Passat B3 - Алтернаторът не зарежда?

Техническа и сервизна информация за Passat
Потребителски аватар
kr1s0
Мнения: 919
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Passat B3 - Алтернаторът не зарежда?

Мнениеот kr1s0 » Чет 01 дек 2011 19:09


Колеги здравейте,преди да ме нападнете да ползвам търсачката .. търся и в момента,но никъде не намирам отговор на въпроса за това дали се намират диоди от изправителния блок на бройка някъде ?Не искам цяла плочка да взимам :roll:

Също така и към проблема-алтернатора не зарежда :talk: лошото е ,че го разбрах чак като разредих 100амперовия ми нов акумулатор.Светодиода на таблото ми е сменен с работещ,но не светва така и така,следователно нямам ток към възбудителната намотка..
Гледах бушон 16 за предупредителните лампи,защото мисля,че само той може да има връзка с тия светодиоди,но и той е здрав, а и другите работят.Алтернатора не зарежда при никакви обороти.Само на акумулатор работи колата.Четките ги свалих с четкодържателя и в тях има живот.Връзките не са пипнати ,и са си добре.
Остана ми само диодната плочка да проверя,за което си закупих днес мултицет.Как става проверката на диодите ? :012:
Ще сваля алтернатора утре и искам да го проверя това. :да:




damian d
Мнения: 73
Регистриран на: Съб 27 фев 2010 14:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот damian d » Чет 01 дек 2011 19:31


Колега, замери ли с мултицета колко волта излизат от алтернатора? Може да ти е изгорял релерегулатора. Преди да се занимаваш с диодната плочка смени си релерегулатора с работещ такъв и виж колко ще зарежда.


Потребителски аватар
Ljubon
Мнения: 3327
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот Ljubon » Чет 01 дек 2011 19:43


damian d написа: Може да ти е изгорял релерегулатора. Преди да се занимаваш с диодната плочка смени си релерегулатора с работещ такъв и виж колко ще зарежда.

:да: Това е най-честата причина.


Потребителски аватар
kr1s0
Мнения: 919
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот kr1s0 » Чет 01 дек 2011 19:46


хвърлихте ме в размисли.мислех,че повредата в реле регулатора може да бъде само да не прекъсва тока към възбудителната намотка при определена граница (14,5V примерно)
,защото при мен няма никакво зареждане.значи има и такова положение,че да не сработва въобще :talk:


Потребителски аватар
Ljubon
Мнения: 3327
Регистриран на: Съб 15 авг 2009 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот Ljubon » Чет 01 дек 2011 19:49


kr1s0 написа:.значи има и такова положение,че да не сработва въобще :talk:

Наскоро сменях реле на Б2 поради същата причина.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот ktamen » Чет 01 дек 2011 19:52


Ако няма откъде да вземеш реле и и Люлин ти е близо ме потърси на лични. Ако се видим ще ти обясня и как се мерят диоди. Диодите изгарят много рядко, и още по-рядко е да изгорят всичките и тока да ти изчезне напълно. Реле-регулатора май е най-вероятния виновник.


Потребителски аватар
kr1s0
Мнения: 919
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот kr1s0 » Чет 01 дек 2011 20:02


колеги,не знам за реле регулатора,но четох,че диодите изгаряли ако се направи късо по веригата алтернатор,акумулатор,стартер.А точно преди 2дни си закачах зумера и бях откачил бушониерата и като тръгнах да я закачам на дясната кука се показаха искри.А там са точно дебелите червени кабели.огледах ги да няма някой оголен и нямаше.може и от там да е станал цирка.Ще опитам да взема реле регулатор от един съсед с пасат като моя и да проверя :talk:


Потребителски аватар
kr1s0
Мнения: 919
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот kr1s0 » Чет 01 дек 2011 20:20


ако не се лъжа веригата за възбудителната намотка минава през този светодиод ,който е на таблото за зареждането :roll: и ако не изгасне той няма да се даде ток на тази намотка.при мен обаче не стига сигнал до този светодиод..проверих го преди малко.значи ли това ,че реле регулатора е заминал или по друг начин е навързана системата ?


също така има ли начин да изолирам действието на реле регулатора като подам директно 12В някъде ? ще снимам алтернатора по-късно ако има някакъв начин да ме опътите да проверя :bishop


damian d
Мнения: 73
Регистриран на: Съб 27 фев 2010 14:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот damian d » Чет 01 дек 2011 20:33


Не си прави излишни експерименти. Казахме с колегите какво да направиш.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6151
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот ktamen » Чет 01 дек 2011 20:53


damian d написа:Не си прави излишни експерименти. Казахме с колегите какво да направиш.

Колегата говори с мен по скайп, аз го накарах да пита и за тънката жичка. Вече ми се струва, че и диодите и релето са в пълна изправност, но няма ток по тънкото кабелче за първоначалното възбуждане на алтернатора.
Аз и досега не съм наясно точно каква е схемата на първоначалното възбуждане на алтернатора, това че тока минавал през диода за възбудителната намотка не ми звучи много сериозно.
Някой може ли да ми обясни каква е ролята на тънкото кабелче.


damian d
Мнения: 73
Регистриран на: Съб 27 фев 2010 14:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот damian d » Чет 01 дек 2011 21:16


Ако /и най вероятно/ е изгорял релерегулатора няма как да има сигнал по тънкия син кабел. За начина за задействане имаше тема във форума, но не мога да я намеря. Чел съм я и там беше описано от колегите всичко с подробности.


Гюргюлю
Мнения: 1
Регистриран на: Пет 02 дек 2011 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот Гюргюлю » Пет 02 дек 2011 10:18


Здравейте колеги,имам почти същия проблем на моя пасат.При мен,обаче,бушон 16 гори веднага след като дам на контакт а от доста време насам не ми свети таблото.Мислех,че няма връзка между двата проблема,но явно има.Някой може ли да ми каже къде се намира релерегулатора и как изглежда,и само в него ли да търся проблема?Благодаря ви


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19560
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот radotom » Пет 02 дек 2011 11:01


ktamen написа:Някой може ли да ми обясни каква е ролята на тънкото кабелче.

viewtopic.php?f=6&t=21356&start=0&hilit=%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B6%D0%B4%D0%B0
Последните 2 постинга, на Vasseto :)


stef977
Мнения: 12
Регистриран на: Пон 17 май 2010 11:52
Автомобил: Пасат б3
Двигател: АБС
Местоположение: sofiq

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот stef977 » Пет 02 дек 2011 21:02


Здравейте ,колеги.Аз също имах същия проблем със зареждането . При даване на контакт не ми светеше диода за зареждането и нямаше такова. След като свалих таблото с уредите се оказа че на куплунга на платката дето се включва буксата на таблото има "сухи " спойки. След запояването им вече светна и въпросния диод на таблото и вече имах зареждане.Посветени ми казаха че няма ли връзка алтернатора с този диод /посредством тънкия кабел на алтернатора/ - няма зареждане. Успех :да:


Потребителски аватар
kr1s0
Мнения: 919
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Алтернатора не зарежда Б3

Мнениеот kr1s0 » Пет 02 дек 2011 23:10


колеги закачих пробна крушка 5W по този начин.(мисля,че така трябваше)
Изображение
също така сложих реле регулатор от пасат със същия мотор (РП),на който работи ,но при мен на контакт не светна нито индикацията на таблото,нито тази пробна крушка :roll:
След този резултат реших,че трябва да го демонтирам :horror:
Сега е в мен,и тези дни ще го занеса някъде да го диагностицират какво му е ,и да се оправям сам.Се си мисля,че ще бъде изправителния блок mhihi Ако е той трудна ли му е смяната и какво да погледна,за да си взема абосолютно същия? някакъв сериен номер на него има ли,или да гледам модела на алтернатора.Той е бош ,но не знам къде да гледам сериен номер,ако има изобщо такъв. :screwy



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Анатолий и 65 госта