passat b3 избор и смяна антифриз

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
vit_autosofia
Мнения: 2541
Регистриран на: Нед 20 фев 2005 8:13
Автомобил: Мерцедес W210 2002г
Двигател: 2700CDI
Местоположение: Орланденбург
Контакти:

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот vit_autosofia » Чет 14 окт 2010 4:07


3. Never mix G11 blue antifreeze and G12 red antifreeze.
те с това не съм съгласен.Лично съм го пробвал на моя кола




Потребителски аватар
ti6ogb
Мнения: 379
Регистриран на: Сря 21 апр 2010 20:54
Автомобил: WV Passat Variant TDI 1.9
Двигател: AVF - 2001
Местоположение: Gabrovo

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот ti6ogb » Чет 14 окт 2010 6:00


Това за непреведените текстове и аз съм съгласен,но все пак човека се е опитал просто да помогне ,за което съм му много благодарен.И все пак да попитам,тъи като никои не ми отговори досега(а и не открих другаде),колко побира охладителната система на Пасат б3(по каталог резбира се)?


Потребителски аватар
passenger
Мнения: 843
Регистриран на: Пон 30 окт 2006 21:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София Б5 1.8 ADR, Газ / Бензин

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот passenger » Чет 14 окт 2010 8:44


6 литра (макар че аз винаги съм си мислел че е 4.5)
Прикачени файлове
B3.jpg


svn_bg
Мнения: 28
Регистриран на: Съб 21 мар 2009 16:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sf
Контакти:

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот svn_bg » Чет 14 окт 2010 13:03


Зависи с кой радиатор е колата колега.Има няколко дължини и от това се получава разликата
която се дава като информация.Имам познат с 1.8 ABS мотор събира над 6 литра,моя е с 2.0 9А пак толкова
събира,и 2-та са с големи радиатори.Тия радиатори май се слагат ако колата е с климатик/троник.


Потребителски аватар
ti6ogb
Мнения: 379
Регистриран на: Сря 21 апр 2010 20:54
Автомобил: WV Passat Variant TDI 1.9
Двигател: AVF - 2001
Местоположение: Gabrovo

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот ti6ogb » Чет 14 окт 2010 15:17


Аз съм с обикновена газова уредба,1.8 Mi,ABS мотор,с климатик и с малкия радиатор.


Passko_1.8mi
Мнения: 258
Регистриран на: Пон 07 дек 2009 17:09
Автомобил:
Двигател:

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот Passko_1.8mi » Чет 14 окт 2010 23:38


swir4o написа:Колега, купи си антифриз Приста на -40 градуса. Такава е препоръчителната концентрация за VW. Сменя се на 2 години без оглед на изминатите километри, след това присадките спират да действат и настъпва корозия- на блока, алуминиевата глава и т.н. Успех!!! В никакъв случай не слагай наливен....

Точно този антифриз взех ония ден и го сложих в фризера на -15 градуса и след 3 4аса беше станал на кубче ...


Потребителски аватар
Ljubon
Мнения: 3327
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот Ljubon » Пет 15 окт 2010 8:44


Passko_1.8mi написа:
swir4o написа:Колега, купи си антифриз Приста на -40 градуса. Такава е препоръчителната концентрация за VW. Сменя се на 2 години без оглед на изминатите километри, след това присадките спират да действат и настъпва корозия- на блока, алуминиевата глава и т.н. Успех!!! В никакъв случай не слагай наливен....

Точно този антифриз взех ония ден и го сложих в фризера на -15 градуса и след 3 4аса беше станал на кубче ...

Ако си сигурен в това, направи официално оплакване в КЗП, за да не ни цакат с топла бира и в бъдеще. :beat_butt2 :dummy:


Потребителски аватар
passenger
Мнения: 843
Регистриран на: Пон 30 окт 2006 21:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София Б5 1.8 ADR, Газ / Бензин

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот passenger » Пон 18 окт 2010 8:50


Passko_1.8mi написа:Точно този антифриз взех ония ден и го сложих в фризера на -15 градуса и след 3 4аса беше станал на кубче ...

Преди седмица се заговорих с приятел на тази тема и ми обясниха едва ли не с химични съединения че най-добрите качества на антифриза са след разреждане с вода, и че чистия антифриз замръзва при -11, и че би трябвало да е поне 9:1 концентрат/вода.
Сега като видях какво си писал се присетих за това.
Още тази сутрин погледнах на едно шише в колата (български антифриз, не помня марката) и там си пише нещо от рода "Най-добри качества след разреждане", като нямаше посочена температура на замръзване при съотношение концентрат - вода примерно 60/0.
Нямам представа дали е вярно но ще го пробвам тези дни като сменям антифриза.

Т.е. ако в това шише махнеш 100 грама и налееш 100 грама вода няма да замръзне (или поне при тази температура от -15).


Потребителски аватар
Ljubon
Мнения: 3327
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот Ljubon » Пон 18 окт 2010 9:51


passenger написа:Преди седмица се заговорих с приятел на тази тема и ми обясниха едва ли не с химични съединения че най-добрите качества на антифриза са след разреждане с вода, и че чистия антифриз замръзва при -11, и че би трябвало да е поне 9:1 концентрат/вода.
...Т.е. ако в това шише махнеш 100 грама и налееш 100 грама вода няма да замръзне (или поне при тази температура от -15).

Колега, да ме извиниш, ама това са пълни глупости, научна фантастика... Водата се слага в антифриза, за да подобри топлоотдаването и оттам охлаждането. Абсурд е като разредиш концентрат да понижиш температурата на замръзване. Има концентрати на -40 или на -60 градуса. Тази температура е точката на замръзване в неразредено състояние. Продават се антифризи - тип гаражни изпълнения, които са ментаци. Колегата, писал по-горе за Приста очевидно е попаднал на некачествен продукт. Затова трябва да се купува от сериозни магазини. :!:


Потребителски аватар
passenger
Мнения: 843
Регистриран на: Пон 30 окт 2006 21:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София Б5 1.8 ADR, Газ / Бензин

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот passenger » Пон 18 окт 2010 10:31


Не знам човече, не съм химик, просто споделих, но ето какво пише:
Сместа с най-ниска точка на замръзване се получава при 33% вода и 67% етиленглюкол (така наречения концентрат). Увеличаването на етиленглюкола води до намаляване на ефекта на антифриза!

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0% ... 0%B8%D0%B7
или
http://www.ladaclub-bg.com/faq/225-antifreeze
А и отделно цитирах какво пише на самата опаковка.

Предполагам си чувал и мнение че не е добре да се кара само с концентрат. Аз поне съм го чувал във връзка с това че разяжда маркучите, уплътненията и т.н. но не и с това. Просто се озадачих.

А и като поразрових в нета се оказа че на много места си пише точно това което споменвам, като пак казвам че си нямам и идея колко е вярно. Но никога не съм карал само с концентрат. Защо? Не мога да отговоря.
Както казах след ден два ще източвам водата и ще пробвам номера с фризера, както е направил колегата, с и без вода в шишето.


van4o_v
Мнения: 29
Регистриран на: Пет 17 сеп 2010 22:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Burgas

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот van4o_v » Пон 18 окт 2010 16:48


svn_bg написа:Зависи с кой радиатор е колата колега.Има няколко дължини и от това се получава разликата
която се дава като информация.Имам познат с 1.8 ABS мотор събира над 6 литра,моя е с 2.0 9А пак толкова
събира,и 2-та са с големи радиатори.Тия радиатори май се слагат ако колата е с климатик/троник.

passat b3 , RP мотора, без климатик , 4.5 литра антифриз ли би трябвало да събира ?


Потребителски аватар
Ljubon
Мнения: 3327
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот Ljubon » Пет 22 окт 2010 11:57


passenger написа:...Предполагам си чувал и мнение че не е добре да се кара само с концентрат. Аз поне съм го чувал във връзка с това че разяжда маркучите, уплътненията и т.н.

Това, което знам относно разяждането е, че новият антифриз G12, G12+ или G12++ има доста агресивни съставки, спомагащи за доброто почистване на отлагания в охладителната система. Затова той се препоръчва за VW, произведени след 1996г., при които маркучи и уплътнения се правят с нови, устойчиви материали. Ако се ползва G12 при по-стари коли, е възможно разяждане, затова не се препоръчва за тях.


Потребителски аватар
Emo
Мнения: 314
Регистриран на: Пет 18 юни 2004 13:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот Emo » Пет 22 окт 2010 15:26


G11, e твоя антифриз (етилен гликол, внимание отровно, сладко на вкус, кучетата го ближат с кеф, но от 10мл умират), пише ти го по колата, а и колегите вече са ти го казали. Има всякакви марки. Относно 'концентрата', няма никакъв проблем да караш с концентрат, всякакви доводи против са несъстоятелни. Концентрата не е чист етиленгликол, чистият етиленгликол не е антифриз(хубаво е да се обръща внимание на етимологията на думите), антифриза е воден разствор на етилен гликол. Концентрата е разствор на етиленгликол.

Успех.


Потребителски аватар
passenger
Мнения: 843
Регистриран на: Пон 30 окт 2006 21:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София Б5 1.8 ADR, Газ / Бензин

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот passenger » Пет 22 окт 2010 21:52


Emo написа:... няма никакъв проблем да караш с концентрат ...

А какъв е проблема да караш примерно с течност вода/концентрат = 1/2 или 1/1 ?

Днес точно говорих с колегите вносители на продукти на Мобил. И те си ми казаха че крайно непрепоръчително да караш с техен концентрат (за -72) ако не го разредиш с вода в съотношение 60/40.

Не знам пичове, досега всяга година махах маркуча на радиатора, каквото излезе излезе, сипвам 1.5 литра концентра, доливам водя и (чукам на дърво) досега проблем не съм имал.


radik90
Мнения: 96
Регистриран на: Нед 05 сеп 2010 14:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofiq

Re: избор и смяна антифриз - passat b3

Мнениеот radik90 » Нед 24 юли 2011 16:25


Искам да ви попитам за 1.8 RP какво ще ми кажете. Колата няма климатик/троник. Купих си от метро G11 и мисля сам да отида да си промия с вода хубаво системата. Може ли да ми кажете на кратко процедурата и колко трябва да побере грубо. Радиатора ми не е от най-големите така като го гледам.

Ако правилно съм разбрал развивам капачката на съда и откачам долния маркуч от радиатора и се изтича една част от антифриза в системата. След това слагам маркуча на радиатора и почвам да наливам вода през казанчето паля, ряботи малко, източвам и така 1-2 пъти докато не почне да излиза бистра течност. След това източвам отново всичко каквото има и предварително разредения концентрат 1:1 с дестилирана вода го наливам. Обезвъдушавам и наблюдавам няколко дена как е нивото. Правилно ли съм ви разбрал ?



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot], MamaMy и 118 госта