Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Техническа и сервизна информация за Passat
kostadin.georgiev
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 15 яну 2014 22:54
Автомобил:
Двигател:

Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот kostadin.georgiev » Сря 15 яну 2014 23:22


Здравейте,

От скоро притежавам VW Passat Variant B7, 2.0 TDI (140 hp). Закупих го на две години върнат от лизинг. В момента е на 54 000 км.

Понякога, когато потеглям и волана е силно навъртян на ляво или дясно се чува някакъв шум наподобяващ триене/виене. Шумът не е много силен и се чува само когато колата се движи на ниска скорост < 20 км/ч. При висока скорост не се чува нищо, независимо колко силно е навъртян волана. Колата е прегледана от два официални сервиза и ходовата част и окачването са в отлично състояние. Освен този шум, нямам никакви оплаквания и съм много доволен от колата.

При проверка в последния официален сервиз ми казаха, че този шум се чува от скоростната кутия или по-скоро от диференциала й и се дължи на амортизацията на маслото в скоростната кутия т.е. отслабване на някои добавки в него. Според механиците, този недостатък е само на маслото и са го наблюдавали при много Пасати още от предния модел - B6. Едниственият начин да се оправи е смяна на маслото, но това ще има само временен ефект - докато маслото не се амортизира пак, което ставало за около година и половина до две. Също така, според тях този шум е само козметичен дефект и по никакъв начин не застрашава самата скоростна кутия.

Бих искал да попитам, някой друг имал ли е подобен проблем и наистина ли е само козметичен дефект т.е. има ли за какво да се притеснявам?

Също някой може ли да обясно как плътното завиване при ниска скорост може да влияе или предизвика шум в скоростната кутия?




gamble
Мнения: 389
Регистриран на: Пон 26 ное 2012 13:43
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот gamble » Чет 16 яну 2014 10:39


DSG ли е скоростната кутия? Ако е така то и без това трябва на всеки 60 хил.км. да й се сменя маслото или на 2 години.


kostadin.georgiev
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 15 яну 2014 22:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот kostadin.georgiev » Чет 16 яну 2014 11:43


Извинявам се, че не уточних в началото. Скоростната кутия е ръчна.


Потребителски аватар
plamikcho
Мнения: 775
Регистриран на: Чет 11 юни 2009 15:25
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: BLS 2007
Местоположение: Sofia

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот plamikcho » Чет 16 яну 2014 14:34


Така, както си го описал, шума се получава при силно завъртане на волана (евентуално до крайно положение). Такова завъртане няма как да го направиш при висока скорост, а дори и да може, тогава другия шум е по-висок и няма да се чуе (написал си, че шума не е силен). За мен е много странна връзката волан - скоростна кутия :question Все пак не съм специалист и може и да има такава. Ако потеглиш без да въртиш волана, чува ли се този шум?


Потребителски аватар
Asko VW
Мнения: 815
Регистриран на: Вто 29 ное 2011 14:04
Автомобил: VW Passat-B6 Variant
Двигател: 2-0 TDI BMP 2006
Местоположение: Sofia

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот Asko VW » Чет 16 яну 2014 15:03


Ако правилно разбирам написаното в първият пост, шумът не идва от самата кутия, а от съединения с нея диференциал, в което теоретично има някаква логика, при пълен завой разминаването в хода на зъбните колелета е най-голямо (един вид е най-натоварен), това при положение, че тези диференциали имат все още някаква прилика с нормалните класически, а не са поредната ел. изгъзица.


Потребителски аватар
b60_460
Мнения: 103
Регистриран на: Вто 16 сеп 2008 11:36
Автомобил: Passat B6 1.9 TDI
Двигател: BXE 2006
Местоположение: Бургас

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот b60_460 » Чет 16 яну 2014 15:09


За да не отварям нова тема и с риск да оспамя малко темата на колегата искам да споделя и моя проблем сходен по характер.Колата е В6 2006 1.9 тди ВХЕ мотор с ръчни скорости.Забележката е следната:в движение при завъртян на ляво волан (на дясно няма проблем)се чува слаб шум подобен на стържене/ръмжене някъде (по моя преценка-може и да греша) отпред вляво.При оглед от механик не бе установен проблем с лагери,носачи и т.н. и съветът беше : карай я така,като се усили след време шума може и да устаовим от къде е.Въпросът ми е:някой сблъсквал ли се е с нещо подобно и на какво може да се дължи това?


jika4774
Мнения: 41
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 18:29
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007g.
Местоположение: Стара Загора

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот jika4774 » Чет 16 яну 2014 15:45


Здравейте и аз имам същият проблем при пълно завиване на ляво или на дясно при маневра се чува виене и след консултация в сервиз ми казаха че е от скоростната кутия по точно от диферинциала.Карам ПАСАТ Б6 140к.с 16v.BKP мотор


Потребителски аватар
vladko33
Мнения: 169
Регистриран на: Сря 15 окт 2008 9:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот vladko33 » Чет 16 яну 2014 15:55


Имаш за смяна лагер на предната главина, и при мен е така и много ме дразни макар с времето да се усилва много малко. Купих лагер и скоро ще го сменям. Иначе на подемника нищо не се забелязва- лагера стърже само като е натоварен, при съвсем леко завит на ляво волан. Чува се повтарящо се застъргване, интензитета на което зависи от скоростта , с която се движи колата.


Потребителски аватар
beboyan
Мнения: 303
Регистриран на: Сря 11 апр 2012 8:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот beboyan » Съб 18 яну 2014 0:03


при мен се чу виене при въртене на волана при маневри с много ниска скорост, чу се при три 90 градусови завоя, след това вече 2 седмици не съм наблюдавал нищо.
Миналата година колата беше в порше юг и казаха, че са сменяли кормилна рейка гаранционно, дали са я смени незнам, но преди тропаше по павета, сега дрънчи, лудница.

колата е Б7 1.8 тси на 30 000 км.


kostadin.georgiev
Мнения: 3
Регистриран на: Сря 15 яну 2014 22:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот kostadin.georgiev » Съб 18 яну 2014 13:40


> Ако потеглиш без да въртиш волана, чува ли се този шум?
Не, шумът се чува само когато потеглям при навъртян волан. Не се получава винаги, a по-скоро от време на време, но като че ли по-често когато има голям наклон, например при излизане/слизане по рампата на подземния гараж.

Това, което е описал jika4774 съвпада напълно с моя проблем и това, което ми казаха в Порше Изток за причината му.

> Имаш за смяна лагер на предната главина,
vladko33, можеш ли да поясниш как стигна до това заключение и дали при теб пак се чува при завиване на ляво и дясно? Също, като смениш лагера можеш ли да пишеш пак дали проблема е изчезнал? Мерси!


Потребителски аватар
vladko33
Мнения: 169
Регистриран на: Сря 15 окт 2008 9:33
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот vladko33 » Пон 20 яну 2014 15:51


Здравей, след смяна на лагера шума изчезна напълно. Преди, при движение направо и при смяна на лентата с лявата, се чуваше едно стържене. В завой на дясно го нямаше. Бях сигурен, че е именно левия лагер и се оказа точно той. Но моята кола е на доста повече км. (227000)и мисля, че е нормално лагерите да се обаждат.


jika4774
Мнения: 41
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 18:29
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007g.
Местоположение: Стара Загора

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот jika4774 » Пет 09 май 2014 21:09


Здравейте колеги преди време имах проблем със скоростната кутия по точно при пълен завои или маневра на ниска скорост се чува виене вече е проблема е разрешен след смяна на маслото в скоростната кутия...


Потребителски аватар
vwladi
Мнения: 58
Регистриран на: Чет 04 окт 2012 19:48
Автомобил: VW Passat B3 35i
Двигател: ABS 1992
Местоположение: София

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот vwladi » Пет 16 май 2014 18:27


Не съм най-големия специалист или нещо, но дали проблема не може да е от хидравликата,защото съм виждал случаи при напълно завъртян волан независимо наляво или надясно, и при тръгване все едно вие, по ще да е хидравлика, не мога да го вържа със скоростната кутия освен ако шумът не идва от нея :gruebel . Извинете за спама, но ми е интересно и затова питам :th_up


jika4774
Мнения: 41
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 18:29
Автомобил: Passat B6
Двигател: BKP 2007g.
Местоположение: Стара Загора

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот jika4774 » Пет 16 май 2014 19:52


при мен явно е от кутията след като има ефект от смяната на маслото...


Потребителски аватар
plamikcho
Мнения: 775
Регистриран на: Чет 11 юни 2009 15:25
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: BLS 2007
Местоположение: Sofia

Re: Passat B7 - шум при пълен завой и ниска скорост

Мнениеот plamikcho » Съб 17 май 2014 20:39


@vwladi - на Б6 (предполагам, че и на Б7 е така) няма хидравлика на волана. Рейката е електро-механична. Затова остава само варианта скоростна кутия/диференциал.



Върни се в “Passat”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: A999 и 72 госта