климатроник през зимата-супер е!

Техническа и сервизна информация за Passat
provigo
Мнения: 96
Регистриран на: Пон 23 яну 2006 4:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Канада

Мнениеот provigo » Пет 06 окт 2006 1:22


Аз също съм ЗА, не казвам че е лошо, но се мъчих да стигна до инженерната идея на всичко това. Иначе сега новите коли, със датчици за слънце, и с различни зони са си супер, ама кат земе да дава дефекти и лудница става. :)
Кой каквото има туй да кара, климатик или климатроник или нито едно от двете, важно е да върви машината :)




Потребителски аватар
K22
Мнения: 1978
Регистриран на: Пон 19 юни 2006 9:18
Автомобил: НИСАН Х ТРЕЙЛ
Двигател: 2200 Д 2005
Местоположение: Плевен

Мнениеот K22 » Пон 09 окт 2006 7:30


2/Вчера открих че независимо от околната температура, щом включиш климатроника и при откачен компресор, веднага се завърта вентилатора на радиатора!???Това ме шокира защото излиза че при напълно студен двигател, заради климатроника вентилатора се върти.Моля вижте дали и при вас е така, или имам нещо откачено?


Потребителски аватар
nii
Незабравим член
Мнения: 4204
Регистриран на: Пон 24 яну 2005 13:33
Автомобил: Golf 2 Automatic
Двигател: RP
Местоположение: кръчмата
Контакти:

Мнениеот nii » Пон 09 окт 2006 8:22


така трябва да е.
по принцип климатика знае, че като цъкнеш и го включиш, компресора ще тръгне и ще вдигне налягане/температура, и предварително пуска перката.
макар че при мен това се управлява от датчика за налягане на фреона... т.е перката работи само ако има голямо налягане на фреона след компресора.. чакаи да погледна как беше.


Потребителски аватар
K22
Мнения: 1978
Регистриран на: Пон 19 юни 2006 9:18
Автомобил: НИСАН Х ТРЕЙЛ
Двигател: 2200 Д 2005
Местоположение: Плевен

Мнениеот K22 » Пон 09 окт 2006 10:00


Ами какво става с топлинния режим на двигателя?Нали уж първа степен на вентилатора се включва на толкова градуса, втора на толкова....
Между другото преди малко видях някакъв кабел с особенно куплунгче- три пластмасови щипки и в средата щифт, виси отпред вдясно оттдолу под въздушния филтър на нивото на бронята???

Последна промяна от K22 на Пон 09 окт 2006 14:39, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
nii
Незабравим член
Мнения: 4204
Регистриран на: Пон 24 яну 2005 13:33
Автомобил: Golf 2 Automatic
Двигател: RP
Местоположение: кръчмата
Контакти:

Мнениеот nii » Пон 09 окт 2006 14:18


на двигателя му пука на чочарката за топлинния режим - нали си има термостат, който затваря ако изстине прекалено (дано твоя бачка).
тва каблече не знам от какво е, мойта бричка даже не е немска та не мога да ти кажа... може би е за някакви халогени или нещо...


provigo
Мнения: 96
Регистриран на: Пон 23 яну 2006 4:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Канада

Мнениеот provigo » Пон 09 окт 2006 18:25


Не се притеснявай, така е, при включване на компресора, тръгват и вентилаторите. Някой имат управление по високо налягане, и едва когато е необходимо тръгват перките. А топлинния решим на двигателя не зависи от вентилаторите, а от термостата. Термостата си преценява колко вода да пуска през радиатора, за да поддържа топлинния баланс. Ако намериш бушона който пуска климатика, и да провериш дали само климатика е вързан на него. Може би вентилаторите няма да се пускат. Поне може да опиташ. Зависи от начина на свързване и релетата там ;) Опитай и после кажи какво е станало.


Потребителски аватар
vlado
Мнения: 25
Регистриран на: Чет 22 юни 2006 6:36
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сливен

Работа на климатроника.

Мнениеот vlado » Пон 09 окт 2006 20:36


Таблото на моят климатроник е с друг външен вид - "Passat B5", но има също 10 бутона - същите като на поместената снимка (на Vasseto), с изключение на един - при тебе пише "OFF", а при мен - "ECON". Когато натисна този бутон се изключва компресора - в колата се вкарва смес от затоплен през радиатора въздух и незатоплен външен въздух - температурата се регулира автоматично, но на практика не може да се понижи по-ниско от температурата на външния въздух. Между другото в ръководството на колата - на немски - за този бутон пише "Kuhlanlage aus" - не зная немски, но предполагам "Климатик изключен" - така е и в едно руско описание което изтеглих от мрежата.
Колкото до работата на вентилатора на радиатора - при моя модел е отделен радиатор и вентилатор. Забелязал съм, че когато карам не се чува шум от там - т.е. не се върти. Когато се наложи да спра - на светофар например - след около 5 секунди се чува как започва да се върти този вентилатор - прилича на стартиращ рективен самолет (не толкова силно, разбира се).
За изсушаването на стъклата при дъжд - много по ефикасно и бързо става, ако едновременно се включи обдухване с горещ въздух и в същото време е включен и компресора - вероятно въздуха се изсушава по добре от двете функции - чрез изстудяването му се отделя известно количество вода и на така изсушения въздух се намалява относителната влажност допълнително чрез загряване.
Изключване на климатроника въобще се получава, като чрез няколкократно натискане на бутона за намаляне на вентилатора, на дисплея изгасват всички нарисувани символи и знаци и се изписва само едно "OFF" - всичко утихва.
Много дълго стана, но дано не съм досаден!
Благодаря!


paradiselost
Мнения: 119
Регистриран на: Нед 05 юни 2005 21:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот paradiselost » Пон 09 окт 2006 23:00


Само да добавя че при температура на вън под 2-3 градуса компресора не се включва.А при температури от порядъка на 4-10 градуса компресора дърпа много по малка мощност, което се дължи на факта ,че температурата на кондензация не може да се вдигне много а и от там налягането е по ниско и съответно компресора работи на доста по облекчен режим.Така че в преходните сезони че ще работи компресора не ме бърка чак толкова.А относно топленето нямам никакви проблеми ,гол мога да карам :lol: .И в заключение ако само ведъж си ползвал климатроник и свикнеш с тази екстра просто никога няма да си купиш примерно друга кола без климатроник.


Потребителски аватар
K22
Мнения: 1978
Регистриран на: Пон 19 юни 2006 9:18
Автомобил: НИСАН Х ТРЕЙЛ
Двигател: 2200 Д 2005
Местоположение: Плевен

Мнениеот K22 » Вто 10 окт 2006 7:21


Vasseto написа:Ако се опита да пусне компресора,задължително пуска вентилатора на ниска степен.Имах някъде и схема защо е така,но сега не мога да я намеря.Опитва се да завърти компресора и след малко проверява какво е налягането.Ако не достигне се отказва.Така че и при мен ще е същото.Реже се един друг кабел и той е на пресостата,така че го лъжеш че няма фреон.Но още не съм го осъществил.


Какво представлява и къде се намира този пресостат?


Потребителски аватар
K22
Мнения: 1978
Регистриран на: Пон 19 юни 2006 9:18
Автомобил: НИСАН Х ТРЕЙЛ
Двигател: 2200 Д 2005
Местоположение: Плевен

Мнениеот K22 » Сря 22 ное 2006 10:44


Климатроника било голям кеф през зимата. :dance:
Работи перфектно и при изключен компресор!При околна температура 10градуса си смесва топъл и студен въздух. Пробвах го на режим вътрешна циркулация и при задададени 22 градуса духа приятно топло. При зададени 30градуса -горещо. Ивропейска работа :wink:
След като си смених термостата температурата на антифриза е кове на 95градуса.


Потребителски аватар
aminohus
Мнения: 95
Регистриран на: Нед 03 сеп 2006 17:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Кубрат
Контакти:

климатроник

Мнениеот aminohus » Вто 26 дек 2006 10:13


И моя климатроник е същия като на снимката постната от Vasseto.
Искам да знам дали и другите пасати като се даде на контакт и им се въртят двете перки пред радиатора.
Аз докадо дам на контакт и почват да се въртят.


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: климатроник

Мнениеот niks76 » Вто 26 дек 2006 18:21


aminohus написа:И моя климатроник е същия като на снимката постната от Vasseto.
Искам да знам дали и другите пасати като се даде на контакт и им се въртят двете перки пред радиатора.
Аз докадо дам на контакт и почват да се въртят.
ако не ти е вклю4ен климатика не трябва


Потребителски аватар
aminohus
Мнения: 95
Регистриран на: Нед 03 сеп 2006 17:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Кубрат
Контакти:

Re: климатроник

Мнениеот aminohus » Вто 26 дек 2006 22:38


niks76 написа:
aminohus написа:И моя климатроник е същия като на снимката постната от Vasseto.
Искам да знам дали и другите пасати като се даде на контакт и им се въртят двете перки пред радиатора.
Аз докадо дам на контакт и почват да се въртят.
ако не ти е вклю4ен климатика не трябва



Изгасен ми е климатроника, OFF на display.
И пак се върти,де не е някое реле да е останало сас залепнал контакт ??? И къде да го търся по принцип? :idea: :?:


Потребителски аватар
K22
Мнения: 1978
Регистриран на: Пон 19 юни 2006 9:18
Автомобил: НИСАН Х ТРЕЙЛ
Двигател: 2200 Д 2005
Местоположение: Плевен

Мнениеот K22 » Сря 27 дек 2006 11:17


Щом си на OFF перките не се въртят!Сигурно датчика за температура който подава сигнал не е наред, или пък ти е залепнало самото реле което подава напрежение на перките.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13423
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Мнениеот kris11 » Чет 28 дек 2006 20:06


kaloyan22 написа:Питам някой правил ли е схема за изключване на компресора вътре от купето-безмислено е компресора да лапа от мощноста на колата :roll:


Това пък въобще не се усеща.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Stef4osg и 67 госта