Пасат Б4 подгрев седалки как работи - неизправности

Техническа и сервизна информация за Passat
Калоян Крумов
Мнения: 2492
Регистриран на: Нед 13 апр 2008 22:18
Автомобил: vw mk2 Candy Blue
Двигател:

Re: Подгрев седалки Пасат Б4-неработи

Мнениеот Калоян Крумов » Нед 23 яну 2011 2:38


znainainai написа:За незнаещите седалките са вързани последователо :!:


Добре, че си ти да измиеш очите на 70 000 users че да прогледнем. Все пак никой не е роден научен нали така?
Но все пак темата е добра! :да: spam




Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: Подгрев седалки Пасат Б4-неработи

Мнениеот pe6kata » Нед 23 яну 2011 11:46


znainainai написа: На схемата се вижда че първо е седалката и терморезистора и после е облегалката :deal Защото ако са паралел трябва да има втори терморезистор иначе ше ти подпали или задника или кръста :012: Не може да се разчита само на един терморезстор ако са паралел :wink:


схемата я разгледах, доколкото вдявам от схеми, е дадено като последователно. Немога да си обясня обаче някои неща:
първо- към облегалката и към седалката върят по два кабела, ако не се лъжа + и - кафяв и черен. Обаче не разбирам как е вързан терморезистора на схемата, пак какзвам че не се справям добре със схемите На схемата терморезистора сякаш е даден така все едно отделен елемент и би трябвало да има отделни 2 кабела за него. А реално е последователно вързан към реотаните.

второ-подгрева го свалях от б4 и го сложих на б3, имаше посочениете проблеми със свличането на облегалката , а и плата беше закъсан, та се наложи да положа реотаните в друг плат, претапицирах го. Естествено преди да сглобя всичко, пробвах при цялата галимация не съм прецакал нещо. Целия пдгрев беше навързан отвън, на акумулатор и пробвах всеки елемент, както по отделно, така и заедно. Седалка и облегалка си греят независимо една от друга. Казвам го с 99% сигурност, че почваш да ме бъркаш вече с тия схеми.

Дори и сега има момент в който подгрева от седалката на пасажера от време на време се ебава, но облегалката си грее, никакъв проблем също както на Янко... Системата си бачка нормално, включва/изключва... и да не чуя релето виждам по волтметъра...
А де?


stefan_gb1
Мнения: 156
Регистриран на: Нед 18 окт 2009 9:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Gabrovo

Re: Подгрев седалки Пасат Б4-неработи

Мнениеот stefan_gb1 » Нед 23 яну 2011 12:14


pe6kata написа:
znainainai написа: На схемата се вижда че първо е седалката и терморезистора и после е облегалката :deal Защото ако са паралел трябва да има втори терморезистор иначе ше ти подпали или задника или кръста :012: Не може да се разчита само на един терморезстор ако са паралел :wink:


е дадено като последователно. Немога да си обясня обаче някои неща:
Обаче не разбирам как е вързан терморезистора на схемата, пак какзвам че не се справям добре със схемите На схемата терморезистора сякаш е даден така все едно отделен елемент и би трябвало да има отделни 2 кабела за него. А реално е последователно вързан към реотаните.



Аз мисля че и двамата сте прави и няи вероятно при pe6kata са паралелно но явно подвръзването е по друга схема.
Схемата на Знаи показва че са последователно и терморезистора е отделен елемент и е свързан в оперативната верига на електронното релето а не в силовата а също се вижда че е с 0,5 квадрата проводник.
Също според думите на pe6kata че са вързани успоредно си мисля че е така при неого защото в противен случаи ако са за последователно свързване досега да са прекъснали защото ще са захранени с напрежение по голямо от нужното.
Също може да се хване истината в спора по предпазителите при pe6kata колко ампера са .... на схемата е 10А за двете седалки.


Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: Подгрев седалки Пасат Б4-неработи

Мнениеот pe6kata » Нед 23 яну 2011 13:16


в подгрева на седалката влизат само и единствено 2 кабела,(и също само два кабела в облегалката) в това съм сигурен на 100%. Не ме карайте да измъкна седалката и да ви снимам къде какво минава като кабеляци :lol:
Ако беше така както знай... то невиждам проблем релето да е най-обикновено силово, щом като има такъв тип управление-отделно...

Последна промяна от pe6kata на Нед 23 яну 2011 17:51, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
pensiq
Мнения: 588
Регистриран на: Чет 11 мар 2010 20:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Подгрев седалки Пасат Б4-неработи

Мнениеот pensiq » Нед 23 яну 2011 14:14


Бихте ли ми казали, колко приблизително е общото съпротивление на целия подгрев на една седалка ?


Потребителски аватар
znainainai
Мнения: 5287
Регистриран на: Пон 04 дек 2006 21:24
Автомобил: Golf4
Двигател: MK 4 98 AHF
Местоположение: Русе

Re: Подгрев седалки Пасат Б4-неработи

Мнениеот znainainai » Нед 23 яну 2011 17:56


Taкa нека обясня.
Има преходна букса под седалката и затова pe6kata се е заблудил :wink:
Значи далаверата е следната:
Копчето на таблото има двойна функция веднъж е ключ ( вкл/изкл ), и втори път е потенциометър. Като се включи включва реле 59 ОБАЧЕ на база съпротивлението от потенциометъра (във копчето на таблото) се регулира температурата на седалката. Във долната част на седалката (там дето стои четерибуквието) има термо датчик който дава информация на реле 59 за актуалната температура на реотана във седалката. Когато тя достигне желаната от нас реле 59 изключва захранването към реотаните за да не се стигне до "яйца на очи" или печена трътка по фолксвагенски mhihi mhihi mhihi
Със обикновенно реле НЕ става понеже няма кой да регулира температурата и се връщаме на рецептите :012:
Нагревателите умишленно са ги вързали последователно за икономия на електроника и терморезистори по един на седалка е предостатъчен. Термо резистора стои във задният край на седаклата (там където се събира със облегалката) от готната страна приблизително на около 10см от края на седалката посока волана във средата на седалката. Представлява едно малко кръгче (метално) от което излизат 2 кабела а то самото е опряно на реотана за да измерва актуално температурата и да я предава на реле 59.Сега за реле 59 във него има една шепа елементи плюс интегрална схема която кара всичко изброено по горе да функционира. Към реле 59 се подават:
плюс на контакт от предпазител
маса
управляващ + от ключа на таблото
управляващ сигнал от потенциометъра
управляващ сигнал от терморезистора във седалката
от релето излиза + за реотаните

Това е подгрева на VW едно тънко кабелче работещо във режим на късо за да грее :012:


Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: Подгрев седалки Пасат Б4-неработи

Мнениеот pe6kata » Нед 23 яну 2011 18:54


pe6kata написа:в подгрева на седалката влизат само и единствено 2 кабела,(и също само два кабела в облегалката) в това съм сигурен на 100%. Не ме карайте да измъкна седалката и да ви снимам къде какво минава като кабеляци :lol:
Ако беше така както знай... то невиждам проблем релето да е най-обикновено силово, щом като има такъв тип управление-отделно...


добре е човек да си мери приказките няколко пъти при такива проценти :oops:
в седалката действително влизат 4 кабела, но са в общ шлаух, към облегалката са си 2. Има преходна букса с 4пина- обаче 2 са за терморезистора и два за подгрева, като подгрева после се раздвоява. Явно това ме е заблудило.
Явно са си навързани и последователно, не паралелно, както си е по схемата. Освен "леката" ми излагация :lol: , хубавото е че провокирахме Петко и даде реализирането и принципа на работа на подрева

И както си говорихме със знай.. в янковия случай просто плата с реотаните в облегалките се е смъкнал(както беше и при мен) и топли повече в определена част и създава лъжливо усещане че на седалката не работи.

заглавието на темата се оказа че и то е сбъркано :lol:


Потребителски аватар
yano
Мнения: 177
Регистриран на: Вто 20 окт 2009 14:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Re: Подгрев седалки Пасат Б4 как работи-неизправности

Мнениеот yano » Нед 23 яну 2011 19:48


Знайко и Pe6ka :beer само неискам :083: да има жертви в ефир.Заглавието на темата е сменено и в стремежа си да ми помогнете направихте тема образец за подгрев на седалките на Б3 и Б4,току виж модераторите я преместят в полезни.
Знайко при последователно свързване не би ли трябвало ако неработи седалката да неработи и облегалката.При мен и двете облегалки топлят,и двете седалки НЕ.
Пешка тези дни пак идва студ и ще проверя дали се е свлякъл плата на седалката в основата на облегалката(дали топли повече там).
Възможно е и да се връзват и по двата начина при различни модификации или да има разлика при Б3 и Б4(Знайко е с Б3 а Пешката е свалял от Б4 и го слага на Б3).
Благодаря на всички. :beer


Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: Подгрев седалки Пасат Б4 как работи-неизправности

Мнениеот pe6kata » Нед 23 яну 2011 20:11


Е то реално знай... направи темата полезна, аз само писах глупости...
при положение че релето е еднакво, не вярвам да има разлика в каквото и да е, освен дизайна на копчето...

М/у другото като се замисля... термодатчика е в седалката. Не се знае в облегалката какво става, при положение че няма. Управлението е на база предположение от Т в седалката, което е вариант за разлика в Т м/у седалка/облегалка, но едва ли ще е кой знае какво...

единствената причина е да не са в паралел, е че ако е в паралел, трябва да има датчик(терморезистор) и в облегалката, понеже ако седалката не бачка, съответно и датчика е няма да подава коректна информация .


Потребителски аватар
paralesko
Мнения: 219
Регистриран на: Сря 31 окт 2007 19:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Подгрев седалки Пасат Б4 как работи-неизправности

Мнениеот paralesko » Нед 23 яну 2011 22:55


Следя темата с интерес .В облегалката няма термодатчик,или поне при мен няма. Като сменях платчето невидях друго освен кантала и към него идват отдолу 2 кабела кафяв и черен мисля беше в шлауфка. Аз съм с Б4. А темата наистина стана много добре.. :да:


Потребителски аватар
Stenly
Мнения: 1967
Регистриран на: Пет 29 апр 2005 23:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София VW Golf mk1 1600GTI EG
Контакти:

Re: Подгрев седалки Пасат Б4 как работи-неизправности

Мнениеот Stenly » Пон 24 яну 2011 0:19


Няма термодатчик под облегалката на всички според мен. ЗНай го е обяснил идеално. Правих скоро ремонт на един голф дето не му работеше подгрева и се оказа ,че спойките на термодатчика са студени и прекъснали,беше презапоен и тръгна. Самия терморезистор се след като се вдигне плата на тапицерията на седалката ,веднага до първите реотани,лесен е за достъп...иии пипайте много леко да не скъсате реотанче.


Потребителски аватар
Namesata
Мнения: 728
Регистриран на: Пон 14 яну 2008 17:31
Автомобил: VW PASSAT USA
Двигател: KR 16V 9A
Местоположение: София

Re: Подгрев седалки Пасат Б4 как работи-неизправности

Мнениеот Namesata » Пет 04 окт 2013 6:56


Изображение

Някои може ли да каже името на платовете при ремонта.
Трябва ли да са термоустоичиви или не?
Тъй като имам същия проблем се чудя какъв плат да купя.Разгледах доста теми и нищо конкретно не намерих.


mnh
Мнения: 65
Регистриран на: Пон 05 ное 2007 17:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Подгрев седалки Пасат Б4 как работи-неизправности

Мнениеот mnh » Сря 04 дек 2013 17:53


Й на мойта седалка реотана видях,че е прекъснат като бях свалил кожата.
Та се зачудих има ли смисъл да се ползва същия реотан който е на 18години и дали въобще има цял плат с реотани който да се положи на мястото на стария :rolley :rolleyes и да изкара още 15-16години :mhihi


Потребителски аватар
Dpop
Мнения: 3400
Регистриран на: Сря 25 окт 2006 15:57
Автомобил: VW
Двигател:
Местоположение: София

Re: Подгрев седалки Пасат Б4 как работи-неизправности

Мнениеот Dpop » Чет 05 дек 2013 10:40


Namesata и аз бях пред такава дилема, защото си взех подгрев който се нуждаеше от пълна реставрация. Добре, че реотаните и на двете седалки бяха здрави. Та за избрах стегнат ленено-памучен плат(от магазин за платове по ул. Хр. Ботев - София), който има малко еластичност. Отделно взех вдустранно подлепващо, което се ползва за подлепване на ръкавите и яките на ризи сака и др. дрехи, а също и обикновенно подлепващо. Имам хартиени шаблони по които очертах и изрязах така описаните материи и си възстанових в максимално оригинален вид подгревите. Дори го направих по-здрав защото оригинално има плат за основа и подлепващо, а аз сложих и трети(двустранно подлепващо) помежду им. Ако някой желае мога да му услужа с тях.


Потребителски аватар
na4o4o
Мнения: 187
Регистриран на: Пон 11 юли 2011 21:52
Автомобил: PASSAT B5 1998
Двигател: AFN
Местоположение: кюстендил

Re: Подгрев седалки Пасат Б4 как работи-неизправности

Мнениеот na4o4o » Нед 22 фев 2015 12:15


Здравейте, и на мен от известно време не ми работят подгрева на двете седалки,проверих бушона не е той,къде да погледна за релето на подгрева,под седлката или на друго място?



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 110 госта