефон и банкова карта са достатъчни за справяне с всяка ситуация. :mhihi

Зимата винаги носете одеало и дебели дрешки. Имах един образ, тръгнал от Плевен за Троян зимата и беше скъсал ангр. ремък на Вектра след Ловеч. Докато ме намери по телефона, щото бях на село, докато тръгна и намеря евакуатор, щото беше сняг до коляно, беше умрял от студ в тънкото си якенце.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот icoico » Пон 18 дек 2017 20:46


muns61 написа:Това са отживелици от соца. Трябва да сме европейци и коректни потребители на стоки и услуги. Един зареден телефон и банкова карта са достатъчни за справяне с всяка ситуация. :mhihi


А сега, карта. Парата кеш, не всеки тракторист има ПОС терминал :mhihi Зарядно за кола, добра навигация на телефона и за препоръчване нещо, като Вайбър примерно, което с един клик изпраща местоположението ти на когото се наложи.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот muns61 » Пон 18 дек 2017 20:55


Трактористи викат гащници кат мен. Европейците викат някой асистънс.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот icoico » Пон 18 дек 2017 21:36


Асистънс в сняг у нас е умряла работа. Там и тогава, където и когато закъса сравнително подготвена за зимата кола техните платформи вероятно изобщо няма да стигнат :rolleyes


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Подготовка и оборудване на колата за зимата

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 19 дек 2017 7:45


muns61 написа:Това са отживелици от соца. Трябва да сме европейци и коректни потребители на стоки и услуги. Един зареден телефон и банкова карта са достатъчни за справяне с всяка ситуация. :mhihi

Зимата винаги носете одеало и дебели дрешки. Имах един образ, тръгнал от Плевен за Троян зимата и беше скъсал ангр. ремък на Вектра след Ловеч. Докато ме намери по телефона, щото бях на село, докато тръгна и намеря евакуатор, щото беше сняг до коляно, беше умрял от студ в тънкото си якенце.

Тогава, когато ни трябваха двете лопати, случката е интересна. В събота, сълнчево време, метър сняг наоколо, почистено. През нощта започва да вали и да навява. Първата преспа сняг беше на 300 метра от хижата, дължина 80-100 метра и височина около 4 метра. Строили сме се всички 30 автомобила, отпред един стотак булдозер разрива. Оказаха се 4 такива преспи. Стигнахме до една чешма и булдозера се паркира в страни за да го изпреварим, капацитетите казах, че надолу повече няма преспи, никога не било навявало. Още не бяха минали всички коли покрай булдозера и колоната спря, нито назад, нито напред, ситуация хикс.
Събрахме се мъжете и решихме тия с високо проходимите техники да минат напред и да поразбият навеището, че не беше голямо в интерес на истината. Минаха, останалите ги избутвахме на ръка и започнахме с колите по ред на номерата. За тях обаче трябваше да поизринем малко на ръка. Тогава се оказа, че има само две лопати.
В крайна сметка 3 километра ги минахме за 8 часа и малко отгоре, четирима възрастни и 2 деца на годинка и две години в мазда 323 :bowdown :bowdown :bowdown



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 43 госта